ირაკლი კობახიძე: 2021-2023 წლებში საშუალო ეკონომიკურმა ზრდამ 9.7% შეადგინა, 2024 წელსაც ზრდის ტემპი დაგეგმილ მაჩვენებელს ასწრებს
2021 წელს საქართველოს ეკონომიკა 10.6%-ით გაიზარდა, 2022 წელს 11%-ითა და 2023 წელს 7.5%-ით. ჯამურმა ზრდამ სამ წელიწადში 32% შეადგინა, რაც საშუალო წლიურ 9.7%-იან ზრდას უდრის.
2024 წლის იანვარ-მაისში მშპ-ის ზრდის ტემპმა 9.3%-ს მიაღწია, აღნიშნული მნიშვნელოვნად აღემატება როგორც საქართველოს მთავრობის, აგრეთვე სავალუტო ფონდისა და სხვა საერთაშორისო ფინანსური ინსტიტუტების პროგნოზირებულ მაჩვენებლებს.
მოკლევადიან პერიოდში მაღალ ეკონომიკურ ზრდას ობიექტურთან ერთად გარკვეული სუბიექტური მიზეზებიც გააჩნია, კერძოდ: 2021 წელს ორნიშნა ზრდა საბაზო პერიოდმა გამოიწვია (2020 წელს ეკონომიკა 6.3%-ით შემცირდა), ხოლო 2022 წელს რუსეთიდან გაზრდილმა ფულადმა ნაკადებმა და ზოგადად რუსეთის უკრაინაში შეჭრის თანმდევმა ცვლილებებმა. სწორად დასახელებული რიცხვების ფონზე, პრემიერ-მინისტრმა ყურადღების მიღმა დატოვა ის დამატებითი ინფორმაცია და განმარტებები, რაც რეალური სურათის აღქმას შეუწყობდა ხელს. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრმა“ ირაკლი კობახიძის განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად სიმართლე.
ანალიზი: 28 ივნისს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ პარლამენტში წლიური მოხსენების წარდგენისას ეკონომიკურ ზრდაზე ისაუბრა: „შეგახსენებთ, რომ 2021-2023 წლებში საშუალო ეკონომიკურმა ზრდამ შეადგინა 9.7%. რაც შეეხება წლევანდელ მაჩვენებელს, ეს მაჩვენებელი ბევრად უფრო მაღალია, ვიდრე ამას პროგნოზირებდა საერთაშორისო სავალუტო ფონდი. სავალუტო ფონდის პირვანდელი პროგნოზი იყო 4.8% და როგორც უკვე მოგახსენეთ, ამჟამინდელი მაჩვენებელი, 5 თვის მაჩვენებელი არის 9.3%.“
2020 წლის ვარდნის შემდეგ, 2021 წელს საქართველოს ეკონომიკა 2007 წლის შემდეგ პირველად ორნიშნა პროცენტული მაჩვენებლით - 10.6%-ით გაიზარდა. პანდემიის შემდეგ, რეგულაციების მოხსნის ხარჯზე მსოფლიოს სახელმწიფოთა დიდ ნაწილში ეკონომიკურმა ზრდის ტემპმა ათწლეულების რეკორდი მოხსნა, მსოფლიოს ეკონომიკაც მთლიანად 6.3%-ით გაიზარდა, რაც 1973 წლის შემდეგ ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია. კონტექსტის გათვალისწინებით, საქართველოშიც უჩვეულო არაფერი მომხდარა.
2022 წელს გლობალური ზრდის ტემპი პანდემიამდელ მაჩვენებელს დაუბრუნდა, საქართველოში კი კიდევ უფრო მაღალი 11%-იანი ზრდა დაფიქსირდა. ზრდაში მნიშვნელოვანი წვლილი რუსეთიდან გაზრდილმა ტრანსფერებმა შეიტანა. მხოლოდ ფულადი გზავნილები რუსეთიდან 2021 წელთან შედარებით 5-ჯერ გაიზარდა და 2 მლრდ დოლარს გადააჭარბა.
2023 წელს მშპ-ის ზრდის ტემპმა 7.5% შეადგინა.„ქართული ოცნების“ მმართველობის პერიოდში პანდემიამდე 2013-2019 წლებში ყველაზე მაღალი 6.1%-იანი ზრდა 2018 წელს დაფიქსირდა.
მთლიანობაში, 2021-2023 წლებში, საქართველოს ეკონომიკა ჯამურად 32%-ით გაიზარდა რაც საშუალოწლიურ 9.7%-იან ზრდას უდრის.
2024 წლის იანვარ-მაისში მშპ-ის ზრდის ტემპმა 9.3% შეადგინა, რაც აღემატება როგორც მთავრობისა და ეროვნული ბანკის, აგრეთვე საერთაშორისო ფინანსური ინსტიტუტების პროგნოზირებულ მაჩვენებლებს.
2024 წლის ბიუჯეტი 5.2%-იან ზრდაზე დაიგეგმა. ეროვნულმა ბანკმა უფრო კონსერვატიული მიდგომა აირჩია და პროგნოზირებულ ზრდად 4.8% დაასახელა. მსოფლიო ბანკმაც იანვარში, ზრდის ტემპი 4.8%-ად შეაფასა, რაც აპრილში დააკორექტირა და 5.2%-მდე გაზარდა. სავალუტო ფონდის პროგნოზიც თავიდან 4.8%-ს შეადგენდა, რაც შემდეგ 5.7%-მდე გაიზარდა.
ცხრილი 1: მშპ-ის ზრდის პროგნოზი 2024 წლისთვის
წყარო: ცხრილში წარმოდგენილი ორგანიზაციები/სტრუქტურები
დაგეგმილზე მაღალი ეკონომიკური ზრდის გამო მთავრობამ ბიუჯეტის ხარჯვითი ნაწილის 519 მლნ ლარით ზრდის გადაწყვეტილება მიიღო და სავარაუდო განაწილების სქემაც გამოაქვეყნა: 115 მლნ ჯანდაცვის სამინისტროს დაემატება, 100 მლნ თავდაცვის სამინისტროს და 80 მლნ განათლების სამინისტროს. ცვლილებები პარლამენტმა უნდა დაამტკიცოს.
პრემიერის მიერ დასახელებული რიცხვები რეალობას შეესაბამება. 2021-2023 წლებში საშუალო წლიური ეკონომიკური ზრდა ნამდვილად 9.7%-ს შეადგენდა. მიმდინარე წლის იანვარ-მაისში დაფიქსირებული ზრდაც 9.3%-ა, რაც მნიშვნელოვნად აღემატება როგორც სავალუტო ფონდის, აგრეთვე სხვა საერთაშორისო ფინანსური ინსტიტუტების მიერ გაკეთებულ პროგნოზებს. სწორად დასახელებული რიცხვების მიუხედავად, მთავრობის თავმჯდომარის ნათქვამს მაინც აკლდა კონკრეტიკა, კერძოდ, იმის განმარტება, 2021-2022 წლებში, ორნიშნა ეკონომიკური ზრდა თუ რამ გამოიწვია. პირველ შემთხვევაში, მიზეზი საბაზო პერიოდი გახდა, მეორე შემთხვევაში, დიდწილად რუსეთიდან გაზრდილი ფულადი ნაკადები და ზოგადად რუსეთის უკრაინაში შეჭრით გამოწვეული ცვლილებები.
სწორად დასახელებული რიცხვების ფონზე, პრემიერ-მინისტრმა ყურადღების მიღმა დატოვა ის დამატებითი ინფორმაცია და განმარტებები, რაც დამატებით სიცხადეს უზრუნველყოფდა. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრმა“ ირაკლი კობახიძის განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად სიმართლე.

Irakli Kobakhidze: “Economic growth averaged 9.7% from 2021 to 2023 and the 2024 figure has already surpassed projections.”
The Georgian economy grew by 10.6%, 11% and 7.5% in 2021, 2022 and 2023, respectively, resulting in a total growth of 32% and an average annual growth of 9.7% over these three years.
The GDP growth rate reached 9.3% in the January-May period of 2024, significantly exceeding the projections made by the Georgian government, International Monetary Fund and other international financial institutes.
The high economic growth in the short term can be attributed to both objective and subjective reasons. In particular, the double-digit growth in 2021 was influenced by the base year effect (the economy contracted by 6.3% in 2020), whilst the increase in monetary flows from Russia, as well as the general impacts of Russia’s invasion of Ukraine affected the data of 2022. Despite highlighting accurate data, the Prime Minister omits crucial additional information and explanations that would have provided full clarity. Considering all of the above, FactCheck concludes that Irakli Kobakhidze’s statement is MOSTLY TRUE.
Prime Minister Irakli Kobakhidze presented the annual report at the Parliament on 28 June, discussing various topics, including economic growth. He highlighted: “I would like to remind you that economic growth averaged 9.7% from 2021 to 2023, whereas the 2024 figure has already surpassed the International Monetary Fund projections. Although the institute initially projected a growth of 4.8%, the current figure amounts to 9.3%, which is a five-month average.”
The Georgian economy experienced a double-digit expansion of 10.6% in 2021, marking the first time it achieved such growth since 2007, following a decline in 2020. Many countries worldwide also witnessed record growth rates, with the global economy expanding by 6.3%, the highest figure since 1973, following the lifting of the pandemic-related regulations. In this general context, the growth of the Georgian economy was not an isolated occurrence.
Whilst the global growth rate of the economy returned to its pre-pandemic trajectory in 2022, the Georgian economy experienced an even higher expansion of 11%. Notably, a five-fold increase in money transfers from Russia as compared to 2021, surpassing USD 2 billion, significantly contributed to the aforementioned growth.
The growth rate of the economy amounted to 7.5% in 2023. The highest growth rate was 6.1%, recorded in 2018 during the pre-pandemic period of 2013-2019 under the Georgian Dream political party’s governance.
Overall, the Georgian economy expanded by 32% with an annual average growth rate of 9.7% from 2021 to 2023.
The planned growth of the 2024 budget was set to 5.2%, whilst the National Bank of Georgia took a more conservative approach, projecting a growth rate of 4.8%. Although the World Bank also initially projected a growth rate of 4.8% in January, the institution later revised this figure to 5.2% in April. Furthermore, the International Monetary Fund initially projected an expansion of 4.8%, but later increased it to 5.7%.
Table 1: 2024 GDP Growth Rate Projections
Source: The organisations and institutions mentioned in the table
The government decided to increase the budget expenditure by GEL 519 million due to the higher-than-projected growth rate of the economy and published the potential distribution of this additional wealth: GEL 115 million will be added to the Ministry of Health, GEL 100 million to the Ministry of Defence and GEL 80 million to the Ministry of Education. These changes must be approved by Parliament.
The data highlighted by the Prime Minister are accurate. The average annual economic growth rate amounted to 9.7% from 2021 to 2023, whilst the GDP growth rate reached 9.3% in the January-May period of 2024, significantly exceeding the projections made by the Georgian government, International Monetary Fund and other international financial institutes. Despite presenting accurate figures, the Prime Minister’s statement still lacked full clarity, particularly regarding the underlying factors of the double-digit economic growth rates in 2021 and 2022. Notably, the 2021 figure was influenced by the base year effect, whereas the increase in monetary flows from Russia, as well as the general impacts of Russia’s invasion of Ukraine affected the data of 2022.
Despite highlighting accurate data, the Prime Minister omits crucial additional information and explanations that would have provided full clarity. Considering all of the above, FactCheck concludes that Irakli Kobakhidze’s statement is MOSTLY TRUE.