რამ განაპირობა ქვეყანაში სიღარიბის დონის მკვეთრი შემცირება?!
საქსტატის მონაცემებით, 2021 წელს წინა წელთან შედარებით საქართველოში სიღარიბის აბსოლუტურ ზღვარს ქვემოთ მყოფი მოსახლეობის წილი 3.8 პროცენტული პუნქტით შემცირდა
13/06/2022
საქსტატის მონაცემებით, 2021 წელს წინა წელთან შედარებით საქართველოში სიღარიბის აბსოლუტურ ზღვარს ქვემოთ მყოფი მოსახლეობის წილი 3.8 პროცენტული პუნქტით შემცირდა და 17.5% შეადგინა. აღნიშნული ბოლო წლებში ქვეყანაში სიღარიბის დონის გაუმჯობესების ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია.
ფაქტ-მეტრმა გაანალიზა, თუ რა ფაქტორებმა განაპირობა ქვეყანაში სიღარიბის დონის შემცირება.
პირველ რიგში უნდა განვმარტოთ, რომ აბსოლუტური სიღარიბე აჩვენებს, მოსახლეობის რა ნაწილი ცხოვრობს საარსებო მინიმუმს ქვემოთ. აღსანიშნავია, რომ საქართველოს მოსახლეობის მაღალი წილი ძალზედ მოწყვლადია და სიღარიბის ზღვართანაა. სხვაგავარდ რომ ვთქვათ, მოსახლეობის დიდი ნაწილი, რომელიც მოცემულ მომენტში არ არის უკიდურეს სიღარიბეში, გაღარიბების რისკის ქვეშ დგას. პანდემიის პერიოდში არსებულმა ეკონომიკურმა კრიზისმა მძლავრი გავლენა იქონია სიღარიბის ზღვართან მყოფ მოსახლეობაზე და მხოლოდ ერთ წელიწადში, 2020 წელს აბსოლუტური სიღარიბის ზღვარს მიღმა მცხოვრები მოსახლეობის წილი 1.8 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა.
2021 წელს სიღარიბის დონე პანდემიამდე პერიოდთან, 2019 წელთან შედარებით 2 პროცენტული პუნქტით შემცირდა. სიღარიბის შემცირება უმეტესწილად  სოციალური ტრანსფერების ზრდით იყო განპირობებული და არა ეკონომიკური საქმიანობიდან მიღებული შემოსავლებით. ამაზე მიუთითებს ის ფაქტიც, რომ პანდემიის პერიოდში ქვეყანაში დასაქმების პარამეტრები მკვეთრად გაუარესდა, მხოლოდ 2021 წელს უმუშევრობის დონე 2.1 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა. მიუხედავად ამისა, ქვეყანაში სიღარიბის მაჩვენებელი მკვეთრად შემცირდა.
უკიდურეს სიღარიბის შემცირებაზე დიდი გავლენა აქვს სოციალურ დახმარებებს, რადგან თუ ადამიანს გააჩნია არსებობისთვის აუცილებელი მინიმუმი, ის სტატისტიკურად ღარიბად არ მიიჩნევა.  2021 წელს სიღარიბის შემცირება დიდწილად საარსებო შემწეობის მიმღებთა ზრდამ, ბავშვთა ფულადი დახმარების ზრდამ და სხვა სოციალურმა ბენეფიტებმა განაპირობა.
სოციალური მომსახურების სააგენტოს მონაცემებით, 2021 წლის ბოლოს ქვეყანაში სოციალურად დაუცველთა რაოდენობამ [საარსებო შემწეობის მიმღები] ისტორიულ მაქსიმუმს მიაღწია. პანდემიის პერიოდში ყოველთვიურად იზრდებოდა ფულადი სოციალური დახმარების მიმღებთა რაოდენობა. 2020-2021 წლებში ფულადი დახმარების მიმღებთა რაოდენობა ჯამში 215,794 პირით (54,797 ოჯახით) გაიზარდა.  ის ფაქტი, რომ მოქალაქეთა მხრიდან სოციალურ დახმარების დანიშვნაზე მიმართვიანობა რეკორდულად გაიზარდა, იმაზე მიუთითებს რომ პანდემიის პერიოდში (2020-2021) მოსახლეობის სოციალური მდგომარეობა მნიშვნელოვნად გაუარესდა.
ამასთან, 2021 წლის ივლისიდან ბავშვთა ფულადი დახმარება გაორმაგდა და გაფართოვდა ბავშვთა დახმარების მიმღებთა წრე. კერძოდ, 16 წლამდე ასაკის ბავშვზე დახმარებას იღებენ ის ოჯახები, რომელთა სარეიტინგო ქულაც 120 ათასზე ნაკლებია, მანამდე დახმარება 100 ათასზე ნაკლები ქულის მქონე ოჯახებზე გაიცემოდა. ბუნებრივია, აღნიშნული ბავშვთა სიღარიბის შემცირებაზე პირდაპირ აისახება.
2021 წელს ასევე გაიზარდა პენსიის მიმღებთა რაოდენობაც. 2021 წლის დეკემბერში 793,751 პენსიონერი იყო, რაც წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 10,046-ით მეტია. ამასთან, გაიზარდა პენსიის ოდენობაც.  რასაც 60 წელს ზემოთ მოსახლეობაში სიღარიბის შემცირებაზე გარკვეული გავლენა უნდა ჰქონოდა.
რა თქმა უნდა, ფაქტ-მეტრი არ გამორიცხავს რომ სიღარიბის შემცირებაზე გავლენა შესაძლოა ჰქონოდა ეკონომიკური საქმიანობიდან მიღებულ შემოსავლებსაც. თუმცა არსებული მონაცემები იძლევა იმის თქმის საშუალებას, რომ ფულადი სოციალური დახმარებების მიმღებთა რეკორდულად ზრდამ და სხვა სოციალურმა ტრანსფერებმა, აბსოლუტურ სიღარიბეში [საარსებო მინიმუმს ქვემოთ] მცხოვრები მოსახლეობის წილი მნიშვნელოვნად შეამცირა.
სიღარიბის შემცირების ბუნებრივი გზა არის ეკონომიკის სწრაფი განვითარება და მისი თანმხლები სამუშაო ადგილების ზრდა, რასაც თავის მხრივ, მოჰყვება მოსახლეობის შემოსავლების ზრდა. მსოფლიო ბანკის ინფორმაციით, 2011-2015 წლებში საქართველოში სიღარიბის შემცირებაზე მნიშვნელოვანი გავლენა, სწორედ, ეკონომიკური საქმიანობიდან მიღებულ შემოსავლებს ჰქონდა. სიღარიბის მაჩვენებლებზე სოციალურ ტრანსფერებს [ფულადი დახმარებები] უფრო სწრაფი, მაგრამ მოკლევადიანი ეფექტი აქვს.  მოსახლეობის ის ნაწილი ვინც მოცემულ მომენტში უკიდურეს სიღარიბეს ამ გზით აღწევს თავს, კვლავ რჩება მოწყვლად ჯგუფად.

What Caused the Sharp Drop of the Poverty Level in Georgia?
In accordance with the data of the National Statistics Office of Georgia, the share of the population living below the absolute poverty line in Georgia decreased by 3.8 percentage points in 2021
13/06/2022
In accordance with the data of the National Statistics Office of Georgia, the share of the population living below the absolute poverty line in Georgia decreased by 3.8 percentage points in 2021 and is now 17.5%. This is the biggest leap of improvement vis-à-vis the poverty level in Georgia in recent years.
FactCheck analysed the factors which stipulated the reduction of the poverty level in the country.
Firstly, it should be clarified that absolute poverty shows the part of the population which lives below the subsistence minimum. Of note is that a large segment of the Georgian population is extremely vulnerable and close to the poverty line. In other words, a large part of the population which currently does not live in absolute poverty faces the risk of impoverishment. The economic crisis amid the pandemic strongly hit the population close to the poverty line and the share of the population living below the absolute poverty line increased by 1.8 percentage points in 2020 alone.
In 2021, the poverty level decreased by two percentage points as compared to pre-pandemic 2019. Poverty reduction was largely stipulated by the growth of social transfers instead of revenues from economic activity. This is proven by the fact that the employment parameters deteriorated sharply amid the pandemic and the unemployment rate increased by 2.1 percentage points in 2021 alone. Nevertheless, the poverty rate in Georgia has dropped drastically.
Social aid strongly affects the reduction of absolute poverty because a person is not statistically considered to be poor if he has a subsistence minimum needed to survive. Poverty reduction in 2021 is largely attributable to the growth of the number of subsistence minimum recipients, the growth of cash assistance for children and other social benefits.
Graph 1:  Share of Population Living Below the Absolute Poverty Line (%)
As reported by the Social Service Agency, the number of socially vulnerable people (recipients of subsistence minimum) in the country reached a historic high at the end of 2021. The number of cash social assistance recipients was growing monthly during the pandemic. In 2020-2021, the number of cash assistance recipients increased by 215,794 (54,797 families) in total. The fact that there was a record high number of applications from people to register as social assistance recipients indicates that the population’s social well-being worsened drastically during the pandemic (2020-2021).
In addition, cash assistance for children has doubled since July 2021 and the group of beneficiaries was also expanded. In particular, families with less than 120,000 rating points collect assistance for children under the age of 16 years whilst such assistance was previously disbursed to families with less than 100,000 rating points. Naturally, this was directly reflected on the reduction of child poverty.
In 2021, the number of pension recipients also increased. There were 793,751 pensioners in December 2021 which is 10,046 more as compared to the same period of the previous year. In addition, the amount of pension also increased which might have had a certain effect in reducing poverty among people over 60 years of age.
Certainly, FactCheck would not rule out that the revenues from economic activities had a role in reducing poverty. However, the available data enable us to say that the record high growth of cash social assistance recipients and other social transfers resulted in a significant decrease of the share of the population living in absolute poverty (below the subsistence minimum).
A natural way to reduce poverty is through rapid economic development and accompanying job growth which in turn lead to the growth of the population’s incomes. According to the World Bank’s information, revenues from economic activities had a strong effect on the reduction of poverty in Georgia in 2011-2015. Social transfers (cash assistance) have a quicker but a short-lived effect on poverty figures. That part of population which at a given moment manages to escape from absolute poverty through the transfers will still remain as a vulnerable group.