რეზიუმე: საპენსიო სააგენტოს პროგნოზით, 40 წლის პირი, რომელიც 20 წლის შემდგომ გავა პენსიაზე და მისი მიმდინარე დარიცხული ხელფასი 500 ლარია, დაგროვებითი სქემიდან პენსიის სახით თვეში 104 ლარს მიიღებს. ინფლაციის (სამომხმარებლო ფასების ზრდა) დონის გათვალისწინებით, 2039 წელს მისაღები 104 ლარით პირი იგივე მოცულობის საქონლის შეძენას შეძლებს, რასაც 2019 წელს 46-73 ლარი სჭირდება. აღნიშნული მაჩვენებლები თანხვედრაშია ზურაბ ჭიაბერაშვილის მიერ მოყვანილ რიცხვებთან[1]. თუმცა, დეპუტატი ყურადღების მიღმა ტოვებს ფაქტს, რომ პირის მიერ მისაღები პენსიის ჯამური მოცულობა გარდა დაგროვებითი სქემიდან მისაღები ნაწილისა, სოციალურ პენსიასაც მოიცავს.
არსებული ინფორმაციით, სოციალური პენსიის მნიშვნელობა დღეს არსებული ნიშნულიდან (200 ლარი) აითვლება და მისი ზრდა ინფლაციის შესაბამისად მოხდება (ინდექსირება). სხვა სიტყვებით რომ ითქვას, სოციალური პენსიის მსყიდველუნარიანობა დღევანდელი 200 ლარის ნიშნულზე შენარჩუნდება. შესაბამისად, ზემოთხსენებული პირი 2039 წელს, მოვლენათა განვითარების მოსალოდნელი სცენარიდან გამომდინარე, ნომინალური პენსიის სახით 390-დან 560 ლარამდე აიღებს, ამ თანხით კი იგივე ოდენობის საქონლის შეძენას შეძლებს, რასაც დღეს 246-273 ლარით შეიძენდა. ინდექსირების არ არსებობის პირობებში კი, 20 წლის შემდგომ მისაღები ჯამური პენსიის მიმდინარე მსყიდველუნარიანობა 134-დან 213 ლარამდე იქნება.
დაგროვებითი პენსიის შესახებ საუბრისას, საქართველოს პარლამენტის წევრმა ევროპული საქართველოდან ზურაბ ჭიაბერაშვილმა განაცხადა, რომ 60 წლის ასაკში პენსიაზე გასვლისას 500 ლარის ოდენობით დარიცხული ხელფასის მქონე, 40 წლის ქალის მიერ მისაღები პენსიის მიმდინარე მსყიდველუნარიანობა 85 ლარი იქნება.
დაგროვებითი პენსიის შესახებ საქართველოს კანონი საქართველოს პარლამენტმა 2018 წლის 18 ივლისს მიიღო და 2019 წლის პირველი იანვრიდან ამოქმედდა. კანონის თანახმად, დაგროვებით საპენსიო სქემაში გაწევრანება სავალდებულოა ყველა დასაქმებულისთვის, ვინც შემოსავალს ხელფასის სახით იღებს და 2019 წლის პირველ იანვრამდე არ შესრულებია 60 წელი (ქალის შემთხვევაში − 55 წელი). დანარჩენი დასაქმებულებისათვის (მათ შორის თვითდასაქმებულებისათვის) კი მონაწილეობა ნებაყოფლობითია. ამავდროულად, თუ დასაქმებულს, რომელსაც ამ კანონის ამოქმედებამდე შეუსრულდა 40 წელი და არ სურს იყოს მონაწილე, იგი უფლებამოსილია მიმართოს საპენსიო სააგენტოს და გავიდეს დაგროვებითი საპენსიო სქემიდან გაწევრიანებიდან 5 თვის შემდეგ.
რაც შეეხება საპენსიო შენატანს, დასაქმებულის ინდივიდუალურ საპენსიო ანგარიშზე გადაირიცხება დასაბეგრი ხელფასის 2% დასაქმებულის შემოსავლის ხარჯზე, დამტებით 2%-ს ანგარიშზე რიცხავს დამსაქმებელი საკუთარი სახსრებიდან. დაქირავებით დასაქმებულისაგან განსხვავებით, თვითდასაქმებული საპენსიო შენატანს რიცხავს თავისი წლიური შემოსავლის 4%-ის ოდენობით (დასაქმებულის და დამსაქმებლის წილი). თუ საპენსიო სქემაში მონაწილის (დაქირავებით და თვითდასაქმებული) წლიური დასაბეგრი შემოსავალი 24000 ლარზე ნაკლებია, სახელმწიფო მონაწილის საპენსიო ანგარიშზე რიცხავს დამატებით 2%-ს, 24000-დან 60000 ლარამდე შემოსავლის შემთხვევაში 1%-ს, ხოლო 60000 ლარზე მაღალი წლიური შემოსავლის მქონე პირების საპენსიო დანაზოგის დაგროვებაში სახელმწიფო არ მონაწილეობს. გარდა დაგროვებითი სქემით აკუმულირებული სახსრების სახით გასაცემი პენსიისა შენარჩუნდება სოციალური პენსიის კომპონენტიც, რომელიც დღეის მდგომარეობით 200 ლარს შეადგენს.
საპენსიო სააგენტოს მიერ შემოთავაზებული პროგნოზის შესაბამისად ნავარაუდევია, რომ დასაქმებულის ხელფასი გაიზრდება წლიურად 4%-ით. ამავდროულად, ანგარიშზე დაგროვილი სახსრების ინვესტირებიდან ამონაგები წლიური 7% იქნება. აღნიშნული დაშვებების გათვალისწინებით, 500 ლარის ოდენობით დარიცხული (დასაბეგრი) ხელფასის მქონე 40 წლის ქალის შემთხვევაში, დაშვებით რომ 60 წლის ასაკის მიღწევისას (2039 წელს) იგი შეწყვეტს დაგროვებას და გავა პენსიაზე, მის ანგარიშზე დაგროვდება 21273 ლარი. თუ გავითვალისწინებთ, რომ საქართველოში ქალთა მოსალოდნელი სიცოცხლის ხანგრძლივობა 77 წელს აღემატება, საშუალო სტატისტიკური ქალის პენსიაზე ყოფნის ხანგრძლივობა საქართველოში უხეში გათვლით 17 წელია. შესაბამისად, 2039 წელს ნომინალური ყოველთვიური პენსიის ოდენობა 104.3 ლარი იქნება (სოციალური კომპონენტის გარეშე). ამავდროულად, გასათვალისწინებელია, რომ ფასების დონე ზრდის ტენდენციით ხასიათდება, შესაბამისად, 2039 წელს მიღებული 104 ლარის მსყიდველუნარიანობა ნაკლებია ამავე თანხის მიმდინარე მსყიდველუნარიანობაზე. სხვა სიტყვებით რომ ითქვას, 104 ლარით 20 წლის შემდეგ ნაკლები პროდუქტის შეძენა იქნება შესაძლებელი, ვიდრე დღეს. აღნიშნულიდან გამომდინარე, წარმოდგენის შესაქმნელად თუ რა მოცულობის შემოსავალზეა საუბარი, აუცილებელია ნომინალური შემოსავალი ინფლაციის დონის გათვალისწინებით დაკორექტირდეს.
მოცემული გაანგარიშების მიზნებისათვის აუცილებელია ვიცოდეთ თუ რა ნიშნულზე იქნება ინფლაცია მომდევნო წლების განმავლობაში, რისი ზუსტად შეფასებაც შეუძლებელია, შესაბამისად, ამ შემთხვევაშიც, გამოთვლები დაშვებაზე დაყრდნობით უნდა განხორციელდეს. უახლოესი პერიოდისათვის საქართველოში ინფლაციის მოსალოდნელი დონე საბაზისო სცენარით მოვლენათა განვითარების შემთხვევაში 3%-ის, პესიმისტური და ოპტიმისტური სცენარების შემთხვევაში კი, შესაბამისად, 1.8% და 4.2%-ის ნიშნულზეა პროგნოზირებული. ცხრილი 1 ასახავს 2039 წლის ყოველთვიური ნომინალური პენსიის დღევანდელ მსყიდველუნარიანობას ფასების დონის სავარაუდო ზრდის ალტერნატიული სცენარების შემთხვევაში.
ცხრილი 1: 2039 წლის საპროგნოზო ნომინალური პენსიის მიმდინარე მსყიდველუნარიანობა (ლარი)
პესიმისტური სცენარი (ინფლაცია = 1.8%)
საბაზისო სცენარი (ინფლაცია = 3%)
ოპტიმისტური სცენარი (ინფლაცია = 4.2%)
რეალური
ნომინალური
სოციალური პენსიის გარეშე
73
104
58
46
სოციალური პენსიის ჩათვლით[2]
213
304
168
134
ინდექსირებული სოციალური პენსიის ჩათვლით[3]
273
390
258
466
246
560
წყარო: საპენსიო სააგენტო, ფინანსთა სამინისტრო, ავტორის გაანგარიშებები
როგორც ცხრილიდან ჩანს, ნომინალური პენსიის ოდენობა 2039 წელს თუ 104 ლარია (მხოლოდ დაგროვებითი ნაწილი, სოციალური პენსიის გარეშე), ამ თანხით საბაზისო სცენარის შემთხვევაში (ინფლაცია 3%) იგივე პროდუქციის შეძენა იქნება შესაძლებელი რაც დღეს 58 ლარით შეგვიძლია შევიძინოთ. ეს მოცულობა ფასების ზრდის ალტერნატიული პროგნოზებიდან გამომდინარე 46-დან 73 ლარამდე მერყეობს. პენსიის სწორედ აღნიშნულ ნაწილზე (დაგროვებითი) საუბრობს განცხადებაში დეპუტატი და სოციალური პენსიის მოცულობას ყურადღების მიღმა ტოვებს. სოციალური პენსიის შენარჩუნება თეორიულად შესაძლებელია მოხდეს უცვლელად არსებულ ნიშნულზე (200 ლარი), ან მოხდეს მისი ინდექსირება, რაც მეტად მოსალოდნელი ალტერნატივაა (პენსიის ინდექსირებასთან დაკავშირებით იხ. ფაქტ-მეტრის კვლევა). რაც შეეხება ჯამურ პენსიას (დაგროვებითი სქემიდან მისაღებისა და სოციალური პენსიის ჯამი), სოციალური პენსიის ინფლაციის მიხედვით ინდექსირების შემთხვევაში ნომინალური პენსია 2039 წელს 390-დან 560 ლარის შუალედში მოექცევა, მისი მიმდინარე მსყიდველუნარიანობა კი 246-დან 273 ლარამდე იქნება. სხვა სიტყვებით, რომ ითქვას დაგროვებითი და სოციალური პენსიის სახით ჯამში მიღებული შემოსავლით 20 წლის შემდგომ პენსიონერი იგივე პროდუქციის შეძენას შეძლებს, რასაც დღეს 246-273 ლარით შეძლებდა.
აქვე აუცილებლად აღსანიშნავია, რომ მოყვანილი გაანგარიშებები ეყრდნობა დაშვებას, რომ სახელფასო შემოსავალი ყოველწლიურად 4%-ით გაიზრდება, საპენსიო სააგენტო კი შეძლებს წლიურად 7%-ის ტოლი ამონაგების მიღების უზრუნველყოფასა და ინდივიდუალურ საპენსიო ანგარიშებზე დაგროვილი სახსრების მფლობელისთვის დაბრუნების უზრუნველყოფას, საპენსიო ასაკის მიღწევისას.
[1] გარკვეული განსხვავებები რიცხვებში შესაძლებელია გამოწვეული იყოს მოსალოდნელი ინფლაციის საპროგნოზო მაჩვენებლის ან/და პირის პენსიაზე ყოფნის ხანგრძლივობის განსხვავებული სიდიდის შერჩევით, რაც არ ცვლის ზოგად სურათს.
[2] დაგროვებითი სქემიდან მისაღები პენსიისა და სოციალური პენსიის ჯამი, დაშვებით, რომ დღეს არსებული სოციალური პენსია (200 ლარი) უცვლელად ნარჩუნდება.
[3] დაგროვებითი სქემიდან მისაღები პენსიისა და სოციალური პენსიის ჯამი, დაშვებით რომ სოციალური პენსია იზრდება წლიური ინფლაციის შესაბამისად.

Resume: In accordance with the Pension Agency’s estimates, a 40-year-old individual who retires in 20 years with a gross salary of GEL 500 will receive a pension in the amount of GEL 104 under the accumulated pension plan. Given the inflation (increase in consumer prices) rate, GEL 104 in 2039 will have the same purchasing parity as GEL 46-73 has in 2019. These figures are in line with Zurab Tchiaberashvili’s numbers.[1] However, the MP leaves unnoticed the fact that the total amount of a retired individual’s pension also includes a social pension in addition to the money he is supposed to receive from the accumulated pension plan.
In accordance with the existing information, the amount of social pension will be calculated on the basis of its current value (GEL 200) and will increase in line with inflation (indexation). In other words, the social pension’s purchasing power will be kept at the GEL 200 level in current prices. Therefore, the aforementioned retired individual, given the possible scenario of events, will receive GEL 390-560 as a nominal pension in 2039. With this amount of money, a pensioner will be able to purchase the same amount of goods in 2039 as it is possible to buy with GEL 246-273 today. However, without indexation, the purchasing power of the total pension which a retired individual is supposed to receive in 20 years will be in the margins of GEL 134-213.
European Georgia – Movement for Freedom MP, Zurab Tchiaberashvili, whilst speaking about the accumulated pension, stated that upon retirement at the age of 60, the purchasing power of the pension, which a 40-year-old woman with a GEL 500 salary is supposed to receive, will be GEL 85.
The Parliament of Georgia adopted the Law on Accumulated Pension on 18 July 2018 and it entered into force on 1 January 2019. In accordance with the law, joining the accumulated pension plan is mandatory for all employees who have a salaried income and are younger than 60 (in the case of women, younger than 55) before 1 January 2019. For other employees (including self-employed), participation in the pension plan is also mandatory. At the same time, if an employee who had turned 40 before this law entered into force does not wish to be a pension plan participant, he is allowed to address the Pension Agency and withdraw from the pension plan after five months from joining.
In regard to pension payments, 2% of an employee’s taxable income is transferred to an employee’s individual pension account and an additional 2% is transferred by the employer from his own funds. Different from a hired employee, a self-employed individual makes a pension payment in the amount of 4% of his annual income (share of employee and employer). If a pension plan participant’s (both hired employee and self-employed) annual taxable income is less than 2%, then the state transfers an additional 2% to the participant’s pension account. In the case when an employee’s income is between GEL 24,000 and GEL 60,000, the state transfers 1% whilst in the case of employees with an annual income higher than GEL 60,000, the state is no longer a contributor. In addition to the pension which will be given as a part of these accumulated funds, the social pension component will also be kept and currently amounts to GEL 200.
In accordance with the Pension Agency’s estimates, a 4% annual growth of an employee’s salary is expected. At the same time, the earnings from funds accumulated in the pension account will be an annual 7%. Taking these assumptions into account, a 40-year-old woman with a GEL 500 gross (taxable) salary who is assumed to retire at the age of 60 (in 2039) and stops accumulating funds will have GEL 21,273 in her account. Given the fact that the average life-expectancy for females is more than 77 years in Georgia, rough estimates for an average woman to be on pension is 17 years. Therefore, the nominal monthly pension will be GEL 104.3 in 2039 (without the social component). At the same time, it needs to be taken into account that price levels have a growth tendency. Therefore, the purchasing power of GEL 104 in 2039 will be less as compared to the current purchasing power of GEL 104. In other words, one will be able to buy fewer products with GEL 104 in 20 years than is possible today. Hence, in order to have a precise understanding of the amount of income, it is necessary to adjust the nominal income in line with the inflation rate.
To make these calculations, we have to know what the inflation rate will look like in the upcoming years although it is impossible to have precise estimates. Therefore, in this case too, calculations have to be based upon assumption. In the nearest future, the expected inflation rate for Georgia is 3% in the case of a basic scenario, 1.8% in the case of a pessimistic scenario and 4.2% in the case of an optimistic scenario. Table 1 shows the current purchasing power of the monthly nominal pension in 2039 in the case of alternative scenarios of price increases.
Table 1: Current Purchasing Power of Estimated Nominal Pension in 2039 (GEL)
Pessimistic Scenario (Inflation = 1.8%) |
Basic Scenario (Inflation = 3%) |
Optimistic Scenario (Inflation = 4.2%) |
|||
Real |
Nominal |
Excluding Social Pension |
73 |
104 |
Including Social Pension[2] |
213 |
304 |
Including Indexed Social Pension[3] |
273 |
390 |
258 |
466 |
246 |
560 |
Source: Pension Agency, Ministry of Finance, author’s calculations
As seen in the table, if the nominal pension is GEL 104 (only accumulated funds without the social pension), it will be possible to purchase the same amount of products in 2039 that we can purchase with GEL 58 today in the case of a basic scenario (an inflation rate of 3%). Given the alternative estimates of price growth, the figure for 2039 fluctuates from GEL 46 to GEL 73. The MP referred to the accumulated pension and left the amount of social pension unnoticed. Theoretically, it is possible to keep the social pension unaltered at its existing value (GEL 200) or index it which is a more likely alternative (in regard to the indexation of pensions, see FactCheck’s research). In regard to the total pension (the total sum of earnings from the accumulated pension plan and the social pension), the nominal pension will be within the margins of GEL 390 to GEL 560 in 2039 in the case of an indexation of the social pension in line with inflation whilst its purchasing power will fluctuate from GEL 246 to GEL 273. In other words, with the income a pensioner receives as the sum of the accumulated and social pensions, he will be able to purchase the same amount of products in 20 years that is possible to purchase with GEL 246-273 today.
Of necessary note is that the aforementioned calculations are based upon the assumption that salaried income will increase by 4% annually and the Pension Agency will be able to receive annual earnings of 7% and transfer the money deposited to the individual pension accounts once their owners retire.
[1] Certain differences in figures can be caused by selecting a different value for inflation estimates or/and a different expected duration of an individual’s pension payroll which does not change the general picture.
[2] Total sum of the accumulated pension plan and the social pension provided that the current social pension (GEL 200) is kept unaltered.
[3] Total sum of the accumulated pension and the social pension provided that the social pension increases in line with annual inflation.