მიმდინარე წლის ბოლოს საქართველოს ენერგეტიკის და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის მიერ ელექტროენერგიაზე სამი წლით დადგენილ სამომხმარებლო ტარიფებს (2017 წელს მიღებულს) ვადა ეწურებათ და შესაბამისად, ახალი ტარიფები უნდა დადგინდეს. დღევანდელი მონაცემებით, ელექტროენერგიის გამანაწილებელი ორი ძირითადი კომპანიის: „თელასის“ და „ენერგო-პრო ჯორჯიას“ მოქმედი საყოფაცხოვრებო სამომხმარებლო ტარიფი შემდეგნაირია:
ცხრილი 1: საყოფაცხოვრებო მომხმარებელთა ტარიფები, თეთრი/კვტ.სთ (დღგ-ს გარეშე)
წყარო: საქართველოს ენერგეტიკის და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისია
საქართველოს ელექტროსისტემა ოთხი კომპონენტისგან შედგება: ელექტროენერგიის წარმოება, გადაცემა, დისპეჩერიზაცია და განაწილება.
ელექტროენერგიის წარმოებას დღეის მდგომარეობით 63 ჰიდრო სადგური და 3 თბოსადგური ახორციელებს. ელექტროენერგიის გადაცემას მაღალი ძაბვის გადამცემი ხაზებით ბაზარზე სამი კომპანია: სს „საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემა“, სს „საქრუსენერგო“ და სს „ელექტროტრანსი“ უზრუნველყოფს. ელექტროსისტემის დისპეჩერიზაციას, გადაცემასთან ერთად, სს „საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემა“ ახორციელებს, რომლის მთავარი ფუნქცია ქვეყნის ელექტროსისტემის მდგრადი და გამართული მუშაობაა. ელექტროენერგიის განაწილებას სამი კომპანია სს „თელასი“, სს „ენერგო-პრო ჯორჯია“ და სს „კახეთის ენერგოდისტრიბუცია“ უზრუნველყოფს. თითოეული მათგანი განსაზღვრულ გეოგრაფიულ არეალში მოქმედებს. სს „თელასი“ საქართველოს დედაქალაქში ნახევარ მილიონზე მეტ აბონენტს ემსახურება, სს „ენერგო-პრო ჯორჯია“ საქართველოს რეგიონებში (კახეთის გარდა) მილიონზე მეტ აბონენტს ამარაგებს, ხოლო კახეთის რეგიონში სს „კახეთის ენერგოდისტრიბუცია“ ოპერირებს.
ელექტროენერგიის გამომუშავების ძირითად წყაროს საქართველოში ჰიდროელექტროსადგურები წარმოადგენს. მათი წილი მთლიან გამომუშავებულ ენერგიაში 79 %-ზე მეტია, თბოსადგურების წილი დაახლოებით 20%-ია, ქარის ენერგიის წილი კი ამ ეტაპზე უმნიშვნელოა.
ცხრილი 2: ელექტროენერგიის წარმოება, ექსპორტ-იმპორტი 2017-2020 წლებში (მლნ კვტ.სთ)
მიმდინარე წლის 7 თვეში, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ელექტროენერგიის წარმოება შემცირებულია (611.7 მლნ კვტ.სთ-ით), იმპორტი და ექსპორტი კი გაზრდილი (შესაბამისად 139 და 10 მლნ კვტ.სთ-ით). ელექტროენერგიის მოხმარებას სეზონურობა ახასიათებს. კერძოდ, ელექტროენერგიის მოხმარება ცივ სეზონებზე იზრდება. უფრო კონკრეტულად, ზამთრის პერიოდში ელექტროენერგიის მოხმარება, ზაფხულის პერიოდში მოხმარებას, მნიშვნელოვნად აღემატება. ამავდროულად, რადგან ელექტროენერგიის გამომუშავების თითქმის 80% ჰიდროელექტროსადგურებზე მოდის, ბუნებრივი პირობების გათვალისწინებით, ელექტროენერგიის გამომუშავება ზამთარში მცირდება და თბილ პერიოდში, წყლის რესურსის მატების პარალელურად, იზრდება. შესაბამისად, წლის ცივ პერიოდში ქვეყანას ელექტროენერგიის დეფიციტი, ხოლო ზაფხულში სიჭარბე აქვს. აღნიშნულიდან გამომდინარე, რადგან ელექტროენერგიის დაგროვება შეუძლებელია, თბილ პერიოდში ქვეყანა ელექტროენერგიას ყიდის (ძირითადად თურქეთში), ცივ პერიოდში კი, აზერბაიჯანიდან და რუსეთიდან ყიდულობს.
როგორც აღვნიშნეთ, ცივ პერიოდში (თითქმის ნახევარ წელს) საქართველოში ელექტროენერგიის დეფიციტი წარმოიშვება და ამის აღმოფხვრა იმპორტირებული ენერგიის ხარჯზე ხდება. იმპორტირებული ელექტროენერგიის შეძენა კი უცხოურ ვალუტაში ხორციელდება. აქედან გამომდინარე, ეროვნული ვალუტის რყევამ, შესაძლებელია, დღის წესრიგში ელექტროენერგიის ტარიფის ზრდა დააყენოს.
ამ თემაზე კომენტარი „ფაქტ-მეტრმა“ ენერგეტიკოსს გია არაბიძეს სთხოვა. მისი აზრით, მოლოდინი არის რომ ელექტროენერგიაზე ფასის კორექტირება მოხდება და მისი ვარაუდით, ფასი გაიზრდება. სემეკმა უნდა დააბალანსოს კომპანიების ინტერესები და მომხმარებლის შესაძლებლობა. სახელმწიფოს ალბათ მოწყვლადი ჯგუფისთვის ელექტროენერგიის გადასახადის სუბსიდირება დასჭირდება. ის მიიჩნევს, რომ, ტარიფის ზრდა კომპანიების მიმართ სამართლიანი იქნება, რადგან მათი ხარჯები არის გაზრდილი. „სამი წლის წინ, როდესაც მოქმედი ტარიფები დამტკიცდა, იმპორტირებულ ელექტროენერგიის ფასი 12 თეთრი იყო, ახლა კი თითქმის 16 თეთრამდეა ასული, ასევე გაზრდილია ელექტროენერგიის მოხმარება. ამ რეალობიდან გამომდინარე, სემეკს ტარიფის კორექტირება აუცილებლად მოუწევს“,- აღნიშნა მან.
კორონავირუსის პანდემიიდან გამომდინარე, მთავრობამ კომუნალური გადასახადების სუბსიდირების 3-თვიანი პროგრამა უკვე განახორციელა. პროგრამის მიხედვით, აბონენტებს, რომლებმაც 200 კილოვატზე ნაკლები ელექტროენერგია და 200 კუბურ მეტრზე ნაკლები გაზი დახარჯეს, სახელმწიფომ 3 თვის (მარტი, აპრილი, მაისი) განმავლობაში კომუნალური გადასახადები დაუფარა (წყლის გადასახადის და დასუფთავების მოსაკრებლის ჩათვლით). მთავრობის გადაწყვეტილებით, კომუნალური გადასახადების სუბსიდირების პროგრამა გრძელდება და მოსახლეობას ოთხი თვის მანძილზე (ნოემბრიდან თებერვლის ჩათვლით) გადასახადები კვლავ დაეფარებათ.
ელექტროენერგიაზე ტარიფების შესაძლო ზრდა საზოგადოების მხრიდან მუდმივად მტკივნეულად აღიქმება. მეორე მხრივ, ელექტროენერგიის მოხმარების და იმპორტირებული ენერგიის წილის მატება, ამას დამატებული ლარის კურსიის არასტაბილურობა, ტარიფის ზრდის აუცილებლობას განაპირობებს. მიიღებს, თუ - არა, სემეკი არაპოპულარულ გადაწყვეტილებას და შექმნილი რეალობიდან გამომდინარე, ელექტროენერგიაზე ტარიფს გაზრდის, თუ ტარიფის ხელოვნურად დაბალ ნიშნულზე შენარჩუნებას შეეცდება, წლის ბოლოს გახდება ცნობილი.

Electricity Price Could Rise
At the end of this year, the electricity tariffs fixed for three years by the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission expire and, therefore, new tariffs have to be defined.
30/11/2020
At the end of this year, the electricity tariffs fixed for three years (approved in 2017) by the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission (GNERC) expire and, therefore, new tariffs have to be defined. Currently, TELASI and Energo-Pro Georgia – the two largest energy distribution companies – have the following electricity tariffs for household consumers:
Table 1:  Electricity Tariffs for Household Consumers GEL/Kwt/h (VAT Excluded)
Source:  Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission
Georgia’s energy system consists of four components:  electricity production, transmission, dispatcherisation and distribution.
As of today, 63 Hydro Power Stations (HPPs) and three Thermal Power Stations (TPPs) generate electricity. Three companies – JSC Georgian State Electrosystem, JSC SakRusEnergo and JSC Electrotrans provide electricity transmission to the market through high voltage transmission lines. JSC Georgian State JSC Georgian State Electrosystem provides transmission and dispatcherisation and its primary responsibility is to ensure sustainable and unimpeded functioning of the country's energy system. Three companies – JSC TELASI, JSC Energo-Pro Georgia and JSC Kakheti Energy Distribution provide electricity distribution. Each of them operates in a specifically defined geographic area. JSC TELASI provides electricity to over half a million customers in Georgia’s capital and JSC Energo-Pro Georgia brings energy to more than a million customers in Georgia’s regions (excluding Kakheti) whilst JSC Kakheti Energy Distribution operates in the Kakheti region.
HPPs are the main source of electricity generation in Georgia. Their proportion in the total amount of generated energy is over 79%, TPPs produce nearly 20% and the share of wind energy is currently negligible.
Table 2:  Electricity Production, Export and Import in 2017-2020 (Million Kwt/h)
In the first seven months of 2020 as compared to the same period of the previous year, electricity production decreased (by 611.7 million kwt/h) whilst import and export increased (by 139 and 10 million kwt/h, respectively). Electricity consumption bears a seasonal character. In particular, electricity consumption rises in colder seasons, specifically in winter, and is much higher as compared to consumption in summer. At the same time, since nearly 80% of electricity generation occurs at HPPs, electricity generation drops in winter and rises in warmer periods, simultaneously with increasing water resources, owing to the environmental conditions. Therefore, in the colder periods of winter, the country has a shortage of electricity but has a surplus in summer. Therefore, since it is impossible to accumulate electricity, Georgia sells electricity in warmer periods of the year (mostly to Turkey) and purchases electricity from Azerbaijan and Russia in colder periods.
As mentioned previously, Georgia experiences an electricity deficit in colder periods (which spans almost half a year) which is offset by imported energy which is purchased in foreign currency. Therefore, the fluctuation of the national currency exchange rate may lead to an energy price increase.
FactCheck asked Gia Arabidze, energy expert, for his comment. As stated by Mr Arabidze, it is expected that the electricity price will be adjusted and he supposes that the tariff will increase. GNERC has to find a balance between the interests of companies and the abilities of consumers. The government may have to subsidise energy bills for vulnerable groups. Mr Arabidze believes that increased tariffs will be fair for companies since their expenses have increased.  “Three years ago, when the existing tariffs were approved, the price for imported energy was GEL 0.12 whilst it currently reaches GEL 0.16. In addition, electricity consumption has also increased. Given these circumstances, GNERC will inevitably have to adjust the tariff.”
Given the coronavirus pandemic, the government has already enacted a three-month utility subsidy programme. According to the programme, the government fully paid the utility bills for those customers whose monthly electricity consumption was below 200 kwt/h and whose natural gas consumption was under 2000 cubic metres as well as the water and cleaning fees for March, April and May. As per the government’s decree, the utility bill subsidy programme will continue and the population will again have their utility bills covered for four months (from November to February).
The population always painfully reacts to a possible rise in energy tariffs. On the other hand, however, the rise in the energy consumption of the increased portion of imported energy as well as the GEL exchange rate’s instability does stipulate the necessity to increase prices. GNERC’s decision as to whether or not to increase electricity prices given the existing reality or artificially keeping lower tariffs will be unveiled at the end of this year.