ალტ-ინფო კოვიდვაქცინებთან დაკავშირებით მანიპულაციურ და ყალბ ინფორმაციას ავრცელებს
ალტ-ინფო კოვიდვაქცინებთან დაკავშირებით მანიპულაციურ და დეზინფორმაციულ გზავნილებს ავრცელებს. კერძოდ,  ალტ-ინფოს დამფუძნებელმა ზურა მახარაძემ განაცხადა: „6 თვეში რაღაც ვაქცინა გააკეთეს, მთელი ისრაელი აიცრა  და ახლა ისევ ტალღა აქვთ, ანუ არ მუშაობს. ეს არის ექსპერიმენტული პრეპარატი... არ გაუვლია ყველა საჭირო კვლევა, ფორსმაჟორში გააკეთეს“.
მტკიცება: 6 თვეში რაღაც ვაქცინა შეიქმნა... ეს არის ექსპერიმენტული პრეპარატი... არ გაუვლია ყველა საჭირო კვლევა, ფორსმაჟორში გააკეთეს
COVID-19-ის ვაქცინები შემჭიდროებულ ვადებში შეიქმნა და დამტკიცდა, თუმცა კვლევის არცერთი საფეხური, რომლითაც ვაქცინების ეფექტურობა და უსაფრთხოება დგინდება, გამოტოვებული არ ყოფილა. ამასთან, ავტორიზებული ვაქცინა არავითარ შემთხვევაში არ არის ექსპერიმენტული.
პანდემიის პერიოდში კოვიდვაქცინების შესაქმნელად, გლობალურად, ტექნოლოგიური, ფინანსური და ადამიანური რესურსების უპრეცედენტო მობილიზება მოხდა. შედეგად, სტანდარტულ ვადებთან შედარებით, ძალიან მოკლე დროში შეიქმნა.
ავტორიზებული ვაქცინა ნიშნავს, რომ ვაქცინების ეფექტიანობა და უსაფრთხოება შესაბამისი კვლევებით არის დამტკიცებული. ვაქცინას გადაუდებელი გამოყენებისთვის ავტორიზაცია მხოლოდ მას შემდეგ ენიჭება, რაც კლინიკური კვლევის სამივე ფაზას წარმატებით გაივლის.
ვაქცინა თავდაპირველად შემოწმების და შეფასების (პრეკლინიკურ) ფაზას გადის, პრეკლინიკური ფაზა არის ექსპერიმენტული. ვაქცინას თავდაპირველად ცხოველებზე ცდიან. თუ ვაქცინა იმუნურ რეაქციას აღძრავს, ამის შემდეგ კლინიკური შემოწმება ხდება, რომელიც სამი ფაზისგან შედგება. პირველ ფაზაში ვაქცინის გამოცდა მცირე ჯგუფში შემავალ მოხალისეებზე ხდება. მეორე ფაზაში - ვაქცინის უსაფრთხოების და იმუნური რეაქციის აღძვრის უნარის შემდგომი შეფასების მიზნით, სხვადასხვა ასაკობრივ ჯგუფში, რამდენიმე ასეულ მოხალისეს უტარდება აცრა. ამავე ეტაპზე, როგორც წესი, შესადარებლად გამოცდაში ერთვება ჯგუფი, რომელსაც ვაქცინა არ მიუღია. ამის შედეგად დგინდება, აცრილთა ჯგუფის წევრებში დაფიქსირებული ცვლილებები, ვაქცინითაა გამოწვეული თუ შემთხვევითობის შედეგს წარმოადგენს. მესამე ფაზაში ათასობით მოხალისე ერთვება და შედარება ანალოგიურ ჯგუფში შემავალ მოხალისეებთან ხდება, რომელთაც ვაქცინა არ მიუღიათ, თუმცა შესადარებელი პროდუქტი (პლაცებო) მიიღეს. აღნიშნულის საფუძველზე განისაზღვრება ვაქცინის ეფექტურობა შესაბამისი დაავადებისგან თავდაცვის მიზნით და ვაქცინის უსაფრთხოების შესწავლა ადამიანთა გაცილებით ფართო ჯგუფზე ხდება. გამოცდების მესამე ფაზა სხვადასხვა ქვეყანაში და ქვეყნის შიგნით სხვადასხვა ადგილას ტარდება, იმის დასადასტურებლად, რომ ვაქცინის ეფექტურობასთან დაკავშირებული მიგნებების გამოყენება მოსახლეობის სხვადასხვა ჯგუფთან არის შესაძლებელი.
კოვიდვაქცინებმა ზემოთ ჩამოთვლილი კვლევის ყველა საფეხური წარმატებით გაიარეს, რის საფუძველზეც მიენიჭათ ავტორიზაცია. ავტორიზაციის მინიჭებისა და ვაქცინაციის პროგრამის დაწყების შემდეგ გრძელდება მონიტორინგი, ეროვნული ჯანდაცვის ორგანოები და ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაცია ვაქცინის ნებისმიერ გვერდით ეფექტზე დაკვირვებას მუდმივ რეჟიმში აწარმოებენ.
მტკიცება: მთელი ისრაელი აიცრა  და ახლა ისევ ტალღა აქვთ, ანუ არ მუშაობს
მსოფლიოში  „დელტა“ ვარიანტი დომინანტური ხდება, ინფიცირების შემთხვევები იზრდება, მათ შორის, ვაქცინირებულ მოსახლეობაშიც. ახალ შტამებზე ვაქცინების ეფექტიანობა შედარებით შემცირებულია, თუმცა ვაქცინაცია არის ერთადერთი გზა დაავადების მძიმე გართულების და სიკვდილისგან თავის დასაცავად.
სამედიცინო ჟურნალ New England Journal of Medicine-ში გამოქვეყნებული უახლესი კვლევის თანახმად, „დელტა“ ვარიანტის წინააღმდეგ ფაიზერის [2 დოზა] ეფექტურობა 88%-ია.  ასტრაზენეკას ვაქცინა კი [ორი დოზა] „დელტა“ ვარიანტის წინააღმდეგ 67%-იან ეფექტურობას ავლენს.
ისრაელის მაგალითზე რომ განვიხილოთ, ინფიცირების შემთხვევები იზრდება, თუმცა სიკვდილიანობის მაჩვენებელი პრაქტიკულად არ იცვლება, რაც სწორედ, ვაქცინაციის მაღალი მაჩვენებლის დამსახურებაა. დღიურად გარდაცვალების დაახლოებით 1 ან 2 შემთხვევა ფიქსირდება.
აღნიშნულ მანიპულაციასთან დაკავშირებით, ალერგოლოგ-იმუნოლოგმა ბიძინა კულუმბეგოვმა „ფაქტ-მეტრთან“ საუბარში განაცხადა: „ყველა ავტორიზებული ვაქცინა (მათ შორის სინოფარმი და სინოვაკი) გვიცავს დაავადების მძიმე გართულებისგან და სიკვდილისგან, ყველა შტამის შემთხვევაში. ტრენდს თუ დავაკვირდებით, ვაქცინირებულ მოსახლეობაში, სადაც ახალი შტამებით ინფიცირება მზარდია, ჰოსპიტალიზაციისგან და სიკვდილისგან დაცვის მაჩვენებელი 80%-დან 90%-მდეა“.

Alt-Info promotes manipulative and disinformation messages about the COVID-19 vaccines. In particular, the founder of Alt-Info, Zurab Makharadze, stated:  “They made some vaccine in six month, the whole of Israel gets vaccinated and now they have a wave again, meaning it does not work. This is an experimental medication... It has not undergone all the necessary trials and was produced under a force majeure.”
Claim:  “They made some vaccine in six months… This is an experimental medication… It has not undergone all the necessary trials and was produced under a force majeure.”
COVID-19 vaccines were developed and approved in a short period of time. None of the trial phases which determine the efficacy and the safety of the vaccines, however, have been omitted. In addition, an authorised vaccine is under no circumstances an experimental one.
There was an unparalleled mobilisation of technological, financial and human resources globally to produce COVID-19 vaccines amid the pandemic. As a result, vaccines were created in a very short time as compared to standard timespans.
An authorised vaccine means that that vaccine efficacy and safety is proven by relevant trials. Vaccines are given emergency use authorisation only after the successful completion of all three phases of clinical trials.
A vaccine has to undergo pre-clinical trials and three phases of clinical trials. At the pre-clinical phase, the vaccine is first tested on animals in order to evaluate its potential to invoke an immune response. Afterwards, three-phased clinical trials begin. In the first phase of the clinical trial, the vaccine is given to a small number of volunteers. In the second phase, the vaccine is given to several hundred volunteers in order to enable scientists to obtain further assessments on vaccine safety and potentially to invoke an immune response. In the same phase, another group of individuals who were not vaccinated, also gets involved in the trials in order to determine whether changes in the group of vaccinated volunteers is a result of the vaccine or if it is accidental. In the third phase, the vaccine is given to thousands of volunteers and a comparison is made with volunteers from a similar group who did not receive a vaccine but a comparable product (placebo). On this basis, the vaccine’s efficacy vis-à-vis the relevant disease is determined and vaccine safety studies begin on a much larger group of humans. The third phase of trials is carried out in different countries and different locations within a country to confirm that findings about the vaccine safety can be applied to different groups of the population.
COVID-19 vaccines have successfully completed all of the aforementioned phases and were respectively granted an authorisation. Further monitoring continues after authorisation and vaccination programme roll-out whilst national health authorities and the World Health Organisation constantly monitor any side effects of a vaccine.
Claim: The whole of Israel gets vaccinated and now they have a wave again, meaning it does not work.
Currently, the Delta variant (the so-called Indian variant) is becoming dominant across the world. There are rising numbers of confirmed cases, including among vaccinated people. COVID-19 vaccines have a lower efficacy vis-à-vis the new variants, although their protection level from severe illnesses and fatality is still high which is proven by relevant studies.
According to the most recent study published in the New England Journal of Medicine, the effectiveness was approximately 88% with two doses of the Pfizer vaccine and approximately 67% with two doses of the AstraZeneca vaccine.
Bidzina Kulumbegov, an allergist-immunologist, speaking about this manipulation in his interview with FactCheck, stated:  “All the authorised vaccines (including Sinopharm and SinoVac) protect from severe cases and death vis-à-vis all variants. If we take a look at the trend among vaccinated people, where there are growing infection numbers with new variants, the level of protection from hospitalisation and mortality is around 80%-90%.”