სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით, 2021 წელს საქართველოს მოსახლეობის რაოდენობა 40 ათასით შემცირდა და ისტორიულ მინიმუმზე ჩამოვიდა. 2022 წლის 1 იანვრის მდგომარეობით, საქართველოს მოსახლეობის რიცხოვნობამ 3 688.6 ათასი კაცი შეადგინა, რაც წინა წლის შესაბამისი პერიოდის მაჩვენებელთან შედარებით 1.1%-ით ნაკლებია.
მოსახლეობის რაოდენობის ცვლილებას ორი ძირითადი ფაქტორი განსაზღვრავს: ბუნებრივი მატება (სხვაობა შობადობასა და სიკვდილიანობას შორის) და მიგრაციული სალდო (სხვაობა იმიგრანტებსა და ემიგრანტებს შორის). 2021 წელს მოსახლეობის რაოდენობის შემცირება ორივე ფაქტორმა განაპირობა. გასულ წელს დაფიქსირდა უარყოფითი მიგრაციული სალდო (-25 966) და უარყოფითი ბუნებრივი მატება (-13 960).
გრაფიკი 1: მოსახლეობის რიცხოვნობა (1 იანვრის მდგომარეობით), 2014-2022 წლებში
2015-2019 წლებში ქვეყანაში ბუნებრივი მატების მაჩვენებლები დადებითი იყო, რაც იმას ნიშნავს, რომ დაბადებულთა რიცხოვნობა აჭარბებდა გარდაცვლილთა რიცხოვნობას, თუმცა ბუნებრივი მატების კოეფიციენტი ყოველწლიურად მცირდებოდა. 2020 წელს ქვეყანაში ბუნებრივი მატების უარყოფითი მაჩვენებელი დაფიქსირდა, 2021 წელს კი ეს მაჩვენებელი კიდევ უფრო გაიზარდა და გარდაცვლილთა რაოდენობამ ცოცხლად დაბადებულთა რიცხოვნობას 13 960 ერთეულით გადააჭარბა.
2021 წელს საქართველოში 59 906 ადამიანი გარდაიცვალა, წინა წელთან შედარებით გარდაცვლილთა რიცხოვნობა 18.5%-ით არის გაზრდილი. 2016 წლის შემდეგ ქვეყანაში გარდაცვლილთა რიცხოვნობის შემცირების ტენდენცია იყო, 2020-2021 წლებში სიკვდილიანობის მკვეთრი ზრდა დაფიქსირდა, რაც პირდაპირ კავშირშია COVID-19-ით გამოწვეულ გარდაცვალებასთან.
რაც შეეხება შობადობის მაჩვენებელს, 2021 წელს საქართველოში 45 946 ბავშვი დაიბადა, რაც წინა წელთან შედარებით 1.2%-ით ნაკლებია. აღსანიშნავია, რომ საქართველოში შობადობა 2015-2021 წლებში ყოველწლიურად მცირდება.
შესაბამისად, ბუნებრივი მატების უარყოფითი მაჩვენებელი განპირობებული იყო, როგორც სიკვდილიანობის ზრდით, ასევე შობადობის შემცირებით.
გრაფიკი 2: ბუნებრივი მატების მაჩვენებლები 2014-2021 წლებში
2021 წელს მოსახლეობის რაოდენობის შემცირება დიდწილად ემიგრაციამ გამოიწვია. გასულ წელს 25 966 ადამიანით მეტი გავიდა ქვეყნიდან, ვიდრე შემოვიდა. აღსანიშნავია, რომ 2012 წლიდან (ანუ მას შემდეგ, რაც საქსტატმა ახალი მეთოდოლოგია დანერგა, რითაც ემიგრანტების და იმიგრანტების [1] ზუსტი იდენტიფიცირება გახდა შესაძლებელია) უარყოფითი მიგრაციული სალდოს რეკორდულად მაღალი მაჩვენებელი 2021 წელს დაფიქსირდა.
1994 წლიდან გარე მიგრაციული სალდო უარყოფითი იყო, რაც იმას ნიშნავს, რომ ყოველწლიურად უფრო მეტი ადამიანი გადიოდა ქვეყნიდან, ვიდრე შემოდიოდა. 2020 წელს საქართველოში დადებითი მიგრაციული სალდო პირველად დაფიქსირდა, ემიგრანტებს და იმიგრანტებს შორის სხვაობამ 15,732 შეადგინა. აღნიშნული პანდემიით და საზღვრების ჩაკეტვით იყო განპირობებული. 2021 წელს, როდესაც საზღვრები უცხოეთში კვლავ გაიხსნა, ემიგრაცია მკვეთრად გაიზარდა, ხოლო იმიგრაცია შემცირდა.
გრაფიკი 3: მიგრაციული სალდო, ათასი
[1]საქსტატის მეთოდოლოგიით, ემიგრანტად მიიჩნევა პირი, რომელმაც დატოვა საქართველო ბოლო 12 თვეში და სულ მცირე 183 დღე იმყოფებოდა სხვა სახელმწიფოში, მისი მუდმივი საცხოვრებელი ადგილი ქვეყნიდან გასვლამდე იყო საქართველო (ანუ წინა 12 თვის განმავლობაში, სულ მცირე 183 დღე იმყოფებოდა საქართველოში). იმიგრანტად მიიჩნევა პირი, რომელიც საზღვრის გადმოკვეთიდან სულ მცირე 183 დღე იმყოფებოდა საქართველოში და საზღვრის კვეთამდე საქართველო არ იყო მისი მუდმივი საცხოვრებელი ქვეყანა. ემიგრანტიც და იმიგრანტიც შეიძლება იყოს როგორც საქართველოს მოქალაქე, ასევე უცხო ქვეყნის მოქალაქე.

Georgia’s Population is at a Historic Low
According to the data of the National Statistics Office of Georgia, the country’s population decreased by 40,000 in 2021 and dropped to a historic low
10/05/2022
According to the data of the National Statistics Office of Georgia, the country’s population decreased by 40,000 in 2021 and dropped to a historic low. As of 1 January 2020, Georgia’s population is 3,688,600 which is 1.1% less as compared to the same period of the previous year.
There are two major factors that determine changes in the number of the population:  natural population increase (difference between childbirths and deaths) and net migration (difference between immigrants and emigrants). Both of these affected Georgia’s population number in 2021 as there was a negative net migration (-25,966) and a negative natural increase of the population (-13,960).
Graph 1:  Number of Population (As of 1 January 2022) in 2014-2022
Georgia had positive natural increase figures in 2015-2019 which means that the number of childbirths increased as compared to the number of deaths. However, the natural increase rate has been declining annually. In 2020, there was a negative natural increase figure in Georgia which increased further in 2021 and the number of deaths exceeded the number of live childbirths by 13,960.
There were 59,906 deaths reported in Georgia in 2021 and the number of deaths increased by 18.5% as compared to the previous year. There has been a trend of a shrinking number of deaths since 2016 whilst there was a sharp growth of mortality in 2020-2021 which is directly related with COVID-19 deaths.
In regard to childbirth figures, there were 45,946 children born in Georgia in 2021 which is 1.2% less as compared to the previous year. Of note is that childbirth in Georgia was declining every year in 2015-2021.
Therefore, the negative natural population increase figure was attributable to both increased mortality and declining fertility.
Graph 2:  Natural Population Increase Figures in 2014-2021
The population decrease in 2021 was largely caused by emigration. In the previous year, 25,966 more people left Georgia as compared to those who came to the country. Of note is that since 2012 (after the National Statistics Office of Georgia introduced a new methodology which allows precisely identifying emigrants and immigrants), the record high figure of negative net migration was registered in 2021.
The external net migration rate was negative from 1994 to 2020, meaning that more people were leaving the country every year than coming into it. In 2020, it was the first time when Georgia had a positive net migration rate and the difference between emigrants and immigrants was 15,732. This was stipulated by the pandemic and the shutting down of borders. In 2021 when the borders were opened again, emigration abroad increased sharply whilst immigration dropped.