„ფაქტ-მეტრი“ (FactCheck.ge) „საქართველოს რეფორმების ასოციაციის“ მედიაპროექტია და ის საზოგადოებისათვის მნიშვნელოვან საკითხებზე, ფაქტებზე დაფუძნებული ობიექტური ინფორმაციის გავრცელებას ისახავს მიზნად. „ფაქტ-მეტრი“ ამოწმებს პოლიტიკოსებისა და სხვა საჯარო ფიგურების განცხადებების სიზუსტეს და ებრძვის მედიასივრცეში გავრცელებულ ყალბ ინფორმაციას. გარდა ქართულენოვან მასალებზე გადამოწმებული ინფორმაციის მომზადებისა, „ფაქტ-მეტრი“ აფხაზეთსა და ცხინვალში გავრცელებულ ანტიქართულ და პრორუსულ დეზინფორმაციასაც ებრძვის, რაც რუსეთის ანექსიური პოლიტიკის ერთ-ერთი მძლავრი ინსტრუმენტია. ასევე, კოვიდპანდემიის დროს, „ფაქტ-მეტრი“ სოციალურ ქსელებსა თუ მედიასივრცეში გავრცელებულ ანტივაქცინურ დეზინფორმაციას აქტიურად ებრძოდა. „ფაქტ-მეტრმა“ ქვემო ქართლის სომხურენოვან, აზერბაიჯანულენოვან და ქართულენოვან სოფლებში კორონავირუსის დეზინფორმაციის წინააღმდეგ კარდაკარის პრინციპით ფაქტების გადამოწმების კამპანია ჩაატარა, რის შედეგადაც საქართველოს რამდენიმე ასეული მოქალაქე აიცრა.
ამასთან, წელს, რუსეთის უკრაინაში შეჭრის მომენტიდან, „ფაქტ-მეტრი“, Meta-სთან (Facebook და Instagram) ფაქტების გადამოწმების პროგრამის ფარგლებში, თავის ევროპელ და ამერიკელ კოლეგებთან ერთად, ებრძვის რუსეთის სახელმწიფოს კონტროლირებული მედიასაშუალებებისა და სოციალურ ქსელში მართული ანგარიშების მხრიდან გავრცელებულ პროპაგანდასა და დეზინფორმაციას რუსეთში, უკრაინასა და ბელორუსში. აღნიშნული საქმიანობის ფარგლებში, „ფაქტ-მეტრი“ ააშკარავებს რუსეთის საინფორმაციო ომის იმ დეზინფორმაციულ გზავნილებს, რომლითაც კრემლი ცდილობს უკრაინაში შეჭრა გაამართლოს და უკრაინის სუვერენიტეტისა და მშიდობიანი მოქალაქეების წინააღმდეგ სრულმასშტაბიანი ომი გაახანგრძლივოს. „ფაქტ-მეტრის“ მიერ მომზადებულ სტატიებს Meta თავის პლატფორმებზე რუსული დეზინფორმაციის „ყალბ ამბად“ მოსანიშნად, მათი გავრცელების შესამცირებლად და მავნე აქტორების შესაზღუდად იყენებს. „ფაქტ-მეტრის“ წვლილი რუსული პროპაგანდისა და დეზინფორმაციის წინააღმდეგ ბრძოლაში აღიარებულია, როგორც მკითხველის, ასევე საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ.
„ფაქტ-მეტრის“ მეთოდოლოგიის მიხედვით, რომელიც მისი ყოველდღიური საქმიანობის პრინციპებსა და წესებს განსაზღვრავს, პროგრამის სარედაქციო პოლიტიკა დამოუკიდებელია პოლიტიკური პარტიებისა და მესამე პირების ჩარევისგან. „ფაქტ-მეტრის“ ყოველდღიურ მუშაობასა და სარედაქციო პოლიტიკაზე პასუხისმგებელია „ფაქტ-მეტრის“ სარედაქციო საბჭო, რომელშიც არ შედის არც “საქართველოს რეფორმების ასოციაციის” დირექტორი, არც მისი რომელიმე დამფუძნებელი წევრი.
2013 წლიდან დღემდე, „ფაქტ-მეტრმა“ 5 ათასზე მეტი ანალიტიკური სტატია მოამზადა, მათ შორის საქართველოს მოქალაქეებისთვის ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებზე, როგორებიცაა: ჯანდაცვა, ეკონომიკა, სოციალური პროგრამები, განათლება და სხვ. აღნიშნული საკითხების გაშუქებაც ფაქტების, სტატისტიკისა, საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვისა და სხვა მონაცემების ობიექტური დამუშავების გზით ხდება და იმ რეალური სოციალური თუ ეკონომიკური პრობლემების გაანალიზებას ემსახურება, რომელთაც საქართველოს მოქალაქეები ყოველდღიურად აწყდებიან.
2017 წლიდან „ფაქტ-მეტრი“ არის „ფაქტების გადამმოწმებელთა საერთაშორისო ქსელის“ (IFCN) ვერიფიცირებული წევრი. აღნიშნული გულისხმობს, რომ ჩვენი ფინანსური გამჭვირვალობა, მუშაობის მეთოდოლოგია, პოლიტიკური მიუკერძოებულობა და ფაქტების გადამმოწმებელი ორგანიზაციის საერთაშორისო სტანდარტებისადმი შესაბამისობა ყოველწლიურ აუდიტს გადის. „ფაქტ-მეტრის“ საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობის აღიარებაა ისიც, რომ წელს ევროპელ კოლეგებთან ერთად, ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილი ინიციატივის ფარგლებში ფაქტების გადამოწმების ევროპული კოდექსის შემუშავებაში მივიღეთ მონაწილეობა და აღნიშნული კოდექსის ერთ-ერთი დამფუძნებელი გავხდით (European Fact-Checking Standards Network).
„ფაქტ-მეტრის“ ფინანსური გამჭვირვალობა და პოლიტიკური მიუკერძოებულობა „ფაქტების გადამმოწმებელთა საერთაშორისო ქსელის“ (IFCN) სტანდარტებითაა უზრუნველყოფილი, რომელთან „ფაქტ-მეტრის“ შესაბამისობაც IFCN-ი 2017 წლიდან მოყოლებული ყოველწლიურად ადასტურებს. ინფორმაცია, „ფაქტ-მეტრის“ დაფინანსების წყაროების შესახებ, საჯაროდ ხელმისაწვდომია და მოცემულია „საქართველოს რეფორმების ასოციაციის“ ვებ-გვერდზე. „ფაქტ-მეტრის“ პარტნიორი და დონორი ორგანიზაციები არიან „ევროპული წვლილი დემოკრატიისთვის“ (EED), „ეროვნული წვლილი დემოკრატიისთვის“ (NED), აშშ-ის საელჩო საქართველოში, ნიდერლანდების საელჩო საქართველოში, დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს საგარეო, განვითარებისა და თანამეგობრობის ოფისის მიერ მხარდაჭერილი ქსელი - „ღია ინფორმაციის პარნიორობა“ (OIP), „გერმანიის მარშალის ფონდი“ (GMF), Meta და სხვა სანდო და ავტორიტეტული ორგანიზაციები.
„ფაქტ-მეტრის“ საჯაროდ განთავსებული მეთოდოლოგია, ისევე როგორც უკვე მრავალი წლის განმავლობაში დამკვიდრებული პრაქტიკა, გულისხმობს კეთილსინდისიერ შესწორებასა და გადამოწმებული პირის მიმართ პასუხის შეთავაზებას. განურჩევლად იმისა თუ ვისი განცხადება გადამოწმდა, „ფაქტ-მეტრი“ ღიაა დასაბუთებული შენიშვნებისა და არგუმენტების მისაღებად, რომელთაც სარედაქციო საბჭო განიხილავს. სტატიის ადრესატის არგუმენტების გათვალისწინებით სხვადასხვა დროს „ფაქტ-მეტრის“ სტატიაში შესაბამისი შესწორებისა და ვერდიქტის ცვლილების შეტანა დამკვიდრებული პრაქტიკაა.
მმართველი პარტიის თავმჯდომარის ირაკლი კობახიძის მხრიდან როგორც „ფაქტ-მეტრის“ პოლიტიკურ მიკერძოებულობასა და დეზინფორმაციის გავრცელებაში დადანაშაულება, ასევე ფინანსურ გამჭვირვალობაზე მითითება ყოველგვარ საფუძველს მოკლებულია და სხვანაირად ვერ შეფასდება, თუ არა მისი მხრიდან „ფაქტ-მეტრის“ წინააღმდეგ მიზანმიმართული დისკრედიტაციის კამპანია.
„ფაქტ-მეტრის“ გუნდი კვლავაც გააგრძელებს საზოგადოებისთვის მნიშვნელოვან საკითხებზე მუშაობას, ქართულ პოლიტიკაში სიმართლისა და ტყუილის გამოაშკარავებას, რუსეთის კონტროლქვეშ მყოფი არხების, ასევე საქართველოში მათი მხარდამჭერების მიერ გავრცელებული რუსული დეზინფორმაციისა და ანტიდასავლური პროპაგანდის წინააღმდეგ ბრძოლას.

Response to the Georgian Dream’s Chairperson’s Smear Campaign Against FactCheck
FactCheck (Factcheck.ge) is a media project of Georgia’s Reforms Associates and aims to promote evidence-based information on matters of public interest in an impartial and unbiased manner
14/09/2022
FactCheck (Factcheck.ge) is a media project of Georgia’s Reforms Associates and aims to promote evidence-based information on matters of public interest in an impartial and unbiased manner. FactCheck verifies the accuracy of statements and claimsmade by politicians and other public figures and fights false information in the media. On top of providing readers with verified information on Georgian content, FactCheck is also involved in debunking rampant anti-Georgian and pro-Russian disinformation in Abkhazia and Tskhinvali regions which is one of the most formidable instruments of Russia’s annexation policy. In addition, FactCheck spared no effort to fight anti-vaccine disinformation in social networks and media amid the COVID-19 pandemic. FactCheck carried out a door-to-door fact-checking campaign in Azerbaijani-speaking, Armenian-speaking and Georgian-speaking villages of the Kvemo Karli region which resulted in adding hundreds more vaccinated Georgian citizens.
Furthermore, since Russia’s invasion of Ukraine, FactCheck fights against propaganda and disinformation promoted by Russia’s state-sponsored media outlets and managed social network accounts in Russia, Ukraine and Belarus within the scope of Meta’s (Facebook and Instagram) third-party fact-checking partnership program alongside European and American counterparts. As part of these efforts, FactCheck exposes those disinformation messages of Russia’s information warfare which the Kremlin exploits to justify its aggression in Ukraine and prolong its full-scale war against Ukraine’s sovereignty and peaceful population. Meta uses FactCheck’s publications to mark the Russian disinformation as “false news” on its platforms and curb their dissemination and enforce action against malicious actors. FactCheck’s contribution to the fight against Russian propaganda and disinformation has been widely acclaimed both by readers and international organisations.
In accordance with FactCheck’s methodology, which defines the principles and the rules of its day-to-day activities, the project’s editorial policy is fully independent from partisan and third party interference. FactCheck’s editorial board, responsible for its day-to-day work and editorial policy, has neither the director of Georgia’s Reforms Associates nor any founding members within its ranks.
Since 2013, FactCheck has produced over 5,000 analytical publications on issues of importance for Georgian citizens, such as healthcare, the economy, social programmes, and education, etc. These issues are handled through an extensive collection and unbiased processing of facts, statistics, public information, and other data. These efforts are devoted to the analysis of those pressing social or economic problems which Georgian citizens continue to face every day.
Since 2017, FactCheck has been a verified member of the International Fact-Checking Network (IFCN). This implies that our financial transparency, work methodology, political impartiality and compliance with the international standards for a fact-checking organisation is the subject of an annual audit. Yet another recognition of FactCheck being in full compliance with the international standards is that it took part in drafting the Code of Professional Integrity for European fact-checkers this year in collaboration with European colleagues as a part of an EU-sponsored initiative and became one of the founders of this Code (European Fact-Checking Standards Network).
FactCheck’s financial transparency and political impartiality are ensured by the IFCN standards and the IFCN has renewed its affirmation that FactCheck complies with these standards every year since 2017. The information about FactCheck’s sources of funding is publicly available and accessible on the website of Georgia’s Reforms Associates. The European Endowment for Democracy, the National Endowment for Democracy, the Embassy of the USA to Georgia, the Embassy of the Kingdom of the Netherlands to Georgia, the Open Information Partnership (OIP) sponsored by the Foreign, Development and Commonwealth Office of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, the German Marshal Fund (GMF), Meta and other reliable and highly reputable organisations are listed among FactCheck’s partner and donor organisations.
FactCheck’s publicly accessible methodology, as well as years-long practice, includes an honest correction policy as well as a right-to-reply option to the author of the statement that was fact-checked. Irrespective of the author of a statement, FactCheck is open to accepting remarks and arguments which will be duly considered by the editorial board. FactCheck has a solid track record of amending articles and correcting verdicts multiple times in view of arguments suggested and provided by the subject of verification.
Accusations against FactCheck by the Chairperson of the ruling party, Irakli Kobakhidze, for being politically biased and promoting disinformation as well as casting doubts on financial transparency are absolutely groundless and are nothing but a deliberate smear campaign on his part against FactCheck.
FactCheck’s team will continue to work on issues of public importance, expose lies and truths in Georgian politics as well as fight against Russian disinformation and anti-Western propaganda promoted by Russian-controlled TV channels and their acolytes in Georgia.