სოციალურ ქსელში გავრცელდა დეზინფორმაცია, თითქოს „მაიმუნის ყვავილი“ ხელოვნურად გაავრცელეს. დეზინფორმატორები „მაიმუნის ყვავილის“ ვირუსის გავრცელებას COVID-19-ის ვაქცინასთან აკავშირებენ. ერთ-ერთ პოსტში ვკითხულობთ: „სულ უფრო მეტი მოსაზრება ჩნდება იმის თაობაზე, რომ მაიმუნის ჩუთყვავილა წინასწარ იყო დაგეგმილი... ასე, მაგალითად, ხალხს გაახსენდა, კორონავირუსის საწინააღმდეგო ვაქცინა „AstraZeneca“ შიმპანზეს ადენოვირუსს შეიცავს“.
მტკიცება, თითქოს „მაიმუნის ყვავილი“ ხელოვნურად არის გავრცელებული და მისი გავრცელება წინასწარ იყო დაგეგმილი, უსაფუძვლოა და სიმართლეს არ შეესაბამება. მით უმეტეს, „მაიმუნის ყვავილს“ არანაირი კავშირი არ აქვს „AstraZeneca“-სთან.
„მაიმუნის ყვავილი“ ზოონოზური ვირუსული დაავადებაა, რომელიც ცენტრალურ და დასავლეთ აფრიკაში გვხვდება. ის ადამიანს უპირატესად მღრღნელებისა და პრიმატებისგან გადაეცემა. ვირუსის ადამიანიდან ადამიანზე გადაცემა ინფიცირებულ პირთან ახლო ფიზიკური კონტაქტით, ან დაინფიცირებულ საგნებთან შეხებით ხდება. მისი გავრცელება შესაძლებელია სქესობრივი გზითაც.
ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის ინფორმაციით, „მაიმუნის ყვავილი“ პირველად ადამიანში 1970 წელს იქნა დადასტურებული, კონგოს დემოკრატიულ რესპუბლიკაში. ვირუსის ორი ძირითადი შტამია გავრცელებული - დასავლეთ აფრიკული და ცენტრალურ აფრიკული. „მაიმუნის ყვავილის“ ბოლო დიდი ეპიდაფეთქება 2017 წელს ნიგერიაში მოხდა. „მაიმუნის ყვავილის“ შემთხვევები დღემდე ფიქსირდება აფრიკულ ქვეყნებში. აფრიკული ქვეყნებიდან ვირუსის ექსპორტი შესაძლოა არაენდემურ ტერიტორიაზეც მოხდეს.
2003 წელს „მაიმუნის ყვავილის“ 70-ზე მეტი შემთხვევა დაფიქსირდა ამერიკის შეერთებულ შტატებშიც, რომელიც პირველი ქვეყანა იყო აფრიკის ფარგლებს გარეთ, სადაც მაიმუნის ყვავილის ეპიდაფეთქებას ჰქონდა ადგილი. გასულ წლებში „მაიმუნის ყვავილის“ ერთეული შემთხვევები დაფიქსირდა ისრაელში, დიდ ბრიტანეთში, სინგაპურში და აშშ-ში, რაც აფრიკულ ქვეყნებში მოგზაურობასთან იყო დაკავშირებული.
2022 წლის მაისში არაენდემურ ქვეყნებში, ძირითადად ევროპის კონტინეტზე, „მაიმუნის ყვავილის“ მრავალი შემთხვევა გამოვლინდა, რაც გლობალური ჯანდაცვის ყურადღების ცენტრში მოექცა. ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის ცნობით, დროული და სწრაფი ქმედების შემთხვევაში, არაენდემურ ქვეყნებში ვირუსის გავრცელების შეკავება სავსებით შესაძლებელია.
ამ ეტაპზე, „მაიმუნის ყვავილის“ პანდემიის საფრთხე არ არსებობს, რადგან, სხვა ვირუსებთან [როგორებიცაა: კორონავირუსი, ადამიანის ყვავილი, წითელა და სხვა ინფექციური დაავადებები] შედარებით, მაიმუნის ყვავილის გამომწვევი ვირუსის გადაცემა გაცილებით ნელა ხდება. ამასთან, ამ დროისთვის ყვავილის საწინააღმდეგო რამდენიმე ვაქცინა არის ხელმისაწვდომი, რომელიც ეფექტურად იცავს „მაიმუნის ყვავილის“ ვირუსისგანაც. გარდა ამისა, ინფიცირების შემთხვევაში დაავადების მკურნალობა ყვავილის საწინააღმდეგო ანტივირუსული პრეპარატებით არის შესაძლებელი.
„მაიმუნის ყვავილი“ არაა ახალი ვირუსი, ის ენდემურია დასავლეთ და ცენტრალურ აფრიკაში და მეცნიერებს ვირუსის ბუნება შესწავლილი აქვთ. სპეციალისტების ყურადღება ვირუსული ინფექციის არაენდემურ ტერიტორიაზე გავრცელებამ მიიპყრო. მტკიცება, თითქოს მისი გავრცელება წინასწარ იყო დაგეგმილი, ყალბია.
ასევე, აბსურდულია მტკიცება, თითქოს „მაიმუნის ყვავილის“ გავრცელება კავშირშია „AstraZeneca“-ს ვაქცინასთან.
„მაიმუნის ყვავილი“ ყვავილის ვირუსთა ოჯახს მიეკუთვნება, რომელიც კლინიკურად „ადამიანის ყვავილის“ მსგავსია, თუმცა ნაკლებად მძიმეა. „მაიმუნის ყვავილს“ ადენოვირუსთან საერთო არ აქვს, მით უმეტეს „AstraZeneca“-ს ვაქცინასთან.
ცნობისთვის, Oxford/AstraZeneca-ს COVID-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინა არის ვირუსული ვექტორული ვაქცინა. ვექტორული ვაქცინები იყენებენ სხვა უვნებელ ვირუსს (ვექტორს), რომელსაც მიაქვს კორონავირუსის სპაიკცილის შესახებ „ინსტრუქცია” ადამიანის უჯრედში. ვექტორის მიერ მიწოდებული „ინსტრუქციის” შესაბამისად უჯრედი იწყებს ვირუსის უვნებელი ნაწილის – სპაიკცილის გამომუშავებას, რომელსაც ამოიცნობს იმუნური სისტემა და იწყებს ანტისხეულების წარმოქმნას. ამ შემთხვევაში ვირუსულ ვექტორად შესუსტებული ადენოვირუსია აღებული, რომელიც ჩვეულებრივ გაციებას იწვევს. მოდიფიცირებული ვირუსი ადამიანის უჯრედებში არ მრავლდება და საფრთხეს არ წარმოადგენს. ვექტორული ტექნოლოგია აპრობირებული მეთოდია.

Disinformation:  Spread of Monkeypox was Planned in Advance
A piece of disinformation was disseminated on Facebook that monkeypox was artificially spread. Disinformation sources linked the spread of monkeypox to the COVID-19 vaccines. One of the Facebook publications read:  “There are more and more opinions that monkeypox was planned in advance… For instance, people started to recollect that the AstraZeneca coronavirus vaccine contains the chimpanzee adenovirus.”
The claim that monkeypox has been artificially spread and that this was planned in advance is groundless and untrue. Moreover, monkeypox has nothing in common with AstraZeneca.
Monkeypox is a zoonotic viral disease which is endemic to Central and Western Africa. It is mostly transmitted to humans from infected rodents and primates. Monkeypox is spread between humans by close physical contact with an infected person or by touching items that were previously in contact with the disease’s infectious rash or infected body fluids. Transmission is also possible through sexual intercourse.
According to the information of the World Health Organisation, monkeypox was first identified in humans in 1970 in the Democratic Republic of the Congo. There are two dominant virus strains – West African and Central African. The last big outbreak of monkeypox happened in 2017 in Nigeria. Cases of monkeypox are still confirmed in African countries. The transmission of the virus from African countries to non-endemic territory is also possible.
In 2003, there were over 70 confirmed monkeypox cases in the United States which was the first country outside of Africa where the monkeypox epidemic outbreak took place. In the previous years, there were isolated cases of monkeypox confirmed in Israel, the UK, Singapore and the USA which were related to travel to African countries.
In May 2022, monkeypox started to be transmitted to non-endemic territories. Therefore, it became the spotlight of global health attention. According to the WHO, if acting timely and swiftly, it is fully possible to contain the spread of virus in non-endemic countries.
At this stage, there is no danger of a monkeypox pandemic because monkeypox is transmitted more slowly as compared to other viruses (such as the coronavirus, human pox, measles and other infectious diseases). In addition, there are several monkeypox vaccines available which provide effective protection against the monkeypox virus. Furthermore, anti-viral medicine to treat this disease is also available for those who become infected.
Monkeypox is not a novel virus. It is endemic to Western and Central Africa and scientists have studied the nature of the virus. Specialists started to pay particular attention after the viral infection started to spread to non-endemic territories. The claim that its spread was planned in advance is false.
Another claim that the spread of monkeypox is related to the AstraZeneca vaccine is similarly absurd.
Monkeypox belongs to the Poxviridae family which is clinically similar to human pox, although less severe. Monkeypox has nothing in common with adenovirus, let alone the AstraZeneca vaccine.
As a matter of fact, Oxford/AstraZeneca’s COVID-19 vaccine is a viral vector vaccine. Vector vaccines use other harmless viruses (vectors) which carry the so-called “instruction” of the coronavirus spike protein in human cells. The cell, in line with the “instruction” provided by the vector, starts to produce a spike protein, a harmless part of the virus which is recognised by the immune system and starts to produce antibodies. In this case, the weakened adenovirus is used as viral vector which causes a simple cold. The modified virus does not multiply in human cells and poses no danger. Vector technology is a well-tested method.