Սխալ տեղեկություն․ Աշոտ Փաշինյանի թիկնապահները 4 մլն դրամ աշխատավարձ են ստանում
Հունիսի 8-ին Iravunk.com կայքը գրեց, թե ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի որդու անվտանգությունը երկու թիկնապահ է ապահովում․ «Թիկնապահներից յուրաքանչյուրը ստացել է 2 միլիոն դրամ աշխատավարձ: Այսինքն՝ ընդհանուր գումարը կազմում է 4 միլիոն դրամ», հայտնեց կայքը:
Iravunk.com-ը՝ հղում անելով իր անանուն աղբյուրին, այս հոդվածում արել էր երկու պնդում․
1. 1.Աշոտ Փաշինյանին հսկում է երկու թիկնապահ,
2. 2.Աշոտ Փաշինյանի թիկնապահներից յուրաքանչյուրը պետական բյուջեից ստացել է 2 մլն դրամ աշխատավարձ։
Աշոտ Փաշինյանի թիկնապահների թիվը գաղտնի է
Պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաների անվտանգությունը ապահովում է ԱԱԾ ենթակայության տակ գործող Պետական պահպանության ծառայությունը։ Մեր հարցմանն ի պատասխան ԱԱԾ-ից տեղեկացրեցին, որ վարչապետի պաշտոնավարման ժամանակ նրա ընտանիքի անդամներին նույնպես տրամադրվում է պետական պահպանություն, սակայն անվտանգության աշխատակիցների քանակը համարվում է գաղտնի է։ Այդ պատճառով Iravunk.com-ի պնդումն այն մասին, թե Փաշինյանի որդուն երկու թիկնապահ է հսկում, հնարավոր չէ ստուգել։
Թիկնապահների աշխատավարձի մասին պնդումը անհիմն է
Երկրորդ պնդումն որ անում է Iravunk.com-ը այն է, որ Աշոտ Փաշինյանի թիկնապահներից յուրաքանչյուրը վերջին ամսվա ընթացքում պետական բյուջեից ստացել է 2 մլն դրամ (ընդհանուր՝ 4 մլն դրամ)։ «Հայաստանը բավական չէ իր կեղեքվող պետբյուջեից իշխող թիմին աստղաբաշխական թվերի հասնող պարգևավճարներ է բաժանում, այլև՝ մեկ ամսավա ընթացքում մի քանի միլիոն դրամ է տրամադրում, որպեսզի Աշոտ Փաշինյանն անվտանգ գարեջուր վաճառի», գրում էր կայքը։
Ի պատասխան մեր հարցման ԱԱԾ-ից հայտնեցին, որ «տեղեկությունները ՀՀ վարչապետի որդու պետական պահմանությանն ընդգրկված զինծառայողների վարձատրության չափի մասին իրականությանը չեն համապատասխանում, իսկ Պետական պահպանության ծառայության զինծառայողների վարձատրության չափը սահմանվում և կարգավորվում է «Պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ՀՀ օրենքով և այլ իրավական ակտերով»։
Ինչպես նշված է ԱԱԾ պատասխանի մեւ՝ պետական ծառայողների աշխատավարձերի չափերը սահմանվում են օրենքով։ Ըստ օրենքի՝ պաշտոնյաների աշխատավարձերի համար կան գործակիցներ, որոնք բազմապատկվում են բազային աշխատավարձի չափով։
Օրինակ՝ ՀՀ նախագահի աշխատավարձի գործակիցը 20 է։ Իսկ 2021 թ․ պետական բյուջեով բազային աշխատավարձի չափը սահմանվել է 66,140 դրամ։ Հետևաբար՝ ՀՀ նախագահի աշխատավարձը կազմում է 20x66,140 = 1,322,800 դրամ։ Տարեկան սա կազմում է 15,873,600 դրամ։ Կարևոր է հաշվի առնել, որ սա նախագահի «կեղտոտ»՝ չհարկված աշխատավարձն է։ Այսքան է ստացել նախագահը նաև 2020 թվականին։
Թիվը ստուգելու համար կարող ենք այն համեմատել նախագահի՝ 2020 թ․ ներկայացրած հայտարարագրի տվյալների հետ։ 15,873,600 տարեկան աշխատավարձից հանելով 23% եկամտահարկը (3,650,928 դրամ) և «Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամին» վճարված գումարը (2020 թ․ այն կազմում էր տարեկան 12,000 դրամ) ստանում ենք նախագահի հայտարարագրած տարեկան աշխատավարձի թիվը՝ 12,210,672 դրամ։
Օրենքով սահմանվող նույն բանաձևով են հաշվարկվում մյուս պաշտոնյաների աշխատավարձերը, այդ թվում՝ Պետական պահպանության ծառայության (ՊՊԾ) աշխատակիցների, որոնք ապահովում են բարձրաստիճան պաշտոնյաների և նրանց ընտանիքի անդամների անվտանգությունը։
ՊՊԾ որևէ աշխատակից՝ լինի դա գեներալ, թե շարքային ծառայող, չի ստանում 2 մլն դրամ աշխատավարձ (տե՛ս օրենքում Հավելված 6-ը)։ ՊՊԾ շարքային ծառայողների աշխատավարձի գործակիցը 1.39-ից 1.59-ը է։ Բազմապատկելով այս գործակիցը բազային աշխատավարձի չափին պարզում ենք, որ շարքային ծառայողները ստանում են 91,930 դրամից մինչև 106,485 դրամ աշխատավարձ (կախված ծառայողի մակարդակից)։
Նույն կերպ պարզում ենք, որ ՊՊԾ գեներալական կազմը՝ կախված մակարդակից ստանում է 385,600-ից մինչև 494,000 դրամ ամսական աշխատավարձ։
Ամենաբարձր աշխատավարձը այս կառույցում ստանում է ՊՊԾ պետը։ Նրա աշխատավարձի գործակիցը 10-ն է, հետևաբար նա ստանում է 661,400 դրամ։
Այսպիսով Պետական պահմանության ծառայությունում չի ստանում 2 մլն դրամ աշխատավարձ և Iravunk.com-ի պնդումն այն մասին, թե պետական բյուջեից 4 մլն դրամ է հատկացվել Աշոտ Փաշինյանի երկու թիկնապահների աշխատավարձերի համար անհիմն է։
Iravunk.com-ի աղբյուրները անհայտ են
Iravunk.com-ի հոդվածը ամբողջությամբ հիմնված էր անանուն աղբյուրների վրա։ Իր պնդումները հիմնավորելու համար կայքը սահմանափակվել էր «մեր տեղեկություններով» և «մեր աղբյուրի պնդմամբ» բառակապակցություններով։ Լրագրողները երբեմն օգտագործում են անանուն աղբյուրների հաղորդած տեղեկությունը։ Սակայն եթե չկա հնարավորություն տալ աղբյուրի անունը, ապա լրագրողը հաղորդում է որևէ հավելյան տեղեկություն աղբյուրի կամ տեղեկությունը ստանալու մեթոդի մասին (օրինակ՝ անանուն աղբյուրներ կառավարության շրջանակներից, անանուն աղբյուրներ լրատվամիջոցներից և այլն)։ Iravunk.com-ը չի ներկայացնում որևէ տեղեկություն իր անանուն աղբյուրի մասին և չի բացատրում, թե ինչպես է ձեռք բերել տեղեկությունը։
Media.am-ը և Factcheck.ge-ն անդրադարձել են նաև նախընտրական շրջանում Փաշինյանի որդու մասին տարածված մեկ այլ կեղծ լուրի

On June 8, Iravunk.com wrote that two bodyguards are ensuring the safety of the incumbent Prime Minister Nikol Pashinyan’s son. “Each of the bodyguards has received a 2 million dram salary. That is, the total amount is 4 million drams,“ the website wrote.
Iravunk.com, while citing its unnamed source, made two claims in this article:
1. Ashot Pashinyan is guarded by two bodyguards;
2. Each of Ashot Pashinyan’s bodyguards receives a 2 million dram salary from the government budget.
The Number of Ashot Pashinyan’s Bodyguards is Confidential
The security of the high-ranking officials is provided by the State Protection Service (SPS) of the National Security Service (NSS). Answering our inquiry, the NSS said that during the prime minister’s tenure, the SPS provides security to the members of his family as well, but the information about the number of security officers is confidential. Therefore, we cannot check Iravunk.com’s claim about Pashinyan’s son having two bodyguards.
The Claim About the Bodyguards’ Salary is Baseless
The second claim that Iravunk.com makes is that each of Ashot Pashinyan’s bodyguards received a 2 million dram salary from the government budget in the previous month (4 million drams overall). “Not only does the destitute state budget of Armenia grant astronomical bonuses to the leading party, but it also spends several million drams in one month so that Ashot Pashinyan can safely sell beer,” wrote the website.
We were told by the NSS that this “information about the pay of the servicemen involved in state protection, who are working for the RA prime minister’s son’s security do not correspond to reality. The income of the servicemen involved in state protection is regulated by the RA Law on “Remuneration of Public Officials and other legal acts.”
According to the NSS reply, the amounts of the salaries of the official servicemen are determined by law. To decide the amount of income of the officials, legally pre-determined coefficients are multiplied by the base salary.
For example, the coefficient of income of the president is 20. The base salary in 2021 was determined according to the state budget to be 66,140 drams. Therefore, the Armenian president has a 20x66,140 = 1,322,800 drams monthly salary. Yearly, this amounts to 15,873,600 drams. It is important to know that this is the gross – untaxed salary of the president. The president received this much money in 2020 as well.
To verify the number, we can compare it to the information in the 2020 declaration of the president. By removing the 23% income tax (3,650,928 drams) from 15,873,600 drams and the money transferred to the Insurance Foundation for Servicemen (in 2020, this amounted to 12,000 drams) we receive the declared annual salary of the president: 12,210,672 drams.
The same scheme works for calculating the income of the rest of the officials as well, including the workers of the State Protection Service who provide the safety of high-ranking officials and their family members.
No SPS worker, be it a general or a serviceman, receives a 2 million drams salary (see Annex 6 in the law). The coefficient of the SPS privates ranges between 1.39 and 1.59. By multiplying this coefficient to the base salary we find out that the privates receive from 91,930 up to 106,485 drams (depending on the rank of the serviceman).
Using the same method one can find out that SPS generals receive from 385,600 to 494,000 drams monthly salary depending on the rank.
The head of the SPS receives the highest salary. The coefficient of his income is 10, therefore he receives 661,400 drams monthly.
Thus no employee of the State Protection Service receives 2 millions drams salary. Therefore, Iravunk.com’s claim about 4 million drams being provided from the state budget to cover salaries of two bodyguards of Ashot Pashinyan is baseless.
The Sources of Iravunk.com are Unknown
The entire article on Iravunk.com was based on unnamed sources. To justify their assertions, the website used the phrases “according to our information” and “as our sources assert”.
Journalists do use unnamed sources, however, if the naming of the source is not an option, journalists usually provide some further information about the source or the methods of obtaining the information (for example, unnamed sources from the official governmental circles, or unnamed sources from the press, etc.). Iravunk.com does not present any details about their source and does not explain how they have obtained the information.
In the pre-election period, Factcheck.ge and Media.am have covered another false information about Pashinyan’s son.