მკითხველის თხოვნით გადამოწმებული ფაქტი
რეზიუმე: ბიზნესის კეთების სიმარტივის რეიტინგში (Doing Business) 112-ე ადგილს საქართველო 2006 წლის ანგარიშში იკავებდა, რომელიც, რეალურად, 2005 წლის მდგომარეობას ასახავს. 2006 წლის ვითარების ამსახველი მონაცემი კი, 2007 წელს გამოქვეყნდა და ქვეყანა 37-ე ადგილზე იმყოფებოდა. მსოფლიო ბანკის ბოლო, 2019 ანგარიშის მიხედვით, საქართველო 190 ქვეყანას შორის მე-6 ადგილს იკავებს, რაც ჯერჯერობით საუკეთესო მაჩვენებელია. შესაბამისად, მოცემული მიმართულებით ქვეყნის პროგრესზე ფადი ასლის მითითება სწორია, თუმცა საწყისი მნიშვნელობა არაზუსტად არის დასახელებული.
განცხადებაში დასახელებული მონაცემები თანხვედრაშია ოფიციალურ სტატისტიკასთან ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლების ნაწილში. 2006 წელს ტურიზმიდან შემოსავლები 313 მლნ დოლარს შეადგენდა, აღნიშნული მაჩვენებელი 2018 წლის მდგომარეობით, 10-ჯერ არის გაზრდილი და 3.22 მლრდ აშშ დოლარს უტოლდება.
Doing Business-ის რეიტინგში პოზიციისა და ტურიზმიდან შემოსავლების ცვლილების თვალსაზრისით, არსებული დადებითი ტენდენციისგან განსხვავებით, ვითარება ცალსახა არ არის პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების (პუი) ნაწილში. კერძოდ, 2018 წლის მდგომარეობით, აბსოლუტურ მაჩვენებლებში, 2006 წელთან მიმართებით, პუი-ს მოცულობა მხოლოდ 5%-ით არის გაზრდილი და 1.23 მლრდ-ს უტოლდება. მეტად მნიშვნელოვანი ინდიკატორია პუი-ს მშპ-სთან ფარდობის მაჩვენებელი, ვინაიდან კონკრეტული აბსოლუტური ოდენობით პუი შესაძლებელია იყოს საკმარისად მაღალი მცირე ზომის ეკონომიკის პირობებში და დაბალი, დიდი ზომის ეკონომიკის პირობებში. 2018 წლის მდგომარეობით, აღნიშნული მაჩვენებელი, არსებითად, 15.1-დან 7.6%-მდე არის შემცირებული.
საერთაშორისო სავაჭრო პალატის ეროვნული კომიტეტის აღმასრულებელი საბჭოს თავმჯდომარემ ფადი ასლიმ საქართველოს პრემიერ-მინისტრს ღია წერილით მიმართა. წერილში ასლი აღნიშნავს: „2006 წელს საქართველო მსოფლიო ბანკის ბიზნესის მარტივად კეთების“ რეიტინგშიმე-100ადგილს იკავებდა; ქვეყანამ გაიუმჯობესა საკუთარი რეიტინგი და 2018 წელს მე-6ადგილი დაიკავა; ამ თორმეტი წლის განმავლობაში, ტურიზმიდან მიღებული შემოსავალი 10–ჯერ გაიზარდა და 2006 წლისთვის დაფიქსირებული 360 მილიონი აშშ დოლარიდან 2018 წელს 3.2 მილიარდ აშშ დოლარს გაუტოლდა. ამის საპირისპიროდ და გასაოცრად, იმავე პერიოდში და იმავე თორმეტი წლის განმავლობაში, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები კვლავაც 2006 წლის დონეზე რჩება.“
მკითხველის თხოვნით, ფაქტ-მეტრმა აღნიშნული განცხადება გადაამოწმა.
მსოფლიო ბანკი ბიზნესის კეთების სიმარტივის რეიტინგს 2003 წლიდან (Doing Business B2004) აქვეყნებს. ამ დროისთვის კვლევაში მსოფლიოს 190 ქვეყანაა ჩართული, საწყის ეტაპზე კი 155-მდე ქვეყანას მოიცავდა. Doing Business აღნიშნულ ქვეყნებში ბიზნესის წამოწყების, მართვისა და დახურვისათვის საჭირო სახელმწიფო რეგულაციების სიმარტივეს ზომავს, რაც მნიშვნელოვანი მაჩვენებელია ქვეყნებში არსებული ბიზნეს გარემოს შესაფასებლად. სარეიტინგო ქულის შეფასების კრიტერიუმები დროთა განმავლობაში იცვლებოდა, რაც ცალკეული ქვეყნის მახასიათებლების ცვლილებისაგან დამოუკიდებლად რეიტინგში ადგილის ცვლილებას გარკვეულწილად განაპირობებდა. აქვე აღსანიშნავია, რომ ანგარიში წინა წლის მდგომარეობას ასახავს, მაგალითად, ბოლო ანგარიში DB2019, რომელიც გასული წლის 31 ოქტომბერს გამოქვეყნდა, რეალურად, 2018 წლის ვითარებას ასახავს. აღნიშნული დოკუმენტის შესაბამისად, საქართველო რეიტინგში 190 ქვეყანას შორის მე-6 ადგილს იკავებს, რაც, ჯერჯერობით, საუკეთესო შედეგია.
ცხრილი 1: საქართველო ბიზნესის კეთების სიმარტივის რეიტინგში
წყარო: მსოფლიო ბანკი, საქართველოს ეკონომიკის სამინისტრო
როგორც ცხრილიდან ჩანს, 112-ე ადგილს საქართველო DB 2006 ანგარიშში იკავებდა, რაც, რეალურად, 2005 წლის მდგომარეობას ასახავს. 2006 წლის ვითარების ამსახველი DB 2007-ის შესაბამისად კი ქვეყანა 37-ე ადგილზეა. 2006-2018 წლებში ზოგადი ტენდენცია გაუმჯობესებით ხასიათდება, 2015 წლიდან რეიტინგში ადგილის გაუარესება კი მეთოდოლოგიის ცვლილებით არის განპირობებული. აღნიშნული პერიოდიდან, ბოლო ანგარიშის ჩათვლით, საქართველო რეიტინგში ადგილს ისევ იუმჯობესებს.
ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლები საგადასახდელო ბალანსის ნაწილია. შესაბამის სტატისტიკურ მონაცემებს საქართველოს ეროვნული ბანკი აქვეყნებს. შემოსავლების ცვლილების ტენდენციას გრაფიკი 1 ასახავს. როგორც გრაფიკიდან ჩანს, 2006 წელს ტურიზმიდან საქართველომ 313 მლნ აშშ დოლარის ოდენობით შემოსავლები მიიღო. 2006-2018 წლების პერიოდზე მაჩვენებელი მუდმივად იზრდება, 2018 წელს კი 3.2 მლრდ დოლარს უტოლდება, რაც 2006 წლის შესაბამის მონაცემთან მიმართებით 10-ჯერ მეტია. მოცემულ თემაზე იხ. ფაქტ-მეტრის კვლევები (ბმული1; ბმული2).
გრაფიკი 1: ტურიზმიდან შემოსავლები (მლნ აშშ დოლარი)
რაც შეეხება პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებს (პუი), უნდა აღინიშნოს, რომ გარდა აბსოლუტური მაჩვენებლებისა, მნიშვნელოვანია მისი ფარდობითი მონაცემის განხილვაც, რადგან კონკრეტული ოდენობის ინვესტიციები შესაძლებელია იყოს ძალიან ბევრი ერთი ქვეყნისთვის რომლის ეკონომიკის მოცულობა მცირეა და იყოს ძალიან მცირე, სხვა ქვეყნისთვის რომლის ეკონომიკის მოცულობაც დიდია. ფარდობითი მონაცემის მისაღებად, როგორც წესი, პუის შესაბამისი პერიოდის ნომინალურ მშპ-სთან ფარდობის მაჩვენებელი გამოიყენება. შესაბამის სტატისტიკურ მონაცემებს გრაფიკი 2 ასახავს. 2018 წელს საქართველოში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობა, გასულ პერიოდთან მიმართებით, მნიშვნელოვნად (35%-ით) შემცირდა და 1.23 მლრდ დოლარი შეადგინა, რაც ამავე პერიოდის ნომინალური მშპ-ს 7.6%-ია. 2006 წელს პუი-ს აბსოლუტური მნიშვნელობა 1.17 მლრდ დოლარს შეადგენდა. 2018 წლის მდგომარეობით, აღნიშნული მაჩვენებელი მხოლოდ 5%-ით არის გაზრდილი, თუმცა გასათვალისწინებელია რომ 2006 წელს ნომინალური მშპ 11.6 მლრდ ლარს შეადგენდა, 2018 წლის მდგომარეობით კი, 3.5-ჯერ 41.1 მლრდ ლარამდეა გაზრდილი. შესაბამისად, პუი-ს ფარდობა მშპ-სთან 2006 წელს თუ 15.1%-ს შეადგენდა, 2018 წელს მხოლოდ 7.6%-ია. მოცემულ თემაზე იხ. ფაქტ-მეტრის კვლევა (ბმული1; ბმული2).

A fact verified upon the request of a reader
Resume: In accordance with the 2006 report of the Doing Business ranking which was based on the performance of 2005, Georgia was in the 112th position. The ranking reflecting the performance of 2006 was published in 2007 where Georgia was in the 37th position. In accordance with the World Bank’s latest report for 2019, Georgia is ranked 6th among 190 countries which is the country’s best result thus far. Therefore, Fady Asly’s emphasis on the country’s progress in this direction is correct, although the initial ranking position is named inaccurately.
The figures in Fady Asly’s statement do match with official statistical data vis-à-vis tourism revenues. Tourism revenues in 2006 were USD 313 million. As of 2018, this figure increased tenfold and now amounts to USD 3.22 billion.
In contrast with the positive trends in terms of positioning in the Doing Business ranking and changes in tourism revenues, the situation is not so straightforward in terms of foreign direct investments (FDI). In particular, as of 2018, the volume of FDI in absolute numbers increased by only 5% as compared to 2006 and now equals USD 1.23 billion. The FDI to GDP ratio is a very important indicator because taken in absolute numbers, a certain amount of FDI could be very high for a small economy and low for a large economy. As of 2018, the FDI to GDP ratio has dropped substantially, from 15.1% to 7.6%.
Chairman of the Board of the National Committee of the International Chamber of Commerce, Fady Asly, addressed the Prime Minister of Georgia with an open letter. In his letter, Mr Asly emphasised: “In 2006, Georgia ranked 100 in the World Bank Ease of Doing Business Report and the country improved its ranking over the years becoming number six in 2018; during those 12 years, income from tourism increased about tenfold from USD 360 million in 2006 to USD 3.2 billion in 2018. In contrast to that and very surprisingly, during the same period of time, for the same 12 years, FDI is still about the level of 2006.”
FactCheck verified this statement upon the request of a reader.
Since 2003, the World Bank has been publishing its Doing Business ranking. Currently, 190 countries are part of the ranking whilst the number of countries was initially 155. Doing Business measures the simplicity of state regulations needed for starting, managing and closing a business which is a significant indicator for assessing a country’s business environment. Criteria for granting the ranking points have changed over time which to some extent has stipulated changes in the ranking without changes in the actual performance of a certain country. Of note is that the report is based on the previous year’s performance. For instance, the latest report – DB2019 – which was published on 31 October 2018 in fact is based on 2018 performance. In accordance with this document, Georgia is ranked 6th among 190 countries which is the best result thus far.
Table 1: Georgia in the Doing Business Ranking
Source: World Bank, Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia
As illustrated by the table, Georgia was ranked 112th in the DB2006 report which was actually based on the performance for 2005. In DB2007 which reflects the situation in 2006, Georgia was ranked 37th. In 2006-2018, Georgia’s position in the ranking had a positive trend of improvement whilst a drop in the ranking in 2015 was stipulated by the changes in the report’s methodology. Since that period, including the latest report, Georgia has been improving its position in the ranking.
Incomes from tourism are part of the balance of payments. The National Bank of Georgia publishes respective statistical data. The trend of changes in tourism incomes is given in Graph 1. As illustrated by the graph, Georgia’s tourism income was USD 313 million in 2006. In 2006-2018, this figure increased at a constant pace and reached USD 3.2 billion in 2018 which is ten times higher as compared to same figure in 2006. See FactCheck’s research (link 1; link 2) on this topic.
Graph 1: Tourism Revenues (USD Million)
In regard to foreign direct investments (FDI), of important note is that apart from absolute figures it is important to take relative figures into account because a specific amount of investments could be very high for a particular country with a small economy and very low for another country with a large economy. The FDI to GDP ratio is normally used to get relative figures. The respective statistical data are given in Graph 2.
Graph 2: Foreign Direct Investments in Georgia
In 2018, the amount of foreign direct investments in Georgia dropped significantly (by 35%) as compared to the previous year and equalled USD 1.23 billion which constitutes 7.6% of the nominal GDP. In 2006, the amount of FDI to Georgia was USD 1.17 billion in absolute numbers. As of 2018, this figure increased by only 5%. However, of note is that Georgia’s nominal GDP was GEL 11.6 billion in 2006 whilst its GDP increased by a factor of 3.5 as of 2018 and now equals GEL 41.1 million. Therefore, the FDI to GDP ratio was 15.1% in 2006 whilst it was only 7.6% in 2018. See FactCheck’s research (link 1, link 2) on this topic.