რომან გოცირიძე: ერთმა ქართული ბანკის მოგებამ ლატვიის ყველა ბანკის მოგებას გადააჭარბა
2022 წელს ქართული საბანკო სექტორის მოგებამ 2.1 მლრდ ლარს მიაღწია, საიდანაც საქართველოს ბანკის მოგება 924 მლნ-ს შეადგენდა, თიბისი ბანკის - 894 მლნ-ს.
მოგების ზომის შესაფასებლად ნებისმიერი კომპანიისთვის აბსოლუტურ მაჩვენებელთან ერთად მოგების მარჟის და/ან მისი აქტივების/კაპიტალის მოცულობის განსაზღვრაც აუცილებელია. 2022 წლის 31 დეკემბრის მდგომარეობით, საქართველოს ბანკის აქტივები 28.4 მლრდ ლარს შეადგენდა, თიბისის - 27.4 მლრდ ლარს.
ლატვიის შემთხვევაში, 2022 წელს საბანკო სექტორის მოგებამ 322 მლნ ევროს მიაღწია. ევრო-ლარის საშუალო გაცვლითმა კურსმა იმავე წელს 3.07 შეადგინა. ლარში დათვლით ლატვიის საბანკო სექტორის მოგება 989 მლნ იქნება, 2023 წლის 2.84 საშუალო კურსით - 915 მლნ ლარი.
ლატვიის საბანკო სექტორის აქტივების მოცულობა 27 მლრდ ევროა, რაც თავის მხრივ ლარში დათვლით 80 მლრდ-ს აღემატება.
„ფაქტ-მეტრი“ არ შევა იმის განხილვაში, ბანკის მოგება პროცენტულად ან თანხობრივად რამდენი უნდა იყოს და არც იმაში, როგორი უნდა იყოს ეროვნული ბანკის მონეტარული პოლიტიკა, მკაცრი თუ შერბილებული. თუმცა ფაქტია, რომ ერთმა ქართულმა ბანკმა თითქმის იმდენივე მოგება მიიღო, რაც ლატვიის მთლიანმა საბანკო სექტორმა, მაშინ როცა ლატვიის საბანკო სექტორის აქტივების მოცულობა მოგებით პირველ ადგილზე გასულ ქართული ბანკის ანალოგიურ მაჩვენებელს 3-ჯერ აღემატებოდა.
დეპუტატის მიზანს იმის წარმოჩენა წარმოადგენდა, რომ საქართველოში ბანკების მოგების მაჩვენებელი საკუთარ აქტივებთან მიმართებით უფრო მაღალი იყო, ვიდრე ლატვიაში, რის გამოც მისი ნათქვამი „ფაქტ-მეტრმა“ შეაფასა როგორც სიმართლე.
დეპუტატმა და ჯგუფ „ევროოპტიმისტების“ წევრმა რომან გოცირიძემ ეროვნული ბანკის პრეზიდენტობის მოვალეობის შემსრულებლის მიერ პარლამენტში ანგარიშის წარდგენისას შერბილებული მონეტარული პოლიტიკა გააკრიტიკა და განაცხადა: (5:26-დან) „საქართველოს კომერციულმა ბანკებმა 2022 წელს მიიღეს წარმოუდგენლად დიდი მოგება, ისტორიულად დიდი მოგება“... „ჩვენი ორი წამყვანი კომერციული ბანკიდან ერთმა იმაზე მეტი მოგება მიიღო, ვიდრე ლატვიის მთელმა საბანკო სისტემამ ერთად აღებულმა, როდესაც ლატვიის კომერციული ბანკების აქტივების მოცულობა გაცილებით მეტია ვიდრე საქართველოს ბანკების აქტივები.“
2022 წელს საქართველოს კომერციულმა ბანკებმა ჯამში 2.1 მლრდ ლარის მოგება მიიღეს. ნომინალურად მოგება თითქმის იმდენივე (6 მლნ ლარით ნაკლები) იყო 2021 წელსაც, თუმცა 2021-ში მაღალ მოგებაზე გასვლის ერთ-ერთი მიზეზი 2020 წელს პანდემიის პირველი ტალღის დროს დარეზერვებული თანხის ბრუნვაში ხელახლა გაშვება გახდა. შესაბამისად, 2022 წელს ქართული ბანკები მოგების ისტორიულ მაქსიმუმზე მართლაც გავიდნენ.
გრაფიკი 1: კომერციული ბანკების წმინდა მოგება (მლნ. ლარი)
დეპუტატის განცხადების მეორე ნაწილი ქართული და ლატვიური ბანკების მოგების მარჟის შედარებას ეხებოდა. საქართველოში ორი დომინანტი ბანკია: საქართველოს ბანი და თიბისი ბანკი. ისინი ჯამში მთლიანი სექტორის აქტივების საკრედიტო და სადეპოზიტო პორტფელების 80%-ს განაგებენ, კიდევ უფრო მაღალი 93.8% არის მათი წილი მომგებიანობაში. 2022 წელს მათ შესაბამისად 924 და 894 მლნ ლარის მოგება მიიღეს. ლატვიის მთლიანი საბანკო სექტორის მოგებამ იმავე წელს 322 მლნ ევრო შეადგინა. ევრო-ლარის საშუალო კურსი (12 თვის საშუალო) 2022 წელს 3.07-ს შეადგენდა, რაც ქართულ ფულზე 989 მლნ ლარია, 2023 წლის 2.84-იანი კურსით - 915 მლნ ლარი.
საქართველოს საბანკო აქტივების მოცულობა 70 მლრდ ლარს შეადგენს, მათგან ორ წამყვან ბანკზე პროპორციულად 27 და 28 მლრდ მოდის. ლატვიის საბანკო სექტორის კი 27 მლრდ ევროს, რაც ლარში საქართველოს მთლიანი საბანკო აქტივების ზომაზე მეტია, მათ შორის წამყვანი ბანკებიდან თითოეულზე თითქმის 3-ჯერ მეტი. აქტივებზე უკუგების (ROA)-ს გარდა, ბანკების მოგების ზომა კაპიტალზე უკუგების (ROE) კოეფიციენტითაც განისაზღვრება, როგორც წესი თუ მაღალია ROA, მაღალია ROE-ც, მაგრამ რომან გოცირიძემ ერთმანეთს მხოლოდ აქტივები შეადარა.
ქართული საბანკო სექტორი პოლიტიკოსთა და ეკონომისტთა ნაწილის მხრიდან კრიტიკის მიზეზი ძირითადად 3 მიზეზის გამო ხდება:
1) მაღალი საპროცენტო განაკვეთები სესხებზე;
2) ორი ბანკის დომინირება;
3) არაპროფილური აქტივების ფლობა.
არაპროფილური აქტივების ფლობა ბანკებს კანონით აკრძალული აქვთ, კანონმდებლობა რომელიმე ბანკის წილის ზედა ზღვარს არ განსაზღვრავს, თუმცა ეროვნულ ბანკს უფლება აქვს, კომერციული ბანკების გაერთიანების მოთხოვნა არ დააკმაყოფილოს. რაც შეეხება საპროცენტო განაკვეთებს ჭერი წლიური ეფექტური 50%-ია(მუხლი 64. ნაწილი 2). ამ რეგულაციამ 2019 წლიდან ონლაინ გამსესხებლების ბაზრიდან გასვლა გამოიწვია, თუმცა საბანკო სფეროს თითქმის არ შეხებია. დღესაც, სამომხმარებლო სესხზეც საპროცენტო განაკვეთი ზედა ზღვარზე დაახლოებით 2.5-ჯერ დაბალია, იპოთეკურზე უფრო ნაკლები, საკრედიტო ბარათზე შედარებით მეტი.
საშუალო შეწონილი საპროცენტო განაკვეთი სესხზე საქართველოში განვითარებული ქვეყნების უმეტესობასთან შედარებით მაღალია. 2022 წელს მსოფლიო ბანკის ცნობით, საქართველოში სესხზე საპროცენტო განაკვეთი 13.7%-ს შეადგენდა (ლარში მაღალ განაკვეთს მეტ-ნაკლებად უცხოურ ვალუტაში შედარებით დაბალი განაკვეთი აკომპენსირებს). საპროცენტო განაკვეთი არა მხოლოდ განვითარებულ ქვეყნებში, არამედ ჰაიტში, ლიბერიაში, ნიგერიასა და გვატემალაშიც უფრო დაბალია.
სესხის საფასურს რამდენიმე ფაქტორი განაპირობებს, მათგან უმთავრესი მოძიებული რესურსის ღირებულება, კონკურენტული გარემო და ქვეყანაში არსებული საკანონმდებლო ბაზაა.
ბანკს საკუთარი ფული არ გააჩნია. ის სესხად ნასესხებ თანხას ან ანაბრების სახით მიღებულ თანხებს გასცემს, რაც შინაარსობრივად ბანკისთვის იგივე სესხია.
საქართველოში კრედიტის მსგავსად, დეპოზიტზე დარიცხული სარგებელიც მაღალია. 2022 წლის მდგომარეობით (12 თვის საშუალო), დეპოზიტზე დარიცხული სარგებელი 7.5%-ს შეადგენდა, მათ შორის ლარში გახსნილ ანაბარზე 11.3% და უცხოურ ვალუტაში 1%. სესხებიც შესაბამისად ლარში 16.5%-ში იყო გაცემული, უცხოურ ვალუტაში 7.1%-ში.
კომერციული ბანკებისთვის რესურსების დამატებით წყაროს ეროვნული ვალუტის შემთხვევაში ეროვნული ბანკის მიერ გაცემული რეფინანსირების სესხი წარმოადგენს, 2022 წლის პირველ კვარტალში რეფინანსირების განაკვეთი 10.5%-ს შეადგენდა, მთელი დანარჩენი პერიოდი 11%-ს.
სპრედი (სხვაობა სესხისა და დეპოზიტის საპროცენტო განაკვეთებს შორის) თითოეულ შემთხვევაში საშუალოდ 5-6 პროცენტულ პუნქტს შეადგენდა (არაუზრუნველყოფილ სამომხმარებლოზე ცოტა მეტს, იპოთეკურზე შედარებით ნაკლებს).
ცოტაა თუ ბევრი 5-6 პროცენტული პუნქტი, პირობითია. რადგან ბანკებს სხვისი ფული აბარიათ, მათ დამატებითი რეგულაციები აკისრიათ. ეროვნულ ვალუტაში გახსნილ ანაბრებზე ბანკებს 5%-იანი სარეზერვო მოთხოვნა გააჩნიათ, უცხოურ ვალუტაში 10%-25%-იანი (დამოკიდებულია თითოეული კომერციული ბანკის დეპოზიტების დოლარიზაციის კოეფიციენტზე). გაცემული სესხის 2%-იც ავტომატურად რეზერვდება. ვადაგადაცილების შემთხვევაში, სარეზერვო ნორმა ჯერ 10%-მდე, შემდეგ კი ეტაპობრივად 100%-მდე იზრდება, იქამდე, სანამ მსესხებელი თანხის დაბრუნებას არ განაახლებს. ჩამოთვლილი რეგულაციების გარდა, ბანკებს ბაზელ III-ის სტანდარტების შესაბამისი სხვა მოთხოვნების შესრულებაც უწევთ.
რამდენად კონკურენტულია გარემო რთული შესაფასებელია. ერთის მხრივ, ბაზარი 2011-2016 წლებში ბრიტანულმა HSBS-მა, უკრაინულმა Pivat Bank-მა და ფრანგულმა Societe Generale-მა დატოვა, ორი ბანკის ჯამური დომინანტური წილი 80%-ს აჭარბებს. მეორე მხრივ, ცხადია, რომ სისტემა მუშაობს, 90-იანი წლების შემდეგ მეანაბრეს ბანკში ფული აღარ დაუკარგავს. სექტორმა ომს, ფინანსურ კრიზისებსა და პანდემიას გაუძლო. სესხების გარდა სხვა საბანკო სერვისებით (ბარათით გადახდა, ელექტრონული კომერცია, გადარიცხვები) მოქალაქეებისთვის ტექნიკურად უპრობლემოდ ხელმისაწვდომია.
ფაქტია ისიც, რომ ბანკებს ლიკვიდურობის ან სხვა რაიმე ფინანსური პრობლემა არ გააჩნიათ და მათი აქტივებზე უკუგების კოეფიციენტიც მაღალია, თანაც იმდენად, რომ ერთი ქართული ბანკის მოგება თანხობრივად თითქმის უთანაბრდება (2022 წლის კურსით) და მცირედით აღემატება (2023 წლის კურსით) ლატვიის მთლიანი საბანკო სექტორის მოგებას, მაშინ როცა ლატვიის საბანკო სექტორის აქტივები თითქმის 3-ჯერ მეტია. ყოველივე ამის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ რომან გოცირიძის განცხადება შეაფასა როგორც სიმართლე.

Roman Gotsiridze: “The profits of one Georgian bank exceeded the profits of all Latvian banks.”
The profits of the Georgian banking sector reached GEL 2,1 billion with the Bank of Georgia contributing 924 million and TBC Bank at 894 million in 2022.
Identifying the profit margin and/or the amount of assets/capital is also necessary to comprehensively evaluate the profits of any firm. The assets of the Bank of Georgia totalled GEL 28,4 billion and those of TBC Bank amounted to GEL 27,4 billion as of 31 December 2022.
In Latvia, the 2022 profits of the banking sector amounted to EUR 322 million. The EUR-GEL exchange rate was 3.07 in the same year making the Latvian bank profits GEL 989 million then and 915 million now with the average exchange rate of 2.84 in 2023.
The volume of bank assets in Latvia is EUR 27 billion, equivalent to over 80 billion when converted to GEL.
FactCheck will not delve deeper into analysing the target bank profits by percentage or quantitatively nor the desired nature of the monetary policy of the National Bank, whether it should be ‘hard’ or ‘soft.’ However, the fact remains that one Georgian bank has received almost the same profits as the entire Latvian banking sector whilst the total Latvian banking assets were three-fold of its single most successful Georgian counterpart.
The MP’s objective was to emphasise that the bank profits in relation to its assets were higher than in Latvia. Thus, FactCheck concludes that his statement is TRUE.
Roman Gotsiridze, an MP and a member of the Euroskepticists, criticised the soft monetary policy highlighted in the report by the acting president of the National Bank during a parliamentary sitting and stated (from 5:26): “Georgian commercial banks earned unimaginably high profits in 2022, historically high profits” … One commercial bank, out of our primary two commercial banks, received higher profits than the entire Latvian banking system, all whilst the assets of Latvian banks largely exceed the assets of Georgian banks.”
Georgian commercial banks earned a total profit of GEL 2.1 billion in 2022. Nominal profits were nearly identical (less by a mere GEL six million) in 2021, however, the higher profits in 2021 can be attributed to the renewed circulation of the money reserved during the first pandemic wave in 2020. Thus, the 2022 profits of Georgian banks indeed reached their historical maximum.
Graph 1: Net Profits of Commercial Banks (GEL million)
The latter half of the MP’s statement touched upon the profit margins of Georgian and Latvian banks. The two primary banks in Georgia are the Bank of Georgia and TBC bank, collectively leading 80% of loan and deposit portfolios in the entire sector. Even higher is their share in profits at 93.8%. They earned GEL 924 million and 984 million in 2022, respectively. The total Latvian bank profits was EUR 322 million in the same year. The 2022 EUR-GEL exchange rate averaged at 3.07 making the aforementioned number GEL 989 million and GEL 915 million with respect to the exchange rate in 2023 at 2.84.
Georgian banking assets total GEL 70 billion with the two dominant banks contributing 27 billion and 28 billion, respectively. The Latvian counterpart stands at EUR 27 billion, making it larger than Georgian banking assets collectively, and almost three times as large as the assets of each of the two primary banks. Bank profits are determined not only by return on assets (ROA) but also return on equity (ROE). Typically, the larger the ROA, the higher the ROE but Roman Gotsiridze only compared the asset volumes in his statement.
Some politicians and economists criticise the Georgian banking system for three primary reasons:
1)      High interest rates on loans.
2)      The dominance of two banks.
3)      Possession of non-profit assets.
Owning non-profit assets is illegal for banks. Whilst the law does not specify the upper boundary on any bank’s share, the National Bank has the rights to deny the merging of commercial banks. Furthermore, a yearly effective interest rate ceiling is 50% (Article 64, Part 2). This regulation has led to online lenders leaving the market but this left the banking system nearly untouched. Currently, the interest rate on consumer loans is approximately two and a half times lower than the upper limit, even lower on mortgages but larger on credit cards.
The weighted average interest rate on loans is higher in Georgia as compared to most developed economies. The interest rate on loans was 13.7% in 2022 according to World Bank (the high rate in GEL is more or less offset by the lower rates in foreign exchange). The interest rate is not only lower in developed countries but also in countries such as Haiti, Liberia, Nigeria and Guatemala.
Several factors determine the cost of loans with the most significant influences being the cost of resources, the competitive environment and the legal framework in the country.
Banks do not inherently hold money. They loan out funds that have been borrowed or deposited, essentially making the banks borrowers as well.
The interest rate accumulated on deposits is high similar to its counterpart on credit in Georgia. The interest rate on deposits amounted to 7.5% in 2022 (average of 12 months), including 11.3% on GEL-denominated and 1% on deposits denominated in foreign currency. Respectively, loans were lent out at 16.5% for GEL-denominated loans and 7.1% for foreign currency-denominated loans.
The National Bank refinancing loan stands as an additional source of financing for commercial banks. The refinancing rate amounted to 10.5% in the first quarter of 2022 and 11% for the rest of the year.
The spread (difference between the interest rates on loans and deposits) was five or six percentage points in each case (a little less on unsecured consumer and relatively less on mortgages).
Whether five or six percentage points are high or low is contingent on various factors. Since banks hold the money of others, additional regulations are imposed. Banks have a reserve requirement of 5% for deposits denominated in the national currency whilst the requirement on foreign currency-denominated deposits ranges from 10% to 25%, depending on the dollarisation coefficient on each bank’s deposits. Additionally, a 2% reserve is automatically imposed on loans. This reserve norm increases to 10% on overdue loans, periodically increasing up to 100% until the borrower continues payments. Apart from the regulations listed above, banks must operate according to the Basel III framework.
It is challenging to assess how competitive the environment is. On one hand, the British HSBS, the Ukrainian Privat Bank, and the French Société Générale left the market in 2011-2016, leading to the two dominant banks exceeding 80%. On the other hand, the system is clearly working with depositors not losing their funds in banks since the 1990s. The sector has persevered the war, financial crises and the pandemic. Apart from loans, other banking services (such as card payments, electronic commerce, transfers) are all technically available to the population without complications.
Noteworthy, banks face no liquidity issues or any other financial challenges. Moreover, the ROA coefficient on their assets is not only high but also the profits of one Georgian bank alone are almost equal to (as of 2022) and even slightly higher (as of 2023) than the total profits of the entire Latvian banking sector all whilst the Latvian banking assets being three times larger. Thus, FactCheck concludes that Roman Gotsiridze’s statement is TRUE.