30 აპრილს Facebook-მა „ნიუსფრონტის“ საერთაშორისო ქსელთან დაკავშირებული Facebook-გვერდები, ანგარიშები და ჯგუფები წაშალა. აღნიშნული ქსელი რუსეთის მოქალაქეებს, უკრაინის დონბასის რეგიონში მცხოვრებ პირებს და ანექსირებულ ყირიმში არსებულ ორ მედია ორგანიზაციას უკავშირდებოდა. მათ შორის, „ნიუსფრონტის“ ქართული რედაქციის Facebook-გვერდიც წაიშალა. ISFED-ის ანგარიშის მიხედვით, „ნიუსფრონტის“ მასალას საქართველოში 12 არაავთენტური ანგარიში ავრცელებდა.
პირველ მაისს გულბაათ რცხილაძე Facebook-პოსტში წერს: „...მაინც მინდა იმ გვერდის აღდგენა, თუკი გამოვა...“. ხოლო ერთ-ერთ კომენტარს შემდეგი ტექსტით პასუხობს: „ეგ არაა დიდი პრობლემა, უამრავი ჯგუფებია და ექაუნტებიც გაიხსნება, ისევ მათ სისტემას გამოვიყენებთ მათსავე წინააღმდეგ“.
„ნიუსფრონტმა“ საქმიანობა კვლავ გააგრძელა. „ნიუსფრონტის“ Facebook-გვერდის წაშლის შემდეგ მისი სიახლეები „ევრაზიის ინსტიტუტის“ Facebook-გვერდზე - Geurasia - ვრცელდება. ორი მაისიდან კი „ევრაზიის ინსტიტუტის“ Facebook-გვერდის რეკლამირება დაიწყეს (იხილეთ ბმული):
ამასთან ერთად, თავად გულბაათ რცხილაძე და Geurasia სიახლეებს შემდეგ ჯგუფებში ავრცელებენ: „არც ნაცი, არც ქოცი! - როგორ მოვიცილოთ ესენი“, „Geomediapress.ge“, „რუსთავი 21 / RUSTAVI 21“, „გაზეთ "საქართველო და მსოფლიო"-ს ჯგუფი:Россия и Грузия- дружба навеки!“, „გიორგი მარგველაშვილი გისმენთ მეგობრებო!“.
ნიუსფრონტის ქართული ოფისი ანექსირებული ყირიმიდან მართული News Front-ის ნაწილია და ქართულის გარდა, კიდევ 8 ენაზე ოპერირებს. News Front- 2014 წელს დაარსდა.სხვადასხვა მედია ანგარიშის მიხედვით, ის რუსეთის უსაფრთხოების სამსახურისგან (ეფ-ეს-ბე) ფინანსდება. ISFED-ის ანგარიშის მიხედვით, „ნიუსფრონტი“ რუსეთის ფედერაციის კომუნიკაციების მარეგულირებელი სააგენტოს „როსკომნადზორის“ ბრძანებით არის დაარსებული. „ნიუსფრონტი“ მთელი მსოფლიოს მასშტაბით ყალბ ამბებსა და დეზინფორმაციას ავრცელებს. საერთაშორისო სიახლეების სექციაში ძირითადად ისეთი რუსული სახელმწიფო მედიების მასალა გვხვდება, როგორებიცაა Russia Today, სპუტნიკი და RIA Novosti, რომლებიც რუსეთის სახელმწიფოს მიერ კონტროლირებად საშუალებებს წარმოადგენენ.
„ნიუსფრონტის“ ქართული ოფისის რედაქტორები შოთა აფხაიძე და გულბაათ რცხილაძე არიან. გულბაათ რცხილაძე „ევრაზიის ინსტიტუტის“ ერთ-ერთი დამფუძნებელი და თავმჯდომარე. მისი ინტერვიუების მიხედვით, ის საქართველოს NATO-ში გაწევრიანებისკენ აღებულ კურსს ეწინააღმდეგება და მიიჩნევს, რომ საქართველოს რუსეთთან იდეალური ურთიერთობები უნდა ჰქონდეს. მისი აზრით, საქართველოს NATO-ში შესვლა ტერიტორიების სამუდამოდ დაკარგვას გამოიწვევს.
„ევრაზიული ინსტიტუტის“ საქმიანობა
Damoukidebloba.com-ის კვლევის მიხედვით, „ევრაზიის ინსტიტუტის“ პარტნიორი მოსკოვში „ევრაზიული ცენტრის“ მიერ დაარსებული რუსული ორგანიზაცია „ლევ გუმილევის ცენტრია“. აღნიშნული ორგანიზაციის მიზანს ეთნოკონფლიქტების გადაჭრის საშუალებად „ევრაზიანიზმის“ პოპულარიზაცია წარმოადგენს. „ლევ გუმილევის ცენტრმა“ „ევრაზიის ინსტიტუტთან“ ერთად 2015 წელს საქართველოში აზერბაიჯანისა და საქართველოს ევრაზიულ კავშირში გაწევრიანების პერსპექტივაზე შეხვედრა გამართა. შეხვედრას ვლადიმერ ხომერიკი („რუსი და ქართველი ხალხების ერთიანობის ფონდის“ პრეზიდენტი) და კახა კუკავაც (პარტია „თავისუფალი საქართველოს“ თავმჯდომარე) ესწრებოდნენ.
„ევრაზიის ინსტიტუტის“ ანგარიშის მიხედვით, გულბაათ რცხილაძე ინტერნეტ-ფორუმს - „პოლიტფორუმი“ ხელმძღვანელობდა, რომელიც 2008 წელს აგვისტოს ომს „სააკაშვილის მიერ მოწყობილ დანაშაულებრივ პროვოკაციად“ აფასებდა. 2012 წელს ორგანიზაციამ გამოკითხვა ჩაატარა, სადაც ამტკიცებდა, რომ საქართველოში NATO-ს პოპულარობა დაეცა. 2013 წელს რუსულ-ქართული ურთიერთობების შესახებ დისკუსია გამართა, რომელიც მიზნად „ახალი მთავრობის კურსის მხარდაჭერას, რომელიც მიმართულია რუსეთთან ურთიერთობების დალაგებისკენ“, ისახავდა. დისკუსიას შემდგომში ქართული მარშის დამფუძნებელი გია კორკოტაშვილიც ესწრებოდა. ამავე წელს ორგანიზაციამ გამართა კონფერენცია თემაზე: „დასავლური რელიგიური ორგანიზაციები საქართველოში და მათი პოლიტიკური მიზნები“, სადაც განიხილეს, თუ „რა საფრთხეებს უქმნის საქართველოს „არატრადიციული რელიგიური მიმდინარეობების საქმიანობა“.
2013 წელს „ევრაზიის ინსტიტუტმა“ 2008 წლის აგვისტოს ომის მიზეზების შესახებ კვლევა გამოაქვეყნა. კვლევა ამტკიცებდა, რომ კონფლიქტი საქართველოს მაშინდელმა პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა (ე.ი. საქართველომ) დაიწყო, რისკენაც აშშ-მა უბიძგა. კვლევის მიხედვით, რუსეთს სეპარატისტული რესპუბლიკების დე-იურე აღიარება არ სურდა, თუმცა საქართველოს ხელისუფლებამ მას მეტი გზა არ დაუტოვა; ინსტიტუტი ამტკიცებს, რომ რუსეთი საქართველოს ბუნებრივი მტერი არაა, არამედ ქვეყნებს შორის მტრობა „სააკაშვილის რეჟიმის და ცალმხრივად პროდასავლური და ანტირუსული საგარეო პოლიტიკური კურსის ბრალია“.
2014 წელს კი გულბაათ რცხილაძემ და შოთა აფხაიძემ მოსკოვში კრემლთან დაკავშირებულ პოლიტოლოგებთან შეხვედრები გამართეს. ამასთან ერთად, გულბაათ რცხილაძე „კავკასიური თანამშრომლობის“ თავმჯდომარეა, რომლის გამგეობის წევრი ასევე ნანა დევდარიანიც არის. გულბაათ რცხილაძე „სახალხო მოძრაობა ქართულ-რუსული დიალოგისა და თანამშრომლობისთვის“ დამფუძნებელთა საბჭოს წევრი და „საქართველოს უკვდავი ჯარის“ პრეზიდენტია. 2019 წელს „საქართველოს უკვდავმა ჯარმა“ რუსული „უკვდავთა პოლკის“ ანალოგიური მსვლელობა ჩაატარა.
გულბაათ რცხილაძე და შოთა აფხაიძე შპს „აგრო-გეოს“ 50-50%-იანი წილის მფლობელები არიან. რაც შეეხება შოთა აფხაიძეს, იგი 2010 წელს ტელეკომპანია „კავკასიაში“ „მართლმადიდებელ მშობელთა კავშირისა“ და „სახალხო მართლმადიდებლური მოძრაობის“ წევრებთან ერთად შეჭრის გამო დაიჭირეს და პატიმრობა მიუსაჯეს. შემდგომ იგი პოლიტპატიმრის სტატუსით გათავისუფლდა და „ევრაზიის ინსტიტუტის“ პროექტების მენეჯერი გახდა. მან 2013 წელს ვლადიკავკაზში ვიზიტის დროს ბრიფინგებსა და ინტერვიუებში განაცხადა, რომ „2008 წლის აგვისტოში ადგილი ჰქონდა ოსი ხალხის გენოციდის მცდელობას სააკაშვილის მხრიდან“.
„ნიუსფრონტის“ ქართული რედაქციის Facebook-გვერდის ადმინისტრატორი - კონსტანტინე ჩიკვილაძე იყო, რომელიც ამავდროულად პრორუსული გაზეთის - საქართველო და მსოფლიო Facebook-გვერდის ადმინისტრატორიცაა.
ნიუსფრონტის საქართველოს ოფისი, რომელიც ყალბ ამბებს აქამდეც ავრცელებდა, კორონავირუსთან დაკავშირებულ დეზინფორმაციულ კამპანიაშიც აქტიურად ჩაება. „ნიუსფრონტი“ წლებია დეზინფორმაციას ევროკავშირის, NATO-სა და აშშ-ის წინააღმდეგ, მიზანმიმართულად ავრცელებს. აღნიშნული სააგენტოს ნარატივები ხშირად ოფიციალური კრემლის პოზიციებს იდენტურად იმეორებს. აღნიშნულის მაგალითებია „ნიუსფრონტის“ მიერ გავრცელებული დეზინფორმაცია „გრუს“ მიერ საქართველოზე განხორციელებულ კიბერშეტევასა და ლუგარის ლაბორატორიის შესახებ.
შენიშვნა:
10 მაისს „ევრაზიის ინსტიტუტის“ Facebook-გვერდმა - Geurasia - სახელი შეიცვალა და ეწოდება - „ევრაზია - საინფორმაციო სააგენტო/ Eurasia – Information Agency. ამასთან ერთად, „ნიუსფრონტის“ მასალას გაზეთ „საქართველო და მსოფლიოს“ Facebook-გვერდიც ავრცელებს. ასევე გაიზარდა იმ Facebook-ჯგუფების რაოდენობაც, რომლებსაც „ნიუს-ფრონტი“ საკუთარი მასალის გასავრცელებლად იყენებს. ეს ჯგუფებია: „კახა კალაძე თბილისის მერი“, „Georgia • საქართველო ✔️“, „МЕЖДУНАРОДНОЕ СТАЛИНСКОЕ ДВИЖЕНИЕ საერთაშორისო სტალინური მოძრაობა“, „საქართველო და რუსეთი/Грузия и Россия“, „ნაცხროვა ციხეში!!!“, „გასამართლდეს ნაციონალური მოძრაობა“, „СТАЛИН ВЕЛИКИЙ УЧИТЕЛЬ სტალინი დიდი მასწავლებელი“. ასევე აღსანიშნავია, რომ „ნიუს-ფრონტის“ მასალას აღნიშნულ ჯგუფებში ხშირად აზიარებს Facebook-ის მომხმარებელი - Beo Batcher. მისი პროფილი არარეალური პიროვნების შთაბეჭდილებას ტოვებს. ასევე ის საკუთარ პროფილზეც მუდმივად „ნიუს-ფრონტისა“ და „საქართველო და მსოფლიოს“ მასალებს აზიარებს. მისი პირველი აქტივობა 2018 წლის დეკემბერში ფიქსირდება, ხოლო შემდეგ 2020 წლის 9 მაისს პროფილისა და გარეკანის სურათები შეცვალა და სოციალურ ქსელში გააქტიურდა და დაიწყო „ნიუს-ფრონტისა“ და „საქართველო და მსოფლიოს“ მასალების გაზიარება.

On 30 April 2020, Facebook removed Facebook pages, accounts and groups linked with News Front’s international networks. The networks were affiliated with Russian nationals, people living in Ukraine’s Donbas region and two media organisations in annexed Crimea. News Front’s Georgian office’s Facebook page was also removed. According to an ISFED report, 12 inauthentic accounts were promoting News Front’s content in Georgia.
On 1 May 2020, Gulbaat Rtskhiladze wrote in his Facebook post: “…I still want to restore that page if that is possible” and gives the following reply to one of the comments: “This is not a big problem. There are many groups and accounts will be opened. We will use their system against them.”
News Front still continues to operate. After the removal of News Front’s Facebook page, their news is being posted on the Eurasian Institute’s Facebook page – Geurasia. Since 2 May 2020, advertising of the Eurasian Institute’s Facebook page has started (see the link).
In addition, Gulbaat Rtskhiladze and Geurasia post news in the following groups: Neither Nazi, nor Kotsi! – How to get rid of them, Geomediapress.ge, Rustavi 21 / RUSTAVI 21, Group of the Georgia and the World Newspaper: Russia and Georgia – Friendship Forever and Giorgi Margvelashvili is listening, Friends!
News Front’s Georgian office is part of News Front managed from the annexed Crimea and operatesin eight languages in addition to Georgian. News Front wasfoundedin 2014 and based on different media reports it gets funding from Russia’s Federal Security Service (FSB). According to the ISFED report, News Front was created under the decree of the Russian Federation’s Federal Service for Supervision of Communications, Information Technology and Mass Media. News Front circulates fake news and disinformation all around the world. In News Front’s international news sections, one can find materials of such Russian state-controlled media outlets as Russia Today, Sputnik and RIA Novosti.
Shota Apkhaidze and Gulbaat Rtskhiladze are the editors of News Front’s Georgian office. Gulbaat Rtskhiladze is one of the co-founders and chairperson of the Eurasian Institute. According to his interviews, he opposes Georgia’s course of NATO integration and believes that Georgia should have ideal relations with Russia. Mr Rtskhiladze also opines that Georgia’s membership in NATO will result in permanently losing the country’s territories.
Activities of the Eurasian Institute
According to the research of Damoukidebloba.com, the Eurasian Institute’s partner is the Moscow-based Lev Gumilev Centre founded by the Eurasian Centre. The aim of the Lev Gumilev Centre is to promote “Eurasianism” as an instrument for solving ethnic conflicts. In 2015, the Lev Gumilev Centre held a meeting in Georgia together with the Eurasian Institute on the prospects of Georgia and Azerbaijan becoming members of the Eurasian Union. Vladimer Khomeriki (President of the Russian and Georgian Peoples Unity Foundation) and Kakha Kukava (Chairperson of the Free Georgia party) also attended the meeting.
According to the Eurasian Institute’s report, Gulbaat Rtskhiladze led the web-forum “Politforum” which stated that the August 2008 war was a “Saakashvili-organised criminal provocation.” In 2012, the organisation conducted a public opinion survey and claimed that NATO’s popularity in Georgia had fallen. In 2013, a discussion was held on Russian-Georgian relations which aimed to “support the course of the new government which seeks to settle relations with Russia.” Gia Korkotashvili, later the founder of the Georgian March, also attended the discussion. The same year, the Eurasian Institute hosted a conference, entitled Western Religious Organisations in Georgia and Their Political Objectives, where they discussed the threats coming from the “activities of non-traditional religious denominations.”
In 2013, the Eurasian Institute published a research study on the causes of August 2008 war. The study claimed that then President of Georgia, Mikheil Saakashvili (that is, Georgia), started the conflict and he was pushed by the US to do so. According to the study, Russia was unwilling to de-jure recognise the separatist republic although the Government of Georgia left Moscow with no choice. The Eurasian Institute claims that Russia is not a natural enemy for Georgia but the enmity between the countries should be blamed on “Saakashvili’s regime and the unilaterally pro-Western and anti-Russian foreign policy course.”
In 2014, Gulbaat Rtskhiladze and Shota Apkhaidze held meetings in Moscow with Kremlin-affiliated political scientists. In addition, Mr Rtskhiladze is the Chairperson of the Caucasian Cooperation where Nana Devdariani is also a board member. He is also a member of the founding board of the Public Movement for Georgian-Russian Dialogue and Cooperation and the President of Georgia’s Immortal Army. In 2019, Georgia’s Immortal Army organised a march similar to that of the Russian Immortal Regiment.
Gulbaat Rtskhiladze and Shota Apkhaidze own 50%-50% shares in Agro-Geo LTD. In regard to Shota Apkhaidze, he was arrested in 2010 after storming TV Caucasus together with the members of the Union of Orthodox Parents and the Public Orthodox Movement and was sent to prison. Afterwards he was released as a political prisoner and became a manager of the Eurasian Institute’s projects. In 2013, he stated that “in August 2008, Saakashvili sought genocide of the Ossetian people” at briefings and interviews whilst visiting Vladikavkaz.
Konstantine Chikviladze was the administrator of the Facebook page of News Front’s Georgian office. Mr Chikviladze is also the administrator of Georgia and the World’s Facebook page.
News Front’s Georgian office, which was already promoting fake news, actively joined the disinformation campaign on the coronavirus. News Front has been deliberately circulating disinformation against the EU, NATO and USA for years. The narratives of News Front are often identical to those of the Kremlin. This includes News Front’s disinformation about GRU’s cyber attack against Georgia and about the Lugar Laboratory.