რეზიუმე: 2019 წლის პირველ შვიდ თვეში, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან მიმართებით ექსპორტი 12.4%-ით გაიზარდა და 2.1 მლრდ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც თანხვედრაშია ეკონომიკის მინისტრის განცხადებასთან. ამავე პერიოდში ექსპორტი რეექსპორტის გარეშე, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით 1.6 პროცენტით გაიზარდა და 1 311.9 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. 2017-2019 წლებში ექსპორტს ზრდადი დინამიკა აქვს და ფარდობითი მაჩვენებელი მშპ-თან 2018 წელს, 2016 წელთან შედარებით დაახლოებით 7.2 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა, თუმცა 2014-2016 წლებში ექსპორტის ფარდობითი მაჩვენებელი იკლებდა.
რაც შეეხება მომსახურების ექსპორტს, მონაცემები მოცემულია საგადასახდელო ბალანსში და ასახავს მომსახურებას, რომელიც გაუწიეს საქართველოს რეზიდენტებმა სხვა ქვეყნის რეზიდენტებს. მომსახურების ექსპორტმა 2018 წელს 4.4 მლრდ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც წინა წელთან შედარებით 12%-ით მეტი იყო. ბოლო წლებში მომსახურების ექსპორტი ზრდადი დინამიკით ხასიათდება, როგორც ნომინალურ, ასევე ფარდობით მაჩვენებლებში. 2019 წლის პირველ კვარტალში, მომსახურების ექსპორტმა 872 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 3%-ით მეტია.
5 სექტემბერს პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას საქართველოს ეკონომიკის მინისტრმა, ნათია თურნავამ განაცხადა: „ექსპორტის ზრდის მიმართულებით ჩვენ გვაქვს საგრძნობი პროგრესი. მნიშვნელოვნად იზრდება როგორც საქონლის, ასევე მომსახურების ექსპორტი. 2019 წლის იანვარ-ივლისში ექსპორტი გაიზარდა 12.4%-ით და გადააჭარბა 2 მლრდ დოლარს“.
ინფორმაციას საგარეო ვაჭრობის შესახებ საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური აქვეყნებს.
გრაფიკი 1: საქართველოს ექსპორტი 2014-2019 წლებში (მლრდ აშშ დოლარი)
2019 წლის პირველ შვიდ თვეში, ექსპორტი 12.4%-ით გაიზარდა და 2.1 მლრდ აშშ დოლარი შეადგინა. აქვე, აღსანიშნავია რომ ამავე პერიოდში ექსპორტირეექსპორტისგარეშე, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით 1.6 პროცენტით გაიზარდა და 1 311.9 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. 2016-2019 წლებში ექსპორტს ზრდადი დინამიკა აქვს, თუმცა 2014-2016 წლებში ექსპორტი იკლებდა, როგორც ფარდობით, ასევე აბსოლუტურ მაჩვენებლებში.
2019 წლის იანვარ-ივლისში სასაქონლო ჯგუფებიდან საექსპორტო ათეულში პირველი ადგილი სპილენძის მადნებმა და კონცენტრატებმა დაიკავა 364.9 მლნ აშშ დოლარით, რაც მთელი ექსპორტის 17.4 პროცენტს შეადგენს. მეორე ადგილს იკავებს მსუბუქი ავტომობილები (რეექსპორტი) 317.3 მლნ. აშშ დოლარით (მთლიანი ექსპორტის 15.1%) ხოლო მესამე ადგილზეა ფეროშენადნობები 195.7 მლნ აშშ დოლარით (9.3%).
რაც შეეხება მომსახურების ექსპორტს, შესაბამისი მონაცემები მოცემულიასაგადასახდელო ბალანსშიდა ასახავს მომსახურებას, რომელიც გაუწიეს საქართველოს რეზიდენტებმა სხვა ქვეყნის რეზიდენტებს.
გრაფიკი 2: მომსახურების ექსპორტი 2014-2018 წლებში (მლრდ აშშ დოლარი)
მომსახურების ექსპორტმა 2018 წელს 4.4 მლრდ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც წინა წელთან შედარებით 12%-ით მეტი იყო. მომსახურების ექსპორტი ზრდადი დინამიკით ხასიათდება, როგორც ნომინალურ, ასევე ფარდობით მაჩვენებლებში. 2019 წლის პირველ კვარტალში, მომსახურების ექსპორტმა 872 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 3%-ით მეტია.

We have a significant growth in export of both goods and services. In January-July of 2019 export increased by 12.4% and exceeded USD 2 billion
Resume:  In the first seven months of 2019, export increased by 12.4% as compared to the same period of the previous year and reached USD 2.1 billion, which corresponds to the statement of the Minister of Economy and Sustainable Development. In the same period, export minus re-export increased by 1.6% as compared to the same period of the previous year and reached USD 1,311.9 million. In 2017-2019, export used to grow and export to GDP ratio in 2019 increased by nearly 7.2 percentage points as compared to 2016.  However, in 2014-2016, export to GDP ratio used to decrease.
In regard to export of services, respective figures are given in the balance of payments and shows services which Georgian residents provided to the residents of the other countries. The export of services amounted to USD 4.4 billion in 2018 which was 12% more as compared to the year before. In the last years, export of services has been growing both in nominal and relative figures. In the first quarter of 2019, export of services amounted USD 872 million which is 3% more as compared to the same period of the previous year.
On 5 September 2019, in her speech before the Parliament of Georgia, the Minister of Economy and Sustainable Development, Natia Turnava, stated:  “We have a considerable progress in terms of export growth. The export of both goods and services grow significantly. In January-July 2019 export increased 12.4% and exceeded USD 2 billion.”
The National Statistics Office of Georgia publishes information about foreign trade.
Graph 1:  Georgia’s Export in 2014-2019 (USD Billion)
In the first seven months of 2019, export increased by 12.4% reached USD 2.1 billion. Of note is that in the same period, export minus re-export increased by 1.6% as compared to the same period of the previous year and reached USD 1,311.9 million. In 2017-2019, export used to grow, although in 2014-2016, export to GDP ratio used to decrease both in relative and absolute figures.
In January-July 2019, Georgia’s top ten export commodities are led by copper ore with USD 364.9 million, which constitutes 17.4% of total exports. It is followed by cars with USD 317.3 million (15.1% of total exports), whilst ferroalloys are third with USD 195.7 million (9.3%).
In regard to export of services, respective figures are given in the balance of payments and shows services, which Georgian residents provided to the residents of the other countries.
Graph 2: The Export of Services in 2014-2018 (USD Billion)
The export of services amounted to USD 4.4 billion in 2018, which was 12% more as compared to the year before. The export of services has been growing both in nominal and relative figures. In the first quarter of 2019, export of services amounted to USD 872 million which is 3% more as compared to the same period of the previous year.
[1] Potential debtor’s credit risk assessment which outlines the ability/capacity of an entity or a separate country to meet its own obligation.
[2] The rating hierarchy is defined in the following way: 1. Alphabetical sequence of letters – A is a higher level than B or any combination of B (B-, B, B+, BB-, BB, BB+, BBB-, BBB, BBB+). The same applies to other letters. 2. Number of letters – more letters indicate a higher rating. For instance, BBB is a higher level as compared to any combination with one or two Bs (B-, B, B+, BB-, BB, BB+) and the same applies to other letters. 3. “+” is a higher level than “-.“ For instance, B is a lower level as compared to B+ and a higher level as compared to B-. The same applies to another letters.