შალვა პაპუაშვილი: ბიუჯეტში საფრანგეთიდან თანხა არ ირიცხება
2024 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტში უცხოური წყაროებიდან 2 მლრდ ლარზე მეტის მობილიზებაა დაგეგმილი, საიდანაც 150 მლნ ლარი გრანტია, 1.8 მლრდ კრედიტი.
საფრანგეთის მთავრობის პირდაპირი ტრანში 0 ლარია, თუმცა საფრანგეთის განვითარების სააგენტოს AFD-ს მიზნობრივი კრედიტის სახით 134 მლნ ლარი აქვს გამოყოფილი, რაც მწვანე ენერგიაზე გადასვლას უნდა მოხმარდეს. დამატებით გრანტის სახით იმავე AFD-სგან ხაშურის წყალმომარაგების სისტემის გაუმჯობესებაზე 2.4 მლნ ლარის დახარჯვაა დაგეგმილი.
AFD-ს დაფინანსება განსაკუთრებით მაღალ ნიშნულს 2020-2021 წლებში აღწევდა და წლიურად 500 მლნ ლარს აჭარბებდა.
მთავრობის საგარეო ვალის ¾ საერთაშორისო ფინანსურ ინსტიტუტებზე მოდის, ისეთებზე, როგორებიცაა: მსოფლიო ბანკი, აზიის განვითარების ბანკი, ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი... ორმხრივი კრედიტორებიდან კი ყველაზე დიდი დავალიანება საფრანგეთის მიმართ ფიქსირდება - 758 მლნ დოლარი 1.5 მლრდ-დან.
აღსანიშნავია ისიც, რომ საფრანგეთის მიმართ დავალიანება სწორედ „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების პირობებში გაიზარდა. 2012 წლის 31 დეკემბრის მდგომარეობით, საქართველოს საფრანგეთის 52 მლნ დოლარი ემართა, რაც არამხოლოდ თანხობრივად, წილობრივადაც ცოტა იყო და ორმხრივი კრედიტორების მიმართ არსებული დავალიანების 7%-ს შეადგენდა. ამჟამად იგივე მაჩვენებელი 50%-მდეა გაზრდილი.
მიმდინარე წლის სახელმწიფო ბიუჯეტში საფრანგეთის მთავრობის პირდაპირი დახმარება ნამდვილად არაა გათვალისწინებული, თუმცა მიზნობრივი კრედიტის მოცულობა, როგორც წელს, ასევე წინა წლებში საკმაოდ დიდია, რაც პარლამენტის თავმჯდომარემ მხოლოდ დამატებითი კითხვის დასმის შემდეგ დაადასტურა. მისი თავდაპირველი განცხადებიდან რჩებოდა შთაბეჭდილება, რომ საქართველოსთვის საფრანგეთს თანხები საერთოდ არ ჰქონდა გამოყოფილი, რის გამოც „ფაქტ-მეტრმა“ შალვა პაპუაშვილის განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.
ანალიზი: პარლამენტის თავმჯდომარემ შალვა პაპუაშვილმა საფრანგეთის ელჩის შერაზ გასრის განცხადების პასუხად (ელჩმა აღნიშნა, რომ საფრანგეთი ბიუჯეტში პირდაპირ დახმარებას აჩერებდა) აღნიშნა, რომ საქართველოს ბიუჯეტის შევსებაში საფრანგეთი არ მონაწილეობს: „არანაირი პირდაპირი საბიუჯეტო თანხები საფრანგეთის ბიუჯეტიდან საქართველოს ბიუჯეტში არ არსებობს, ამიტომ, არ ვიცი მე, სიმართლე გითხრათ, რაზე იყო აქ საუბარი. ამიტომ ცოტა გაუგებარი იყო ეს კომენტარი…
[საფრანგეთის ელჩის კომენტარი] არ შეესაბამება სიმართლეს. არანაირი თანხა საქართველოს ბიუჯეტში საფრანგეთის ბიუჯეტიდან არ შედის და არანაირი პირდაპირი საბიუჯეტო დაფინანსება საფრანგეთიდან არ არსებობს.“ პროგრამების დაფინანსების შესახებ დასმულ კითხვაზე კი უპასუხა: „პროგრამები, რა თქმა უნდა, არსებობს, რომელსაც სხვადასხვა… უყურეთ, საბიუჯეტო დახმარება არის სპეციფიკური, ფინანსური დახმარების ინსტრუმენტი, რომლის ქვეშ იგულისხმება საბიუჯეტო დახმარება და როცა ამაზეა საუბარი, არანაირი საბიუჯეტო დახმარება საფრანგეთის ხელისუფლების მხრიდან“.
სახელმწიფო ბიუჯეტის თითქმის მეათედით (პანდემიის პერიოდში 30%-ზე მეტით) დონორთა თანხებით ივსება, საიდანაც უდიდესი ნაწილი სესხია, შედარებით მცირე, თუმცა არა უმნიშვნელო ნაწილი, გრანტი. თავის მხრივ, კრედიტორებიც ორ ჯგუფად იყოფა: ორმხრივ კრედიტორებად და მრავალმხრივ კრედიტორებად. ორმხრივ კრედიტორებს ცალკეული სახელმწიფოები წარმოადგენენ, მრავალმხრივს კი სახელმწიფოთა გაერთიანებები და საერთაშორისო ფინანსური ინსტიტუტები, ისეთები, როგორებიცაა: მაგალითად, ევროკავშირი და მსოფლიო ბანკი.
მთავრობის მიერ აღებული ვალი შინაარსობრივად შეიძლება ორ ჯგუფად დაიყოს: პირდაპირი საბიუჯეტო დახმარება, როდესაც დონორი პირდაპირ ბიუჯეტში რიცხავს თანხას, რომელსაც ხელისუფლება თავის შეხედულებისამებრ განკარგავს და მიზნობრივი კრედიტი, როდესაც თანხა კონკრეტულ პროექტებს ხმარდება.
2023 წლის 31 დეკემბრის მდგომარეობით, სახელმწიფო საგარეო ვალი სულ 8.9 მლრდ დოლარს - 24 მლრდ ლარს შეადგენდა, საიდანაც 8.5 მლრდ დოლარი მთავრობის ვალი იყო, 402 მლნ დოლარი ეროვნული ბანკის. მთავრობის ვალიდან 6.4 მლრდ მრავალმხრივ კრედიტორებზე მოდიოდა, 1.6 მლრდ ორმხრივზე. 500 მლნ ევროობლიგაციებზე მოდიოდა. ორმხრივი კრედიტორებიდან საქართველოს ყველაზე მეტი - 786 მლნ დოლარი, საფრანგეთის ემართა.
2024 წლის 30 ივნისის მდგომარეობით, ორმხრივი კრედიტორების წინაშე დავალიანება 100 მლნ-ითაა შემცირებული, მათ შორის - საფრანგეთის წინაშე 28 მლნ-ით, 758 მლნ დოლარამდე (2.1 მლრდ ლარზე მეტი). მცირე კლების მიუხედავად, ცალკეული სახელმწიფოებიდან ყველაზე დიდი ვალი საქართველოს საფრანგეთთან უგროვდება, გერმანია 583 მლნ-ით მეორე ადგილს იკავებს. მესამე ადგილზე მყოფი იაპონია მათ მნიშვნელოვნად ჩამორჩება. საქართველოს იაპონიის 119 მლნ მართებს.
გრაფიკი 1: ორმხრივი კრედიტორები 30.06.2024-ის მდგომარეობით (მლნ აშშ დოლარი)
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს საფრანგეთის მიმართ ყველაზე მეტი დავალიანება უგროვდება, 2024 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით, ქვეყნის მთავარ ფინანსურ დოკუმენტში საფრანგეთიდან პირდაპირი დონაცია გათვალისწინებული არ არის, თუმცა საფრანგეთის განვითარების სააგენტო (AFD) სესხის სახით მწვანე მიმართულებაზე გადასვლის პროგრამის ფარგლებში 134 მლნ ლარს გამოყოფს, დამატებით გრანტის სახით 2.4 მლნ ლარს კი ხაშურის წყალმომარაგების სისტემის გაუმჯობესებისთვის.
მსგავს პროექტებს საფრანგეთი წინა წლებშიც აფინანსებდა. 2013 წელს საფრანგეთის სასაქონლო დახმარებამ 30 მლნ შეადგინა, 2014 წელს საფრანგეთის მთავრობისგან ზემო სვანეთში სათხილამურო ინფრასტრუქტურის განვითარების პროექტი 14 მლნ-ით დაფინანსდა.
2023 წელს გრანტის სახით 1.5 მლნ გამოყო და სესხად 41 მლნ. 2022 წელს ენერგეტიკული სექტორის რეფორმირებისთვის - 173 მლნ ლარი.
რეკორდული 2020 წელი აღმოჩნდა, რა დროსაც საქართველომ AFD-სგან ჯამში 615 მლნ ლარი მიიღო, 390 მლნ ლარი ენერგეტიკის სექტორის რეფორმირებისთვის და 225 მლნ - სოციალური კეთილდღეობის გასაუმჯობესებლად. ენერგეტიკის სექტორის რეფორმირება 533 მლნ ლარით დაფინანსდა 2021 წელსაც.
2024 წელს მისაღები სესხის ჩათვლით, 2013 წლიდან, საფრანგეთიდან მიღებული სესხების ჯამური მოცულობა 2 მლრდ ლარს აჭარბებს. თანხები ძირითადად AFD-ს სახით შემოედინებოდა, თუმცა იყო სამთავრობო ტრანშებიც. კრედიტი, უმეტეს შემთხვევაში, ენერგეტიკულ და ინფრასტრუქტურულ პროექტებს ხმარდებოდა.
საფრანგეთზე საუბრისას გასათვალისწინებელია ის ფაქტიც, რომ „ქართული ოცნების“ მმართველობის პირობებში ფინანსურ ნაწილში საფრანგეთთან თანამშრომლობა გაღრმავდა. თუ 2012 წლის დეკემბერში საქართველოს დავალიანება საფრანგეთის მიმართ 52 მლნ დოლარს შეადგენდა, რაც ორმხრივი კრედიტორების წინაშე არსებული დავალიანების 7%-ს უდრიდა, 2024 წლის ივნისში მან თანხობრივად 758 მლნ-სა და წილობრივად 50%-ს მიაღწია.
გრაფიკი 2: ორმხრივი კრედიტორები (მლნ. აშშ დოლარი)
შალვა პაპუაშვილმა პროგრამების არსებობა დაადასტურა, მაგრამ მხოლოდ დამატებითი კითხვის დასმის შემდეგ, მაშინ, როცა მიმდინარე წელს AFD-დან მისაღები თანხები 100 მლნ-ს აჭარბებს და წინა წლებში ზოგჯერ 500 მლნ-ისთვისაც გადაუჭარბებია.
დონორებისგან მიღებული დაფინანსება, უმეტეს შემთხვევაში, მიზნობრივია და იმის მტკიცება, რომ მიზნობრივი კრედიტი საბიუჯეტო დახმარებას არ წარმოადგენს, მცდარია.
იმის გათვალისწინებით, რომ 2024 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტში საფრანგეთის მხრიდან პირდაპირი საბიუჯეტო დახმარება გათვალისწინებული არ არის და ასევე, იმის გათვალისწინებით, რომ AFD-ს კრედიტი 100 მლნ-ს აჭარბებს და ძველი კრედიტების ხარჯზე საფრანგეთის მიმართ არსებული ვალდებულებები 2 მლრდ ლარზე მეტია, „ფაქტ-მეტრმა“ შალვა პაპუაშვილის განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.

Shalva Papuashvili: “The budget does not receive any funds from France.”
The 2024 state budget plans to mobilise over GEL 2 billion from foreign sources, including GEL 150 million in grants and GEL 1.8 billion in credit.
Whilst the direct tranche of the French government is GEL 0, the French Development Agency (AFD) has allocated GEL 134 million in targeted credit for transitioning to green energy. Additionally, the AFD has allocated a planned budget of GEL 2.4 million to improve the Khashuri water system.
The funding from the AFD reached considerably high levels in 2020 and 2021, exceeding GEL 500 million annually. Shalva Papuashvili only acknowledged the existence of the aforementioned programmes when directly asked about them.
Three quarters of the government international debt is owed to international financial institutions such as the World Bank, the Asian Development Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, etc. France holds the highest share amongst bilateral creditors with GEL 758 million of the total GEL 1.5 billion in debt.
Notably, the debt to France has surged during the Georgian Dream political party’s governance. Georgia owed GEL 52 million to France as of 31 December 2012, constituting 7% of total bilateral debt. Currently, the same proportion has increased to 50%.
Whilst no direct funds have been allocated from the French government in the current state budget, the targeted credit volume is substantial in the current and previous years which the Chairperson of Parliament acknowledged only when directly asked. The initial statement gave the impression that France had not allocated any funding for Georgia leading FactCheck to conclude that Shalva Papuashvili’s statement is HALF TRUE.
Shalva Papuashvili, the Chairperson of Parliament, commented that France does not participate in funding the Georgian budget in response to the statement made by Sheraz Gasri, the French Ambassador, that France would halt direct funding of the Georgian state budget: “There are no direct funds from the French budget allocated for the Georgian budget. Thus, to be honest, the purpose of that statement is unclear… The French Ambassador’s statement is not accurate. The Georgian budget receives no funding from the French budget and France allocates no direct budget funding to Georgia.” When asked about specific programmes, Shalva Papuashvili stated: “Obviously, certain programmes exist… Look, budget aid is a specific financial aid instrument that budget funding. In this context, no budget funding has been allocated from the French government to the Georgian budget.”
Almost one-tenth of the state budget (over 30% during the pandemic) is financed by donor funds. The aforementioned funding primarily consists of credits with a smaller but still significant portion constituting grants. Creditors are categorised into two main groups: bilateral and multilateral. Bilateral creditors include individual countries whilst multilateral creditors consist of country unions and international financial institutions such as the European Union and the World Bank.
Government debt can be contextually categorised into two parts: direct budget funding, consisting of funds that donors directly allocate to the budget, granting the government authority over the sum, and targeted credit, referring to funds provided for specific projects.
External debt constituted USD 8.9 billion, or GEL 24 billion, including government debt of USD 8.5 billion and USD 402 million owed by the National Bank of Georgia, as of 31 December 2023. The government owed USD 6.4 billion to multilateral creditors and USD 1.6 billion to bilateral creditors. Furthermore, USD 500 million was held in Euro-obligations. The French held the largest share amongst bilateral creditors with Georgia owing USD 786 million.
Notably, Georgia’s debt to bilateral creditors declined by USD 100 million as of 30 June 2024 with debt to France decreasing by USD 28 million to USD 758 million (over GEL 2.1 billion). Despite this slight decline, Georgia still owes the largest amount to France amongst specific countries. Germany follows with USD 583 million in debt. Whilst Japan holds the third place, it substantially lags behind the two aforementioned countries, with a debt of USD 119 million.
Graph 1: Bilateral Creditors as of 30.06.2024 (USD million)
Whilst Georgia owes the largest portion of its debt to France, the projected 2024 state budget does not include any direct donations from France. However, the French Development Agency (AFD) has allocated GEL 134 million in targeted credit for transitioning to green energy. Additionally, the AFD has allocated a planned budget of GEL 2.4 million to improve the Khashuri water system.
France has been financially supporting similar projects for several years. French aid constituted GEL 30 million in 2013, followed by an allocation of GEL 14 million for the development of ski infrastructure in Zemo Svaneti.
France allocated GEL 1.5 million in grants and GEL 41 million in credit in 2023. Additionally, GEL 173 million was provided in 2022 to reform the energy sector.
French aid reached a record high in 2020 when Georgia received a total of GEL 615 million from the AFD, consisting of GEL 390 million aimed at reforming the energy sector and GEL 225 million provided to improve social well-being. Furthermore, GEL 533 million was allocated to reform the energy sector in 2021.
Credit received from France has exceeded GEL 2 billion from 2013 to the present, including the amounts to be received in 2024. Whilst the majority of the funding being channelled through the AFD, there have also been direct government tranches. The aforementioned credit was primarily aimed at supporting energy and infrastructure projects.
It should also be noted that financial relations with France have significantly strengthened under Georgian Dream’s governance. Georgia owed USD 52 million to France as of December 2012, constituting 7% of the total debt to bilateral creditors. However, these figures have risen to USD 758 million and 50%, respectively by 2024.
Graph 2: Bilateral Creditors (USD million)
Whilst Shalva Papuashvili acknowledged the existence of the aforementioned programmes, he only did so when asked about them directly. Notably, funding received from the AFD surpasses USD 100 million in the current year and has exceeded USD 500 million in previous years.
Donor funds are frequently targeted; hence it is inaccurate to claim that targeted credit does not contribute to budget support.
Whilst no direct funds have been allocated from the French government in the current state budget, credit received from the AFD exceeds USD 100 million and Georgia owes over GEL 2 billion to France due to previous credits. Thus, FactCheck concludes that Shalva Papuashvili’s statement is HALF TRUE.