2 მაისს Facebook-მომხმარებელმა Mano Beridze-მ გამოაქვეყნა ვიდეო, სადაც უკრაინაში ერთ-ერთი სავაჭრო ცენტრის კიბეებზე ნაცისტური სიმბოლო „სვასტიკაა“ გამოსახული. აღნიშნულის საფუძველზე პოსტის ავტორი წერს, რომ უკრაინა ნეონაცისტური სახელმწიფოა: „რა ვიცი, ასეთი მისაღები თუ იყო ეს ფაშიზმი და ნეონაციზმი ვიღაცეებისთვის, გერმანულ ფაშიზმს რაღას ვერჩოდით?“. გამოქვეყნებული ვიდეო სხვადასხვა Facebook-მომხმარებლის მიერ სოციალურ ქსელში აქტიურად ვრცელდება (ბმული 1, ბმული 2, ბმული 3).
სინამდვილეში, გავრცელებული ვიდეო კიევის სავაჭრო ცენტრში 2019 წელს არის გადაღებული. გამოძიებით დადასტურდა, რომ ნაცისტური სიმბოლო ჰაკერული თავდასხმის შედეგად მხოლოდ გარკვეული ვადით, სავაჭრო ცენტრის ადმინისტრაციისგან დამოუკიდებლად, გამოჩნდა. აღსანიშნავია, რომ უკრაინაში, სისხლის სამართლის კოდექსის მიხედვით, ნაცისტური სიმბოლოების გამოყენება და გავრცელება აკრძალულია.
მნიშვნელოვანია, რომ ვიდეოს თავდაპირველი ვერსია 2019 წლის 18 თებერვალს გამოქვეყნდა Youtube-ზე. როგორც აღწერაში ვკითხულობთ, ვიდეოკადრები კიევის სავაჭრო ცენტრში 2019 წლის 16 თებერვალს გადაიღეს.
მომხდარს იმავე დღეს სავაჭრო ცენტრი გამოეხმაურა, რომელშიც ინციდენტი დაფიქსირდა. მათ განმარტეს, რომ სავაჭრო ცენტრის კიბეებზე ნაცისტური სიმბოლო ჰაკერული თავდასხმის შედეგად გამოჩნდა, ხოლო ადმინისტრაციასა და თანამშრომლებს მომხდართან საერთო არაფერი ჰქონდათ.
ადგილობრივმა პროკურატურამ გამოძიება 436-ე მუხლის პირველი პუნქტით გათვალისწინებული დანაშაულის საფუძველზე დაიწყო და იმავე წლის ივლისში პასუხისმგებელი პირის ვინაობაც დადგინდა. დამნაშავე 17 წლის ბიჭი იყო, რომელმაც სავაჭრო ცენტრის კომპიუტერული სისტემის გაუმართაობით ისარგებლა.
უნდა აღინიშნოს, რომ 2022 წლის 24 თებერვალს პუტინმა „სპეცოპერაციად“ წოდებული სრულმასშტაბიანი ომის მიზეზად „მოსახლეობის გენოციდისგან დაცვა და უკრაინის დემილიტარიზაციისა და დენაციფიკაციის მიღწევა“ დაასახელა. თუმცა, უკრაინის დისკრედიტაციის აქტიური კამპანია ჯერ კიდევ 2014 წელს, როდესაც რუსეთმა ყირიმის ანექსია მოახდინა და დონბასში ომი წამოიწყო. კრემლის პროპაგანდის მთავარი მიზანია, საკუთარ მოქალაქეებსა და საერთაშორისო აუდიტორიას უკრაინა როგორც „ნეონაცისტების ბუდე“ და „ბანდიტების სახელმწიფო“, ისე დაანახოს.
კრემლის მცდელობის მიუხედავად, მსოფლიო საზოგადოებაში ამ საკითხზე მკაფიო კონსენსუსი ჩამოყალიბდა - უკრაინას არაფერი აქვს საერთო რუსული პროპაგანდის მიერ გამოგონილ „ნაცისტური სახელმწიფოს“ იმიჯთან და აღნიშნულის დასტურია არაერთი მაღალი რანგის ევროპელი და ამერიკელი პოლიტიკოსის განცხადება და ავტორიტეტული გამოცემების კვლევები. რუსული პროპაგანდის ბრალდებები უკრაინის სახელმწიფოს ანტისემიტიზმზე ნაციზმის ბრალდებების განუყოფელი ნაწილია. თუმცა აღნიშნულს არც ნაციზმის ისტორიკოსები და არც ნაციზმის მსხვერპლნი, პირველ რიგში - ებრაელები, არ იზიარებენ.
უკრაინის ხელისუფლების ნაცისტურად მოხსენიებას ნაციზმის ისტორიის მკვლევრები მთელი მსოფლიოდან ეწინააღმდეგებიან. Jewish Journal-ის მიერ გამოქვეყნდა ღია წერილი, რომელსაც ხელს 180-ზე მეტი მეცნიერი აწერს, ვინც გენოციდის, ნაციზმისა და მეორე მსოფლიო ომის ისტორიას იკვლევენ.
უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი, რომელიც საკუთარ ებრაულ წარმომავლობას ხშირად უსვამს ხაზს, აღნიშნავს: „თქვენ გეუბნებიან, რომ ჩვენ ნაცისტები ვართ. მაგრამ შეუძლია, თუ - არა ერს, რომელმაც ნაციზმთან ბრძოლაში 8 მილიონზე მეტი სიცოცხლე დაკარგა, მხარი დაუჭიროს ნაციზმს?"“
ისრაელში გერმანიის ელჩის თქმით, „პუტინი ყველაფერს დემოკრატიულს „ნაციზმს“ უწოდებს. მე გულწრფელად ბოდიშს ვუხდი უკრაინის მამაც ებრაელ პრეზიდენტს“.
ასევე, მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ Pew Research Center-ის მიერ 2018 წელს ჩატარებული კვლევის მიხედვით, ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებს შორის უკრაინას ანტისემიტური განწყობები ყველაზე ნაკლებად აქვს.
ამდენად, გავრცელებული მტკიცება, რომ კიევის სავაჭრო ცენტრში ნაცისტური სიმბოლო, რომელიც ჰაკერული თავდასხმის შედეგად 2019 წელს მცირე ხნით გამოჩნდა, უკრაინელების ნეონაციზმზე მეტყველებს, სიმართლეს არ შეესაბამება, ხოლო უკრაინაში რუსეთის გაუმართლებელი შეჭრისა და განურჩეველი თავდასხმების პარალელურად ამ ვიდეოს სოციალურ ქსელში გავრცელება, რუსეთის უკრაინაში შეჭრის „დემილიტარიზაციისა და დენაციფიკაციის“ აბსურდული არგუმენტის გამყარებას ემსახურება.

Disinformation:  There is a Nazi symbol in a Kyiv shopping centre which indicates that Ukraine is neo-Nazi
Disinformation: There is a Nazi symbol in a Kyiv shopping centre which indicates that Ukraine is neo-Nazi
On 2 May 2022, Facebook user Mano Beridze published footage which shows a Nazi swastika on the stairs of one of Ukraine’s shopping centres. The author of the publication, drawing on that footage, wrote that Ukraine is a neo-Nazi state:  “What can I say – if fascism and Nazism was so acceptable for some, what did we have against German fascism?” This footage has been actively disseminated by different Facebook users through the platform (link 1, link 2, link 3).
In fact, the aforementioned footage was recorded in a Kyiv shopping centre in 2019. The investigation confirmed that the Nazi symbol appeared for a certain period of time as a result of hacker attacks, unbeknownst to the shopping centre’s administration. Of note is that use and dissemination of Nazi symbols is prohibited in Ukraine and punishable by the country’s criminal code.
It is important that the first version of the footage was uploaded on 18 February 2019 on YouTube. According to the caption, the footage was recorded on 16 February 2019 in a Kyiv shopping centre.
The Kyiv shopping centre, where the incident took place, responded to the incident the same day. They clarified that the Nazi symbol on the stairs of the shopping centre appeared as a result of hacker attack whilst the administration and employees had nothing to do with the incident.
The local Prosecutor’s Office launched an investigation on the ground of a crime envisioned by Section One of Article 436 of the Criminal Code of Ukraine and the identity of perpetrator was discovered in July 2019. The convict was a 17-year-old boy who took advantage of the malfunctioning of the shopping centre’s computer system.
Of note is that on 24 February 2022, Putin stated that the goals of the full-scale war, which he calls a “special operation,” are to “protect the population from genocide as well as denazify and demilitarise Ukraine.” However, an active campaign to discredit Ukraine launched as early as 2014 when Russia annexed Crimea and started the war in Donbas. The main objective of the Kremlin’s propaganda is to portray Ukraine as a “nest of neo-Nazis” and a “country of thugs” to his own citizens and the international community.
Despite the Kremlin’s attempt, there is a clear consensus among the world community on this issue – Ukraine has nothing to do with the Nazi state image invented by the Russian propaganda and this is proven by statements from a number of high-ranking European and American politicians as well as the surveys of influential media outlets. Allegations of Ukraine’s anti-Semitism by Russian propaganda are used to accuse Ukraine of being Nazi, although neither historians nor victims of Nazism – first of all Jews – agree to this claim.
Scholars of the history of Nazism all over the world oppose referring to the Government of Ukraine as Nazi. The Jewish Journal published an open letter, signed by over 180 scientists who study the history of Nazism and World War Two.
President of Ukraine, Volodymyr Zelensky, who often underlines his Jewish origins, stated:  “You are told we are Nazis. But could a people who lost more than eight million lives in the battle against Nazism support Nazism?”
According to the German Ambassador to Israel: “Putin calls Nazism anything democratic. I sincerely apologise to Ukraine’s brave Jewish president.”
Of important note is that according to the Pew Research Centre’s 2018 survey, Ukraine has the least anti-Semitic sentiments among Central and Eastern European countries.
Therefore, the claim that a Nazi symbol in a Kyiv shopping centre which appeared for a short period of time as a result of a hacker attack in 2019 speaking of Ukraine’s Nazism is not true. At the same time, the dissemination of this footage on Facebook simultaneously with Russia’s unjustified invasion of Ukraine and the ongoing indiscriminate attacks serves to underpin Russia’s absurd argument that the invasion of Ukraine was needed in order to “demilitarise and denazify” the country.