ათწლეულების მანძილზე, საერთაშორისო მოგზაურობის სტატისტიკა პირველად შემცირდა. ტურიზმის ეროვნული სააგენტოს სტატისტიკის მიხედვით, 2020 წელს საერთაშორისო მოგზაურების ვიზიტები, 2019 წელთან შედარებით, 81.3%-ით ნაკლები იყო, რაც აბსოლუტურ მაჩვენებლებში 9.35 მილიონი მოგზაურიდან, 1.75 მილიონამდე ვარდნაში გამოიხატება. აღსანიშნავია ისიც, რომ ტურისტული ვიზიტი ქვეყანაში მინიმუმ 24-საათიან გაჩერებას ნიშნავს. ბუნებრივია, მნიშვნელოვანი სწორედ ეს კომპონენტია, რადგან ტურისტული ვიზიტების დროს საჭიროა კვება, განთავსება, გართობა და ა.შ, რაც მთლიან ხარჯებს ზრდის.
ტურიზმზე საუბრისას მნიშვნელოვანია იმის გათვალისწინება, თუ როგორ ვითარდებოდა სექტორი, განსაკუთრებით ბოლო ათწლეულის მანძილზე.
გრაფიკი 1: საერთაშორისო ვიზიტორების და მოგზაურების სტატისტიკა, მლნ
წყარო: ტურიზმის ეროვნული სააგენტო
ბუნებრივია, ტურიზმის სექტორის ზრდასთან ერთად მისი შემოსავლებიც იზრდებოდა. რეკორდული 2019 წელი იყო, როდესაც შემოსავლებმა 3.26 მლრდ აშშ დოლარი შეადგინა, თუმცა 2020 წელს, რადიკალურად შემცირდა, როგორც ტურიზმის სექტორი, ასევე შესაბამისი შემოსავლებიც და ის მხოლოდ 0.54 მლრდ აშშ დოლარს შეადგენდა.
გრაფიკი 2: შემოსავლები ტურიზმიდან 2013-2020 წლებში, მლრდ
წყარო: საქართველოს ეკონომიკის და მდგრადი განვითარების სამინისტრო
ტურიზმის შემოსავლებში მნიშვნელოვანია ის, რომ კოვიდპანდემიიდან გამომდინარე დაწესებული შეზღუდვების შემდგომ შემოსავლებმა მკვეთრად იკლო და თუ 2019 წლის აპრილში 267,2 მილიონი აშშ დოლარი შეადგინა, უკვე 2020 წლის აპრილში ეს რიცხვი მხოლოდ 8.5 მილიონი აშშ დოლარი გახლდათ.
გრაფიკი 3: ტურიზმის შემოსავლები 2020 წელი
წყარო: ტაბულა
მას შემდეგ, რაც კოვიდპანდემია დაიწყო და დაწესებულმა შეზღუდვებმა ტურიზმის სექტორის მკვეთრი შემცირება გამოიწვია, ხელისუფლების პოლიტიკამ, ეს ყველაფერი ადგილობრივი ტურიზმით დაებალანსებინა და ზაფხულის პერიოდში ოდნავ შერბილებულმა შეზღუდვებმა, შედეგი ვერ გამოიღო. მეტიც, თუ 2019 წლის მესამე კვარტალში ადგილობრივი ტურისტების ვიზიტების რაოდენობა 1.39 მილიონი იყო, 2020 წლის მესამე კვარტალში 5.5%-ით შემცირდა და 1.31 მილიონი ვიზიტი შეადგინა. შესაბამისად, ამ ყველაფერმა არათუ საერთაშორისო ტურიზმიდან მიღებულ დანაკლისი დააბალანსა, არამედ, ადგილობრივი ტურიზმის 2019 წლის მაჩვენებელსაც ვერ გაუტოლდა.
გრაფიკი 4: ადგილობრივი ტურისტების რაოდენობა (მესამე კვარტალი), მლნ
საინტერესოა ის ფაქტიც, რომ ხელისუფლებამ ტურიზმის ერთ-ერთი შემადგენელი ნაწილის, სასტუმროების გადასარჩენად კოვიდ საკარანტინე სივრცეები მოაწყო, რისთვისაც ბიუჯეტიდან 32.5 მილიონი ლარი გამოყო (2020 წლის სექტემბრის მონაცემებით). ამავდროულად საშემოსავლო და ქონების გადასახადი გადაუვადა, შემდგომ ჩამოაწერა, თუმცა ეს თანხა მწირია იმ დანაკლისთან შედარებით, რაც სექტორმა მიიღო.
საინტერესოა ისიც, რომ მომიჯნავე სექტორებმა, როგორიცაა სარესტორნო ბიზნესი და ავიაცია, ასევე დიდი ზარალი განიცადეს. მათი ნაწილი გაკოტრდა. მთავრობამ ამის სანაცვლოდ, სესხის პროცენტი და ავიაბილეთები დაასუბსიდირა. ქონების და საშემოსავლო გადასახადები მათაც გადაუვადეს. თუმცა, როგორც სასტუმროებისთვის, ასევე სარესტორნო და ავიაციის სექტორებისთვის, ეს დახმარება, იმ უზარმაზარ დანაკლისთან შედარებით, ძალიან მცირეა.
საბოლოო ჯამში, 2020 წელი კოვიდპანდემიიდან და იმ შეზღუდვებიდან გამომდინარე, რაც მთავრობამ დააწესა, საქართველოს ტურიზმისთვის უმძიმესი გამოდგა, დაიკარგა ათი ათასობით სამუშაო ადგილი და ზოგადად სექტორმა უდიდესი ფინანსური ზარალი მიიღო.

Overview of the Tourism Industry 2020
It is important to consider the tourism industry’s development trend, particularly in the last decade.
22/01/2021
International travel numbers decreased for the first time in decades. According to the statistics of the Georgian National Tourism Administration, visits of international passengers in 2020 dropped by 81.3% as compared to 2019 which in absolute figures is a fall from 9.35 million travellers to 1.75 million. Of note is that a tourist visit envisions at least a 24-hour stop in a country which is obviously important since tourist visits require expenses on food, accommodation, leisure, etc., and spending, therefore, is greater.
Graph 1:  Statistics of International Visitors and Travelers, Million Persons
Naturally, tourism revenues also increase with the growth of the tourism industry. A record high tourism revenues of USD 3.26 billion was registered in 2019. However, the tourism industry sharply declined in 2020 as did its revenues, amounting to only USD 0.54 billion.
Graph 2:  Tourism Revenues in 2013-2020
Source:  Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia
Tourism revenues dropped sharply as a result of the restrictions imposed amid the COVID-19 pandemic. Tourism revenues were USD 160.5 million in February 2020 and shrank to USD 8.5 million in April 2020.
Graph 3:  Tourism Revenues in 2020
Source:  Tabula
The outbreak of the COVID-19 pandemic and the imposition of restrictions led to a sharp contraction of the tourism industry. The Government of Georgia’s policy to use domestic tourism and lift some restrictions in the summer in order to offset losses did not bring results. Moreover, the 1.39 million visits of domestic tourists in the third quarter of 2019 decreased by 5.5% in the third quarter of 2020 and amounted to 1.31 million visits. Therefore, all of these measures failed to put 2020’s domestic tourism figures on par with 2019’s numbers, let alone offsetting the losses from international tourism.
Graph 4:  Number of Domestic Tourists, Million Persons
It is also interesting that the authorities established COVID-19 quarantine spaces as a means of helping hotels as one of the integral parts of the tourism industry and allocated GEL 32.5 million from the budget (as of September 2020 data) for this purpose. At the same time, the authorities postponed income and property taxes for the tourism industry and later wrote them off. However, this is a small amount of money as compared to the losses inflicted to the sector.
Adjacent industries, such as restaurant business and airlines, were also hit hard with some of them going bankrupt. In response, the government subsidised loan interests and flight tickets as well as postponed the payment of property and income taxes for these industries. However, similar to hotels, this aid was very little for the restaurant industry and airlines as compared to enormous losses they suffered.
To summarise, 2020 was the hardest year for the Georgian tourism industry given the COVID-19 pandemic and the restrictions imposed by the government. Tens of thousands of jobs were lost and the industry in general was inflicted the heaviest financial losses.