ირაკლი ქადაგიშვილი: 34 წლის განმავლობაში, ევროკავშირის მხრიდან საქართველოში რეალური ინვესტირება 100 მილიონზე მეტი არ არის
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ირაკლი ქადაგიშვილის განცხადება არის მცდარი.
2024 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტში ევროკავშირიდან 105 მლნ ლარის მიღებაა გათვალისწინებული. 2013-2023 წლებში, ჯამურად, სახელმწიფო ბიუჯეტი 1.4 მლრდ-ის მოცულობის ევროკავშირის გრანტით შეივსო, რაც წლიურად საშუალოდ 127 მლნ-ს ნიშნავს. 2025 წლის ბიუჯეტის პროექტში კი ევროკავშირიდან მისაღები გრანტის სავარაუდო მოცულობა დრამატულად 7 მლნ-მდე მცირდება.
დეპუტატის მტკიცების საპირისპიროდ, დაფინანსება გაუმჭვირვალე ხარჯვის მიზეზით არ შემცირებულა, მისი შემცირების ძირითად მიზეზად პოლიტიკური უთანხმოება და რუსული კანონი იქცა. ამასთან, მართალია 27 მლრდ-იან ბიუჯეტში 100 მლნ ლარის მოკლებით სახელმწიფოს ფუნქციონირებას საფრთხე არ შეექმნება, მაგრამ 100 მლნ-ის გარდა იკარგება ნდობა და პოტენციურად ინვესტიციები. ფაქტობრივი უზუსტობისა და კონტექსტის გაუთვალისწინებლობის, ან განზრახ დამახინჯების გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ ირაკლი ქადაგიშვილის განცხადება შეაფასა როგორც მცდარი.
ანალიზი: მეათე მოწვევის პარლამენტის „ქართული ოცნების“ დეპუტატმა ირაკლი ქადაგიშვილმა ევროკავშირის მხრიდან დაფინანსების შესაძლო შემცირების საკითხის კომენტირებისას განაცხადა: „სამწუხაროა, რომ 34 წლის განმავლობაში, ევროკავშირის მხრიდან საქართველოში რეალური ინვესტირება 100 მილიონზე მეტი არ არის. ეს იმ ფონზე, როცა საქართველოს ბიუჯეტი 28 მილიარდია. საქართველოს მთავრობა როგორც 28 მილიარდს, ასევე ამ 100 მილიონს აბსოლუტურად გამჭვირვალედ ხარჯავდა. საინტერესოა, ბატონი ბორელი ფიქრობს, რომ არასამთავროებო ორგანიზაციებმა ეს 100 მილიონი ისევე გამჭვირვალედ უნდა დახარჯონ, როგორც საქართველოს მთავრობა ხარჯავს, თუ „შავ ფულად" უნდა იქცეს?!“
ირაკლი ქადაგიშვილამდე განცხადება საგარეო ურთიერთობათა და უსაფრთხოების საკითხებში ევროკავშირის უმაღლესმა წარმომადგენელმა ჟოზეფ ბორელმა გააკეთა და აღნიშნა, რომ ევროკავშირის ფინანსური დახმარება სახელმწიფო უწყებების ნაცვლად, შესაძლოა, სამოქალაქო საზოგადოებამ მიიღოს. 2025 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტშიც, 2024 წელთან შედარებით, ევროკავშირიდან მისაღები გრანტი 105 მლნ-დან 7 მლნ ლარამდეა შემცირებული. ბიუჯეტის პირველი ვარიანტი ფინანსთა სამინისტრომ 30 სექტემბერს წარადგინა, მაშინ ფინანსთა მინისტრის მოადგილე გიორგი კაკაურიძე აცხადებდა, რომ ბიუჯეტის საბოლოო ვარიანტში გრანტების მოცულობა აუცილებლად გაიზრდებოდა. ბიუჯეტის მესამე გადამუშავებული ვარიანტი დეკემბრის მესამე პარასკევამდე (20 დეკემბრამდე) უნდა დამტკიცდეს, 22 ნოემბრის მდგომარეობით, მეორე გადამუშავებულ ვარიანტში ევროკავშირიდან მისაღები გრანტების მოცულობა უცვლელად 7 მლნ ლარზეა შენარჩუნებული. ირაკლი ქადაგიშვილმა მართალია ახსენა სიტყვა „ინვესტირება“, თუმცა კონტექსტის გათვალისწინებით, დეპუტატი გრანტებს გულისხმობდა და არა პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებს.
28 მილიარდში დეპუტატი სავარაუდოდ 2024 წლის ნაერთ ბიუჯეტს (სახელმწიფო ბიუჯეტს პლუს მუნიციპალიტეტებისა და ავტონომიური რესპუბლიკების ბიუჯეტი) გულისხმობდა. 2025 წლის შემოსულობები (ყველა შემოსავალი ერთად), პროექტის მიხედვით, 26.9 მლრდ ლარითაა განსაზღვრული, ნაერთი ბიუჯეტი - 31 მლრ ლარით.
ირაკლი ქადაგიშვილი, ერთი მხრივ ამბობს „34 წლის განმავლობაში“, მეორე მხრივ, ბიუჯეტში მისაღებ გრანტზე ერთი წლის მონაცემებს ასახელებს. რეალურად, რა იგულისხმა უმრავლესობის წევრმა, რთული გასაგებია.
დამოუკიდებლობის მთლიან პერიოდს რომ თავი გავანებოთ, მხოლოდ „ქართული ოცნების“ მმართველობის 11 წელიწადში (2013-2023 წლებში) ევროკავშირიდან სახელმწიფო ბიუჯეტმა 1.4 მლრდ გრანტი მიიღო, რაც საშუალოდ წლიურად 127 მლნ-ს ნიშნავს.
გრაფიკი 1: ევროკავშირის გრანტები სახელმწიფო ბიუჯეტში
რაში იხარჯება ევროკავშირიდან მიღებული გრანტები? 2023 წელს 2 მლნ აჭარის წყალმომარაგების განვითარებისთვის დაიხარჯა, 16 მლნ - ეკონომიკისა და ბიზნესის განვითარებისთვის, 9 მლნ - სოფლის მეურნეობისთვის. 2019 წელს სოფლის მეურნეობის განვითარების პროგრამას 116 მლნ ლარი მოხმარდა.
დეპუტატის განცხადებით, 28 მლრდ-იან ბიუჯეტში 100 მლნ ბევრი არაა. 100 მლნ მცირე თანხა არაა, მაგრამ თუ ფარდობით წილს ავიღებთ 0.5%-ზე ნაკლებია. მის გარეშე სახელმწიფოს ფუნქციონირებას, საფრთხე არ შეექმნება. ჯარისა და პოლიციის დაფინანსება, სოციალური გასაცემელების გაცემა, ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელება გაგრძელდება. პრობლემა, ამ შემთხვევაში, უფრო პოლიტიკურია და ადასტურებს იმ ფაქტს, რომ საქართველოს ხელისუფლების ამჟამინდელ პოლიტიკის მიმართ კრიტიკული დამოკიდებულება მთლიან ბრიუსელს აქვს და არა რამდენიმე ევროპარლამენტარს.
ირაკლი ქადაგიშვილი ასევე ამტკიცებს, რომ ევროკავშირიდან მიღებულ თანხებს საქართველო გამჭვირვალედ ხარჯავდა, საიდანაც იქმნება შთაბეჭდილება, რომ თითქოს დაფინანსების შემცირების მიზეზად გაუმჭვირვალე ხარჯვა ან კორუფცია დასახელდა, რაც ასევე არ შეესაბამება სიმართლეს. ბორელმა მიზეზად ევროპული გზიდან გადახვევა დაასახელა და არა წარსულში მიღებული გრანტების გაუმჭვირვალედ ხარჯვა. „გაწევრიანების პროცესი წყდება, შეჩერებულია მანამ, სანამ საქართველოს მთავრობა არ დაუბრუნდება [ევროპულ] გზას. იმისთვის, რომ ამ გზას დაუბრუნდეს, ბევრი რამე უნდა შეიცვალოს და მანამდე ჩვენ მთავრობისთვის გამოყოფილ თანხას გამოვიყენებთ იმ ადამიანებისთვის, რომლებიც თავისუფლებისთვის იბრძვიან“.
გრანტების გარდა, ევროკავშირი და მისი ფინანსური ინსტიტუტები, საქართველოს დაბალპროცენტიანი კრედიტებითაც უზრუნველყოფენ. 2024 წელს, 31 ოქტომბრის მდგომარეობით, საქართველოს უშუალოდ ევროკავშირის 133 მლნ ევრო მართებს, ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (EBRD) - 204 მლნ ევრო, ევროპის საინვესტიციო ბანკის (EIB) - 1 მლრდ ევრო, რაც ჯამში 1.3 მლრდ ევროზე მეტია. გარდა ამისა, ორმხრივი კრედიტორებიდან საფრანგეთის წინაშე არსებული დავალიანება 730 მლნ ევროა, გერმანიის წინაშე - 555 მლნ ევრო. ჯამურად, ევროკავშირის, ევროკავშირის ფინანსური ინსტიტუტებისა და ევროკავშირის ცალკეული წევრების წინაშე დავალიანება 2.5 მლრდ ევროს აჭარბებს.
განცხადების კიდევ ერთი ნაწილი არასამთავრობოების დაფინანსებას ეხებოდა, სადაც დეპუტატი დაეჭვდა, ბიუჯეტის მსგავსად გამჭვირვალედ დახარჯავდნენ, თუ - არა ისინი მიღებულ გრანტებს. დონორ ორგანიზაციებს არც არასამთავრობოების ხარჯების გამჭვირვალობასთან დაკავშირებით გასჩენიათ კითხვები. საქართველოს ხელისუფლებისა და დასავლეთს შორის დაპირისპირების ძირითადი მიზეზი სწორედ რუსული კანონი გახდა. „ქართულ ოცნებაში“ ამტკიცებდნენ და დღემდე ამტკიცებენ, რომ კანონი მხოლოდ გამჭვირვალობას ემსახურება. საქართველოშიც და ევროკავშირშიც კანონს განსხვავებულად აფასებს.
„ქართული ოცნების“ მმართველობის პირობებში (2013-2023 წლებში) ევროკავშირიდან საბიუჯეტო გრანტებმა 1.4 მლრდ ლარს მიაღწია, რაც წლიურად საშუალოდ 127 მლნ ლარს ნიშნავს. დაფინანსება გაუმჭვირვალე ხარჯვის მიზეზით არ შემცირებულა, მისი შემცირების ძირითად მიზეზად პოლიტიკური უთანხმოება და რუსული კანონი იქცა. ამასთან, მართალია, 27 მლრდ-იან ბიუჯეტში 100 მლნ ლარის მოკლებით სახელმწიფოს ფუნქციონირებას საფრთხე არ შეექმნება, მაგრამ 100 მლნ-ის გარდა, პოტენციურად ინვესტიციებიც იკარგება. ფაქტობრივი უზუსტობისა და კონტექსტის უგულებელყოფის, ან განზრახ დამახინჯების გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ ირაკლი ქადაგიშვილის განცხადება შეაფასა როგორც მცდარი.

Irakli Kadagishvili: “The actual investment from the European Union to Georgia over the past 34 years has not exceeded GEL 100 million.”
Verdict: FactCheck concludes that Irakli Kadagishvili’s statement is FALSE.
The 2024 state budget projects receiving GEL 105 million from the European Union. The state budget received a total of GEL 1.4 billion in EU grants between 2013 and 2023, averaging GEL 127 million annually. However, the estimated EU grant amount has been reduced to GEL 7 million in the draft budget for 2025.
Contrary to the MP’s claim, the reduction in funding was not due to opaque spending – the main reason for the decrease was political disagreements and the Russian-style law. Furthermore, whilst a reduction of GEL 100 million in a GEL 27 billion budget will not threaten the functioning of the country, it will result in a loss of trust and potentially investments, in addition to the aforementioned GEL 100 million. Given the factual inaccuracies, lack of context, or possible intentional distortion of the actual picture, FactCheck concludes that Irakli Kadagishvili’s statement is FALSE.
Whilst commenting on the potential reduction of the funding from the European Union, a member of the tenth convocation Parliament from the Georgian Dream political party claimed: “It is regrettable that the actual investment from the European Union to Georgia over the past 34 years has not exceeded GEL 100 million. This is on the backdrop of the Georgian budget, amounting to GEL 28 billion. The Georgian government has been spending both the GEL 28 billion and this GEL 100 million absolutely transparently. It is interesting whether Mr Borrell thinks that NGOs should spend this GEL 100 million as transparently as the Georgian government does or should it turn into ‘black money?’”
Prior to Irakli Kadagishvili’s aforementioned statement, the High Representative of the EU for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell suggested that civil society, rather than state agencies, might receive EU financial assistance. The EU grant has been reduced from GEL 105 million to GEL 7 million as compared to 2024 in the draft state budget for 2025. The Ministry of Finance presented the first version of the budget on 30 September whilst Deputy Minister Giorgi Kakauridze asserted that the grant volume would likely increase in the final version. Whilst the third revised version of the budget must be approved by the third Friday of December (20 December), the second revised version still reflects the same GEL 7 million from the EU as of 22 November. Despite Irakli Kadagishvili using the word “investment,” it is clear from the context that the MP was referring to grants rather than foreign direct investment.
The MP likely referred to the 2024 consolidated budget (the state budget as well as the budgets of municipalities and autonomous republics) whilst mentioning the GEL 28 billion figure. Total revenues for 2025 are projected at GEL 26.9 billion, with the consolidated budget set at GEL 31 billion, according to the draft.
Irakli Kadagishvili simultaneously refers to “34 years” and cites figures for the budget and grant received in a single year. It is difficult to determine whether he meant that the EU grant averages GEL 100 million annually or if the total grant over the 34 years constituted GEL 100 million. However, in either case, the statement is inaccurate.
Leaving aside the entire period of independence, the state budget received GEL 1.4 billion in grants from the EU during the 11 years of the Georgian Dream’s governance from 2013 to 2023. This corresponds to an annual average of GEL 127 million.
Graph 1: Grants from the European Union in the State Budget
How are these funds utilised? A total of GEL 2 million was spent on the development of Ajara’s water supply, GEL 16 million on the development of the economy and business and GEL 9 million in agriculture in 2023. Furthermore, GEL 116 million was allocated to the agricultural development programme.
The MP claims that GEL 100 million is not a significant amount considering a GEL 28 million budget. Whilst GEL 100 million is not a small figure, it constitutes less than 0.5% of the total budget, suggesting that its absence will not threaten the functioning of the country. Financing for the army and the police, issuing social benefits and implementing infrastructure projects will continue without disruption. However, the real issue is more political, as this situation underlines that it is Brussels as a whole that is critical regarding the current policy of the Georgian government rather than just a few members of the European Parliament.
Moreover, Irakli Kadagishvili claims that Georgia has been spending the funds received from the EU transparently which could create the impression that opaque spending or corruption was the reason for the reduction in funding. However, this is inaccurate. Josep Borrell pointed to a deviation from the European path as the reason rather than the opaque spending of past grants: “The process of [EU accession] is being put on hold, it is stopped, until the Georgian government goes back to the [European] track. To go back on track, a lot of things have to change. In the meantime, we will use the money that was allocated to the government for the people who are fighting for their freedom [and European values].”
Additionally, the EU and its financial institutions also provide Georgia with low-interest loans. Georgia owes the EU EUR 133 million directly, the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) EUR 204 million and the European Investment Bank (EIB) EUR 1 billion as of 31 October 2024, totalling a debt of over EUR 1.3 billion. Georgia’s debt to France amounts to EUR 730 million and to Germany EUR 555 million amongst bilateral creditors. Georgia’s debt to the European Union, EU financial institutions and specific EU member countries exceeds EUR 2.5 billion.
Another part of the aforementioned statement addressed the funding of NGOs where the MP questioned whether they would spend the received grants transparently like the government budget. However, donor organisations have not raised concerns about the transparency of NGO expenses. The main reason for the confrontation between the Georgian government and the West is the Russian-style law. Whilst the Georgian Dream political party has argued and continues to assert that the only objective of the law is to enhance transparency, many people in both Georgia and the EU view the law differently. Thousands of people in Tbilisi held almost continuous rallies for 1.5 months from the introduction of the law at the first hearing until the veto was overcome.
Budget grants from the EU reached GEL 1.4 billion from 2013 to 2023, constituting an annual average of GEL 127 million just during the Georgian Dream’s governance and excluding the entire period of independence from the analysis. The reduction in funding was not due to opaque spending, rather the primary reason for it was political disagreements and the Russian-style law. Furthermore, whilst the absence of GEL 100 million in a GEL 27 budget will not threaten the functioning of the country, it will result in a loss of trust and potentially investments, in addition to the aforementioned GEL 100 million. Given the factual inaccuracies, lack of context, or possible intentional distortion of the actual picture, FactCheck concludes that Irakli Kadagishvili’s statement is FALSE.