დეზინფორმაცია: გავრცელებული ფოტო ლვოვში ჰიტლერის დაბადების დღის აღნიშვნას ასახავს
Facebook-მომხმარებელი ნონა შარაბიძე, რომლის გავრცელებული დეზინფორმაცია „ფაქტ-მეტრს“ აქამდეც არაერთხელ გადაუმოწმებია (1,2,3,4,5,6), მორიგ ყალბ ინფორმაციას ავრცელებს. მტკიცების თანახმად, გამოქვეყნებული ფოტო უკრაინაში, ლვოვშია გადაღებული, სადაც თითქოს სკოლის მოსწავლეები ჰიტლერის დაბადების დღეს აღნიშნავენ.
სინამდვილეში, გამოქვეყნებული ფოტო უკრაინასთან კავშირში არ არის და ის 2016 წლის 12 აპრილს საერთაშორისო ავიაციისა და კოსმონავტიკის დღის აღსანიშნავ ღონისძიებაზე რუსეთში, პენზის ოლქშია გადაღებული. ამის შესახებ რუსული გამოცემა Вести.Ru-ს 2016 წლის 12 აპრილით დათარიღებულ სტატიაში ვკითხულობთ.
1961 წელს საბჭოთა კოსმონავტი იური გაგარინი პირველი ადამიანი გახდა, რომელიც ხომალდ „ვოსტოკ 1“-ით კოსმოსში გაფრინდა. გავრცელებული ფოტო სწორედ კოსმოსში პირველი პილოტირებული ფრენის 55-წლისთავისადმი მიძღვნილ ღონისძიებას უკავშირდება – ამ დღის პატივსაცემად ფლეშმობის მონაწილეებმა რიცხვი 55 გამოსახეს.
ამდენად, მტკიცება, რომ გავრცელებული ფოტომასალა ლვოვში ჰიტლერის დაბადების დღის აღსანიშნავადაა გადაღებული, ყალბია. აღნიშნული კადრები 2016 წლის 12 აპრილს რუსეთშია გადაღებული და ის კოსმონავტიკის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებას ასახავს.

Facebook-user Nona Sharabidze, whose pieces of disinformation have been verified by FactCheck multiple times in the past (1,2,3,4,5,6), is sharing another item of false information. According to her claim, the published photograph was taken in Lviv, Ukraine where schoolchildren are ostensibly celebrating Hitler’s birthday.
In fact, the published photograph has nothing to do with Ukraine and was taken on 12 April 2016 at the event commemorating World Aviation and Cosmonautics Day. This was reported on 12 April 2016 in an article by the Russian online media Вести.Ru.
In 1961, Soviet cosmonaut Yuri Gagarin became the first man who flew to space with the Vostok-1 spacecraft. This photograph is dedicated to the 55th anniversary of the first piloted flight to space. In order to pay tribute to this day, flash-mob participants created the number 55.
Therefore, the claim that the disseminated photograph was taken in Lviv and depicts the celebration of Hitler’s birthday is FALSE. It was taken on 12 April 2016 in Russia and shows an event commemorating World Aviation and Cosmonautics Day.