ბიძინა ივანიშვილი: არცერთი მიმართულებით პროფესიონალები არ გვყოფნის. ღარიბები ვართ, ათჯერ ჩამოვრჩებით ევროპას. 5 ან 10 %-ითაც რომ ზარდო ეკონომიკა, ამას ნახეთ რამხელა დრო სჭირდება
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის “დასკვნით, ბიძინა ივანიშვილის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
რეზიუმე: ინტერვიუში დასახელებული შედარების შესაფასებლად, მიზანშეწონილია, რეალური მშპ ერთ სულზე, მსყიდველუნარიანობის პარიტეტის გათვალისწინებით (PPP), იქნას გამოყენებული. მსოფლიო ბანკის ბოლო მონაცემებით, 2019 წელს, საქართველოს რეალური მშპ ერთ სულზე[1] მსყიდველუნარიანობის პარიტეტის მიხედვით 14.9 ათასი საერთაშორისო დოლარია. ევროკავშირის მაჩვენებელი 44.4 ათასი საერთაშორისო დოლარია, რაც საქართველოს მონაცემს 3-ჯერ აღემატება. აღსანიშნავია, რომ დასახელებული ინდიკატორის 5% ზრდით, საქართველო ევროკავშირის 2019 წლის დონის მიღწევას 2042 წელს შეძლებს, ხოლო 10%-იანი ზრდით, 2031 წელს.
მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის ბოლო კვლევების მიხედვით, სიმართლეს შეესაბამება განცხადების ნაწილი პროფესიონალების ნაკლებობის შესახებაც. საქართველოში ბიზნესის კეთების ხელისშემშლელ მთავარ ფაქტორად 2013-2017 წლებში არაადეკვატური განათლების მქონე სამუშაო ძალა დასახელდა.
ბიძინა ივანიშვილის განცხადება სამუშაო ძალის კვალიფიკაციის თვალსაზრისით არსებული პრობლემების ნაწილში რეალობას შეესაბამება. ევროპის ქვეყნებთან ჩამორჩენის ნაწილში კი, შეფასება არსებითად გადაჭარბებულია. ამ ქვეყნებთან განსხვავების აღმოფხვრას ათწლეული დასჭირდება, თუნდაც 10%-იანი ზრდის (ორნიშნა ზრდა საქართველოს რეალობაში მხოლოდ გამონაკლის შემთხვევებში დაფიქსირებულა) პირობებში. შესაბამისად, „ ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ბიძინა ივანიშვილის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
საზოგადოებრივ მაუწყებელთან ინტერვიუში ბიძინა ივანიშვილმა ხაზი გაუსვა საქართველოს სიღარიბესა და ქვეყანაში პროფესიონალების ნაკლებობას. „არცერთი მიმართულებით პროფესიონალები არ გვყოფნის, ყველაზე დიდი ტრაგედია ჩვენი სწორედ ესაა. ღარიბები ვართ, ეკონომიკაში იოლი დასათვლელია, რომ ათჯერ ჩამოვრჩებით ევროპას, ჩამოვრჩებით უხეშად რომ ვთქვათ. 5 ან 10 %-ითაც რომ ზარდო ეკონომიკა, ამას ნახეთ რამხელა დრო სჭირდება“, - განაცხადა ივანიშვილმა.
ყველა ქვეყანას ეროვნული ვალუტა გააჩნია, რომელშიც მათი მთლიანი შიდა პროდუქტი წლიდან წლამდე ითვლება. ასევე, სხვადასხვა ქვეყნებში ფასების დონე სხვადასხვანაირად იცვლება. მთლიანი შიდა პროდუქტის დათვლის სტატისტიკური მიდგომები და მეთოდიკაც მეტნაკლებად განსხვავებულია. შესაბამისად, ზუსტი შედარების გაკეთება თითქმის შეუძლებელია. თუმცა სხვადასხვა ქვეყნების ეკონომიკის შედარებისას, ოპტიმალური გზაა, მსყიდველუნარიანობის პარიტეტის გათვალისწინებით გამოთვლილი, რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტის განხილვა ერთ სულზე. მსოფლიო ბანკის უკანასკნელი მონაცემებით, 2019 წელს, რეალური მშპ ერთ სულზე მსყიდველუნარიანობის პარიტეტის მიხედვით 14.9 ათასი საერთაშორისო დოლარია. შედარებისთვის, ევროკავშირისთვის აღნიშნული ინდიკატორი 44.4 ათასი საერთაშორისო დოლარის შეადგენს, რაც საქართველოს მაჩვენებელზე სამჯერ მეტია. რეალური მშპ-ს 10%-იანი ზრდით, საქართველო ევროკავშირის მიმდინარე დონეს 2031 წელს დაეწევა, 5%-იანი ზრდის შემთხვევაში კი - 2042 წელს.
გრაფიკი 1: ევროკავშირისა და საქართველოს რეალური მშპ (PPP) ერთ სულზე 2010-2019 წლებში, პროექციები ევროკავშირის 2019 წლის რეალური მშპ (PPP) ერთ სულზე და საქართველოს რეალური მშპ (PPP) ერთ სულზე 10%-იანი ყოველწლიური ზრდით (საერთაშორისო დოლარში)
წყარო: მსოფლიო ბანკი; ავტორის გამოთვლები
ყურადსაღებია ქვეყანაში პროფესიონალების ნაკლებობის პრობლემაც. მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის „გლობალური კონკურენტუნარიანობის ინდექსის“ მიზანია მაქსიმალურად ნეიტრალურად და ობიექტურად შეადაროს სხვადასხვა ეკონომიკების კონკურენტუნარიანობა და მათი მთავარი პრობლემები დაადგინოს. მოცემული კვლევის თანახმად, 2013-2017 წლებში, საქართველოში ბიზნესის კეთების ყველაზე დიდ დამაბრკოლებელ ფაქტორს „არაადეკვატური განათლების მქონე სამუშაო ძალა“ წარმოადგენდა.
ცხრილი 1: საქართველოში ბიზნესის კეთების ხელისშემშლელი ფაქტორები 2007-2017 წლებში
წყარო: მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმი
ზემოთ მოყვანილი მონაცემებიდან ჩანს, რომ საქართველოს სამუშაო ძალაში პროფესიონალების ნაკლებობა ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს, ასევე, ქვეყნის ეკონომიკა მნიშვნელოვნად ჩამორჩება ევროკავშირისას და 10%-იანი ზრდითაც კი ევროკავშირის დღევანდელ დონესთან დასაწევად ერთ სულზე რეალური მშპ (PPP)-ს მიხედვით, საქართველოს 10 წელზე მეტი სჭირდება. თუმცა ეკონომიკური დონის შედარებისთვის გამოყენებული ამ ინდიკატორით, საქართველო ევროკავშირს 3-ჯერ ჩამოუვარდება და არა 10-ჯერ, როგორც ბიძინა ივანიშვილმა განაცხადა.
[1] ბუნებრივია, მოსახლეობის ცვლილება ჩამოთვლილ ქვეყნებში მშპ ერთ სულზე მაჩვენებელში გარკვეულ ცვლილებას შეიტანს, თუმცა საანალიზო მონაცემზე რომლებიც სტატიაში საორიენტაციო ხასიათს ატარებენ, აღნიშნულ ცვლილებას არსებით გავლენა ვერ ექნება.

Bidzina Ivanishvili:  “We have a lack of professionals in every field. We are poor and ten-times behind Europe. Even if we grow the economy by 5% or 10%, look at how much time that will take.”
Resume:  A relevant indicator would be the real GDP per capita [1] as measured by purchasing power parity (PPP) in order to make an assessment of the comparison made in Bidzina Ivanishvili’s statement. According to the World Bank’s latest data, Georgia’s real GDP per capita PPP is 14,900 international dollars as of 2019 whilst the EU’s figure is 44,4000 international dollars which is three times larger than Georgia’s. With the annual 5% growth of the real GDP (PPP) per capita, Georgia will reach the EU’s 2019 level in 2042. With a 10% growth, it will reach this level in 2031.
In accordance with the latest surveys of the World Economic Forum, Bidzina Ivanishvili’s claim of a lack of professionals is also true. An inadequately educated workforce was named as a major problematic factor for doing business in Georgia.
The part of Bidzina Ivanishvili’s statement where he indicates problems in regard to workforce skills is true. However, his assessment in regard to a comparison with Europe is an exaggeration. However, it will take at least a decade even under a 10% economic growth (two-digit growth is a rear exception for Georgia) to close the gap. Therefore, FactCheck concludes that Bidzina Ivanishvili’s statement is MOSTLY TRUE.
Bidzina Ivanishvili, in his interview with the Georgian Public Broadcaster, highlighted Georgia’s poverty and lack of professionals in the country. Mr Ivanishvili stated:  “We have a lack of professionals in every field. This is our biggest tragedy. We are poor. It is easy to calculate that we are ten times behind Europe in terms of the economy - we are lagging behind, roughly saying. Even if we grow the economy by 5% or 10%, look at how much time that will take.”
Countries have their own national currencies and the measurement of their annual GDPs is made in the respective national currencies. At the same time, changes in price levels vary across countries. Statistical approaches and methods for measuring GDPs are also different to a certain extent and it is nearly impossible to make accurate comparisons. However, the best indicator would be the real GDP per capita measured in PPP in order to compare the economies of different countries. According to the World Bank’s latest data, Georgia’s real GDP (PPP) per capita is 14,992 international dollars as of 2019 whilst the EU’s figure is 44,436 international dollars which is three times larger than Georgia’s. Therefore, with the annual 5% growth of the real GDP (PPP) per capita, Georgia will reach the EU’s 2019 level in 2042. With a 10% growth, it will reach this level in 2031.
Graph 1:  EU and Georgia’s Real GDP (PPP) Per Capita in 2010-2019 - Projections of EU 2019 Real GDP (PPP) Per Capita and Georgia’s Real GDP Per Capita with 10% Annual Growth (International Dollars)
Source:  World Bank, author’s calculations
Of additional note is a lack of professionals in the country. The World Economic Forum’s Global Competitiveness Index aims to provide as neutral and impartial comparison of the competitiveness of different economies as possible and identify their main problems. According to the aforementioned Index, an inadequately educated workforce was a major problematic factor for doing business in Georgia in 2013-2017.
Table 1:  Problematic Factors for Doing Business in Georgia in 2007-2017
Source:  World Economic Forum
The data above illustrate that the lack of professionals in the Georgian workforce remains one of the most important challenges. In addition, the country’s economy significantly lags behind Europe and even with a 10% growth, Georgia will need more than a decade to catch up to the EU’s current level of the real GDP (PPP) per capita. However, based on this indicator (used for comparison of level of economies), Georgia is only three times behind Europe instead of ten times as claimed by Mr Ivanishvili.
[1]Naturally, population changes in countries will alter the GDP per capita to some extent, although it will not significantly affect the figures for analysis which are tentatively used in the article.