კიევში სააღდგომო ღვთისმსახურებასთან დაკავშირებით სოციალურ ქსელში დეზინფორმაცია ვრცელდება (ბმული 1, ბმული 2). ერთ-ერთი პოსტის თანახმად, კიევში სააღდგომო ღვთისმსახურება აკრძალეს. პოსტის კომენტარების სექციაში უკრაინის მთავრობას მოიხსენიებენ, როგორც რელიგიასთან და ღმერთთან დაპირისპირებულს.
სინამდვილეში, 11 აპრილს კიევის საქალაქო ადმინისტრაციამ საომარი მდგომარეობის პირობებში აღდგომის დღესასწაულის აღნიშვნის წესებთან დაკავშირებით განცხადება გამოაქვეყნა. კიევის საქალაქო ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილის ანა სტაროსტენკოს განცხადების თანახმად, ქალაქის ადმინისტრაციამ რელიგიური თემების ლიდერებს თხოვნით მიმართა, რომ შეზღუდონ მასობრივი შეკრება რელიგიური მსახურების ჩატარების დროს და ამის ნაცვლად, მაქსიმალურად უზრუნველყონ მსახურების ინტერნეტისა და ტელევიზიის საშუალებით გადაცემა. აღნიშნული შეზღუდვა უკავშირდება ქალაქში ამოქმედებულ კომენდანტის საათს, რომელიც მოქალაქეების უსაფრთხოების მიზნით 00:00 საათიდან 05:00 საათამდე ქალაქში გადაადგილებას კრძალავს.
„უკრაინა აგრძელებს ცხოვრებას საომარ მდგომარეობაში, ამიტომ ჩვენ უნდა ვიმოქმედოთ სამხედროების რეკომენდაციების შესაბამისად, თავიდან ავიცილოთ მასობრივი შეკრებები ერთმანეთის დასაცავად. კიევში კომენდანტის საათი მოქმედებს, რომელიც 00:00 საათიდან 05:00 საათამდე გრძელდება“, - აღნიშნა ჰანა სტაროსტენკომ.
კიევის სამხედრო ადმინისტრაციის თანახმად, კომენდანტის საათის დროს ეკლესიაში მხოლოდ სასულიერო პირებს შეეძლებათ ყოფნა და მოსახლეობისთვის ღვთისმსახურების ონლიან გადაიცემა. კომენდანტის საათის დასრულების შემდეგ მოსახლეობა ტაძრებში მისვლას შეძლებს.
კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტმა ეპიფანემ აღდგომის დღესასწაულზე კიევში კომენდანტის საათის მოქმედებასთან დაკავშირებით განაცხადა: „ეს იწვევს რამდენიმე პრობლემას, რადგან ადამიანებს ამ დროს [კომენდანტის საათის დროს] ეკრძალებათ გადაადგილება. ლავრაში მდებარე საკათედრო ტაძარში ლოცვა აღევლინება, მაგრამ დიდი ალბათობით დილით, კომენდანტის საათის დასრულების შემდეგ."

Disinformation: “Easter liturgy was banned in Kyiv.”
A piece of disinformation is disseminated in social networks about the Easter liturgy in Kyiv (link 1 and link 2). According to one of the publications, the Easter liturgy was banned in Kyiv. The Government of Ukraine is referred as fighting against religion and God in the comments section.
In fact, on 11 April 2023 Kyiv city administration published a statement about the rules for celebrating Easter in wartime. As stated by the Deputy Head of City Administration, Hanna Starostenko, city authorities approached religious leaders with a request to limit mass gatherings during the religious services and instead ensure a broadcast of the liturgy through the internet and TV as widely as possible. This restriction is related to the curfew in Kyiv which prohibits movement in the city from 00:00 to 05:00 for the safety of citizens.
Hanna Starostenko also noted: “Ukraine continues to live in wartime. Therefore, we have to act in line with the recommendations of our military and avoid mass gatherings to protect each other. There is an active curfew in Kyiv from 00:00 to 05:00.”
According to Kyiv’s military administration, only the clergy will be allowed to be in church during the curfew and there will be online broadcasts for the population. After the curfew, population will have possibility to come to churches.
Metropolitan Bishop of Kyiv and Ukraine, Epiphanius I of Ukraine, stated the following about the curfew during the Easter holiday in Kyiv: “This causes a number of problems because people at that time are not allowed to move. Prayers will be held at the Lavra Cathedral but most likely in the morning when the curfew ends.”