სამეწარმეო გარემოს გაუმჯობესების, კერძო სექტორის განვითარების, საინვესტიციო კლიმატის პოპულარიზაციის და ექსპორტის ხელშეწყობის მიზნით შექმნილი სსიპ „აწარმოე საქართველოში“ დღემდე იჯარით აღებულ ოფისში საქმიანობს.
სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის „საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ფინანსური ანგარიშგების შესახებ“ ანგარიშის მიხედვით, სსიპ-ს „აწარმოე საქართველოში“ 2014 წლის 30 ივლისიდან 2018 წლის 31 დეკემბრის ჩათვლით, სს „ბეჭდვითი სიტყვის კომბინატისგან“ იჯარით არასაცხოვრებელი შენობააქვსაღებული, რომელიც მდებარეობს ქალაქ თბილისში, მარჯანიშვილის ქუჩა N 5/16-18-ში.
ხელშეკრულების მიხედვით, საჯარო ფართი განისაზღვრა 198 კვ.მ-ით, ხოლო ყოველთვიური საჯარო ქირა - 3 564 აშშ დოლარის ოდენობით. აღნიშნულ ხელშეკრულებაში პერიოდულად შედიოდა ცვლილებები, რაც ითვალისწინებდა საიჯარო ფართის ან/და იჯარის ყოველთვიური ქირის ზრდას.
2017 წლის 7 სექტემბრიდან საიჯარო ფართი შეადგენდა 922 კვ.მ-ს, ხოლო საიჯარო ქირა - 16 378 აშშ დოლარს. 2014-2018 წლებში სსიპ-მა „აწარმოე საქართველოში“ ქირის სახით ჯამში 1 442 259 ლარი გადაიხადა, მათ შორის, 2018 წლის საიჯარო ქირამ 495 376 ლარი შეადგინა.
ამავე ანგარიშში აღნიშნულია, რომ ორგანიზაციამ ხარჯეფექტიანობის ანალიზი ვერ წარმოადგინა. შესაბამისად, შენობის იჯარაში გადახდილი თანხები რამდენად ეკონომიურად და ეფექტიანად იხარჯებოდა, აუდიტმა ვერ შეაფასა.
რადგან სსიპ „აწარმოე საქართველოში“ არის პროექტის „აწარმოე საქართველოში“ მთავარი განმახორციელებელი, მისი საქმიანობის შესაფასებლად, პროექტის სტატისტიკურ მონაცემებსაც განვიხილავთ.
ოფიციალური ინფორმაციით, 2019 წლის სექტემბრის მონაცემით, პროექტის „აწარმოე საქართველოში“ ფარგლებში 2014 წლიდან სულ 532 პროექტი არის მხარდაჭერილი (მოიცავს ინდუსტრიულ, სოფლის, სასტუმროს და ქონების მიმართულებას). მათი ჯამური ინვესტიციის მოცულობა 1. 228 მილიარდ ლარს აჭარბებს, საიდანაც კომერციული ბანკების მიერ დამტკიცებული სესხის მოცულობა ჯამში 670.1 მლნ ლარზე მეტია. აღნიშნული პროექტების ფარგლებში სულ 18 410-ზე მეტი ახალი სამუშაო ადგილი შეიქმნა.
ცხრილი 1: პროექტის „აწარმოე საქართველოში“ ბიუჯეტი 2014-2018 წლებში
264 500
10 მლნ
5.7 მლნ
10.5 მლნ
11.8 მლნ
15.5 მლნ
13.8 მლნ
16.7 მლნ
14.8 მლნ
პროექტის ფაქტობრივი ბიუჯეტი 2014-2018 წლებში 46.5 მლნ. ლარი იყო.
სსიპ-ის „აწარმოე საქართველოში“ დაკვეთით პროექტის „აწარმოე საქართველოში“ ეფექტიანობის შესაფასებლად (ბენეფიციარების მიერ პროექტის ფარგლებში შექმნილი ეკონომიკური დოვლათი), კვლევა საერთაშორისო და ბიზნესსაკონსულტაციო კომპანია „ბიდიომ“ მოამზადა.
ქვეყნის მთლიან შიდა პროდუქტზე პროექტის გავლენის შესაფასებლად, ბენეფიციარების მიერ შექმნილი პროდუქციის ღირებულება ქვეყნის მიერ შექმნილ მთლიან დამატებით ღირებულებასთან შეადარეს. რადგან კომპანიები აღრიცხვას მიმდინარე ფასებში აწარმოებენ, შედარებაც ნომინალურ მშპ-სთან არის გაკეთებული.
პროექტში ჩართული ბენეფიციარების მიერ შექმნილი მშპ-ს წილი ქვეყნის მთლიან მშპ-სთან მიმართებით, 2014-2017 წლებში, 0.001%-დან 0.158%-მდეა გაზრდილი (0.15 პროცენტული ერთეულით). შესაბამისად, პროექტის ფარგლებში ბენეფიციარი კომპანიების მიერ შექმნილი მშპ-ს წილი, ქვეყნის მთლიან მაჩვენებელთან შედარებით, მცირეა, მაგრამ მზარდია.
კვლევის შემაჯამებელი დასკვნის მიხედვით, კორელაციის კოეფიციენტი დადებითია, რაც გულისხმობს იმას, რომ პროგრამის ფარგლებში გაცემული სუბსიდიის ზრდა მშპ-ს ზრდასაც იწვევს. თუმცა პროპორციულად ღირებულება არ იცვლება და პროექტის ბენეფიციარების მიერ შექმნილი ეფექტი უფრო ნაკლებია, ვიდრე გაცემული სუბსიდია.
აუდიტის ანგარიში სსიპ-ის „აწარმოე საქართველოში“ მიერ გაწეული ხარჯების გარდა, მისი საქმიანობის ეფექტიანობასაც აფასებს.
როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, სსიპ „აწარმოე საქართველოში“ არის პროექტის „აწარმოე საქართველოში“ მთავარი განმახორციელებელი. ანგარიშის მიხედვით, სსიპ „აწარმოე საქართველოში“ პროექტში ჩართული ბენეფიციარების სრულყოფილ მონიტორინგს ვერ უზრუნველყოფს. ის ვერც ბენეფიციარების მიერ ხელშეკრულების პირობების შესრულების შესახებ ინფორმაციას ფლობს და უმოქმედო საწარმოების იდენტიფიცირებასვერ ახდენს. ასევე, დასკვნის მიხედვით, სსიპ „აწარმოე საქართველოში“ ვერ უზრუნველყოფს სათანადო კონტროლის გარემოს შექმნას.
აქედან გამომდინარე, შესაძლოა, ვერ განხორციელდეს პროექტის „აწარმოე საქართველოში“ ფარგლებში გაცემული თანხების მიზნობრიობის სრულყოფილი კონტროლი, ნაკლოვანებების და ხარვეზების იდენტიფიცირება და მათზე დროული და სათანადო რეაგირება.
შეჯამების სახით შეიძლება, ითქვას, რომ აუდიტის ანგარიშის მიხედვით, პროექტის „აწარმოე საქართველოში“ მთავარი კოორდინატორი პროგრამაში ჩართული ბენეფიციარების საქმიანობის და გაცემული თანხების სრულყოფილ კონტროლს ვერ უზრუნველყოფს.
რაც შეეხება თვითონ პროექტს „აწარმოე საქართველოში“, კომპანია „ბიდიოს“ მიერ ჩატარებულ კვლევაზე დაყრდნობით, მისი ეფექტიანობა გაცილებით ნაკლებია, ვიდრე პროექტის ფარგლებში გაცემული სუბსიდიები. ამ ფონზე სსიპ-ის „აწარმოე საქართველოში“ მიერ მხოლოდ ოფისის ქირაზე წელიწადში თითქმის ნახევარი მილიონის დახარჯვა (ხარჯეფექტიანობის ანალიზის წარდგენის გარეშე) თანხების არაეფექტიანი ხარჯვის ნიშნებს შეიცავს.

Enterprise Georgia LEPL Paid GEL 495,376 in 2018 for Office Fee
According to the State Audit Service’s report, the principal coordinator of the Produce in Georgia project cannot exert a thorough control of the activities of the project’s beneficiaries or the money provided
29/10/2019
In accordance with the State Audit Service’s report on the Financial Performance of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, Enterprise Georgia LEPL leased a non-residential building from JSC Bechdviti Sitkvis Kombinati, located at N5/16-18 Marjanishvili Street, Tbilisi, in the period between 30 July 2014 and 31 December 2018. As per the contract, the leasing part was 198 square metres whilst the monthly leasing fee was USD 3,564. That contract was amended several times which envisioned either an increase in the leasing space or a growth of the monthly leasing fee. Since 7 September 2017, the leasing space has been 922 square meters and the leasing fee was USD 16,378. In 2014-2018, Enterprise Georgia LEPL paid GEL 1,442,259 in total as a leasing fee and GEL 495,376 in 2018.
The aforementioned report also indicates that Enterprise Georgia failed to submit a cost-efficiency analysis. Therefore, it could not be assessed how economically and efficiently the building’s lease money has been spent.
Since Enterprise Georgia LEPL is the main implementing body of the Produce in Georgia project, FactCheck will take the project’s statistical data into account to assess the LEPL’s performance.
As of September 2019 and in accordance with official information, a total of 532 projects (including industry, village, hotel and property directions) have received support as part of the Produce in Georgia project since 2014 with the total investment exceeding GEL 1.228 billion. Of that amount, the volume of loans approved by commercial banks is over GEL 670.1 million. More than 18,410 new jobs have been created as a part of those projects.
Table 1: Enterprise Georgia Project’s Budget in 2014-2018
Execution
264,500
10 Million
5.7 Million
10.5 Million
11.8 Million
15.5 Million
13.8 Million
16.7 Million
14.8 Million
The factual budget of the project in 2014-2018 was GEL 46.5 million.
The international business consultancy company BDO carried out research for Enterprise Georgia LEPL to evaluate the efficiency of the Produce in Georgia project (wealth created by beneficiaries as part of the project).
In order to evaluate the impact of the project, the value of production created by the beneficiaries was put vis-à-vis the country-produced total added value. Since companies do their accounting in current prices, a comparison is made with the nominal GDP.
In 2014-2017, the share of the GDP created by project beneficiaries vis-à-vis the total Georgian GDP increased from 0.001% to 0.158% (0.15 of a percentage point). Therefore, the share of the GDP created by beneficiary companies as part of the project is marginal as compared to the total GDP, albeit it is growing.
In accordance with the concluding part of the research, the correlation coefficient is positive. This means that the growth of subsidies given as part of the project causes a growth of the GDP, too. However, the value does not change proportionally and the effect produced by the project beneficiaries remains less as compared to the subsidy.
In addition to the expenses of Enterprise Georgia, the State Audit Service’s report also gives an assessment of the efficiency of Enterprise Georgia’s performance.
As mentioned previously, Enterprise Georgia LEPL is the main implementer of the Produce in Georgia project. In accordance with the report, Enterprise Georgia fails to carry out a comprehensive monitoring of the project’s beneficiaries, is uninformed about the observance of contract terms on the part of the beneficiaries and it does not identify inactive enterprises. Furthermore, it is reported that Enterprise Georgia LEPL cannot ensure a proper controlling environment. Therefore, it is possible that there will not be a thorough control vis-à-vis the purpose of the money spent as a part of the Produce in Georgia project nor will the deficiencies and shortcomings be detected as well as the absence of a timely and proper reaction.
In conclusion, we can say that according to the State Audit Service’s report, the principal coordinator of the Produce in Georgia project cannot exert a thorough control of the activities of the project’s beneficiaries or the money provided. In regard to the Produce in Georgia project itself, based on BDO’s research, its efficiency is much lower as compared the subsidies allocated as a part of the project. In this light, Enterprise Georgia LEPL is spending almost half a million in a year on the office fee only (without submitting a cost-efficiency analysis) which shows signs of an inefficient spending of funds.