2021 წლის 18 თებერვალს პრემიერ-მინისტრი გიორგი გახარია თანამდებობიდან გადადგა. გადადგომის მიზეზად „ნაციონალური მოძრაობის“ თავმჯდომარის, ნიკა მელიას, დაკავების თაობაზე თანაგუნდელებთან არსებული უთანხმოება დაასახელა. მოგვიანებით, გახარიამ პოლიტიკაში დაბრუნება დააანონსა, 29 მაისს კი ახალი პოლიტიკური პარტიის, „საქართველოსთვის“ დამფუძნებელი ყრილობა და პრეზენტაცია გამართა.
პარტიის წარდგენამდე და შემდეგ სოციალურ ქსელში გიორგი გახარიასთან დაკავშირებით სხვადასხვა შინაარსის გამოხმაურება გავრცელდა. გამავრცელებლებს შორის არიან პოლიტიკური ფიგურები, ექსპერტები, საინფორმაციო სააგენტოები და ყალბი თუ რეალური Facebook-ანგარიშები. „ფაქტ-მეტრი“ მოცემულ სტატიაში გახარიასთან დაკავშირებული გზავნილებისა და მათი წყაროების მიმოხილვას გთავაზობთ.
გზავნილი #1: გახარიას დავით კეზერაშვილი აფინანსებს
გიორგი გახარიასთან დაკავშირებული პირველი გზავნილი მისი გუნდის, ყოფილ თავდაცვის მინისტრ დავით კეზერაშვილთან, დაკავშირება იყო. 2021 წლის 27 მაისს, გიორგი გახარიას მიერ ახალი პოლიტიკური პარტიის წარდგენამდე ორი დღით ადრე, საინფორმაციო სააგენტო Ongo.ge-მ გამოაქვეყნა სტატია, სათაურით, „გიორგი გახარიამ დამფინანსებელი იპოვა“. სტატიაში ვკითხულობთ, რომ გახარიას ფინანსური პარტნიორი, დავით კეზერაშვილი გახდა. საკუთარ [ანონიმურ] წყაროზე დაყრდნობით, Onge.ge აცხადებდა, რომ ორი ექსმინისტრი ერთმანეთთან სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსის ყოფილი მოადგილის ალეკო ხოჯევანიშვილის მეშვეობით ურთიერთობენ.
საინფორმაციო სააგენტო Ongo.ge-ის ვებგვერდზე მფლობელისა და გუნდის შესახებ ინფორმაცია განთავსებული არ აქვს. ასევე, მათი საქმიანობის აღწერილობა მისამართი და სხვა მნიშვნელოვანი ინფორმაცია ხელმისაწვდომი არაა, რაც მათ გამოცემას უფრო გამჭვირვალეს გახდიდა. ყველაზე ადრე დათარიღებული სიახლე მათ ვებგვერდზე 2019 წლის სექტემბერში იძებნება. მათი Facebook-გვერდის მიხედვითაც, სააგენტო 2019 წლის სექტემბერში შეიქმნა. მიუხედავად ამისა, სააგენტო ცნობილი მას შემდეგ გახდა, რაც გიორგი გახარიას შესახებ სანდო წყაროს მიერ მიწოდებული ინფორმაციის გამოქვეყნება დაიწყო.
აღსანიშნავია, რომ კეზერაშვილის მიერ გახარიას დაფინანსების ამბავი იმავე დღეს ტელეკომპანია „იმედმა“ და „PosTv“-მ საზოგადოებას მთავარ სიახლედ მიაწოდეს. მათი ერთადერთი წყარო კი Ongo.ge-ის მიერ გამოქვეყნებული სტატია იყო:
გახარიას მიერ ახალი პოლიტიკური პარტიის - „საქართველოსთვის“ წარდგენის შემდეგ კი, 3 ივნისს, Ongo.ge-მ ახალი სტატია გამოაქვეყნა, სათაურით, „კეზერაშვილმა გახარიას პარტიას უკვე მილიონზე მეტი დაახარჯა“. სტატიაში ვკითხულობთ, რომ გიორგი გახარიას პარტიის ხარჯები უკვე მილიონს გასცდა - „ONGO წყაროს მტკიცებით, მხოლოდ ყრილობა დავით კეზერაშვილს 150 000 ლარამდე დაუჯდა“.
მსგავსად წინა შემთხვევისა, ამჯერადაც ტელეკომპანია „იმედმა“ და „PosTv“-მ Ongo.ge-ის სტატია იმავე დღეს უცვლელი სახით გამოაქვეყნეს:
Ongo.ge-ის აღნიშნული სტატია კვლავ გაავრცელეს და პინგ-პონგის ტექნიკით იმუშავეს საინფორმაციო სააგენტოებმა - „პრაიმ ტაიმი“, „Pia.ge“, „Lifenews.ge“, „Exclusivenews.ge“, „Newsone.ge“, „Kvira.ge“, „For.ge“, „თვალსაზრისი“.
გზავნილი #2: გახარია „ნაციონალური მოძრაობისა“ და მიხეილ სააკაშვილის თამაშს თამაშობს
გარდა კეზერაშვილთან კავშირისა, მთავრობის წევრები, ცალკეული ექსპერტები თუ საინფორმაციო გამოცემები გახარიას „ნაციონალურ მოძრაობასთან“ და მიხეილ სააკაშვილთან კავშირზეც საუბრობენ. აღნიშნული გზავნილის გავრცელება ჯერ უშუალოდ „ქართული ოცნების“ მაღალჩინოსნებისგან დაიწყო, თუმცა მოგვიანებით, მედიაში მათი გაძლიერება „ქართულ ოცნებასთან“ დაკავშირებული საექსპერტო წრეებისგან გაგრძელდა.
„ქართული ოცნების“ თავმჯდომარე ირაკლი კობახიძემ „რუსთავი 2“-ის ეთერში გახარიასა და სააკაშვილის სავარაუდო საერთო გეგმის შესახებ ისაუბრა. როგორც მან განაცხადა, „ნაციონალურ მოძრაობის" გეგმის სისრულეში მოყვანასთან დაკავშირებით კიევიდან ჰქონდათ ინფორმაცია, რომელიც ხელისუფლების „აყირავებას“ და საქართველოში მიხეილ სააკაშვილის სარფიდან შემოსვლას ისახავდა მიზნად. გეგმის შესასრულებლად 2 დღე იყო საკმარისი. ამავე დროს, კობახიძემ აღნიშნა, რომ გახარია, მათთვის სრულიად გაუგებარი მოტივით, ნიკა მელიას დაკავების ოპერაციის სწორედ 2-3 დღით გადადებას ითხოვდა.
სააკაშვილისა და გახარიას კავშირის შესახებ მსგავსი განცხადება მამუკა მდინარაძემაც გააკეთა, რომლის თანახმადაც, გახარია იბრძვის იმისთვის, რომ „ნაციონალური მოძრაობის“ თამაში ითამაშოს. ანალოგიური პოზიცია ექსპერტმა მამუკა არეშიძემაც გამოხატა. გამოცემა „კვირასთვის“ მიცემულ ინტერვიუში მან ვარაუდი გამოთქვა, რომ გიორგი გახარიას გადადგომა შესაძლოა, მიხეილ სააკაშვილს, „ნაციონალურ მოძრაობასა“ და ქვეყანაში რევოლუციას უკავშირდებოდეს. არეშიძეს დაეთანხმა კიდევ ერთი ანალიტიკოსი, „სამოქალაქო საზოგადოებისა და დემოკრატიის განვითარების ცენტრის“ ხელმძღვანელი, ვლადიმერ ბოჟაძე, რომელმაც განმარტა, რომ არეშიძის ინტერვიუ, სადაც ის „ნაციონალური მოძრაობის“ რევოლუციური სცენარისა და ამ სცენართან გიორგი გახარიას კავშირის შესახებ საუბრობს, სრულიად ლოგიკურია. კიდევ ერთი ექსპერტის, დავით ქართველიშვილის, განცხადებით კი, გიორგი გახარიას პარტიის „მარჯვენა და „მარცხენა“ კიდურები სააკაშვილთან და კეზერაშვილთან ოდესღაც დაახლოებული იმდროინდელი მაღალჩინოსნები არიან“.
პოლიტიკოსებისა და ექსპერტების მოცემული გზავნილები ტელეკომპანია „იმედმა“ და „PosTv“-მაც გააშუქეს. გარდა ტელევიზიისა, საინფორმაციო სააგენტო „მარშალპრესმა“ გამოაქვეყნა სტატია, სათაურით, „სააკაშვილი-გახარიას შეთქმულება - როგორ ამზადებდა გიორგი გახარია მიშას საქართველოში შემოსვლის გეგმას - სარფში ჩასაფრებული გაწბილებული მიშა“.
გზავნილი #3: გახარია ლგბტ საზოგადოებას ფინანსურად ეხმარება
ულტრა-მემარჯვენე პარტია „ქართული მარშის“ თავმჯდომარის მოადგილემ და გაზეთ „ასავალ-დასავალის“ ჟურნალისტმა, გიორგი გიგაურმა, 31 მაისს გამოაქვეყნა პოსტი, რომელშიც გიორგი გახარიას „რიონის ხეობის გამყიდველ ლგბტ ლობისტს უწოდებს“. გიგაურის თანახმად, 2020 წლის 12 მაისს, პრემიერ გახარიას დავალებით, ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გენდერული თანასწორობის საკითხში გახარიას მრჩეველი, ლელა აქიაშვილი, ლგბტ სოლიდარობის ვიდეო-კონფერენციაში პირადად მონაწილეობდა. გიგაური საქართველოს ისტორიაში პირველ შემთხვევას უწოდებს, როცა საქართველოს მთავრობამ ლგბტ ღონისძიებაში ოფიციალურად მიიღო მონაწილეობა. აღნიშნული განცხადების მიზანია, ლგბტ საზოგადოების მხარდამჭერისთვის გახარიას გუნდის დისკრედიტაცია მოახდინოს, რაც, თავის მხრივ, არალიბერალურ ამომრჩეველში მის რეიტინგზე უარყოფითად აისახება.
ლგბტ საზოგადოების მხარდაჭერა გიორგი გახარიას გუნდის დისკრედიტაციისათვის გამოიყენეს ულტრა-მემარჯვენე და პრორუსული იდეოლოგიის მხარდამჭერმა ტელევიზია „ალტ-ინფომ“ და ლევან ვასაძის პარტიის ერთ-ერთმა აქტიურმა მხარდამჭერმა ბექა ვარდოსანიძემაც. მათი განცხადებით, გახარიას გუნდის წევრი, ნათია მეზვრიშვილი, ლგბტ აქტივისტია, რომელმაც სტამბოლის კონვენციას მოაწერა ხელი. ამით კი უკვე ნათელია, თუ რა ღირებულებები შეიძლება ჰქონდეს გახარიას პარტიას.
გახარიას ამ კუთხით დისკრედიტაციის მიზანი ჰქონდა საინფორმაციო სააგენტო „TaoNews-ის მიერ გამოქვეყნებულ სტატიასაც, სათაურით, „გახარიას პრემიერობისას მთავრობამ 2020 წელს ლგბტ პირებს მატერიალური დახმარება გაუწია“. „TaoNews“-ის გენერალური დირექტორი პრორუსული ტელევიზიის, „ობიექტივის, ყოფილი წამყვანი ნიკოლოზ მჟავანაძეა.
გახარიასა და „პრაიდკვირეულის“ სავარაუდო კავშირის შესახებ მოსაზრება ასევე დავით ქართველიშვილმაც გამოთქვა. პირველ რიგში, „ქართულ ოცნებასთან“ ჩასაფრებულებს მოუწოდა, 1-5 ივლისს თბილისში დაგეგმილი „პრაიდკვირეულის“ მმართველ ხელისუფლებასთან დაკავშირებას თავი დაანებონ. შემდეგ კი განაცხადა, რომ თუ „პრაიდკვირეულის“ უკან გიორგი გახარია დგას, ეს ლიბერალურ ამომრჩეველში მის რეიტინგზე დადებითად იმოქმედებს. ამ სავარაუდო კავშირის შესახებ ინფორმაცია და აღნიშნული ინტერვიუც უარყოფით კონტექსტში გამოიყენეს. „მარშალპრესმა“ 5 ივნისს გამოაქვეყნა სტატია, სათაურით, „დგას თუ არა „პრაიდკვირეულის” უკან გიორგი გახარიას პარტია „საქართველოსთვის?” - დავით ქართველიშვილი“.
გიორგი გახარიას წინააღმდეგ მიმართული ანგარიშები Facebook-ზე
გიორგი გახარიას წინააღმდეგ მიზანმიმართულად არაერთი Facebook-ანგარიშიც მოქმედებს. სტატიის მომზადების პროცესში აქტიური იყო Facebook-გვერდი „მოღალატე გახარია“, რომელიც ამჟამად აღარ იძებნება. აღნიშნული Facebook-გვერდი 2021 წლის 26 მაისს, პარტიის პრეზენტაციამდე 3 დღით ადრე შეიქმნა. გთავაზობთ ამ ინფორმაციის ამსახველ სქრინებს:
მოცემული Facebook-გვერდი გახარიას შესახებ იუმორისტული შინაარსის პოსტებთან ერთად, დიდი ნაწილს მის ნეპოტისტურ ქსელთან კავშირს უთმობდა, რომელიც ტელეკომპანია „იმედისა“ და „PosTv“-ის ბოლოდროინდელი სიუჟეტების ერთ-ერთ მთავარ თემად იქცა:
ანალოგიურ ინფორმაციას ავრცელებს პროსახელისუფლებო Facebook-გვერდი „რეალობაც“, რომელიც განსხვავებით წინა წლებისა, როცა გახარიასადმი მხარდაჭერას გამოხატავდა, ამჟამად, გახარიას დისკრედიტაციას სხვადასხვა ფორმით ეწევა:
კიდევ ერთი გვერდი - „ტერენტი გლდანელი“, რომელიც ოპოზიციის დისკრედიტაციას დეზინფორმაციის გავრცელებით ეწევა, ამჯერად იუმორისტული შინაარსის მასალებით გახარიას პოლიტიკაში დაბრუნებასაც ეხმაურება (ბმული 1, ბმული 2, ბმული 3, ბმული 4). 6 ივნისს აღნიშნულმა ანგარიშმა და გვერდმა „მოღალატე გახარია“ იდენტური შინაარსის ვიდეო გამოაქვეყნეს, რომელიც გახარიასა და მისი თანაგუნდელის, კახა ქემოკლიძის, მანერულ მსგავსებას შეეხებოდა:
გახარიას მადისკრედიტირებელი ვიდეოები გამოაქვეყნა პროსახელისუფლებო Facebook-გვერდმა „შუბლის ძარღვ გაწყვეტილები“. აღნიშნული ვიდეოების შინაარსი ემთხვევა სახელისუფლებო გზავნილებს, რომ გახარიამ „ქართულ ოცნებას“ უღალატა და ის სააკაშვილის თამაშს თამაშობს:
პროსახელისუფლებო ანგარიშებიდან აღსანიშნავია გვერდები - საინფორმაციო ბლოგი, ბიძინა ივანიშვილის მხარდამჭერები/Bidzina Ivanishili და Bidzina Ivanishvili for Georgia, რომლებიც, ჩვეულებრივ, „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლებისა და სამთავრობო ექსპერტების პოზიციებს აქვეყნებენ. მათი ყურადღების ქვეშ მოექცა გიორგი გახარიას წინააღმდეგ მიმართული განცხადებებიც, რომლებიც მთავრობის წარმომადგენლებმა და სახელისუფლებო ექსპერტებმა გაავრცელეს:
გახარიასა და მისი გუნდის შესახებ სარკასტული და იუმორისტული შინაარსის პოსტებს ავრცელებენ ოპოზიციური Facebook-გვერდებიც, რომლებიც ხშირად ერთნაირი შინაარსის მასალას აზიარებენ: ლურჯი ვირი, ქოცების დასაცინი ოფიციალური სააგენტო, Annual events ყოველწლიური მოვლენები, როდის მიდის? როდის მოდის?
გიორგი გახარიას მხარდამჭერი ანგარიშები Facebook-ზე
Facebook-ზე გიორგი გახარიას ღიად მხარდამჭერი ჯგუფების შექმნა პარტიის წარდგენამდე რამდენიმე თვით ადრე დაიწყო და ახლაც გრძელდება. მაგალითად: გიორგი გახარია. "საქართველოსთვის", გახარია & ახალი პარტია საქართველოსთვის, საქართველოსთვის🇬🇪ხალხის გუნდი ✊🇬🇪❤️, გახარიას პარტიის მხარდამჭერები, მე ვირჩევ გახარიას - საქართველოსთვის, საქართველოსთვის გიორგი გახარია, საქართველოსთვის გიორგი გახარია, გახარია ჩემი არჩევანია! ჩვენი მხარდაჭერა გახარიას ! აღნიშნული ჯგუფები საჯაროა და მათი ადმინისტრატორები რეალური ადამიანები არიან.
გიორგი გახარიას მხარდამჭერი Facebook-გვერდების უმეტესობა 2021 წლის 23-29 მარტის შუალედში შეიქმნა: გახარია news, გახარია გიორგი, გახარია & მედია, გიორგი გახარია&ახალი პოლიტიკური ძალა, გიორგი გახარია. Facebook-გვერდი - გახარია გმირია და გახარია "საქართველოსთვის" - პარტიის პრეზენტაციის წინა და მომდევნო დღეებში შეიქმნა. გახარიას მხარდამჭერი გვერდებიდან აღსანიშნავია ისეთი ანგარიშები, რომლებიც სოციალურ ქსელში სხვა სახელით დარეგისტრირდნენ, მოგვიანებით კი - სახელი შეიცვალეს. ასეთებია:
გახარია - მესამე ძალა - გვერდი 2018 წელს შეიქმნა, სახელით - „მათემატიკა“, 2021 წლის 19 თებერვლამდე კი სახელი 3-ჯერ შეიცვალა, ყველა მათგანი მათემატიკასთან იყო დაკავშირებული. 2021 წლის 19 თებერვალს გვერდი „გახარია - მესამე ძალად“ გადაკეთდა.
გიორგი გახარია - გვერდი 2020 წლის იანვარს შეიქმნა, სახელით - „მტრედი“. თებერვალში სახელი შეიცვალა და გახდა „შვიდი • Seven“. 2021 წლის 22 თებერვალს კი „გიორგი გახარიად“ გადაკეთდა.
გახარია - პოლიტიკა - გვერდი 2020 წლის აპრილში შეიქმნა, სახელით - „Ufalia Chemi cxovreba“, მალევე გადაკეთდა „საქართველო დედა ეკლესიად“, 2021 წლის 24 მარტს კი მისი სახელი „გახარია-პოლიტიკა“ გახდა.

Political figures, political commentators and news agencies as well as fake or real Facebook accounts are among the purveyors.
25/06/2021
On 18 February 2021, the Prime Minister of Georgia, Giorgi Gakharia, resigned from his position. Mr Gakharia said the reason for his resignation was a dispute with his party allies over Nika Melia’s arrest. Afterwards, he announced his return to politics and held a founding convention and a presentation for his new For Georgia political party on 29 May 2021.
Before and after unveiling his party, there were different types of reactions on Facebook in regard to Giorgi Gakharia. Among the purveyors of these reactions, there are political figures, political commentators and news agencies as well as fake or real Facebook accounts. In this article, FactCheck offers an overview of messages about Giorgi Gakharia and their sources.
Message #1: Davit Kezerashvili finances Giorgi Gakharia
The first message in regard to Giorgi Gakharia was about linking his party with the former Minister of Defence of Georgia, Davit Kezerashvili. On 27 May 2021 two days before Gakharia’s unveiling his new political party, the news agency Ongo.ge published an article entitled “Giorgi Gakharia Found his Sponsor.” The article reads that Davit Kezerashvili has become Gakharia’s financial partner. Based on its anonymous sources, Ongo.ge stated that the two former ministers communicate with each other through the former Deputy Head of the State Security Service, Aleko Khojevanishvili.
The website of the Ongo.ge news agency shows no information about the owner or the team. In addition, the description of the nature of their work and other important information, which would make the agency more transparent, is also unavailable. The earliest news that can be accessed on the website is dated September 2019. According to the agency’s Facebook page, it was founded in September 2019. However, the news agency rose to prominence only after it had started to publish information about Giorgi Gakharia provided by its reliable source.
Of note is that both TV Imedi and PosTV delivered the story of Kezerashvili’s alleged funding of Giorgi Gakharia as major news information. Their only source was Ongo.ge’s article.
After Giorgi Gakharia unveiled his new political party, For Georgia, on 3 June 2021, Ongo.ge published a new article entitled “Kezerashvili has Already Spent Over a Million for Gakharia’s Party.” The article reads that Mr Gakharia’s party expenses went beyond one million and “according to Ongo.ge’s sources, the party convention alone cost Davit Kezerashvili nearly GEL 150,000.”
Similar to the earlier case, Imedi TV and PosTV again shared Ongo.ge’s article unaltered on their websites.
The following news agencies also promoted the aforementioned article using the ping pong techniques: Prime Time, Pia.ge, Lifenews.ge, Exclusiveness.ge, Newsone.ge, Kvira.ge, For.ge and Tvalsazrisi/Viewpoint.
Message #2: Gakharia plays the United National Movement’s and Saakashvili’s game
Apart from Giorgi Gakharia’s alleged ties with Davit Kezerashvili, government officials, some political commentators and news agencies also speak about Mr Gakharia’s links with the United National Movement and Mikheil Saakashvili. This message first started to be promoted directly by the high-ranking Georgian Dream officials. However, later, the messages were boosted by the community of political commentators tied with the Georgian Dream.
The Chair of the Georgian Dream, Irakli Kobakhidze, on air on Rustavi 2 talked about Giorgi Gakharia’s and Saakashvili’s presumable joint plan. As stated by Mr Kobakhidze, he had information from Kyiv about fulfilling the United National Movement’s plan which envisioned “overthrowing” the government and Mikheil Saakashvili’s entrance into Georgia through Sarpi. It would take two days to accomplish this plan. At the same time, Mr Kobakhidze stated that Giorgi Gakharia, for completely unclear motives, was asking to postpone Nika Melia’s arrest exactly for two to three days.
Mamuka Mdinaradze also made a similar statement on the ties between Mikheil Saakashvili and Giorgi Gakharia. According to his statement, Mr Gakharia fights to play the United National Movement’s game. Mamuka Areshidze, a political commentator, also expressed an identical position. In his interview with Kvira, Mr Areshidze stated that Giorgi Gakharia’s resignation may be linked with Mikheil Saakashvili, the United National Movement and a revolution in the country. Yet another analyst and the Director of the Civil Society and Democracy Development Centre, Vladimir Bozhadze, agreed with Mamuka Areshidze and explained that Mr Areshidze’s interview where he speaks about the United National Movement’s revolutionary scenario and Giorgi Gakharia’s links with that scenario is absolutely logical. Another political commentator, Davit Kartvelishvili, stated that Giorgi Gakharia’s party’s “left” and “right” limbs are high-ranking officials from previous times having ties with Mikheil Saakashvili and Davit Kezerashvili.
Imedi TV and PosTV also broadcasted the aforementioned messages from the politicians and the political commentators. The Marshalpress news agency also published an article entitled “Saakashvili-Gakharia’s Plot – How Giorgi Gakharia Prepared the Plan for Misha’s Entrance into Georgia – Misha Ended Up Dug in and Disappointed in Sarpi.”
Message #3: Gakharia provides financial assistance to the LGBT community.
On 31 May 2021, the deputy leader of the far-right Georgian March and a journalist of the Asaval-Dasavali newspaper, Giorgi Gigauri, made a publication where he says that Giorgi Gakharia is an “LGBT lobbyist who sold the Rioni valley.” According to Mr Gigauri, Lela Akiashvili, Giorgi Gakharia’s advisor on human rights and gender equality, took part in an LGBT solidarity video conference on 12 May 2020 under his direct instruction. Giorgi Gigauri claims that it was the first time in history when the Government of Georgia officially took part in an LGBT event. This statement aims to discredit Giorgi Gakharia’s team for its support for the LGBT community which in turn will translate into negative approval numbers for him among the voters of illiberal attitudes.
The far-right and advocate of pro-Russian ideology TV Alt-Info and one of the most active supporters of Levan Vasadze’s party, Beka Vardosanidze, also used the issue of support for the LGBT community to smear Giorgi Gakharia’s team. According to their statement, Natia Mezvrishvili, a member of Mr Gakharia’s team, is an LGBT activist who signed the Istanbul Convention which makes the values of Mr Gakharia’s political party clear.
An article, entitled “Under Gakharia’s Premiership the Government Provided Material Assistance to LGBT People in 2020” and published by TaoNews news agency, also aimed to discredit Mr Gakharia on the same ground. The General Director of TaoNews is Nikoloz Mzhavanadze, the former anchor of the pro-Russian Obiektivi TV.
Davit Kartvelishvili also opined about possible ties between Giorgi Gakharia and Pride Week. Mr Kartvelishvili urged those harbouring hostile attitudes toward the Georgian Dream to stop linking the 1-5 July Pride Week in Tbilisi with the government. He also stated that if Giorgi Gakharia stands behind Pride Week, that would positively affect his rating among liberal voters. The information on possible ties and this interview was used in a negative context. On 5 June 2021, Marshalpress published an article entitled “Does Giorgi Gakharia’s For Georgia Party Stand Behind Pride Week? - Davit Kartvelishvili.”
Facebook Accounts Targeting Giorgi Gakharia
There are multiple Facebook accounts deliberately acting against Giorgi Gakharia. The Gakharia the Traitor Facebook page was quite active during the article writing process although it is inaccessible now. This Facebook page was created on 26 May 2021, three days before the presentation of the For Georgia party. See relevant screenshots below:
This Facebook page together with posting humorous publications about Giorgi Gakharia spent a great deal of time on his ties with his nepotistic network which lately has become one of the trending topics for TV Imedi’s and PosTV’s broadcasts.
The pro-government Realoba/Reality Facebook page also disseminates similar information. In contrast to the previous years when it expressed support for Mr Gakharia, it is currently involved in a smear campaign through different forms:
Another page, Terenti Gldaneli, which usually promotes opposition-smearing disinformation, also commented on Giorgi Gakharia’s return to politics with publications of a humorous content (link 1, link 2, link 3 and link 4). On 6 June 2021, the Terenti Gldaneli and the Gakharia the Traitor Facebook pages published an identical video on the visible similarities of the gestures between Mr Gakharia and his party ally, Kakha Kemoklidze.
The pro-government Shublis Dzarghv Gatskvetilebi/Utterly Shameless People Facebook page also published videos discrediting Giorgi Gakharia. The content of these videos is in line with the government messages that Mr Gakharia betrayed the Georgian Dream and is now playing Mikheil Saakashvili’s game.
Among the pro-government pages, of mention are Information Blog, Bidzina Ivanishvili’s Supporters and Bidzina Ivanishvili for Georgia which usually publish the positions of the Georgian Dream representatives and pro-government political commentators. They were attentive to the statements against Giorgi Gakharia voiced by the government officials and pro-government political commentators:
Opposition Facebook pages which often share identical content also promoted sarcastic and humorous publications about Giorgi Gakharia and his team. These pages are as follows: Blue Donkey, Official Agency to Ridicule Kotsies, Annual Events, When does he go? When does he come back?
Giorgi Gakharia's supporting groups
The process of creating openly supporting Facebook groups for Giorgi Gakharia started several months before the party presentation and is still in progress. Some of these pages are as follows: Giorgi Gakharia for Georgia, Gakharia & the New Party For Georgia, For Georgia. People’s Team, Supporters of Gakharia’s Party, I Choose Gakharia – For Georgia, Giorgi Gakharia For Georgia, Gakharia Is My Choice, Our Support For Gakharia. These are open groups and their administrators are real people.
Most of Giorgi Gakharia’s supporting Facebook pages were created between 23-29 March 2021: Gakharia news, Gakharia Giorgi, Gakharia & Media, Giorgi Gakharia & New Political Force and Giorgi Gakharia. The Gakharia Is a Hero and Gakharia For Georgia Facebook pages were created before and after the party’s presentation. Of Giorgi Gakharia’s supporting pages, the most noteworthy are the ones which were registered under a different name and whose names were later changed. Such pages are as follows:
Gakharia – Third Way. The page was created in 2018 under the name of Arithmetic. Its name was changed three times by 10 February 2021 with all of the names somehow related to mathematics. On 19 February 2021, the page was renamed as Gakharia – Third Way.
Giorgi Gakharia. The page was created in January 2020 under the name of Pigeon (Mtredi). In February, it changed its name and became Shvidi • Seven. On 22 February 2021, it was renamed as Giorgi Gakharia.
Gakharia – Politics. The page was created in April 2020 under the name of Lord Is My Life and soon changed its name to Georgia Mother Church. On 24 March 2021, it was renamed as Gakharia – Politics.
Gakharia & Media. The page was created in October 2011 under the name Bidzina Ivanishvili & Media. For ten years, the page continued to operate under this very name. On 23 March 2021, it was renamed as Gakharia & Media.