უკრაინაში რუსი სამხედროების მიერ სამოქალაქო ობიექტების განადგურების, მშვიდობიანი მოსახლეობის ხოცვისა და სამხედრო დანაშაულების ჩადენის პარალელურად, რუსეთის ხელისუფლება საინფორმაციო ფრონტზე ტრადიციული მედიასა, თუ სოციალურ ქსელებში, ტროლებისა და ბოტების გამოყენებით, დეზინფორმაციულ ომს აწარმოებს. სახელმწიფო პროპაგანდისთვის მეტი დამაჯერებლობის შესაძენად კი, კრემლის საინფორმაციო კამპანიებში „დასავლელი“ ფსევდო ჟურნალისტები და ექსპერტები ომის დაწყების დღიდან აქტიურად არიან ჩართულნი.
როგორც აღმოჩნდა, რუსული პროპაგანდისტული მედია უკრაინაში მიმდინარე მოვლენების გაშუქებისას „დასავლელ ჟურნალისტებს” კრემლის პროპაგანდისა და დეზინფორმაციის აგენტებად ხშირად იყენებს (ბმული 1, ბმული 2, ბმული 3, ბმული 4) და დასავლელ ჟურნალისტებად ხსენებული პირების ინტერვიუებზე, სიუჟეტებსა და გამოგონილ ისტორიებზე დაყრდნობით, დეზინფორმაციას რეგულარულად ავრცელებს. „ფაქტ-მეტრმა” „დასავლელი ჟურნალისტებისა და ექსპერტების” მონაწილეობით გადაღებული რამდენიმე რუსული არხის სიუჟეტი შეისწავლა, რის საფუძველზეც გაირკვა, რომ აღნიშნული „მიუკერძოებელი დასავლელი ჟურნალისტები”, სინამდვილეში, თავადვე არიან რუსული პროპაგანდის თანაავტორები (იხილეთ „ფაქტ-მეტრის” სტატიები: ბმული 1; ბმული 2; ბმული 3; ბმული 4; ბმული 5; ბმული 6; ბმული 7; ბმული 8; ბმული 9; ბმული 10; ბმული 11).
„ფაქტ-მეტრმა” კრემლის მიერ „დასავლელ ჟურნალისტებად და ექსპერტებად” წოდებული პირების ვინაობა შეისწავლა.
ჯორჯ ელიასონი (George Eliason)
უკრაინაში ომის დაწყების დროიდან ამერიკელი წარმოშობის ჟურნალისტი ჯორჯ ელიასონი რუსული პროპაგანდისტული მედიის სიუჟეტებში (ბმული 1, ბმული 2) რამდენჯერმე გამოჩნდა, სადაც ის რუსეთის მიერ უკრაინის ომთან დაკავშირებულ დეზინფორმაციას სრულად იმეორებდა და ყალბ ამბებს ავრცელებდა. ამ დრომდე ელიასონის საქმიანობის შესახებ არსებული ინფორმაცია ადასტურებს, რომ კრემლი ელიასონს, როგორც „დასავლელ ჟურნალისტს”, უკრაინის წინააღმდეგ მიმართული დეზინფორმაციისა და პროპაგანდის ლეგიტიმაციისთვის იყენებს.
აღსანიშნავია, რომ დემოკრატიული არჩევნების ევროპულმა პლატფორმამ (EPDE) - რომელიც ადგილობრივი არჩევნების დამკვირვებელთა გლობალური ქსელის (GNDEM) წევრია და ევროკავშირის, აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში და რუსეთის ფედერაციაში გამჭვირვალე არჩევნების ჩატარებასა და თანაბარი საარჩევნო უფლებების არსებობას უწყობს ხელს - ჯორჯ ელიასონი პოლიტიკურად მიკერძოებული საარჩევნო დამკვირვებლების სიაში შეიყვანა. ხოლო 2018 წელს დონეცკსა და ლუჰანსკში ჩატარებული საყოველთაო არჩევნების შემდეგ EPDE თავის დოკუმენტში „2018 წელს ლუჰანსკა და დონეცკში არალეგიტიმურ „საყოველთაო არჩევნებში” უცხოური სადამკვირვებლო მისიის” შესახებ წერს, რომ ჯორჯ ელიასონი იმ „საერთაშორისო დამკვირვებლებს” შორის იყო, რომელთა აბსოლუტური უმრავლესობა კრემლისტურ საქმიანობაში აქტიურად იყო ჩართული. ხოლო მათი სადამკვირვებლო მეთოდოლოგია გამჭვირვალე არ იყო და „საერთაშორისო საარჩევნო დამკვირვებელთა ქცევის კოდექსს“ არ შეესაბამებოდა.
EPDE-ს კვლევის თანახმად, აღნიშნული „საერთაშორისო დამკვირვებლების” მხრიდან მანამდეც შეინიშნებოდა (1) რუსეთის სახელმწიფოს მიერ კონტროლირებად დეზინფორმაციისა და პროპაგანდის ინსტრუმენტებთან (RT, Sputnik) თანამშრომლობა; (2) პროკრემლისტურ მოძრაობებში, დაჯგუფებებსა და ორგანიზაციებში წევრობა; (3) უკრაინის სუვერენიტეტის, დამოუკიდებლობისა და ტერიტორიული მთლიანობის შელახვისკენ მიმართული რუსეთის ქმედებების ლეგიტიმაცია და გამართლება; (4) უკრაინის მიმართ აგრესიის გამო რუსეთისთვის დაწესებული სანქციების კრიტიკა; (5) რუსეთში და სხვაგან პოლიტიკურად მიკერძოებულ ან/და არალეგიტიმურ საარჩევნო სადამკვირვებლო მისიებში მონაწილეობა.
ამავე დოკუმენტში ვკითხულობთ, რომ 2018 წელს დონეცკსა და ლუჰანსკში ჩატარებულ არჩევნებზე ლეგიტიმური საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისია არ გაგზავნილა, რადგან საერთაშორისოდ არაღიარებულ დონეცკისა და ლუჰანსკის რესპუბლიკებში „საყოველთაო არჩევნების“ ჩატარება მინსკის შეთანხმებას ეწინააღმდეგებოდა.
ამასთან, აღსანიშნავია ისიც, რომ 2019 წელს New York Times-ი თავის სტატიაში - „როგორ გაჩნდა უკრაინის შესახებ კონსპირაციები თეთრ სახლში?” („How a Fringe Theory About Ukraine Took Root in the White House“) - ჯორჯ ელიასონთან დაკავშირებით წერდა, რომ შეერთებულ შტატებში უკრაინის შესახებ გავრცელებულ კონსპირაციებს სწორედ ელიასონმა ჩაუყარა საფუძველი. New York Times-ის კვლევის თანახმად, ელიასონი ამტკიცებდა, რომ კალიფორნიაში არსებული კიბერუსაფრთხოების კომპანია „CrowdStrike”, რომელიც აშშ-ის 2016 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებში რუსეთის კიბერთავდასხმებს იკვლევდა, უკრაინელი ოლიგარქის მიერ იმართებოდა, ხოლო უკრაინას ტრამპის წინააღმდეგ გადატრიალების მოწყობა და ამით აშშ-ის მიერ რუსეთის წინააღმდეგ პოზიციის გამკაცრება სურდა. New York Times-ის თანახმად, კონსპირაციული თეორიის გავრცელების მიზანი 2016 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებში რუსეთის ჩარევის შესახებ არსებული მოსაზრების გადაფარვა იყო.
მნიშვნელოვანია ისიც, რომ ჯორჯ ელიასონის შესახებ უკრაინული დამოუკიდებელი არასამთავრობო ორგანიზაცია, რომელიც უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოების, მშვიდობის, ჰუმანურობისა და საერთაშორისო სამართლის წინააღმდეგ დანაშაულის ნიშნების კვლევის ცენტრს წარმოადგენს, წერს, რომ ელიასონი პრორუსულ ორგანიზაციებთან თანამშრომლობს, უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის პროპაგანდაში მონაწილეობს და ყალბ ინფორმაციას ავრცელებს.
კიდევ ერთი ილუსტრაცია იმისა, რომ ელიასონი კრემლის პროპაგანდას ეწევა და დეზინფორმაციას ავრცელებს, მისი პუბლიკაციებია. ელიასონის სტატიები (ბმული 1, ბმული 2) ხშირად ყალბ მტკიცებებს შეიცავს და კრემლის დეზინფორმაციის ისეთი საშუალებების მიერ გამოიყენება, როგორებიცაა, მათ შორის, რუსეთის სახელმწიფოს მიერ კონტროლირებადი Russia Today-ი და კრემლთან აფილირებული Global Research-ი. ელიასონი უკრაინაში მიმდინარე ომთან დაკავშირებით ამტკიცებდა, რომ უკრაინელი ნაცისტები და ფაშისტები მშვიდობიან მოსახლეობას ეთნიკური და ენობრივი ნიშნით ავიწროებენ. ასევე, ელიასონი ირწმუნებოდა, რომ ბუჩაში ხოცვა-ჟლეტა უკრაინელებმა მოაწყვეს (აღნიშნული ყალბი მტკიცების შესახებ იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატიები: ბმული 1, ბმული 2).
სონია ვან დენ ენდე (Sonja van den Ende)
კიდევ ერთი კრემლის პროპაგანდისტი, რომელსაც რუსული მედია „დასავლელ ჟურნალისტად“ მოიხსენიებს, ნიდერლანდელი სონია ვან დენ ენდეა.
სონია ვან დენ ენდეს რუსეთში საქმიანობასთან დაკავშირებით ჰოლანდიური ღია წყაროები (ბმული 1, ბმული 2, ბმული 3) ასაჯაროებენ ჰააგის სტრატეგიული კვლევების ცენტრის რუსული დეზინფორმაციის მკვლევრის, ლუკ ფუსენის კომენტარს, რომელიც ამბობს, რომ მას რუსულ პროპაგანდისტულ სიუჟეტებში სოანია ვან დენ ენდეს მონაწილეობა არ აკვირვებს. მისთვის მანამდეც ცნობილი იყო, რომ შერჩეულ „დასავლელ“ რეპორტიორებს რუსეთში „შიდა გამოყენებისთვის“ ასაქმებდნენ კრემლის პროპაგანდისა და დეზინფორმაციის აგენტებად. ლუკ ფუსენი ასევე აღნიშნავს, რომ, რუსეთში დასაქმებული „დასავლელი“ ჟურნალისტები კრემლის ყალბ მტკიცებებს ადასტურებენ, მაგალითად, უკრაინის ნაცისტური რეჟიმისა და იქ ბიოლოგიური იარაღის არსებობის შესახებ, იმეორებენ პუტინის კრიტიკას დასავლური მედიისა და მთავრობების მიმართ და მათ არასანდოდ წარმოაჩენენ. „არსებობენ დასავლური მედია ორგანიზაციები, რომლებსაც რუსეთის სპეცსამსახურები პირდაპირ აფინანსებენ, რუსული დეზინფორმაცია ვრცელდება ევროპული გაზეთების მკითხველთა კომენტარების სახითაც ხოლო შემდეგ რუსულ მედიაში იწერება, რომ „დასავლური გაზეთების მკითხველებიც მათსავით ფიქრობენ“,- აცხადებს ლუკ ფუსენი.
სონია ვან დენ ენდეს კონტრიბუცია რუსულ პროპაგანდასა და ყალბი ინფორმაციის გავრცელებაში აშკარაა, რასაც კიდევ ერთხელ ადასტურებს მისი სტატიები საკუთარი ბლოგისა და ისეთი კრემლისტური გამოცემისთვის, როგორიცაა Oneworld Press-ი. სონია ვან დენ ენდეს აღნიშნულ პორტალზე ათეულობით სტატია აქვს გამოქვეყნებული. მეტი სიცხადისთვის უნდა ითქვას, რომ, EUvsDisinfo-ს თანახმად, რომელიც ევროპის საგარეო ქმედებათა სამსახურის East StratCom-ის ძირითადი პროექტია და რუსეთის ფედერაციიდან მომდინარე დეზინფორმაციულ კამპანიებს იკვლევს, Oneworld Press-ი რუსეთშივეა რეგისტრირებული და კრემლის მიერ იმართება. Oneworld Press-ის რუსეთის სახელმწიფო სამსახურებთან კავშირის გამოვლენის მიზნით, EUvsDisinfo-მ თავის კვლევაში - „როგორ მალავს ორი საინფორმაციო პორტალი თავის კავშირებს რუსეთის საინფორმაციო სააგენტო Inforos-თან“ - დაადგინა, რომ Oneworld Press-ი „რუსეთის მთავრობის საინფორმაციო ცენტრთან“, „InfoRos-თან“ არის დაკავშირებული. ამასთან, აღმოჩნდა, რომ Oneworld Press-ის ძირითადი კონტრიბუტორი, საიტზე განთავსებული ასეულობით სტატიის ავტორი, ენდრიუ კორიბკოა, რომელიც, თავის მხრივ, კრემლის დეზინფორმატორ ვებგვერდებთან თანამშრომლობს, მათ შორის, „infoRos-სა“ და „სპუტნიკთან“.
თომას როპერი (Thomas Roper)
რუსული პროპაგანდისტული მედია ამტკიცებს, რომ რუსული პირველი არხის სიუჟეტის ერთ-ერთი ფიგურანტი, თომას როპერი, დასავლელი ჟურნალისტების იმ იშვიათ გამონაკლისს მიეკუთვნება, რომლებსაც „არ ეშინიათ პატიოსნად აკეთონ თავიანთი საქმე“ და უკრაინაში მიმდინარე მოვლენებთან დაკავშირებით საზოგადოებას სწორი ინფორმაცია მიაწოდონ.
კრემლისტური მედია არ ცდება, როდესაც თომას როპერს დასავლელ ჟურნალისტებს შორის იშვიათ გამონაკლისად მოიხსენიებს. თუმცა, მისი განსაკუთრებულობა, მაღალი სანდოობის მქონე დასავლელი ჟურნალისტებისგან განსხვავებით, კრემლის მფარველობასა და ყალბი ინფორმაციის გავრცელებაში გამოიხატება.
გერმანული წარმოშობის მქონე თომას როპერი რუსეთში 1992 წლიდან ცხოვრობს, თავისუფლად საუბრობს რუსულ ენაზე და ბლოგ „anti-spiegel“ უძღვება, რომელსაც ანონიმურად მფარველობს კრემლი და სავარაუდოდ, რუსეთშივეა დაფუძნებული. „Anti-Spiegel“-ი საკუთარ თავს გერმანული ყოველკვირეული გაზეთის Der Spiegel-ის ალტერნატიულ წყაროდ წარმოაჩენს. „Anti-Spiegel“-ის მთავარი რედაქტორი, თომას როპერი, ჰამბურგში დაფუძნებულ ყოველკვირეულ გაზეთს „დემოკრატიისა და ნატოს თავდასხმის იარაღს“ უწოდებს და მის მიერ რუსეთის ნეგატიურ კონტექსტში გაშუქებას ეწინააღმდეგება, ხოლო თავად კრემლის რეპუტაციის შენარჩუნება სურს. აღსანიშნავია, რომ „Anti-spiegel“-ის ოფიციალურ საიტზე რუსეთის უკრაინაში შეჭრიდან დღემდე უამრავი ყალბი ინფორმაციის შემცველი სტატია ვრცელდება. ამასთან, გამოცემის ვებგვერდზე კომპანიის მისამართი ან საკონტაქტო ინფორმაცია მითითებული არ არის, რაც, სხვა მრავალ ფაქტორთან ერთად, მის მიუკერძოებლობასა და სანდოობასთან დაკავშირებით კითხვის ნიშნებს ბადებს.
აღსანიშნავია ისიც, რომ თომას როპერი რუსეთის სახელმწიფოს მიერ კონტროლირებად ტელევიზიებსა თუ კრემლის მიერ ორგანიზებულ „საერთაშორისო კონფერენციებზე“ ხშირად ჩნდება (ბმული 1, ბმული 2). მან ვლადიმერ პუტინს წიგნიც კი მიუძღვნა, რომელიც გერმანულ ენაზეა დაწერილი და 2018 წელს გამოქვეყნდა. თუმცა, როპერის თქმით, მას რუსეთის ხელისუფლებასთან კავშირი არ აქვს.
როპერი, რომელსაც რუსული მედია „პროფესიული საქმიანობის პატიოსნად შესრულებისთვის“ იშვიათ გამონაკლისად მოიხსენიებს, უკრაინის ომთან დაკავშირებით ყალბ ინფორმაციას როგორც „Anti-spiegel”-ის, ისე სხვა გამოცემების საშუალებით აქტიურად ავრცელებდა. როპერი წერდა, რომ (1) რუსეთის მიერ მარიუპოლის საავადმყოფოზე თავდასხმის კადრები დადგმული იყო; (2) რუს სამხედროებს ბუჩაში მშვიდობიანი მოსახლეობა არ დაუხოცავს; (3) პოლონეთის პრეზიდენტს ანდჟეი დუდას დასავლეთ უკრაინის ანექსია ჰქონდა დაგეგმილი; (4) ინფორმაცია რუსი ჯარისკაცების მიერ ჩადენილი გაუპატიურების შემთხვევების შესახებ ფიქციური იყო; (5) უკრაინის ტერიტორიაზე აშშ-ის მიერ დაფინანსებული საშიში ბიოლაბორატორიებია (აღნიშნულ ყალბ მტკიცებებთან დაკავშირებით იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატიები: ბმული 1, ბმული 2, ბმული 3, ბმული 4).
აღსანიშნავია, რომ უკრაინის ომის დაწყებამდე როპერი ანტივაქცინურ დეზინფორმაციასაც ავრცელებდა და ამტკიცებდა, რომ რნმ ვაქცინები ადამიანის სიცოცხლისთვის სახიფათო ნივთიერებებს შეიცავდა (აღნიშნულ ყალბ ინფორმაციასთან დაკავშირებით „ფაქტ-მეტრს“ უკვე არაერთი სტატია აქვს მომზადებული: ბმული 1, ბმული 2, ბმული 3).
ჰაკურ ჰაუკსონი (Haukur Hauksson)
კიდევ ერთი ჟურნალისტი, რომელსაც კრემლის მიერ კონტროლირებად მედიაში ჩნდება და ყალბ ინფორმაციას ავრცელებს, ისლანდიელ ჟურნალისტად მოხსენიებული ჰაკურ ჰაუკსონია.
აღნიშნული პიროვნება, რომელიც რუსული სახელმწიფო მედიის ერთ-ერთი სიუჟეტში თვითმხილველისა და მიუკერძოებელი ჟურნალისტის როლშია წარმოდგენილი, სინამდვილეში, როგორც რადიო თავისუფლების ევროპული ბიურო წერს, რუსული გამოცემისთვის - „федеральное агентство новостей“ წერს სტატიებს. მნიშვნელოვანი ისაა, რომ აღნიშნული გამოცემა ვლადიმერ პუტინთან დაახლოებულ რუს ბიზნესმენს, ევგენი პრიგოჟინს ეკუთვნის, რომელიც, შეერთებული შტატების დაზვერვის კომიტეტის თანახმად, ერთ-ერთი ყველაზე მძლავრი რუსული „ტროლების ქარხნის“ მფლობელი და დამფინანსებელია.
აღსანიშნავია, რომ ჰაუკსონი პუტინის მიმართ სიმპათიასაც ღიად გამოხატავდა. 2020 წელს ის პუტინის ყოველწლიურ პრესკონფერენციაზე უცხოელი ჟურნალისტის სტატუსით იმყოფებოდა. თუმცა, როგორც რადიო თავისუფლება წერს, უცნობია ჰაუკსონი ღონისძიებაზე რომელ მედიასაშუალებას წარმოადგენდა. პრესკონფერენციაზე მისმა კომენტარებმა და პუტინისადმი მიმართვამ მის მიკერძოებულობასთან დაკავშირებით ეჭვები კიდევ უფრო გაამყარა. ჰაუკსონმა, როგორც „უცხოელმა ჟურნალისტმა”, აღნიშნა, რომ დასავლეთში პუტინი ძალიან უყვართ - „ჩვენ გულწრფელად გვიყვარს რუსეთი. მხოლოდ ძალოვანი მედიები - BBC, CNN და სხვები - გადანაშაულებენ თქვენ ცუდ რამეებში, ასევე ისლანდიის მედია, ჩვენი არხები. პირდაპირ თქვენს წინააღმდეგ დიდი ომი მიმდინარეობს. მათ ეშინიათ თქვენი“. ჰაუკსონმა ასევე აღნიშნა, რომ პუტინის პრესკონფერენცია უნიკალური შესაძლებლობა იყო ჟურნალისტებისთვის შეკითხვებზე პასუხის მისაღებად - „ეს არის დემოკრატია“, - მიმართა მან პუტინს.
მნიშვნელოვანია ისიც, რომ ჰაუკსონი სხვა „დასავლელ ჟურნალისტებთან ერთად“ დონბასში ე.წ პრეს-ტურზე იმყოფებოდა, რა დროსაც მან tvzvezda-სთან ინტერვიუში განაცხადა, რომ უცხოური მედია უკრაინაში რუსული „სპეცოპერაციის“ შესახებ სანდო ინფორმაციას არ ავრცელებს. „ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენ ვაჩვენოთ, როგორია რეალობა სინამდვილეში. უცხოური მედიის მიერ მოწოდებული ინფორმაცია შორს არის სიმართლისგან. ჩვენ მივდივართ ხალხთან, ვხედავთ ნგრევას. დასავლური მედია სულ სხვა სურათს ხატავს, რუსული ინფორმაცია კი ბევრად უფრო ახლოსაა სიმართლესთან“, - განაცხადა ჰაუკსონმა.
ჯონ მარკ დუგანი (John Mark Dougan)
კრემლის დეზინფორმაციის კიდევ ერთი კონტრიბუტორი, ასევე „დასავლელი ექსპერტად“ მოხსენიებული ჯონ მარკ დუგანი, ამერიკელი წარმოშობის ყოფილი პოლიციელი და საზღვაო ოფიცერია. დუგანი ფლორიდაში უკანონო მოსმენასა და გამოძალვაში იყო ბრალდებული და 2016 წლიდან მოსკოვს აფარებს თავს, სადაც რუსეთის მთავრობამ თავშესაფრის მაძიებლის სტატუსი მიანიჭა. დუგანი 18-21 მაისს რუსეთის მიერ ორგანიზებულ „პრეს-ტურზე” უკრაინის დროებით ოკუპირებულ ტერიტორიებზე სხვა „დასავლელ ჟურნალისტებთან“ ერთად იმყოფებოდა და რუსეთის მიერ უკრაინაში დაწყებული სრულმასშტაბიანი ომის შესახებ არაერთ ყალბ მტკიცებას ავრცელებს.
აღსანიშნავია, რომ დუგანს ახლო კავშირები ჰქონდა პაველ ბოროდინთან, რომელიც რუსეთის მთავრობის მაღალჩინოსანია და ზოგჯერ პუტინის „მენტორადაც“ კი მოიხსენიებენ. The Times-ი აღნიშნავს, რომ 2016 წელს, ბოროდინთან შეხვედრიდან სამი წლის შემდეგ, დუგანმა შექმნა ვებსაიტი, სადაც თავს რუს ჰაკერს, სახელად „BadVolf“-ს უწოდებდა. დუგანმა აშშ-ის საჯარო მოხელეების კონფიდენციალური ინფორმაცია, მათ შორის დემოკრატიული პარტიის იმეილები, გაასაჯაროვა, რაშიც, სავარაუდოდ, რუსი აგენტები მონაწილეობდნენ.
ამავე წყაროს თანახმად, დუგანი დაკავშირებული იყო დიდი ბრიტანეთის სამეფო ოჯახის წევრის, პრინც ენდრიუსთან (იორკის ჰერცოგი) დაკავშირებული სკანდალის საქმესთან. იორკის ჰერცოგს ბრალი არასრულწლოვანი გოგონას მიმართ სექსუალურ ძალადობაში ედებოდა, თუმცა სასამართლომ ის დამნაშავედ არ ცნო. აღნიშნულ სკანდალთან დუგანის კავშირებმა ბრიტანეთის დაზვერვას ეჭვი გაუჩინა, რომ ის რუსეთის მთავრობასთან თანამშრომლობდა და მას კომპრომატებს აწოდებდა.
ამასთან, დუგანი რუსი ოპოზიციონერების დისკრედიტაციას ცდილობდა და ყალბ ამბებს ავრცელებდა მის მიერ შექმნილ ვებგვერდებზე, DCWeekly.com-სა და DCPost.org-ზე. როგორც Guardian-ი წერს, დუგანი ყალბ ინფორმაციას უკრაინაში აშშ-ის მიერ დაფინანსებულ ლაბორატორიებსა და კორონავირუსზეც ავრცელებდა.
აღსანიშნავია ისიც, რომ დუგანი, რომელიც სხვა ფსევდო ჟურნალისტებთან ერთად მარიუპოლში ე.წ პრეს-ტურზე იმყოფებოდა, tvzvezda-ს რეპორტაჟში ამერიკელების მიერ უკრაინის შეიარაღებული ძალებისთვის იარაღის მიწოდებასთან დაკავშირებით ამბობდა, რომ უკრაინელებისთვის იარაღის მიწოდება ჰგავს იარაღის მიწოდებას ისეთი ტერორისტული ორგანიზაციებისთვის როგორიც ISIS-ია, ამიტომ, მისი თქმით, როგორც ამერიკელი თავს დამნაშავედ გრძნობდა.
სკოტ რიტერი (Scott Ritter)
კიდევ ერთი პროპაგანდისტი, სკოტ რიტერი, ამერიკელი სამხედრო ექსპერტია, რომელიც რუსეთის მიერ უკრაინაში სრულმასშტაბიანი ომის დაწყებიდან კრემლის დეზინფორმაციის აგენტებთან თანამშრომლობით ღიად პროპაგანდისტულ ნარატივებს და ყალბ ინფორმაციას ავრცელებს (ბმული 1, ბმული 2, ბმული 3).
სკოტ რიტერი, რომელიც ერაყში 1991-1998 წლებში გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის შეიარაღების ინსპექტორი იყო, გაეროსა და აშშ-ს სადამ ჰუსეინთან მკაცრ მოპყრობაში ადანაშაულებდა. თანამდებობის დატოვების შემდგომ ის ამერიკის მთავრობის აქტიურ კრიტიკოსად იქცა.
ცნობილია, რომ რიტერს 2001 წელს არასრულწლოვანებთან სექსუალური კავშირის გამო 6 თვის ვადით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა. 2009 წელს რიტერი კვლავ დააკავეს მსგავსი ბრალდებით, 2011 წელს კი 6 წლის ვადით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა და გირაოს სანაცვლოდ 2014 წელს გაათავისუფლეს.
ამასთან, რიტერი რუსული Russia Today-სთვის დასავლეთის მიმართ კრიტიკულ სტატიებს წერს. ხოლო მის მიერ გავრცელებული ყალბი ინფორმაცია სხვადასხვა რუსულ პროპაგანდისტულ პლატფორმაზე აქტიურად ქვეყნდება (ბმული 1, ბმული 2, ბმული 3, ბმული 4, ბმული 5). აღსანიშნავია, ისიც, რომ 2022 წლის ივლისში უკრაინის დეზინფორმაციის წინააღმდეგ ბრძოლის ცენტრმა რიტერი პრორუს პროპაგანდისტთა სიაში შეიყვანა.
აღსანიშნავია, რომ, „ამერიკელი ექსპერტის” სახელს ამოფარებული სკოტ რიტერის Twitter-ის ანგარიში ამჟამად დაბლოკილია. Twitter-მა რიტერი 6 აპრილს მის მიერ გამოქვეყნებული პოსტის გამო დაბლოკა, სადაც რიტერმა უკრაინა „კაცობრიობის წინააღმდეგ დანაშაულში“ დაადანაშაულა, ბუჩას მოვლენები ეჭვქვეშ დააყენა, ხოლო ჯოზეფ ბაიდენს „ომის კრიმინალი“ უწოდა.
ცნობისთვის, სკოტ რიტერი რუსეთის სახელმწიფოს მიერ კონტროლირებადი არხებზე ხშირად ამტკიცებს, რომ რუსეთი უკრაინაში ნაცისტებს ებრძვის და არა ომს, არამედ სპეციალურ სამხედრო ოპერაციას აწარმოებს.
„ფაქტ-მეტრმა“ კრემლის „მიუკერძოებელი დასავლელი ჟურნალისტების“ მიერ გავრცელებული შემდეგი ყალბი მტკიცებები გამოავლინა:
„რუსეთის მიერ მარიუპოლის საავადმყოფოზე თავდასხმის კადრები დადგმული იყო“ (იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია);
„რუს სამხედროებს ბუჩაში მშვიდობიანი მოსახლეობა არ დაუხოცავს“(დაკავშირებით იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია);
„პოლონეთის პრეზიდენტს ანდჟეი დუდას დასავლეთ უკრაინის ანექსია ჰქონდა დაგეგმილი“ (ყალბ ინფორმაციასთან დაკავშირებით იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია);
„უკრაინის ტერიტორიაზე აშშ-ის მიერ დაფინანსებული საშიში ბიოლაბორატორიებია“ (იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია);
დონბასში უკრაინელები ადგილობრივ მოსახლეობას ავიწროებენ და თავს ესხმიან, ევროპა კი, ამაზე თვალს ხუჭავს“ (იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია);
„რუსი სამხედროები დონეცკის ოლქის ქალაქ ვოლნოვახას ათავისუფლებენ“ (იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია);
„რუსეთი უკრაინაში ნაცისტებს ებრძვის და არა ომს, არამედ სპეციალურ სამხედრო ოპერაციას აწარმოებს“ (იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია);
„უკრაინელი ნაცისტები და ფაშისტები მშვიდობიან მოსახლეობას ეთნიკური და ენობრივი ნიშნით ავიწროებენ“ (იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია);

Simultaneously with Russian troops destroying civilian infrastructure in Ukraine, killing civilians and committing war crimes, Russian authorities are waging disinformation warfare across information frontlines through using trolls and bots in mainstream media and social networks. At the same time, some of the “Western” pseudo-journalists and experts are being actively involved since the outbreak of the war against Ukraine in order to obtain more credibility for the state propaganda.
Russian propaganda media often uses “Western journalists” as the Kremlin’s propaganda and disinformation agents to cover ongoing events in Ukraine (link 1, link 2, link 3 and link 4) and it regularly promotes disinformation based on the interviews, broadcasts and fabricated stories of these individuals who are called Western journalists. FactCheck verified a number of broadcasts of Russian TV channels featuring “Western journalists and experts.” As a result of verification, it was identified that the aforementioned “unbiased Western journalists” are in fact the co-authors of Russian propaganda (link 1, link 2, link 3, link 4, link 5, link 6, link 7, link 8, link 9, link 10 and link 11).
FactCheck studied the identifies of the individuals referred to as “Western journalists and experts.”
George Eliason
Since the beginning of the war against Ukraine, US-born journalist George Eliason has appeared several times in Russian propaganda media broadcasts (link 1 and link 2) where he fully parroted the Russian disinformation about the war against Ukraine and promoted fake news. Currently available information about Mr Eliason proves that the Kremlin uses him as a “Western journalist to legitimise anti-Ukraine disinformation and propaganda.”
Of note is that the European Platform for Democratic Elections (EPDE), which is a member of the Global Network of Domestic Election Monitors (GNDEM) and contributes to election transparency and equal voting rights in the EU, Eastern Partnership countries and the Russian Federation, has listed George Eliason as a politically biased election monitor. Furthermore, the EPDE’s document, issued in the aftermath of the 2018 general elections held in Donetsk and Luhansk under the title of Politically Biased Election Observation in Donetsk and Luhansk People’s Republics, reads that George Eliason was among the absolute majority of those “international observers” who were actively involved in pro-Kremlin activities whilst their observation methodology was neither transparent nor complied with the Code of Conduct for International Election Observers.
In accordance with the EPDE’s report, the “international observers” have already been involved in (1) cooperation with the Russian state-controlled instruments of disinformation and propaganda (RT, Sputnik), (2) membership in pro-Kremlin movements, groups and organisations, (3) legitimisation and justification of Russia’s actions directed at undermining Ukraine’s sovereignty, independence and territorial integrity, (4) ) criticism of the sanctions imposed on Russia in relation to its aggression towards Ukraine and (5) previous participation in politically biased and/or illegitimate electoral monitoring missions in Russia and elsewhere.
The same document also says that a legitimate international observation mission was not sent for the elections hold in Donetsk and Luhansk in 2018 because holding “general elections” in the internationally non-recognised Donetsk People’s Republic and Luhansk People’s Republic ran counter to the Minsk agreements.
Of additional note is that a 2019 publication of the New York Times, entitled “How a Fringe Theory About Ukraine Took Root in the White House,” wrote about George Eliason, saying that he gave rise to conspiracies about Ukraine in the US. According to the New York Times’ investigation, Mr Eliason claimed that the California-based cyber security company CrowdStrike, which studied Russia’s cyber-attacks in the US 2016 presidential elections, was run by a Ukrainian oligarch whilst Ukraine wanted to organise a “coup attempt” against Trump in order to push the US to take a hard-line stance against Russia. According to the New York Times, the aim to promote this conspiracy theory was to overshadow opinion about Russia’s interference in the 2016 US presidential elections.
Of additional importance is that an independent Ukrainian NGO, which is a research centre for crimes against national security, peace humanity and international law, wrote that Mr Eliason has cooperation with pro-Russian organisations, is involved in Russian propaganda against Ukraine and promotes false information.
Yet another illustration that George Eliason is a purveyor of Kremlin propaganda and promotes disinformation is found in his publications. Mr Eliason’s articles (link 1 and link 2) often contain false claims and are used as disinformation mouthpieces of the Kremlin, including but not limited to the state-sponsored Russia Today and the Kremlin-affiliated Global Research. Mr Eliason also claimed that Ukrainian Nazis and Fascists persecute civilians on ethnic and linguistic grounds. In addition, he stated that the Bucha massacre was organised by the Ukrainians themselves (see FactCheck’s articles: link 1 and link 2 on those false claims).
Sonja van den Ende
Another propagandist of the Kremlin is Dutch national, Sonja van den Ende, who is called a “Western journalist” by the Russian media.
In regard to Sonja van den Ende’s work in Russia, some Dutch open sources (link 1, link 2 and link 3) publicise the comments of Louk Faesen, a Russian disinformation researcher at The Hague Centre for Strategic Studies, saying that he is not surprised to see Sonja van den Ende being involved in Russian propaganda broadcasts. According to Mr Faesen, he was aware that selected “Western” reporters were employed as the Kremlin’s propaganda and disinformation agents for “internal use.” Louk Faesen also stated that “Western” journalists who found employment in Russia confirm the Kremlin’s false claims (for instance, about Ukraine being governed by a Nazi regime and the existence of biological weapons in Ukraine), echo Putin’s criticism against the Western media and governments and seek to portray them as woefully inadequate. Mr Faesen says:  “There are Western media organisations which are directly funded by the Russian special services whilst the Russian disinformation is also promoted in the form of comments of readers of European newspapers which are later used by the Russian media, claiming that the readers of the ‘Western’ media also think like them.”
Sonja van den Ende’s contribution to the promotion of the Russian propaganda false information is obvious and further proven by her articles on her blog and for such pro-Kremlin outlets such as Oneworld Press. Ms van den Ende has published dozens of articles on that portal. It should be added for more clarity that according to EUvsDisinfo, which is a main project of the East Stratcom of the European External Actions Service and investigates disinformation campaigns coming from Russia, Oneworld Press is registered in Russia and is run by the Kremlin. In order to expose the affiliation of Oneworld Press with the Russian state agencies, EUvsDisinfo discovered in How Two Information Portals Hide Their Ties to the Russian News Agency Inforos research project that Oneworld Press has links with the Russian Government Information Centre - Inforos. In addition, it turned out that a major contributor to Oneworld Press and the author of hundreds of pieces published on its website is Andrew Korybko who himself has cooperation with the Kremlin’s disinformation websites, including Inforos and Sputnik.
Thomas Roper
Russian propaganda media claims that Thomas Roper, one of the participants of Russia’s Channel One broadcasts, is one of the few exceptions among Western journalists who “is not afraid to do his job with integrity” and provides accurate information to the public about the situation in Ukraine.
The pro-Kremlin media is in fact right to say that Thomas Roper is one of the few exceptions among Western journalists. However, as opposed to highly trusted Western journalists, his exceptionality is manifested in being under the Kremlin’s patronage and promoting false information.
Thomas Roper, originally from Germany, has been living in Russia since 1992, is fluent in Russian and owns the Anti-Spiegel blog which is anonymously sponsored by the Kremlin and is perhaps registered in Russia. Anti-Spiegel portrays itself as an alternative source to Germany weekly Der Spiegel newspaper. Editor-in-chief of Anti-Spiegel, Thomas Roper, claims that the Hamburg-based weekly newspaper is an “assault weapon of democracy and NATO” and opposes the newspaper’s reporting to put Russia in a negative context whilst he himself is interested in protecting the Kremlin’s reputation. Of note is that since Russia’s invasion of Ukraine, the Anti-Spiegel website has uploaded numerous articles containing false information. In addition, the Anti Spiegel website does not include any address or contact information of the company which, together with other many factors, raises questions about to its impartiality and reliability.
Of additional note is that Thomas Roper is a frequent guest on Russia’s state-run TV channels or at Kremlin-organised “international conferences” (link 1 and link 2). He even dedicated a book to Vladimir Putin which was written in German and published in 2018. However, Mr Roper claims he has no ties with the Russian authorities.
Thomas Roper, called a rare exception by the Russian media for “carrying out his professional duties with integrity,” actively promoted false information about the war against Ukraine through Anti-Spiegel and other outlets. Mr Roper wrote that (1) footage of Russia’s attack against Mariupol’s hospital was staged, (2) Russian troops did not kill civilians in Bucha, (3) the President of Poland, Andrzej Duda, had planned to annex Western Ukraine, (4) information about rapes committed by the Russian troops was fictional and (5) there are hazardous US-sponsored bio laboratories in Ukraine.
Prior to the outbreak of the war against Ukraine, Thomas Roper promoted anti-vaxxer disinformation and claimed that RNA vaccines contained substances which were dangerous for human life (FactCheck has already published numerous articles about this piece of disinformation: link 1, link 2 and link 3).
Haukur Hauksson
Another journalist who is often featured in the Kremlin-controlled media and who promotes false information is Haukur Hauksson, referred to as an Islandic journalist.
This individual, who poses as a witness and unbiased journalist in one of the programs of the Russian state media, in fact writes articles for the Russian Federal News Agency as reported by the European Bureau of Radio Liberty. This agency is owned by Yevgeniy Prigozhin, a Russian businessman having close ties with Vladimir Putin and who is the owner and sponsor of one of the robust Russian “troll factories” according to the US Senate Intelligence Committee.
Mr Hauksson openly expressed his sympathy vis-à-vis Vladimir Putin. In 2020, he attended Putin’s annual press conference in the capacity of a foreign journalist. However, as reported by Radio Liberty, the media outlet which he represented at the event was not known. His comments about Putin further corroborated doubts about his being biased. As a “foreign journalist,” Mr Hauksson stated that Putin is strongly loved in the West – “We sincerely love Russia. Only hawkish media, such as BBC, CNN and others blame you for doing bad things as well as the Islandic media, our TV channels. There is a big war waged against you. They are afraid of you.” Mr Hauksson also stated that Putin’s press conference was a unique opportunity for journalists to get answers to their questions, commending Putin by saying: “This is a democracy.”
Haukur Hauksson visited Donbass as part of the so-called “press tour” together with other “Western journalists”. During this tour, in his interview with TV Zvezda, he stated that the foreign media does not disseminate reliable information about the Russian “special operation” in Ukraine, adding that “it is very important that we show what is in fact a reality. Information provided by the foreign media is far from the truth. We come to the people, we see the destruction. Western media portrays a completely different picture whilst Russian information is much closer to the truth.”
John Mark Dougan
Another contributor to the body of pro-Kremlin disinformation, also referred to as a “Western expert,” is John Mark Dugan, a US-born former policeman and naval officer. Mr Dougan was convicted of illegal wiretapping and money racketeering in Florida and escaped to Russia in 2016 where the Russian government granted him the status of an asylum seeker. On 18-21 May 2022, John Mark Dougan, together with other “Western journalists,” visited Ukraine’s temporarily occupied territories as part of a Russia-organised “press tour” and has promoted numerous false claims about Russia’s full-scale invasion of Ukraine.
Of note is that Mr Dougan had close ties with Pavel Borodin who is a high-ranking official in the Russian government and is sometimes referred to as Putin’s “mentor.” According to The Times, in 2016 – three years after meeting with Borodin, John Mark Dougan created a website where he referred to himself as a Russian hacker named BadVolf. He publicised the confidential information of US public servants, including DNC emails, with the possible participation of Russian agents.
According to the same source, Mr Dougan was involved in the controversy featuring Prince Andrew, a member of the UK’s Royal Family. The Duke of York was accused of sexually abusing an underage girl, although the court did not find him guilty. Mr Dougan’s links with this scandal led British intelligence to suspect that he had cooperation with the Russian government and provided compromising evidence.
In addition, John Mark Dugan also sought to smear Russian opposition figures and promoted fake news on his websites, DCWeekly.com and DCPost.org. As reported by the Guardian, Mr Dugan also disseminated false information about US-sponsored laboratories in Ukraine and the coronavirus.
Mr Dougan visited Mariupol as part of the so-called “press tour” together with other pseudo-journalists and said in a TV Zvezda broadcast that supplying arms to Kyiv is like supplying arms to terrorist organisations such as ISIS, claiming that as an American himself, he felt guilty because of this.
Scott Ritter
Another pro-Russian propagandist, Scott Ritter, is an American military commentator who has been openly promoting a propaganda narrative and false information with the cooperation of the Kremlin’s disinformation agents since the outbreak of full-scale war in Ukraine (link 1, link 2 and link 3).
Scott Ritter, who was a UN armaments inspector in Iraq in 1991-1998, blamed the UN and the USA for the harsh treatment of Saddam Hussein. After leaving his position, Mr Ritter has become an outspoken critic of the US government.
It was reported that in 2001 Scott Ritter was sentenced six months to prison for unlawful sexual contact with minors. In 2009, Mr Ritter was detained again under the same allegation, jailed for six years and then released on bail in 2014.
In addition, Scott Ritter writes articles for Russia Today which are critical of the West whilst promoting false information through actively publishing articles on different Russian propaganda platforms (link 1, link 2, link 3, link 4, link 5). Of note is that in July 2022, Ukraine’s Centre for Countering Disinformation included Scott Ritter in the list of pro-Russian propagandists.
Currently, Scott Ritter’s twitter account, masquerading under the name of an “American expert,” is blocked. Twitter suspended Ritter’s account for his 6 April publication when he blamed Ukraine for “crimes against humanity,” cast doubts over the Bucha events and denounced Joe Biden as a “war criminal.”
It is also noteworthy that Scott Ritter often makes claims on air on Russian state-controlled TV channels that Russia fights Nazis in Ukraine and does not wage war but carries out a special military operation.
FactCheck identified the following false claims made by the Kremlin’s “Unbiased Western Journalists.”
• “Footage of Russia’s attack on Mariupol hospital was staged” (see FactCheck’s article).
• “Russian troops did not massacre civilians in Bucha” (see FactCheck’s article).
• “President of Poland Andrzej Duda had planned to annex Western Ukraine” (see FactCheck’s article).
• “There are US-funded hazardous biological laboratories on Ukraine’s territory” (see FactCheck’s article).
• “Ukrainians oppress and attack local population in Donbass whilst Europe turns a blind yet to that” (see FactCheck’s article).
• “Russia fights Nazis in Ukraine and wages a special military operation, not a war” (see FactCheck’s article).
• “Ukrainian Nazis and Fascists persecute civilians on ethnic and linguistic grounds” (see FactCheck’s article).