პირველ კვარტალში სახელმწიფო ბიუჯეტი შესრულდა, თუმცა საგარეო ვალდებულებების ზრდის ნაწილში ჩამორჩენა 50%-ია
2025 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პირველი კვარტლის შემოსულობები 100.5%-ით შესრულდა, მათ შორის - გადასახადების ნაწილში 102.3%-ით.
05/05/2025
2025 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პირველი კვარტლის შემოსულობები 100.5%-ით შესრულდა, მათ შორის - გადასახადების ნაწილში 102.3%-ით. ჯამური გეგმის შესრულების მიუხედავად, ცალკეული გადასახადები გეგმას მაინც ჩამორჩა, ზოგ შემთხვევაში 10%-ზე მეტითაც, თუმცა უფრო საყურადღებო სხვა მუხლია, საგარეო ვალდებულებების ზრდის ნაწილში გეგმა მხოლოდ 50%-ით შესრულდა, მათ შორის - ბიუჯეტის მხარდამჭერის კრედიტის ნაწილში, 0%-ით.
გეგმის მიხედვით, 2025 წლის იანვარ-მარტში სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობებს 6.619 მლრდ ლარისთვის უნდა მიეღწია, საიდანაც 80% - 5.308 მლრდ, გადასახადები უნდა ყოფილიყო. საერთო სახელმწიფოებრივი გადასახადებიდან ოფიციალურად მხოლოდ საშემოსავლოს ნაწილი შესრულდა. მოგების გადასახადი, აქციზი, დღგ და იმპორტის გადასახადი ვერა. მნიშვნელოვანი გადაჭარბებით - 261%-ით, შესრულდა სხვა გადასახადების ნაწილი.
ცხრილი 1: სახელმწიფო ბიუჯეტის საგადასახადო ნაწილის შესრულების მაჩვენებლები
ყველაზე დიდი ჩამორჩენა აქციზის ნაწილში შეინიშნება. პროცენტული ჩამორჩენა დიდი იმპორტის გადასახადის ნაწილშიც, მაგრამ ამ შემთხვევაში თანხობრივი დანაკლისი მხოლოდ 4 მლნ ლარია. რომ არა სხვა გადასახადები, მთლიანი გადასახადები 98.3%-ით შესრულდებოდა და თანხობრივი დანაკლისი 89 მლნ ლარს მიაღწევდა.
ანგარიშის გამოქვეყნების შემდეგ კითხვები გაჩნდა, როგორც აქციზის დანაკლისის, ასევე სხვა გადასახადების სიჭარბის მიმართ. პოლიტიკოსთა და ეკონომისტთა ნაწილის შეფასებით, სახელმწიფომ ბიზნესებიდან გადასახადების წინასწარ ამოღება დაიწყო. ლაშა ხუციშვილის განმარტებით კი მიზეზი დაუდეკლარირებელი თანხებია. მისი თქმით, გაზრდილია მოგებისა და საშემოსავლო გადასახადიდან მობილიზებული თანხები, რომელთა ნაწილიც დაუდეკლარირებელია და მომდევნო თვის 15 რიცხვამდე გასწორდება.
იმის უკეთ გასარკვევად, თუ რამდენადაა პრობლემა საგადასახადო ჯამური გეგმის შესრულება, ცალკეული პუნქტების შეუსრულებლობით შეიძლება წინა წლების მაგალითები მოვიშველიოთ.
ცხრილი 2: სახელმწიფო ბიუჯეტის საგადასახადო ნაწილის შესრულების მაჩვენებლები (იანვარ-მარტი)
2025 წლამდე, სამჯერ - 2016, 2019 და 2024 წლებში, პირველ კვარტალში სხვა გადასახადების შესრულებამ 200%-ს გადააჭარბა, მათგან გამორჩეული 2016 წელი აღმოჩნდა[1], სადაც 3 თვეში გეგმა 8755%-ით შესრულდა და ბიუჯეტში 10 მლნ-ის ნაცვლად 326 მლნ გადაირიცხა. იანვარ-აგვისტოში სხვა გადასახადების შესრულების გრაფაში უკვე 300 მლნ ლარი იყო მითითებული, ანუ უფრო ნაკლები, ვიდრე იანვარ-მარტში, იანვარ-ოქტომბერშიც ასევე პირველ კვარტალზე უფრო ნაკლები - 310 მლნ ლარი. 2016 წლის პირველი კვარტალი გამორჩეული იყო იმითაც, რომ საშემოსავლოს, მოგების გადასახადისა და დღგ-ს დანაკლისმა პროცენტულ გამოხატულებაში მაქსიმუმს მიაღწია.
სხვა გადასახადების ნაწილში 2019 წელსაც 3 თვის შესრულების მაჩვენებელმა 98 მლნ ლარს მიაღწია და 6 თვის შესრულებამ მხოლოდ 36 მლნ-ს. თანხობრივი სხვაობა კიდევ უფრო მეტად 2024 წელს გაიზარდა და თუ იანვარ-მარტში შესრულებამ 699 მლნ ლარს მიაღწია, იანვარ-ივნისში 110 მლნ-მდე შემცირდა.
სახელმწიფო ბიუჯეტი წლიდან წლამდე იზრდება და როგორც წესი, იზრდება ცალკეული გადასახადებიდან მობილიზებული თანხების ოდენობაც. 2013-2016 წლებში გადასახადებისგან მობილიზებული თანხა ჯამურად 27%-ით - 6.3-დან 8 მლრდ-მდე, გაიზარდა. ცალკე აღებული სხვა გადასახადები 25 მლნ-დან 527 მლნ-მდე ანუ 2000%-ით. მომდევნო 2017 წელს სხვა გადასახადების გეგმამ 150 მლნ და შესრულებამ 63 მლნ შეადგინა.
მხოლოდ პირველი კვარტლების დათვლისას, ორ შემთხვევაში შესრულების მაჩვენებელი გამინუსდა. 2018 წლის პირველ კვარტალში გეგმა -41 მლნ ლარს შეადგენდა და შესრულების მაჩვენებელმა 39 მლნ-ს მიაღწია, 2023 წლის იანვარ-მარტში კი 302 მლნ-ის ნაცვლად შესრულებამ -34 მლნ შეადგინა.
კონკრეტულად სხვა გადასახადების ნაწილში 2013-2024 წლების პირველ კვარტლებში გეგემა 200%-ზე მეტით 3-ჯერ შესრულდა, 2-ჯერ 50%-ზე ნაკლებით და მხოლოდ 2-ჯერ 90%-ზე მაღალი სიზუსტით.
ძირითადი გადასახადებიდან გეგმასთან ყველაზე დიდი ჩამორჩენა 2016 წლის პირველ კვარტალში ფიქსირდება. მოგების გადასახადის გეგმაც 2024 წლის პირველ კვარტალში მხოლოდ 58%-ით შესრულდა, რაც თანხობრივად 420 მლნ ლარიანი დანაკლისია, თუმცა წლიური გეგმა 101.5%-ით შესრულდა. გასათვალისწინებელია ისიც, რომ წლის განმავლობაში წლიური გეგმა 2.7-დან 3.1 მლრდ-მდე გაიზარდა.
2025 წლის პირველ კვარტალში ყველაზე დიდი ჩამორჩენა აქციზის ნაწილშია და მსგავსი დანაკლისი 2013-2024 წლების პირველ კვარტლებში არ დაფიქსირებულა. აქციზიდან მიღებული გადასახადი გასული წლის პირველ კვარტალთან შედარებით თანხობრივადაც 515-დან 490 მლნ-მდეა შემცირებული. გიორგი კაკაურიძე ამ დანაკლისს თამბაქოს ნაწარმის იმპორტის შემცირებითა და მარაგებით ხსნის. მისივე შეფასებით, მდგომარეობა გამოსწორებადია.
ბიუჯეტის თითოეული პუნქტის შესრულება მნიშვნელოვანია, მაგრამ მხოლოდ ერთ კვარტალზე დაყრდნობით, ცალკეულ მუხლებში ჩამორჩენაზე განგაში, განსაკუთრებით მაშინ, როცა ჯამური გეგმა შესრულებულია, გადაჭარბებულია.
ბიუჯეტში მთავარი საგადასახადო შემოსავლებია, მაგრამ მისი წილი 80%-ის ფარგლებში მერყეობს, დანარჩენი 20% გრანტებს, სხვა შემოსავლებს, პრივატიზაციას, ფინანსური აქტივების კლებასა და ვალდებულებების ზრდას მოიცავს. აქციზზე უფრო დიდი ჩამორჩენა ვალდებულებების ზრდის ნაწილშია.
ცხრილი 3: სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების მაჩვენებლები
საგარეო ვალის აღების გეგმა მხოლოდ 50%-ით შესრულდა, ამ მხრივ მდგომარეობა არასახარბიელოა. მსგავსი შემთხვევა 2014 წლის შემდეგ აღარ დაფიქსირებულა, მაშინაც პირველ კვარტალში ვალდებულებების ზრდის კუთხით გეგმა 50.4%-ით შესრულდა. თუ საგარეო ვალდებულებების ზრდას კიდევ უფრო ჩავშლით, საინვესტიციო გრძელვადიანი კრედიტის გეგმა 69.5%-ითაა შესრულებული (123 მლნ ლარი 177 მლნ-ის ნაცვლად), ბიუჯეტის მხარდამჭერი კრედიტი კი 0%-ით. დაგეგმილი იყო 69 მლნ-ის ნაცვლად 0 ლარი. წლიური გეგმა 69 მლნ ლარია. 2014 წელს ჩამორჩენა მთლიანად საინვესტიციო კრედიტის ნაწილში ფიქსირდებოდა.
გრაფიკი 1: საგარეო ვალდებულებების ზრდის შესრულების მაჩვენებელი (იანვარ-მარტი)
კითხვაზე, შესრულდა, თუ - არა პირველი კვარტლის ბიუჯეტი, პასუხია კი, შესრულდა. შესრულების მაჩვენებელი 100.5%-ია და არა 102%, როგორც ეს რამდენჯერმე გაჟღერდა, მათ შორის ლაშა ხუციშვილის მიერ, რადგან მიუხედავად იმისა, რომ საგადასახადო შემოსავლების ნაწილი ძირითადი მაჩვენებელია, მთლიანი ბიუჯეტი შემოსულობების მიხედვით უნდა დაითვალოს. არის, თუ - არა პრობლემა ცალკეული ჩამორჩენები? კი, მაგრამ ჯერჯერობით პანიკის საფუძველი არ არსებობს, წინა წლების მაგალითზე მსგავსი ჩამორჩენები შემდეგ თვეებში აღმოფხვრილა.
ყველაზე საყურადღებო ამ დროისთვის საგარეო ვალდებულებების ნაწილის ვერ შესრულებაა, რომელიც შესაძლოა, ტექნიკური მიზეზებითაც იყოს გამოწვეული და დასავლეთთან გართულებული ურთიერთობებითაც. თუ ბიუჯეტის მხარდამჭერი კრედიტი შემდეგ კვარტლებშიც ვერ იქნა ათვისებული, დანაკლისი ბევრად მნიშვნელოვანი - 600 მლნ ლარი, გახდება.
[1] 2016 წლიდან რეფორმის შედეგად ერთიანი სახაზინო კოდის სისტემა ამოქმედდა და საწყის ეტაპზე გეგმასთან დიდი გადაცდომები სავარაუდოდ ამ ფაქტს უნდა უკავშირდებოდეს.

State budget revenues for the first quarter of 2025 were executed at 100.5% of the plan with tax revenues reaching 102.3%. Despite the overall fulfilment, several individual taxes underperformed, in some cases missing the targets by over 10%. However, the planned increase in external liabilities was achieved by only 50% with no funds disbursed under the budget support loan component.
State budget revenues for January-March 2025 were projected at GEL 6.619 billion with taxes expected to contribute GEL 5.308 billion, or 80% of the total, according to the plan. However, only income tax collections were officially collected of the major tax categories whereas the profit tax, excise tax, VAT and import tax projections were not fulfilled. Meanwhile, the category for the other taxes significantly exceeded the target, reaching 261% of the planned amount.
Table 1: Performance Indicators of the Tax Revenue Component of the State Budget
The largest shortfall was observed in excise tax collections. Furthermore, whilst there was a significant percentage gap in import tax revenues, the monetary loss was relatively smaller – GEL 4 million. Without the over performance in other tax categories, overall tax revenue would have stood at 98.3% of the target, resulting in a shortfall of GEL 89 million.
Following the publication of the report, questions were raised regarding both the excise tax shortfall and the surplus in the category aggregating other taxes. The government may have started collecting taxes from businesses in advance according to some politicians and economists. However, Lasha Khutsishvili explained that the discrepancy stemmed from undeclared funds. He noted that revenues from profit and income taxes have increased, with part of the collected amounts currently undeclared, to be reconciled by the 15th of the following month.
Examples from previous years can be used for comparison to better understand whether or not the underperformance of individual tax categories poses a problem for the overall revenue target.
Table 2: Performance Indicators of the Tax Revenue Component of the State Budget (January-March)
There were three instances prior to 2025 – 2016, 2019 and 2024 – when revenue from “other taxes” in the first quarter exceeded 200% of the planned amount. The most striking case was 2016 when collections in this category reached 8,755% of the target with GEL 326 million transferred instead of the planned GEL 10 million. Notably, the recorded amount under “other taxes” had dropped to GEL 300 million by January-August of that year and by January-October, it remained lower at GEL 310 million. The first quarter of 2016 also stood out for recording the highest percentage shortfalls in income tax, profit tax and VAT collections.
Revenues from other taxes totalled GEL 98 million in the first quarter of 2019 but fell to GEL 36 million by mid-year. The difference became even larger in 2024, when GEL 699 million was collected in January-March, which fell to just GEL 110 million by January-June.
The state budget has grown year over year and so has the amount mobilised from individual taxes. Total tax revenues increased by 27% between 2013 and 2016, rising from GEL 6.3 billion to GEL 8 billion. Notably, revenues from “other taxes” alone grew from GEL 25 million to GEL 527 million, reflecting a 2,000% rise. However, the planned revenues from other taxes were projected at GEL 150 million in 2017 whilst actual collections totalled just GEL 63 million.
There were two instances where the performance of “other taxes” was negative when looking only at first-quarter data. The plan was set at GEL -41 million in the first quarter of 2018 whilst the actual revenue reached GEL 39 million. Similarly, collections recorded GEL -34 million, although the plan amounted to GEL 302 million.
The plan specifically in the case of “other taxes” was exceeded by more than 200% during the first quarters of 2013-2024 on three occasions, fell short by more than 50% twice and was implemented with over 90% accuracy only twice.
The largest underperformance relative to the plan amongst the main taxes was recorded in the first quarter of 2016. Additionally, profit tax collections reached only 58% of the first-quarter target in 2024, resulting in a shortfall of GEL 420 million. However, the annual target was fulfilled at 101.5% by the end of the year. It is also worth noting that the annual projection itself was revised during that year – from GEL 2.7 billion to GEL 3.1 billion.
The largest shortfall during the first quarter of 2025 was observed in excise tax collections – an outcome not previously observed in any of the first quarters from 2013 to 2024. Excise revenues declined from GEL 515 million to GEL 490 million as compared to the same period last year. Giorgi Kakauridze attributed the aforementioned drop to reduced tobacco imports and existing inventory levels, noting that the situation is expected to improve.
Whilst the performance of each budget item is important, alarm over shortfalls in specific categories based on a single quarter – especially when the overall target has been met – may be overstated.
Although tax revenues remain the primary component of the budget, they typically account for around 80% of total income whereas the remaining 20% comes from grants, other revenues, privatisation, reductions in financial assets and increased liabilities. Notably, the shortfall in external liabilities is even greater than that recorded in excise taxes.
Table 3: Performance Indicators of the State Budget
including by Lasha Khutsishvili. Whilst tax revenue is the main component, the overall budget should be assessed based on total revenues. Are the shortfalls of individual components a concern? Yes, but there is no reason for alarm yet, as similar gaps were often corrected in subsequent months in previous years.
The most notable underperformance currently lies in the external liability component. This may be due to technical delays or even strained relations with Western partners. If the budget support loan remains unutilised in the coming quarters, the resulting shortfall could become far more substantial, reaching up to GEL 600 million.