ზურაბ გირჩი ჯაფარიძე:ეუთო ოდირის დასკვნაში წერია, რომ ადამიანებს ჰქონდათ განცდა, რომ მათზე შესაძლოა შური ეძიათ, თუ მმართველ პარტიას ხმას არ მისცემდნენ.ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ზურა ჯაფარიძის განცხადება არის სიმართლე. 15/11/2024სიმართლეგანცხადება არის ზუსტი და მნიშვნელოვანი არაფერი აკლია
ზურაბ გირჩი ჯაფარიძე:დოლარში ეკონომიკის რეალურზე მაღალი - 22%-იანი ზრდა, რუსეთიდან მიგრაციის შედეგად გამოწვეულმა ვალუტის კურსის ცვლილებამ განაპირობა„ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ზურაბ-გირჩი ჯაფარიძის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე. 02/04/2024მეტწილად სიმართლეგანცხადება ზუსტია, მაგრამ საჭიროებს დამატებით ინფორმაციას ან/და განმარტებას
ზურაბ გირჩი ჯაფარიძე:12 პუნქტიდან ერთ-ერთი არის, რომ საქართველოში უნდა იყოს პლურალისტური და თავისუფალი მედიაგარემო. ეს ჩაიწერა, მათ შორის, ნიკა გვარამიას გამოვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ზურაბ ჯაფარიძის განცხადება არის სიმართლე 02/11/2022სიმართლეგანცხადება არის ზუსტი და მნიშვნელოვანი არაფერი აკლია
ზურაბ გირჩი ჯაფარიძე:საქართველოს ხელისუფლებამ ბოლო 9 წლის მანძილზე, თუ კი სადმე შანსი იყო გადასახადების გაზრდის, ყველგან გაზარდავერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ზურაბ გირჩი ჯაფარიძის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე 11/11/2021მეტწილად სიმართლეგანცხადება ზუსტია, მაგრამ საჭიროებს დამატებით ინფორმაციას ან/და განმარტებას
ზურაბ გირჩი ჯაფარიძე:ამ ხელისუფლების პირობებში, ვალი ასცდა კრიტიკულ ზღვარს - 60%-ს და 65%-ზე მეტიავერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ზურაბ გირჩი ჯაფარიძის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე. 09/11/2021ნახევრად სიმართლეგანცხადება არის ნაწილობრივ ზუსტი, მაგრამ გამოტოვებულია დეტალები ან ზოგიერთი საკითხი კონტექსტს გარეშეა
ზურაბ გირჩი ჯაფარიძე:[ამ ხელისუფლების პირობებში], ფასები არის საშუალოდ 50%-ით გაზრდილი, რაც ირიბი გადასახადიავერდიქტი: „ფაქტ-მეტრი“ ზურაბ გირჩი ჯაფარიძის განცხადება ვერდიქტის გარეშე ტოვებს 04/11/2021ვერდიქტის გარეშეგანცხადების ვერდიქტით შეფასება შეუძლებელია
ზურაბ გირჩი ჯაფარიძე:მოსახლეობის თითქმის ნახევარი, რომელიც სოფლის მეურნეობაშია დასაქმებული, ვერ ქმნის მშპ-ს 10%-საც კივერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ზურაბ გირჩი ჯაფარიძის განცხადება არის სიმართლე. 24/05/2021სიმართლეგანცხადება არის ზუსტი და მნიშვნელოვანი არაფერი აკლია
ზურაბ გირჩი ჯაფარიძე:ინვესტიციები ბოლო 20 თუ 15 წლის განმავლობაში მინიმუმზეა დასული, ინვესტიციებს აღარ დებს არავინვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ზურაბ გირჩი ჯაფარიძის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე 19/04/2021მეტწილად სიმართლეგანცხადება ზუსტია, მაგრამ საჭიროებს დამატებით ინფორმაციას ან/და განმარტებას
ზურაბ გირჩი ჯაფარიძე:2020-ში ვალი უნდა აგვეღო 3 მლრდ ლარი. რეალურად ავიღეთ 8 მლრდ ლარივერდიქტი: „ფაქტ-მეტრი“ ზურაბ გირჩი ჯაფარიძის განცხადებას ვერდიქტის გარეშე ტოვებს 14/01/2021ვერდიქტის გარეშეგანცხადების ვერდიქტით შეფასება შეუძლებელია
ზურაბ გირჩი ჯაფარიძე:მარიხუანას, რომელიც სამედიცინო მიზნით გამოიყენება, ნარკოტიკული თრობის ეფექტი არ აქვსვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ზურაბ ჯაფარიძის განცხადება არის სიმართლე. რეზიუმე: 22/09/2018სიმართლეგანცხადება არის ზუსტი და მნიშვნელოვანი არაფერი აკლია
ზურაბ გირჩი ჯაფარიძე:ბოლო წლებში სოფლის მეურნეობაში დახარჯული გვაქვს 2 მილიარდი ლარი, ხოლო ზრდა მხოლოდ 4.5%-ია17/09/2018ნახევრად სიმართლეგანცხადება არის ნაწილობრივ ზუსტი, მაგრამ გამოტოვებულია დეტალები ან ზოგიერთი საკითხი კონტექსტს გარეშეა
ზურაბ გირჩი ჯაფარიძე:2018 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტიდან სსიპ-ებზე და ა(ა)იპ-ებზე იხარჯება დაახლოებით ერთი მილიარდი ლარი11/09/2018სიმართლეგანცხადება არის ზუსტი და მნიშვნელოვანი არაფერი აკლია

Zurab Japaridze:“The twenty-two-percent growth of the USD-denominated economy was due to the exchange rate fluctuations resulting from the Russian migration.”Verdict: FactCheck concludes that Zurab-Girchi Japaridze’s statement is MOSTLY TRUE 02/04/2024Mostly TrueThe application is accurate, but requires additional information and/or definition
Zurab Japaridze:“Under this government, the debt passed the critical 60% threshold and is over 65%.”Verdict: FactCheck concludes that Zurab Girchi Japaridze’s statement is HALF TRUE 09/11/2021Half TrueThe statement is partly accurate, but the details are missing or some of the issues are without context
Zurab Japaridze:“Nearly half of the population employed in agriculture cannot produce even 10% of the GDP.”Verdict: FactCheck concludes that Zurab Girchi Japaridze’s statement is TRUE. 24/05/2021TrueThe statement is accurate and nothing is missing
Zurab Japaridze:“Investments are at a 20 or a 15 year low, nobody is making investments anymore.”Verdict: FactCheck concludes that Zurab Girchi Japaridze’s statement is MOSTLY TRUE. 19/04/2021Mostly TrueThe application is accurate, but requires additional information and/or definition
Zurab Japaridze:In the last years, we have spent GEL 2 billion on agriculture but growth constitutes only 4.5%17/09/2018Half TrueThe statement is partly accurate, but the details are missing or some of the issues are without context
Zurab Japaridze:The situation in the country in terms of poverty has worsened28/12/2015FalseThe statement is inaccurate
Zurab Japaridze:The Universal Healthcare Programme does not cover medicine whilst the prices for medication have increased almost by a third25/12/2015TrueThe statement is accurate and nothing is missing
Zurab Japaridze:Every economic indicator has worsened this year.31/07/2015Mostly TrueThe application is accurate, but requires additional information and/or definition
Zurab Japaridze:"Tens of thousands of teachers and pensioners have less wages and pensions in USD than they had in 2012."01/05/2015Mostly TrueThe application is accurate, but requires additional information and/or definition
Zurab Japaridze:"Social expenditures increased by only 3% this year… Beginning from April, each child was supposed to receive an additional GEL 10 of assistance but the Government of Georgia failed to do this."29/04/2015Mostly TrueThe application is accurate, but requires additional information and/or definition
Zurab Japaridze:"Our economy decreased by USD 35 million at the end of 2014 which means that Georgia has become poorer."23/04/2015TrueThe statement is accurate and nothing is missing
Zurab Japaridze:"The budget was increased six-fold under the United National Movement’s watch at the expense of the foreign debt."On 27 February 2015, on air on Imedi TV, members of the Parliamentary Majority, Giga Bukia, and the... 16/04/2015Mostly FalseIn the statement is the elements of the truth, but the important facts that could have made other impressions