სარედაქციო წერილი: "ფაქტ-მეტრმა", ISFED-ის განცხადების საფუძველზე, სტატიები განაახლა
ISFED-ის განცხადების შემდეგ, PVT შედეგებში დაშვებული შეცდომის შესახებ, "ფაქტ-მეტრის" რამდენიმე სტატია განაახლა
21/12/2020
მას შემდეგ, რაც გამოქვეყნდა ISFED-ის განცხადება PVT მეთოდით ჩატარებულ პარალელურ დათვლაში არსებულ შეცდომაზე, "ფაქტ-მეტრმა" რამდენიმე სტატია ხელახლა შეისწავლა. "ფაქტ-მეტრი," როგორც IFCN-ის ერთ-ერთი ხელმომწერი, ვალდებულია იცავდეს სარედაქციო კოდექსით განსაზღვრულ პრინციპებს. კოდექსში მკაფიოდაა აღნიშნული, რომ ორგანიზაციას აქვს შეცდომათა შესწორებისა და სტატიების ხელახალი ანალიზის ვალდებულება. ეს ვალდებულება ჩვენი სარედაქციო კოდექსის მე-5 პრინციპშია დაფიქსირებული. ამ პრინციპის მიხედვით:ხელმომწერები[IFCN-ის] აქვეყნებენ კვლევებში შესწორების შეტანის კრიტერიუმებს და მათ ზედმიწევნით იცავენ. ხელმომწერები კვლევებს მკაფიოდ და გამჭვირვალედ, შესწორების კრიტერიუმების შესაბამისად ამოწმებენ და მაქსიმალურად ცდილობენ, რომ მკითხველებმა შესწორებული ვერსია იხილონ.
მოცემულ სარედაქციო წერილში ვაქვეყნებთ იმ სტატიებსა და შენიშვნებს, შესაბამისი ბმულების მითითებით, რომლებიც ISFED-ის განცხადების შემდგომ ხელახლა შევისწავლეთ.
სტატია 1 - თამარ ჟვანია: ყველა ის შეფასება, რომელიც თითქოსდა იმგვარია, რომ ცენტრალური საარჩევნო კომისია რაღაცას არასწორად აკეთებს, არის აბსოლუტურად მცდარი და საფუძველს მოკლებული
სტატიის თავდაპირველ ვერსიაში, „ფაქტ-მეტრმა“ ვერდიქტის განსაზღვრისას 1 ნოემბერს „სამართლიანი არჩევნების“ მიერ გამოქვეყნებული ხმების პარალელური დათვლის შედეგები გამოიყენა. „სამართლიანი არჩევნების“ ( ISFED )1 ნოემბრის განცხადების მიხედვით, შემაჯამებელ ოქმების საერთო რაოდენობის 8 %-ში გამოვლენილ დისბალანსს არჩევნების შედეგებზე 4.1 %-ზე ნაკლები გავლენა შეიძლებოდა ჰქონოდა და აღნიშნული ტენდენცია საარჩევნო პროცესის სანდოობას უქმნიდა საფრთხეს.
ზემოხსენებული განცხადებიდან გამომდინარე, მოცემული სტატიის ვერდიქტის განსაზღვრისთვის „ფაქტ-მეტრი“ „სამართლიანი არჩევნების“ ხმების პარალელური დათვლის შედეგებს მხედველობაში აღარ იღებს. ამის მიუხედავად, სტატიის ვერდიქტი უცვლელი რჩება. საყურადღებოა, რომ თამარ ჟვანიას მიერ განცხადების გაკეთების მომენტისთვის (2020 წლის 1 ნოემბერი), ცესკოს მიმართ არაერთი ლეგიტიმური და კრიტიკული კითხვა არსებობდა. კენჭისყრის პროცესის დასრულების შემდეგ, სოციალურ ქსელებსა და ინტერნეტ სივრცეში კენჭისყრის პროცესში გამოველნილი დარღვევების ამსახველი ფოტო/ვიდეო მასალა ეტაპობრივად ვრცელდებოდა. ამასთან, 1 ნოემბრის მდგომარეობით, საარჩევნო უბნების შემაჯამებელ ოქმებში უამრავი უხეში დისბალანსი და დარღვევა ფიქსირდებოდა (დროთა განმავლობაში, ცესკომ შესწორების ოქმების მეშვეობით შეძლო გამოვლენილი დარღვევების გასწორება ). 1 ნოემბრის მდგომარეობით, დისბალანსსა და გამოვლენილი დარღვევების მასშტაბზე, „სამართლიანი არჩევნების“ გარდა, სხვა დამკვირვებელი ორგანიზაციებიც ( „საერთაშორისო გამჭვირვალობა- საქართველო“, „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია“) მიუთითებდნენ. შესაბამისად, სტატიის დაწერის მომენტში, დამკვირვებელი ორგანიზაციების განცხადებები და არჩევნების შედეგების ოფიციალურ ვებ-გვერდზე გამოქვეყნებულ ოქმებში არსებული ხარვეზები, ცესკოს კრიტიკისთვის, საკმარის საფუძველს იძლეოდა.
სტატია 2 - ცესკო: ვრცელდება არასწორი ინფორმაცია საუბნო საარჩევნო კომისიების შემაჯამებელ ოქმებში არსებულ დისბალანსზე, რაც წარმოადგენს მიზანმიმართულ კამპანიას არჩევნების შედეგებისადმი უნდობლობის გაჩენის მიზნით.
სტატიის თავდაპირველ ვერსიაში, „ფაქტ-მეტრმა“ ვერდიქტის განსაზღვრისას ერთ-ერთ არგუმენტად, 1 ნოემბერს „სამართლიანი არჩევნების“ მიერ, გამოქვეყნებული ხმების პარალელური დათვლის შედეგები გამოიყენა. „სამართლიანი არჩევნების“ ( ISFED )1 ნოემბრის განცხადების მიხედვით, შემაჯამებელ ოქმების საერთო რაოდენობის 8 %-ში გამოვლენილ დისბალანსს არჩევნების შედეგებზე 4.1 %-ზე ნაკლები გავლენა შეიძლებოდა ჰქონოდა და აღნიშნული ტენდენცია საარჩევნო პროცესის სანდოობას საფრთხეს უქმნიდა.
ზემოხსენებული განცხადებიდან გამომდინარე, მოცემული სტატიის ვერდიქტის განსაზღვრისთვის „ფაქტ-მეტრი“ „სამართლიანი არჩევნების“ ხმების პარალელური დათვლის შედეგებს მხედველობაში აღარ იღებს. ამის მიუხედავად, სტატიის ვერდიქტი უცვლელი რჩება. „სამართლიანი არჩევნების“ ხმების პარალელური დათვლის შედეგების გარდა, სტატიაში ვერდიქტის განსაზღვრისათვის ეროვნული დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) საქართველოს ოფისის დირექტორის, ალან გილამიმის შეფასება; აშშ-ის საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის (IRI) პრეზიდენტის, დენიელ ტვაინინგის შეფასება და 25 არასამთავრობო ორგანიზაციის ერთობლივი განცხადება არის გამოყენებული. ამასთან, ცესკო განცხადებაში, მხოლოდ პროპორციული სისტემით ჩატარებული არჩევნების შემაჯამებელ ოქმებსა და მაჟორიტარული სისტემით ჩატარებული არჩევნების შემაჯამებელ ოქმებს შორის გამოწვეული დისბალანსის ობიექტურ გარემოებებზე უთითებს. სხვა ყველა შემთხვევაში გამოვლენილ მძიმე დარღვევებს ადამიანური გადაცდომებით (ტექნიკური უზუსტობებით) ახსნას ცდილობს. ამგვარი განცხადების მანიპულაციური ხასიათი სტატიაში წარმართული მსჯელობით და ზემოხსენებული შეფასებებით დასტურდება. შესაბამისად, აღნიშნული განცხადების ვერდიქტის განსაზღვრისას „სამართლიანი არჩევნების“ ანგარიშს და დაშვებულ შეცდომას გავლენა არ ჰქონია.
სტატია 3 - გიორგი კახიანი: ბიულეტენების ზედმეტობა მთელი საქართველოს მასშტაბით 19 უბანზე 25 ბიულეტენში დაფიქსირდა, საქართველოს მასშტაბით, 25 ხმაში და ანუ 25 ხმით გაყალბდა არჩევნები?
სტატიის თავდაპირველ ვერსიაში, „ფაქტ-მეტრმა“ ვერდიქტის განსაზღვრისას 1 ნოემბერს „სამართლიანი არჩევნების“ მიერ გამოქვეყნებული ხმების პარალელური დათვლის შედეგები გამოიყენა. „სამართლიანი არჩევნების“ ( ISFED )1 ნოემბრის განცხადების მიხედვით, შემაჯამებელ ოქმების საერთო რაოდენობის 8 %-ში გამოვლენილ დისბალანსს არჩევნების შედეგებზე 4.1 %-ზე ნაკლები გავლენა შეიძლებოდა ჰქონოდა და აღნიშნულ ტენდენცია საარჩევნო პროცესის სანდოობას უქმნიდა საფრთხეს.
„სამართლიანი არჩევნების“ განცხადებიდან გამომდინარე, მოცემული სტატიის ვერდიქტის განსაზღვრისთვის „ფაქტ-მეტრი“ „სამართლიანი არჩევნების“ ხმების პარალელური დათვლის შედეგებს მხედველობაში აღარ იღებს. ამის მიუხედავად, სტატიის ვერდიქტი უცვლელი რჩება. გიორგი კახიანი განცხადებაში საარჩევნო ყუთებში ბიულეტენების ზედმეტობის შემთხვევების მცირე რაოდენობაზე აკეთებს აქცენტს და არჩევნების პროცესში გამოკვეთილ უამრავ, სხვა დარღვევას უგულებელყოფს. არჩევნების მიმართ უნდობლობა, დაფიქსირებული დარღვევების რაოდენობამ და მათმა შინაარსმა ერთობლივად განაპირობეს და ერთი კონკრეტული მაჩვენებლის ცალკე გამოყოფა მართებული არ არის. დარღვევების სიმრავლესა და მრავალფეროვნებას სტატიაში მოყვანილი ცესკო მიერ დამუშავებული ოფიციალური სტატისტიკაც მოწმობს. შესაბამისად, „სამართლიანი არჩევნების“ ანგარიშის გათვალისწინების გარეშეც, სტატიაში მოყვანილი ფაქტები ადასტურებს, რომ გიორგი კახიანის განცხადება არის ფაქტებით მანიპულირება.
ზემოხსენებულის საფუძველზე სტატიის რეზიუმეც შეიცვალა. სტატიის რეზიუმეს თავდაპირველ ვერსიაში იყო ჩანაწერი: აღნიშნულს, „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების“ მიერ, პარალელური დათვლის შედეგები და „საერთაშორისო გამჭვირვალობა -საქართველოს“ მიერ გამოვლენილი ბიულეტენების ჩაყრის ფაქტიც მოწმობს. ხმების პარალელური დათვლის მეთოდიკაში გამოვლენილი ხარვეზის გამო, აღნიშნული ჩანაწერი ამოღებულ იქნა. შესაბამისად, რეზიუმეს ახალ რედაქციაში შემდეგი ჩანაწერი გაკეთდა: აღნიშნულს, ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაციების შეფასებები, მათ შორის, „საერთაშორისო გამჭვირვალობა -საქართველოს“ მიერ გამოვლენილი ბიულეტენების ჩაყრის ფაქტიც მოწმობს.
სტატია 4 - თეა წულუკიანი: ოპოზიციას არ აქვს არავითარი წონადი არგუმენტი, რომ არჩევნები გაყალბდა
სტატიაში შეიცვალა ვერდიქტი. „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, თეა წულუკიანის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.
სტატიაში განცხადებაზე ვერდიქტის გამოტანისას მთავარ არგუმენტად გამოყენებული იყო ISFED-ის პარალელური დათვლის (PVT) თავდაპირველი შედეგები, რომლის მიხედვითაც შემაჯამებელ ოქმებში დისბალანსი საარჩევნო უბნების 8%-ში დაფიქსირდა, რასაც შესაძლოა, არჩევნებზე გავლენა ჰქონოდა არაუმეტეს 4.1%-ისა.
11 დეკემბერს ISFED-მა განაცხადა, რომ საარჩევნო სუბიექტების მიერ მიღებული ხმების გამოსათვლელ ფორმულაში ხარვეზი გამოვლინდა. შედეგად, განახლებული მონაცემებით, ცდომილების ზღვარის გათვალისწინებით, ISFED-ის პარალელური დათვლის შედეგები ცესკოს ოფიციალურ მონაცემებს დაემთხვა.
ზემოაღნიშნული ცვლილებიდან გამომდინარე, სტატიაში ISFED-ის პარალელური დათვლის შედეგები, როგორც არჩევნების „გაყალბების“ წონადი არგუმენტი, ვეღარ იქნება გამოყენებული. თუმცა, მხედველობაში მაინც მიიღება სხვა გარემოებები, რომლებზეც, შესაძლოა, სტატიაში არაა მოყვანილი, მაგრამ არასამთავრობო ორგანიზაციები, მათ შორის საერთაშორისო ორგანიზაციები, მიუთითებენ. ესაა საჩივრების მასობრივი განუხილველობა, ე.წ. კარუსელის არსებობა, წინასაარჩევნო პერიოდში გამოვლენილი დარღვევები (ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენება, ზეწოლა, მუქარა და ა.შ.), რომლებზეც ISFED-იც მიუთითებს. შესაბამისად, ვერდიქტი „ტყუილი“ შეიცვლება ვერდიქტით -„ნახევრად სიმართლე“.
სტატია 5 - გიორგი კახიანი: ჩვენ ვხედავთ გამოგონილ შეფასებებს არჩევნების ვითომ გაყალბების თაობაზე. ოპოზიციას ამის არანაირი მტკიცებულება არ გააჩნია.
მოცემულ სტატიაში ISFED-ის პარალელური დათვლის (PVT) განახლებულ შედეგებს ვერდიქტზე გავლენა ვერ ექნება. განახლებული მონაცემებით შესაძლოა, გაბათილდა ერთ-ერთი მთავარი არგუმენტი არჩევნების „გაყალბების“ თაობაზე, თუმცა განცხადება, რომ ოპოზიციას ამის არანაირი მტკიცებულება არ გააჩნია, სიმართლეს არ შეესაბამება.
დამკვირვებელმა ორგანიზაციებმა, მათ შორის, ISFED-მაც არაერთი მნიშვნელოვან დარღვევაზე მიუთითეს, რომელიც გამოვლინდა როგორც წინასაარჩევნო პერიოდში, ისე არჩევნებზე. მხედველობაშია მისაღები არჩევნებთან დაკავშირებით არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და ოპოზიციის საჩივრების მასობრივი განუხილველობის არგუმენტიც.
დაახლოებით ანალოგიურ საკითხზე საუბრობს თეა წულუკიანიც. რედაქტირების შემდგომ ვერდიქტებს შორის სხვაობა გამოწვეულია იმით, რომ გიორგი კახიანი ოპოზიციის არგუმენტებს გამოგონილს უწოდებს, ხოლო თეა წულუკიანი მათ წონად არგუმენტებად არ მიიჩნევს. ოპოზიციის არგუმენტები გამოგონილი არ ყოფილა. შესაბამისად, ISFED-ის მიერ გამოქვეყნებული განახლებული მონაცემების მიუხედავად, გიორგი კახიანის ვერდიქტს უცვლელად ვტოვებთ, ხოლო თეა წულუკიანის განცხადების ვერდიქტში შესაბამისი ცვლილება შევიტანეთ.

After the ISFED released a statement on the identification of a technical fault in the vote calculation formula in PVT results, FactCheck reviewed several articles. As one of the signatories of the IFCN, FactCheck should abide to the commitments provided by its own Code of Principles which says clearly that FactCheck has a commitment to re-analyse and correct articles. This commitment is enshrined in Principle 5 of FactCheck’c Code of Principles, saying that “[IFCN] signatories publish their corrections policy and follow it scrupulously. They correct clearly and transparently in line with the corrections policy, seeking so far as possible to ensure that readers see the corrected version.”
This editorial letter includes those articles and remarks, including their respective URLs, which have been verified anew subsequent to the ISFED’s statement.
Tamar Zhvania:  All of those assessments, which somehow sound like the Central Election Commission does something wrong, are absolutely false and lacking ground.
Editor’s Remark
To reach the verdict in the initial version of the article, FactCheck used the ISFED’s parallel vote tabulation results published on 1 November 2020. In accordance with the ISFED’s statement on 1 November 2020, mismatches were found at 8% of the polling stations and their impact on election results would be less than 4.1%, also pointing out that this tendency endangered trust towards the electoral process.
On 11 December 2020, the ISFED released a statement on the identification of a technical fault in the vote calculation formula. In particular, the number of invalid ballot papers were counted along with the votes received by electoral subjects. As a result of a respective correction, the percentage points of votes received by electoral subjects were altered.
Given the ISFED’s aforementioned statement, FactCheck will no longer take PVT results into account. Although, this said, the verdict of the article will not be changed. Of note is that at the time of Tamar Zhvania’s statement (1 November 2020) there were numerous legitimate and critical questions addressed to the CEC. After the end of the voting process, photographs and videos showing identified irregularities during the voting day started to circulate through social networks and on the internet. In addition, as of 1 November 2020 there were multiple rough mismatches and violations in the summary protocols of the polling stations (in time, the CEC managed to rectify the irregularities by correction protocols). As of 1 November 2020, other observer organisations in addition to the ISFED (Transparency International Georgia and the Georgian Young Lawyers’ Association) were also emphasising the mismatches and the scale of identified irregularities. Therefore, at time of writing the article, the statements of the observer organisations as well as the shortcomings in the summary protocols published on the official website provided enough ground to criticise the CEC.
CEC:  Incorrect information is reported in regard to mismatches in summary protocols of the Precinct Election Commission which is a deliberate campaign to sow distrust towards the result of the elections.
To reach the verdict in the initial version of the article, FactCheck used the ISFED’s parallel vote tabulation results published on 1 November 2020. In accordance with the ISFED’s statement on 1 November 2020, mismatches were found at 8% of the polling stations and their impact on election results would be less than 4.1%, pointing out that this tendency endangered trust towards the electoral process.
Given the ISFED’s aforementioned statement, FactCheck will no longer take PVT results into account. Although, this said, the verdict of the article will not be changed. Apart from the ISFED’s PVT results, FactCheck also relied on assessments of NDI Georgia Office Director Alan Gillam and IRI President Daniel Twining as well as the joint statement released by 25 NGOs. In addition, in the statement the CEC only points out objective circumstances stipulating differences between the summary protocols of the proportional election and the summary protocols of the majoritarian elections and it seeks to explain all other gross violations by human errors (technical inaccuracies). The article’s analysis and the aforementioned assessments prove the manipulative nature of such a statement. Therefore, the ISFED’s report and the error has not affected FactCheck’s thinking on reaching a verdict for this statement.
Giorgi Kakhiani:  “Extra ballot papers were registered in 19 polling stations across Georgia and the total number of surplus ballot papers was 25. So it means that the elections were rigged by 25 votes.”
On 11 December 2020, the ISFED released a statement on identification of technical fault in the vote calculation formula. In particular, the number of invalid ballot papers were counted along with the votes received by electoral subjects. As a result of a respective correction, the percentage points of votes received by electoral subjects were altered.
Given the ISFED’s aforementioned statement, FactCheck will no longer take PVT results into account. Although, this said, the verdict of the article will not be changed. Giorgi Kakhiani emphasises in his statement only a small number of extra ballot papers and ignores the numerous other violations during the election process. Distrust towards the election was stipulated by the number of violations and their content together and the singling out of only one specific indicator is not relevant. The official statistics, compiled by the CEC, also attest to the large number and diversity of election irregularities. The facts in the article prove that Giorgi Kakhiani’s statement is a manipulation of facts.
Editor’s Remark:
FactCheck concludes that Tea Tsulukiani’s statement is HALF TRUE.
To reach the verdict in the article, FactCheck mostly relied on ISFED’s parallel vote tabulation results. According to these results, mismatches were found at 8% of the polling stations and their impact on election results would be less than 4.1%.
On 11 December 2020, the ISFED released a statement on identification of technical fault in the vote calculation formula. As a result, given the margin of error, the ISFED’s PVT results are now in line with the CEC’s official results.
Given the aforementioned change, the results of ISFED’s PVT can no longer be used as a “weighty” argument that the elections were rigged. However, other circumstances which perhaps are not named in the article but are emphasised by NGOs, including international organisations, will still be taken into account. These circumstances are:  leaving complaints en masse without consideration, the so-called “carousels” and violations during the pre-election campaign (use of administrative resources, pressure, intimidation, etc.), which are also highlighted by the ISFED. Therefore, the verdict of LIE will be changed into the verdict of HALF TRUE.
The ISFED’s PVT results will not affect the verdict of this article. The updated figures may invalidate one of the biggest arguments on “rigging” the elections, although the claim that the opposition has no evidence of that is not true. The observer organisations, including the ISFED, emphasised numerous important irregularities which have been identified before and during the elections. The argument of the NGOs and the opposition that their complaints were en masse left without consideration also needs to be taken into account.