სოციალურ ქსელში „Socar Georgia Gas“-ის სახელით ფოტო-ანაბეჭდი ვრცელდება, რომელზეც საქართველოს პრეზიდენტი, სალომე ზურაბიშვილია გამოსახული. გავრცელებულ ფოტო-ანაბეჭდზე ვკითხულობთ, რომ „Socar Georgia Gas“-ი მომხმარებლებს 300 ლარზე მეტი რაოდენობის თანხის ინვესტიციას სთავაზობს და სანაცვლოდ 4000 ლარის შემოსავალს ჰპირდება.
კომპანია „სოკარის” სახელით გავრცელებული შეთავაზებები, რომლებშიც სალომე ზურაბიშვილიც ფიგურირებს, მორიგ თაღლითურ ქმედებას წარმოადგენს და მას „Socar Georgia Gas“-სა და საქართველოს პრეზიდენტთან კავშირი არ აქვს.
აღნიშნული შეთავაზების შესახებ „სოკარის“ ოფიციალურ ვებგვერდსა და Facebook-გვერდზე არაფერია ნათქვამი - „სოკარი“ საზოგადოებას სოციალური ქსელებისა და ოფიციალური მედიაარხების მეშვეობით, თავისი საქმიანობისა და სპეციალური აქციების შესახებ რეგულარულად აცნობებს“, - ვკითხულობთ 2022 წელს „Socar Georgia Gas“-ის ოფიციალურ ვებგვერდზე გაკეთებულ განცხადებაში, სადაც კომპანია მომხმარებელს მსგავსი ტიპის თაღლითური სქემის შესახებ აფრთხილებს. ამავე განცხადებაში ვკითხულობთ, რომ „სოკარის“ სახელით დეზინფორმაცია სხვა დროსაც ვრცელდებოდა.
რაც შეეხება Facebook-ანგარიშს, რომელიც ცრუ ინფორმაციას ავრცელებს, ის 2023 წლის 20 აპრილს შეიქმნა, არაავთენტურია და „Socar Georgia Gas“-ს არ ეკუთვნის. აღნიშნული Facebook-გვერდის მიერ გავრცელებული თაღლითური პოსტი დარეკლამებულია და ის Facebook-ის რეკლამების ბიბლიოთეკაში (Facebook Ad Library)-ში იძებნება. Facebook Ad Library-დან ასევე ირკვევა, რომ პოსტი Facebook-ზე, Instagram-სა და Messenger-შია დარეკლამებული.
ამდენად, მტკიცება, რომ „Socar Georgia Gas“-ი მომხმარებელს მოგების სანაცვლოდ კომპანიის აქტივებში ინვესტიციას სთავაზობს, ყალბია. გავრცელებული პოსტი თაღლითური სქემის ნაწილია და მას „Socar Georgia Gas“-სა და საქართველოს პრეზიდენტთან კავშირი არ აქვს.

Disinformation: “SOCAR Georgia Gas company offers customers the chance to invest.”
A photo-print is being disseminated in social networks under the name of SOCAR Georgia Gas, featuring the President of Georgia, Salome Zurabishvili. The photo-print says that the SOCAR Georgia Gas is offering customers the chance to invest more than GEL 300 and in exchange promises GEL 4,000 in income.
The offer, appearing under the name of SOCAR Georgia Gas and featuring photos of Salome Zurabishvili is another scam and has nothing to do with the SOCAR Georgia Gas or the President of Georgia.
Neither SOCAR’s official website nor its Facebook page say anything about the offer. A statement posted on the official website of the SOCAR Georgia Gas in 2022 says that the company regularly informs the public about its activities and promotions via social networks and official media channels. In the statement, the company also warns customers to be wary of such types of scams. It is also said that disinformation under the name of SOCAR was also promoted at other times.
In regard to the Facebook account which is promoting this false information, it was created on 20 April 2023, is inauthentic and does not belong to SOCAR Georgia Gas. This fraudulent publication promoted by the aforementioned Facebook page is sponsored and can be found in Facebook Ad Library. It is also identified through the Facebook Ad Library that the publication was sponsored on Facebook, Instagram and Messenger.
Therefore, the claim that the SOCAR Georgia Gas is offering investment in the company in exchange of profit is false. This publication is a part of scam and has nothing to do with the SOCAR Georgia Gas and the President of Georgia.