ქვეყანაში ჭარბვალიანობის არსებობისა და მისი შემცირების საჭიროების საფუძვლით, ხელისუფლებამ რიგი საკანონმდებლო ღონისძიებები გაატარა. ცვლილებების არსი სესხის გაცემის გართულებაში მდგომარეობს იმ პირთათვის, ვისაც შესაძლოა არ აღმოაჩნდეს საკმარისი შემოსავლები მისი დაფარვისთვის.
ხსენებული მიზნით, 2018 წლის 17 აპრილს, ცვლილება შევიდა „კომერციულ ბანკებში კრედიტების კონცენტრაციისა და მსხვილი რისკების შესახებ“ დებულებაში. აღნიშნული ცვლილებები 7 მაისიდან ამოქმედდა, რითაც მომხმარებელთა გადახდისუნარიანობის სრულფასოვანი ანალიზის გარეშე სესხების გაცემა შეიზღუდა. მსგავსი სესხების საერთო თანხაზე დაწესდა ზედა ზღვარი, კომერციული ბანკის საზედამხედველო კაპიტალის 25%-ის ოდენობით. საქართველოს ეროვნული ბანკის პოზიციით, შემოსავლის დადასტურების გარეშე საცალო სესხების გაცემის მოტივაციის შემცირება ხელს შეუწყობდა საკრედიტო სტანდარტების გაუმჯობესებას საბანკო სექტორში და კომერციული ბანკების საკრედიტო პორტფელების ხარისხს.
უფრო შემზღუდველი შინაარსის მქონე რეგულაცია 2019 წლის 1 იანვრიდან ამოქმედდა. შესაბამისი საკანონმდებლო აქტი (ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ბრძანება „ფიზიკური პირის დაკრედიტების შესახებ დებულების დამტკიცების თაობაზე“) 2018 წლის 24 დეკემბერს იქნა მიღებული. ბრძანება ვრცელდება ფიზიკურ პირზე სესხის გამცემ ნებისმიერ სუბიექტზე, მათ შორის კომერციულ ბანკებზე, მიკროსაფინანსო ორგანიზაციებზე და სხვა. ბრძანების მე-3 მუხლი განსაზღვრავს პასუხისმგებლიანი დაკრედიტების პრინციპებს და აზუსტებს გადახდისუნარიანობის ანალიზის მნიშვნელობას, რაც გულისხმობს: ა) პირის შემოსავლების, ხარჯებისა და ჯამური ვალდებულებების დეტალურ ანალიზსადა სესხის საჭიროების შემოწმებას; ბ) გონივრულობის ფარგლებში მიღებული ინფორმაციის სისწორის გადამოწმებას; გ) ბიუროში საკრედიტო ისტორიის გადამოწმებას; დ) ყველა იმ დამატებითი ფაქტორის გათვალისწინებას, რომელმაც შეიძლება ნეგატიური ზეგავლენა მოახდინოს ვალდებულებების მომსახურებაზე; ე) მოპოვებულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით, მსესხებლის მიერ მნიშვნელოვანი ფინანსური სირთულეების გარეშე სესხის მომსახურების შესაძლებლობის განსაზღვრას. გარდა გადახდისუნარიანობის ანალიზის აუცილებლობისა, მე-3 მუხლით მოთხოვნილია დამატებითი პირობები, მათ შორის მსესხებლის წმინდა შემოსავლებსა და სესხს შორის სხვაობა არ უნდა იყოს საარსებო მინიმუმზე ნაკლები (ამჟამად, საარსებო მინიმუმი 176 ლარია).
ამავე ბრძანების მე-4 მუხლით კი მოთხოვნილია სესხის მომსახურებისა და უზრუნველყოფის კოეფიციენტებთან თავსებადობის აუცილებლობა. შესაბამისი კოეფიციენტების ზღვრულ ოდენობებს ცხრილი 1 ასახავს.
ცხრილი 1: სესხის მომსახურების კოეფიციენტები შემოსავალთან მიმართებით
ყოველთვიური წმინდა შემოსავალი
(ლარი)
არაჰეჯირებული მსესხებლებისთვის
ჰეჯირებული[1] მსესხებლებისთვის
მაქსიმალურ[2] /საკონტრაქტო ვადაზე
მაქსიმალურ/საკონტრაქტო ვადაზე
<1,000
20% / 25%
25% / 35%
>=1,000-2,000<
35% / 45%
>=2,000-4,000<
25% / 30%
45% / 55%
>=4,000
30% / 35%
50% / 60%
წყარო: სებ-ის პრეზიდენტის 2018 წლის 24 დეკემბრის ბრძანება №281/04
მაგალითად, 1 000 ლარი ყოველთვიური შემოსავლის მქონე პირი შეძლებს აიღოს სესხი მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ სესხის მომსახურებაზე ყოველთვიურად გასაწევი ხარჯი იქნება 200-350 ლარის ფარგლებში. ლიმიტის ზედა ზღვარი დამოკიდებულია პირის შემოსავლების სტრუქტურასა და სესხის ვადაზე.
აღსანიშნავია, რომ გარკვეული კითხვის ნიშნები არსებობს საკანონმდებლო ცვლილებების გაცხადებული მიზნის მიღწევადობის თვალსაზრისითაც. ჭარბვალიანობის[3] მიზეზი დიდწილად საკრედიტო რესურსზე მაღალი მოთხოვნა იყო, რაც აიძულებს მსესხებელს ნაკლები ყურადღება მიაქციოს სესხის პირობებს, ანუ მიიღოს კრედიტი ნებისმიერი პირობებით. რეგულაციები კი საკრედიტო რესურსზე მოთხოვნილებაზე არ მოქმედებს (არ ცვლის მსესხებლის სურვილს აიღოს კრედიტი), მხოლოდ ლეგალურად ზღუდავს მოთხოვნას, საკრედიტო რესურსის მიწოდებას კი ამცირებს. შედეგად, მიწოდებასა და მოთხოვნილებას შორის არსებული სხვაობა იზრდება, ჩნდება დაუკმაყოფილებელი მოთხოვნა[4]. ამ მოთხოვნის მომსახურება კი კომერციულად საკმარისად მიმზიდველი, თუმცა კანონიერად შეუძლებელი ხდება. ამდენად, იზრდება იმ პირთა ოდენობა ვისაც აქვს სურვილი აიღოს კრედიტი, მაგრამ ფორმალური უფლება შეზღუდული აქვს. ლოგიკურია ვარაუდი, რომ აღნიშნული პირები ვალის აღებას ოფიციალური ინსტიტუტებისა და პროცედურების გვერდის ავლითა და უარესი პირობებით ეცდებიან. თეორიულად, სავარაუდოა გაიზარდოს ჩრდილოვან გარიგებათა მოცულობა, რაც მოვლენათა განვითარების მიუღებელი სცენარია. თუმცა, საქართველოს ეროვნული ბანკი, რომელიც თეორიულად ბაზარზე არსებულ ვითარებაზე მეტად სრულყოფილ ინფორმაციას ფლობს, ამ მიმართულებით არსებით რისკებს ვერ ხედავს.
რაც შეეხება მოცემული შეზღუდვების შესაძლო გავლენას ბიზნეს სექტორზე. ცალსახაა, რომ კრედიტის გაცემის გართულება უარყოფით გავლენას მოახდენს დამტკიცებული სესხების ჯამურ მოცულობაზე, შესაბამისად შემცირდება მოხმარებაც. ანუ, თუ ბანკისთვის რთულდება სესხის გაცემა, ფიზიკურ პირს ეზღუდება საკრედიტო რესურსზე წვდომა, რაც ამცირებს მის შესაძლებლობას შეიძინოს საქონელი და მომსახურება. აქედან გამომდინარე, შეზღუდვები გავლენას მოახდენს არა მარტო საფინანსო ინსტიტუტებზე, არამედ ბაზარზე საქონლისა და მომსახურების გაყიდვით დაკავებულ პირებზეც. მათ შორის, განსაკუთრებით აღსანიშნავია გავლენა იმ ბიზნეს სუბიექტებზე, რომელთა რეალიზაციაში მნიშვნელოვანი წილი უკავია განვადებით პროდუქციის გაყიდვას (ტექნიკის მაღაზიები, სამშენებლო კომპანიები). ბრუნვის შემცირება უარყოფითად აისახება მთლიანად ეკონომიკურ ზრდაზე. კომპანიების ნაწილს შემცირებული შემოსავლების პირობებში მოუწევს ხარჯების ოპტიმიზაციაც, რაც მოსალოდნელია როგორც დასაქმებულთა ოდენობის ასევე პერსონალის შრომის ანაზღაურების შემცირებაში აისახოს.
ბიზნეს სუბიექტები, საკუთარი კომერციული მიზნებიდან გამომდინარე, დეტალური ინფორმაციის გაცემას ერიდებიან, თუმცა ზოგადი შეფასებები ცალკეული ორგანიზაციების მხრიდან უკვე გაცხადდა.ტექნიკის მაღაზიათა ქსელ „ელექტრონიკას“ მონაცემებით, რეგულაციების ამოქმედებამდე, განვადების წილი მთლიან გაყიდვებში 60-70%-ს შეადგენდა, რეგულაციების ძალაში შესვლის შემდგომ კი მთლიანი რეალიზაცია 50%-ით შემცირდა. კონკრეტული რიცხვის დასახელების გარეშე რეალიზაციის შემცირებაზე მიუთითებს „ტექნო-ბუმის“ დამფუძნებელიც და რეალიზაციაში განვადების წილის 70-დან 20%-მდე შემცირებაზე საუბრობს. რეგულაციების შედეგად, გაყიდვების შემცირების თავიდან ასაცილებლად, სარეალიზაციო ფასისა (10-15%-ით) და მოგების მარჟის შემცირება მოუწია ტექნიკის მაღაზიათა ქსელ „ბეკოს“.
იპოთეკური სესხების გაცემის შემცირებაზე საუბრობენ მენაშენეთა ასოციაციაშიც. ასოციაციის ხელმძღვანელის თქმით იპოთეკური სესხების გაცემა გასული წლის იანვართან შედარებით 10-ჯერ არის შემცირებული. კონკრეტული რიცხვების დასახელებისაგან თავს იკავებს, თუმცა განვადებისა და იპოთეკური სესხების მნიშვნელოვნად შემცირებას ადასტურებს ბანკების ასოციაციის პრეზიდენტიც. თავის მხრივ, მიკროსაფინანსო ასოციაციის თავმჯდომარეც განმარტავს, რომ სექტორის განვითარებაზე უარყოფითად უკვე აისახა 2018 წლის მაისიდან შესული ცვლილებები, რაც საკრედიტო პორთფელის ზრდის შენელებასა და რისკიანობის ზრდაში აისახა. საკუთარი ორგანიზაციის „ლაზიკა კაპიტალის“ მაგალითზე ბესიკ შენგელია აცხადებს, რომ საკრედიტო პორთფელის ზრდა 40%-ით იყო დაგეგმილი, ფაქტობრივმა ზრდამ კი 15-20% შეადგინა.
დასკვნის სახით, შესაძლებელია ითქვას, რომ მიმდინარე წლის იანვრიდან ძალაში შესული რეგულაციები საკმაოდ მკაცრია და უარყოფითი გავლენა ექნება როგორც საფინანსო, ასევე საქონლისა და მომსახურების მიმწოდებელ ორგანიზაციებზე, რაც საბოლოო ჯამში ეკონომიკური განვითარების შეფერხებას განაპირობებს. ცვლილებებით გამოწვეულ პირველ უარყოფით ეფექტებზე ინფორმაცია უკვე ვრცელდება. თუმცა, სრული ფაქტობრივი შედეგების შეფასებისათვის საკმარისი დრო გასული არ არის. სავარაუდოა, რომ ცვლილებების ამოქმედებიდან უახლოეს პერიოდში, სანამ ბიზნეს სექტორი რეგულაციებს მოერგება, უარყოფითი გავლენა მაღალია, რაც დროთა განმავლობაში შემცირდება. კერძოდ, ორგანიზაციები, რომელთაც შეეხო ცვლილებების უარყოფითი გავლენა, ეცდებიან დროთა განმავლობაში ახალი რეგულაციების პირობებში მუშაობის გზები გამონახონ. აღსანიშნავია, რომ რეგულაციებით გამოწვეული უარყოფითი გავლენა დასახული მიზნის მისაღწევად მისაღებ ფასად მიაჩნია საქართველოს ეროვნულ ბანკს. სებ-ის პოზიციით, ჭარბვალიანობის მასშტაბები და ე.წ. შავ სიაში მყოფი პირების ოდენობა უახლოეს პერიოდში მიუახლოვდებოდა კრიტიკულ ზღვარს, რაც მეტად მტკივნეულად იმოქმედებდა ქვეყნის ეკონომიკაზე საშუალო და გრძელვადიან პერიოდში, ვიდრე დაწესებული რეგულაციები.
[1] პირი ითვლება კონკრეტული ვალუტის მიმართ ჰეჯირებულად, თუ მისი ყოველთვიური წმინდა შემოსავლები არანაკლებია ამავე ვალუტაში სესხის მომსახურებისათვის საჭირო წმინდა შემოსავალზე
[2] იპოთეკური სესხის მაქსიმალურ ვადად განისაზღვრება 15 წელი, უძრავი ქონებით უზრუნველყოფილი სამომხმარებლო სესხის – 10 წელი, სატრანსპორტო სესხის – 6 წელი, სხვა დანარჩენი სამომხმარებლო სესხებისთვის (გარდა რევოლვირებადი პროდუქტებისა) – 4 წელი
[3] თუ დავუშვებთ რომ მსგავსი რეალობა ნამდვილად არსებობს
[4] მოთხოვნილების ნაწილი, რომელიც რეგულაციებამდე ერთობლივი მოთხოვნის ნაწილს შეადგენდა, რეგულაციების შედეგად კი ვერ რეალიზდება მოთხოვნად

New Lending Regulations – New Barriers for the Consumer and for Business
The new lending regulations which have been in force since January 2019 are quite strict and they will negatively affect both financial organisations and those providing goods and services
25/02/2019
The Government of Georgia has enacted a number of legislative changes in response to the existence of extensive debt in the country and the need to reduce it. The essence of these changes is to make borrowing more difficult for those individuals who might not have sufficient income to service their loans.
The Regulation on Credit Concentration and Large Risks in Commercial Banks was amended on 17 April 2018 with a view to addressing the debt problem. These amendments have entered into force since 7 May 2018 resulting in more restrictions for lending without a prior comprehensive analysis of a consumer’s solvency. A ceiling of 25% of a commercial bank’s supervisory capital was imposed for those requesting a loan without a solvency analysis. It was the position of the National Bank of Georgia that reducing the issuance of retail loans for individuals without proof of income would contribute to improved credit standards in the banking sector and help the quality of the credit profiles of commercial banks.
A more restrictive regulation has been in force since 1 January 2019. The respective legislative act (an Order of the President of the National Bank of Georgia on the Approval of Regulations for Lending to Individuals) was adopted on 24 December 2018. The decree is mandatory for any institution which issues loans to an individual, including commercial banks, microfinance organisations, etc. Article 3 of the Decree defines the responsible lending principles and ascertains the importance of the solvency analysis which implies:  a) a detailed analysis of an individual’s incomes, expenses and total obligations as well as a verification of the need for the loan, b) reasonable efforts to verify the accuracy of the provided information, c) verification of the individual’s credit history, d) taking into account all other additional factors which could affect loan service and e) determining the debtor’s ability to service his loan without significant financial difficulties based on the collected information. Apart from the necessity of the solvency analysis, Article 3 requires additional conditions which include the requirement that the difference between the debtor’s net income and the loan should not be less than the subsistence minimum (currently, the subsistence minimum is GEL 176).
Article 4 of the same decree requires the compatibility of the payments-to-income (PTI) ratio and the loans-to-value (LTV) ratio. The set numbers of the respective coefficients are given in Table 1.
Table 1:  PTI and LTV Ratios against Disposable Income
Monthly Net Income
GEL
For Non-Hedge Borrowers
For Hedge Borrowers[1]
For the Longest[2] Contract Duration
For the Longest Contract Duration
<1000
20/25%
25/35%
>=1,000-2,000<
35/40%
>=2,000-4,000<
25/30%
45/55%
>=4,000
30/35%
50/60%
Source:  Decree N281/04 of the President of the National Bank of Georgia issued on 24 December 2018
For instance, a person with a GEL 1,000 monthly income can take a loan only in the case if his monthly loan service expenses will be within the margins of GEL 200-350. The upper ceiling of the limit depends upon the structure of a person’s income and the duration of the loan.
Of note is that certain questions have been raised in regard to the achievability of the declared goal of the legislative changes. Excessive debt[3] is largely stipulated by the high demand on a credit resource which pushes borrowers to pay little attention to a loan’s terms; that is, they accept credit with any conditions. Regulations do not affect the demand on a credit resource (they do not change a borrower’s mind in terms of taking a loan) and only legally limit demand whilst simultaneously reducing the credit supply. As a result, the gap between supply and demand widens and an unsatisfied demand[4] is created. Satisfying this demand becomes commercially attractive but legally impossible. Therefore, it increases the amount of individuals who are willing to borrow but have this right curtailed. It is logical to assume that these individuals will try to get loans through bypassing official institutions and procedures. Theoretically, the volume of shadow deals could increase which is an unacceptable scenario. However, the National Bank of Georgia, which theoretically possesses the most comprehensive information about the existing situation, does not see any risks in this regard.
As for the potential impact of these new regulations upon the business sector, it is obvious that stricter procedures of lending will negatively affect the total amount of approved loans. Therefore, demand will also decrease. In other words, if it gets difficult for a bank to issue a loan, the access of individuals to credit resources becomes limited which in turn decreases their ability to purchase goods and services. Therefore, regulations will affect not only financial institutions but other stakeholders involved in selling goods and services. Of particular note is the impact upon those businesses where a large part of sales is instalment buying (electronics shops, construction companies). A decreased turnover will negatively affect economic growth in general. Given the decreased income, some of the companies will have to optimise expenses which, as expected, will result in cutting the number of employees as well as their salaries.
Given their own commercial objectives, businesses are reluctant to disclose detailed information. However, certain companies have already stated their assessments. In accordance with Electronika, an electronics and appliances shop network, the share of instalment buying prior to the launch of the regulations was 60-70% in total sales but it dropped by 50% after the regulations came into force. The founder of Techno-Boom, without providing specific figures, admits decreased sales and adds that the share of instalment buying in total sales dropped from 70% to 20%. The Beko appliances shop network had to reduce selling prices (by 10-15%) in order to avoid a decrease in both sales and profit margins.
The Developers Association also underscores a reduction in mortgage loans. As stated by the head of the Developers Association, the issuance of mortgage loans has decreased tenfold as compared to January of the previous year. The president of the Association of Banks refrains from giving specific figures but confirms that instalment buying and mortgage loans have decreased significantly. In turn, the head of the Microfinance Association also clarifies that the changes enacted since May 2018 have already negatively affected sector development and resulted in a slowed growth of the credit portfolio and increased risks. Besik Shengelia, of Lazika Capital, provides an example from his own organisation and states that credit portfolio growth was planned at 40% whilst in fact it constitutes 15-20%.
In conclusion, it can be said that the lending regulations which have been into force since January 2019 are very strict and will negatively affect both financial organisations as well as the ones providing goods and service and which eventually will impede economic development. There are already reports in regard to the initial negative effects caused by the aforementioned legislative changes. However, not enough time has passed for making a complete factual assessment. Perhaps, we are seeing a negative impact in the period immediately following the launch of the new regulations; that is, before businesses have had a chance to adapt to the new regulations with the negative impact subsiding over time. In particular, the organisations which were negatively affected will try to find new ways to work under the new regulations. Of note is that the National Bank of Georgia believes that the negative impact caused by the new regulations is an acceptable price in order to achieve the declared goal. In accordance with the National Bank of Georgia, the scale of excessive debt and the number of so-called blacklisted individuals would have hit a critical point in the nearest future and this would have had a much more painful impact upon the country’s economy in the mid-term and long-term perspectives as compared to the new regulations.
[1] An individual is considered as a hedge borrower against a specific currency if his monthly disposable income is not less than the net income required for loan service in the same currency.
[2] The longest duration for a mortgage loan is 15 years, the longest duration for a consumer loan with real estate collateral is ten years and the longest duration for a transport loan is six years. For other consumer loans (except for revolving loans), the maximum duration is four years.
[3] If we assume that the excessive debt problem is real.
[4] Part of needs which, prior to the regulations, were part of the total market demand and cannot be transformed into demand after the regulations.