„ფაქტ-მეტრის“ (Factcheck.ge) რედაქციისთვის კატეგორიულად მიუღებელია დეპუტატ შალვა პაპუაშვილის მხრიდან „ფაქტ-მეტრის“, „საქართველოს რეფორმების ასოციაციის” (GRASS) მიუკერძოებელი და საერთაშორისოდ აღიარებული დამოუკიდებელი მედია-პროექტის, დისკრედიტაციის მცდელობა. დეპუტატის მიერ გამოქვეყნებული განცხადება, (ბმული: https://bit.ly/3gWvHt7) „ფაქტ-მეტრის“ რეპუტაციის შელახვის მცდელობის მიღმა, არაერთ უზუსტობას შეიცავს. კერძოდ:
„ევროპული საქართველოს“ მიერ გამოქვეყნებულ ცხრილში მოცემული ინფორმაციის გადამოწმების თხოვნით დეპუტატმა საჯარო პოსტისა და პირადი შეტყობინების გამოყენებით, შესაბამისად 3 და 4 მარტს მოგვმართა. „ფაქტ-მეტრმა“ (Factcheck.ge) აღნიშნული ინფორმაციის გადამოწმება გაცილებით ადრე დაიწყო, რასაც ადასტურებს 4 თებერვლით დათარიღებული წერილი, რომლითაც Factcheck.ge-მ, ინფორმაციის გამოთხოვის მიზნით, ცესკოს მიმართა. შესაბამისად, ბ-ნი პაპუაშვილის მტკიცება, რომ „ფაქტ-მეტრი“ "არ იმჩნევდა" აღნიშნულ ინფორმაციას, მცდარია.
ცესკომ საჯარო ინფორმაციის გაცემის კანონით დადგენილი ვადის დარღევით, ერთი თვის შემდეგ - 4 მარტს, მოგვაწოდა პასუხი, რომელშიც აღნიშნული იყო, რომ ცესკო ცხრილში მოცემულ მონაცემებს არ ითვლიდა. ერთ-ერთი მომდევნო კომუნიკაციის დროს შალვა პაპუაშვილს დამატებით მივაწოდეთ ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ ცესკომ მოთხოვნილი მონაცემები არ მოგვაწოდა და, ამასთან, დეპუტატს აქვე განვუმარტეთ, რომ „ევროპული საქართველოს“ მიერ გამოქვეყნებულ ცხრილში მოცემული ინფორმაციის ნაწილი (გაკონტროლებული ხმები) არ იყო გადამოწმებადი, ხოლო ნაწილს (ცარიელი კონვერტები და დისბალანსი) რედაქცია ხელით გადათვლიდა. დეპუტატს „ევროპულ საქართველოსთან“ ინფორმაციის გადამოწმების შემოთავაზების პასუხად ვაცნობეთ ისიც, რომ „ევროპული საქართველოს“ მიერ მოწოდებულ ინფორმაციას „ფაქტ-მეტრი“ ვერ ჩათვლიდა საკმარის დასაბუთებად.
უბნების ხელით გადათვლა კი გულისხმობს 3500-ზე მეტი უბნის, შესაბამისად, ორჯერ მეტი ოქმისა და შესწორების ოქმების ანალიზს. ამდენად, მონაცემთა შეგროვება და ანალიზი ცდება „ფაქტ-მეტრის“ სტანდარტული სტატიის გამოქვეყნების ჩვეულ ვადებს და რედაქციის მხრიდან გაცილებით დიდ რესურსს მოითხოვს.
2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებთან დაკავშირებით უამრავი განცხადება გაკეთდა, როგორც პოლიტიკური პარტიების, ასევე არასამთავრობო სექტორისა და საქართველოს საერთაშორისო პარტნიორების მხრიდან. არჩევნების კონტექსტში, ერთ-ერთი საკითხი, რაზეც საჯარო დისკუსია მიმდინარეობდა, ISFED-ის მიერ გამოქვეყნებულ პარალელური დათვლის შედეგებსა და ცესკოს შედეგებს შორის არსებულ ცდომილებას უკავშირდებოდა. „ფაქტ-მეტრმა“ ამ საკითხს არაერთი სტატია მიუძღვნა. პარალელური დათვლის შედეგების დაზუსტების შესახებ ISFED-მა განცხადება 11 დეკემბერს გამოაქვეყნა (იხილეთ ბმული: https://bit.ly/2QVbpWr). განცხადებაში აღნიშნულია: „გამოვლინდა ხარვეზი საარჩევნო სუბიექტების მიერ მიღებული ხმების გამოსათვლელ ფორმულაში.“ ამ განცხადების საფუძველზე, „ფაქტ-მეტრმა“, როგორც პასუხისმგებლიანმა ორგანიზაციამ, ცვლილება შეიტანა სტატიებში, რომლებიც ამ დასკვნას ეყრდნობოდა და სპეციალური განცხადებაც მიუძღვნა აღნიშნულ საკითხს (იხილეთ ბმული: https://bit.ly/3xKB58E). ISFED-ის მიერ პარალელური დათვლის პროცესში გამოვლენილი ხარვეზის მანდატების განაწილებაზე შესაძლო გავლენის შესახებ შალვა პაპუაშვილის განცხადება „ფაქტ-მეტრის“ მიერ შეფასდა ვერდიქტით - სიმართლე (იხილეთ ბმული: https://bit.ly/3gRVdjk).
აქვე აღვნიშნავთ, რომ „ფაქტ-მეტრის“ მხრიდან სტატიების მომზადების ვადების შესახებ მკითხველის კრიტიკა ლეგიტიმურიც რომ იყოს, უსაფუძვლოა ამ მიზეზით მოცემული საკითხის პოლიტიზირება და ორგანიზაციის დისკრედიტაციის მცდელობა, თითქოს მან მიზანმიმართულად გააჭიანურა სტატიის გამოქვეყნების პროცესი. ამასთან, არჩევნების პროცესთან და შედეგებთან დაკავშირებით წარმოქმნილმა უთანხმოებამ ქვეყანა პოლიტიკურ კრიზისამდე მიიყვანა, რომლის სწრაფად მოგვარება უპრეცედენტო საერთაშორისო ჩართულობამაც ვერ შეძლო. ამის ფონზე, „ფაქტ-მეტრის“ (რომელიც არჩევნების დამკვირვებელ ორგანიზაციას არ წარმოადგენს) დადანაშაულება, რატომ ვერ მოხერხდა დროის მცირე მონაკვეთში არჩევნების პროცესსა და შედეგებთან დაკავშირებით ოპოზიციური პარტიის მიერ გამოქვეყნებული მასალის გადამოწმება, მინიმუმ, არარაციონალურია.
„საქართველოს რეფორმების ასოციაცია“ 2012 წელს დაფუძნდა, მათ შორის სერგი კაპანაძისა და ელენე ხოშტარიას მიერ. მათ გარდა, დამფუძნებელთა კრებაში შედიოდა 9 ადამიანი. ჩვენს ვებგვერდზე ორგანიზაციის შესახებ ინფორმაცია, როგორც მისი დამფუძნებლების, ასევე ამჟამინდელი გუნდის შესახებ, სრულად ხელმისაწვდომი და საჯაროა. სერგი კაპანაძე და ელენე ხოშტარია 2016 წელს, პოლიტიკაში წასვლის გადაწყვეტილების მიღებისთანავე, ჩამოშორდნენ ორგანიზაციას და ისინი აღარ მონაწილეობენ მის საქმიანობაში. ის ფაქტი, რომ ორგანიზაციის დამფუძნებლები იურიდიულად რჩებიან დამფუძნებლებად, მიგვაჩნია, რომ განმარტებას აღარ საჭიროებს და ელემენტარული ჭეშმარიტებაა.
შალვა პაპუაშვილი განცხადებაში ასევე წერს, რომ ვერ იპოვა ისეთი სტატია, რომელშიც სერგი კაპანაძესა და ელენე ხოშტარიას „ვამხელთ“. დეპუტატის მტკიცების უზუსტობის საილუსტრაციოდ ორ მაგალითს მოვიყვანთ:
1. ელენე ხოშტარიამ დააფუძნა ახალი პოლიტიკური მოძრაობა, რომლის საპრეზენტაციო ვიდეოში მოცემული ფაქტებიც გადავამოწმეთ. სულ გადამოწმდა 7 მტკიცება. აქედან აღმოჩნდა: 1 ტყუილი, 1 ფაქტებით მანიპულირება, 1 მეტწილად მცდარი, 1 ნახევრად სიმართლე, 3 სიმართლე (იხილეთ ბმული: https://bit.ly/3vyNFGj);
2. უარყოფითი ვერდიქტით შეფასებულია სერგი კაპანაძის განცხადებაც (იხილეთ ბმული: https://bit.ly/3xKXu5S)
აქვე აღვნიშნავთ, რომ „ფაქტ-მეტრის“ მიზანს არ წარმოადგენს რომელიმე პოლიტიკოსის ან თანამდებობის პირის „ტყუილში გამოჭერა“. „ფაქტ-მეტრი“ ამოწმებს საზოგადოებისათვის მნიშვნელოვან საკითხებზე პოლიტიკოსების განცხადებებს და მათ გამონათქვამებში მცდარ ფაქტებს არ ეძებს ხელოვნური ბალანსის მისაღწევად. ბუნებრივია, საჯაროდ გაჟღერებული ყველა განცხადება და „ყველა სიტყვის სისწორე“, როგორც ამას ბატონი პაპუაშვილი აცხადებს, ვერ შემოწმდება. გადასამოწმებელი განცხადების შერჩევისას, „ფაქტ-მეტრი“ მათემატიკური სიზუსტით არ ხელმძღვანელობს. მით უმეტეს, „ფაქტ მეტრი,“ პოლიტიკოსების მიკერძოებული აღქმების გასანეიტრალებლად, ხელოვნური ბალანსის უზრუნველყოფას, არ ახდენს.
„ფაქტ-მეტრის“ დამოუკიდებლობას, მიუკერძოებლობასა და გამჭვირვალობას ადასტურებს საერთაშორისო ფაქტების გადამმოწმებელი ორგანიზაციების ქსელის (IFCN) დასკვნები. Factcheck.ge IFCN-ის დამოუკიდებელი ექსპერტების მხრიდან ყოველწლიურად გადის აუდიტს (იხილეთ ბმული: https://bit.ly/3tgLB49), რომლის ფარგლებშიც ორგანიზაციის მიუკერძოებლობის, მათ შორის - პარტიული მიუკერძოებლობის, შემოწმება ერთ-ერთი კრიტერიუმია.
სამწუხაროა და, შეიძლება ითქვას, სამარცხვინოც, რომ საქართველოს პარლამენტის დეპუტატი იმ ორგანიზაციის დისკრედიტირებას და დეზინფორმაციის გავრცელებაში დადანაშაულებას ცდილობს, რომელიც 2019 წელს სწორედ საქართველოს პარლამენტის დეზინფორმაციისა და პროპაგანდის შესახებ თემატური მოკლევის პროცესის ერთ-ერთი მთავარი კონტრიბუტორი იყო. შალვა პაპუაშვილის განცხადებიდან იკითხება, რომ ის დაინტერესებულია არჩევნებთან დაკავშირებული დეზინფორმაციითა და მის წინააღმდეგ ბრძოლით. მოვუწოდებთ მას, გაეცნოს საქართველოს პარლამენტის მიერ მიღებულ ანგარიშს „საქართველოს სახელმწიფო პოლიტიკის გაძლიერება ქვეყანაში ანტიდასავლური დეზინფორმაციის და პროპაგანდის მიმართ“ და დაინტერესდეს ანგარიშში მოცემული რეკომენდაციების შესრულების საკითხით. ანგარიში მომზადებულია ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსა (USAID) და ვესტმინსტერის ფონდი დემოკრატიისთვის (WFD) ფინანსური მხარდაჭერით.
განსაკუთრებით აღმაშფოთებელია, რომ დეპუტატი, რომლის ვალდებულებაცაა სამოქალაქო საზოგადოებასთან თანამშრომლობა, არასამთავრობო ორგანიზაციების დისკრედიტაციის მიზნით იყენებს კარგად ნაცნობ პროპაგანდისტულ მეთოდს, დონორი ორგანიზაციების, მათ შორის USAID-ის, მიერ გაწეულ მხარდაჭერას ცინიკურად მოიხსენიებს, როგორც „ნაჩუქარ ფულს,“ რომელიც პარტიული დღის წესრიგის შექმნაში იხარჯება. ეს ყველაფერი კი იმ ფონზე, როდესაც შალვა პაპუაშვილს, მისი ბიოგრაფიის თანახმად, აქვს არასამთავრობო ორგანიზაციებთან თანამშრომლობის გამოცდილება.
IFCN-ის პრინციპებისა და მედიასტანდარტების ერთგულებისა და ზედმიწევნით შესრულების საფუძველზე, „ფაქტ-მეტრი“ 2020 წლის სექტემბრიდან Facebook-ის ფაქტების გადამოწმების პროგრამის პარტნიორია, რაც გულისხმობს სოციალურ ქსელში გავრცელებული დეზინფორმაციის წინააღმდეგ ბრძოლას. „ფაქტ-მეტრმა“ ფეისბუქზე გავრცელებული მილიონობით ყალბი ამბის შემცველი, მათ შორის საარჩევნო თემატიკაზე, ბმული მონიშნა, როგორც ყალბი ამბავი და მათი გავრცელება, შესაბამისად, საზოგადოებაზე მავნე გავლენა, შემცირდა. პანდემიის პირობებში დეზინფორმაციასთან ბრძოლის მნიშვნელობა არსებითად გაზრდილია და „ფაქტ-მეტრი“ კორონავირუსთან და ვაქცინებთან დაკავშირებული დეზინფორმაციის წინააღმდეგ ბრძოლის წინა ხაზზეა.
და ბოლოს, „ფაქტ-მეტრი“ ტრადიციულად მზადაა, ყველა დაინტერესებულ პირს დეტალურად გააცნოს ორგანიზაციის საქმიანობა, ის პრინციპები, მეთოდოლოგია და სარედაქციო კოდექსი, რომლითაც „ფაქტ-მეტრი“ ხელმძღვანელობს.

FactCheck’s (FactCheck.ge) editorial board finds Shalva Papuashvili’s attempt to discredit FactCheck, an unbiased and internationally recognised media-project run by Georgia’s Reforms Associates (GRASS), as categorically unacceptable. The MP’s statement (see here: https://bit.ly/3gWvHt7), apart from seeking to tarnish FactCheck’s reputation, contains numerous inaccuracies. In particular:
On 3 and 4 March 2021, the MP reached FactCheck through a public Facebook post and a private message asking to verify the information given in the table released by the European Georgia – Movement for Freedom political party. FactCheck had started on the verification of that information much earlier which is proven by FactCheck’s 4 February 2021 letter to the Central Election Commission (CEC) requesting information. Therefore, Shalva Papuashvili’s claim that FactCheck “took no notice” of the aforementioned information is false.
After one month on 4 March 2021 and in violation of the legally set timescale, the CEC responded to say that it does not normally calculate the figures given in the aforementioned table. In one further communication with Shalva Papuashvili, FactCheck informed him that the CEC declined to provide the requested data. FactCheck additionally clarified to the MP that some of the information (controlled votes) in the table as presented by European Georgia was not verifiable although FactCheck’s editorial board would make a hand recount of a part of it (empty envelopes and mismatches). In response to the MP’s suggestion to check the information with European Georgia, FactCheck responded that such information provided by the political party would not be sufficient evidence for FactCheck.
A hand recount of polling stations implies an analysis of over 3,500 precincts as well as twice as many protocols and corrections protocols. Therefore, such a data collection and analysis goes beyond FactCheck’s timeframe for standard article publication and requires much more resources from the editorial board.
Georgian political parties as well as the NGO sector and Georgia’s international partners made numerous statements in regard to the 2020 parliamentary elections. One of the election-related issues which sparked public discussion was about the gap between the ISFED’s PVT results and CEC returns. FactCheck devoted multiple articles to this issue. On 11 December 2020, the ISFED released a statement on the updates in PVT results (see here: https://bit.ly/2QVbpWr), saying that “a technical fault was identified in the vote calculation formula.” Based on the ISFED’s statement, FactCheck, as a responsible organisation, amended all of its articles using the ISFED’s PVT results and issued a special statement on this matter (see here: https://bit.ly/3xKB58E). FactCheck concluded that Shalva Papuashvili’s statement on the potential impact of the technical fault in the ISFED’s PVT process on the allocation of the seats in the Parliament of Georgia was TRUE (see here: https://bit.ly/3gRVdjk)
We would like to note that had our readers’ criticism in regard to FactCheck’s publication process timescale been legitimate, any attempt to politicise the issue and discredit the organisation by making the accusation that FactCheck deliberately protracted the article publication process would still be groundless. In addition, the dispute following the election process and the final results ushered a political crisis into the country which was not able to be solved even with the unprecedented massive international engagement. Against this backdrop, blaming FactCheck (which is not an election observer organisation) for not verifying the opposition party’s material vis-à-vis the election process and the results in a short period of time is irrational at the very least.
Georgia’s Reforms Associates (GRASS) was founded in 2012 and Sergi Kapanadze, together with Elene Khoshtaria, was among its founding members. The founding assembly also included nine other people. Information both about the founders as well as the current team is fully available to the public on the organisation’s website. In 2016 immediately after their decision to go into politics, Sergi Kapanadze and Elene Khoshtaria resigned from the organisation and have taken no part in its work since then. We believe the fact that Mr Kapanadze and Ms Khoshtaria were founders of the organisation and legally they still remain as founders constitutes a simple truth and warrants no further explanation
Shalva Papuashvili also wrote in his statement that he had been unable to find an article where FactCheck “exposes” Sergi Kapanadze or Elene Khoshtaria. The two examples to illustrate the fallaciousness of the MP’s claim are as follows:
1. Elene Khoshtaria founded a new political movement and FactCheck verified the facts in the presentation video clip. In total, seven claims were verified. Of these, one was a lie, one was a manipulation of facts, one was mostly false, one was half true and three were true (see here: https://bit.ly/3vyNFGj).
2. FactCheck also selected a negative verdict for Sergi Kapanadze’s statement (see here: https://bit.ly/3xKXu5S).
Of further note is that FactCheck does not aim to “catch” any politician or public figure in a lie. FactCheck verifies the statements made by politicians on issues of public importance and it is not looking for false facts in their statements in order to strike an artificial balance. Naturally, all public statements and the “accuracy of each and every word,” as stated by Shalva Papuashvili, cannot be verified. FactCheck does not apply any mathematical principle for selecting statements for verification. Moreover, FactCheck does not strive for artificial balance in order to allay the biased perceptions of some politicians.
FactCheck’s independence, impartiality and transparency are attested by the IFCN (International Fact-Checking Network) conclusions. FactCheck.ge undergoes an annual audit by the IFCN’s independent experts and a verification of the organisation’s impartiality, including non-partisanship, is one of the criteria of the audit process.
It is unfortunate and perhaps shameful that the Georgian MP tries to blame FactCheck for promoting disinformation and discrediting the organisation which was one of the principal contributors to the Parliament of Georgia’s thematic inquiry process on disinformation and propaganda in 2019. Shalva Papuashvili’s statement indicates that he is interested in fighting against election-related disinformation. We urge him to consult Strengthening State Policy to Address Anti-Western Disinformation and Propaganda in Georgia and take interest in the implementation of the recommendations detailed in this report. The report was prepared with the financial support of the United States Agency for International Development (USAID) and the Westminster Foundation for Democracy (WFD).
It is most disgraceful that the MP, who is obliged to have cooperation with civil society, employs a well-known propaganda trick and cynically refers to the financial assistance provided by donor organisations, including the USAID, as “gifted money” which is spent for shaping a partisan agenda. This is in light of Shalva Papuashvili’s biography and his own track-record of cooperation with NGOs.
In September 2020, FactCheck was selected as Facebook’s fact-checking partner platform in the fight against disinformation through the social network given our unswerving commitment and our abiding to the IFCN’s principles and media standards. FactCheck marked millions of links containing false information, including those pertaining to the elections, as fake news and curbed their dissemination, thereby limiting their malign influence on the public. Fighting disinformation amid the pandemic has been particularly vital and FactCheck is proud to be at the frontlines of fight against disinformation concerning the coronavirus and the COVID-19 vaccines.
Finally, FactCheck always stands ready to provide comprehensive information about the organisation’s work to any interested party as well as details about the principles, methodology and editorial code which FactCheck uses for guidance.