რეზიუმე: საგადასახადო ტვირთის შეფასების მაჩვენებელი, რომელზეც ივანე მაჭავარიანი საუბრობს და რომლის მიხედვითაც საქართველო მესამე ადგილს იკავებს, საწარმოს კომერციულ მოგებაში პირდაპირი [1] გადასახადების ფარდობით მაჩვენებელს წარმოადგენს, რომელიც მსოფლიო ბანკის ბიზნესის კეთების რეიტინგის ერთ-ერთი კომპონენტია. შესაბამისად, აღნიშნული მაჩვენებლის გამოყენება გადასახადების ცვლილებაზე/ბიზნესის სტიმულირებაზე არარელევანტურია, რადგან არ მოიცავს არაპირდაპირ გადასახადებს[2]. ზოგადად, ქვეყანაში საგადასახადო ტვირთის შესაფასებლად გამოიყენება მაჩვენებელი, რომელიც საგადასახადო შემოსავლების მთლიან შიდა პროდუქტთან ფარდობას ზომავს და რომლითაც საქართველო 2017 წლის მონაცემებით 35-ე ადგილს იკავებს.
ფინანსთა მინისტრის არგუმენტის საწინააღმდეგო მაგალითია აქციზის გადასახადის ზრდა, მათ შორის ნავთობპროდუქტებზე, რომლის მიზანი იყო ესტონური მოდელის განხორციელების შედეგად შემცირებული საბიუჯეტო შემოსავლების დაბალანსება. 2017 წლის პირველი იანვრიდან ნავთობპროდუქტებზე აქციზის ფასები გაიზარდა. გაზრდილი აქციზი საწვავის ფასის მნიშვნელოვანი კომპონენტია. აქციზი არაპირდაპირი გადასახადია, რომელიც, საბოლოოდ, საქონლის გასაყიდ ფასში აისახება და მისი ბოლო გადამხდელი მომხმარებელია. შესაბამისად, ამ დროს წარმოქმნილი საქონლის მოთხოვნილი რაოდენობის კლებით, ბუნებრივია ბიზნესიც ზიანდება. ასევე, საწვავი მრავალი საქონლისა და მომსახურების შუალედური პროდუქტია, მისი გაძვირება თუ გაიაფება პირდაპირ არის დაკავშირებული სამომხმარებლო ფასებთან, ანუ ინფლაციასთან. წარსულში, აქციზის კლების შესაძლებლობა არაერთხელ გამხდარა პოლიტიკური დავის საგანი. აქციზის გადასახადის ძველ ნიშნულზე დაბრუნებას შესაძლოა რიგი პოზიტიური შედეგები მოჰყვეს და მეორე მხრივ, აქციზის ზრდა თუ კლება ივანე მაჭავარიანის მიერ დასახელებულ მაჩვენებელში მეთოდოლოგიური მიზეზების გამო ვერ აისახება. შესაბამისად, ფინანსთა მინისტრის მიერ აღნიშნული მაჩვენებლის არგუმენტად მოყვანა, ფაქტებით მანიპულირებას წარმოადგენს.
საქართველოს პარლამენტში, მინისტრის საათზე სიტყვის გამოსვლისას, ფინანსთა მინისტრმა, ივანე მაჭავარიანმა განაცხადა: „საგადასახადო ტვირთი ოდენობით მსოფლიოში მესამე ქვეყანა ვართ, გადასახადის კიდევ შემცირებით ან შეღავათით ვეღარ დავასტიმულირებთ ბიზნესს“.
ზოგადად, ქვეყანაში საგადასახადო ტვირთის შესაფასებლად, გამოიყენება მაჩვენებელი, რომელიც საგადასახადო შემოსავლების მთლიან შიდა პროდუქტთან ფარდობას ზომავს. ივანე მაჭავარიანი აღნიშნულ განცხადებაში საწარმოს კომერციულ მოგებაში პირდაპირი გადასახადების ფარდობით მაჩვენებელს გულისხმობს, რომელიც მსოფლიო ბანკის ბიზნესის კეთების რეიტინგის ერთ-ერთი კომპონენტია. შესაბამისად, აღნიშნული მაჩვენებლის გამოყენება გადასახადების ცვლილებაზე/ბიზნესის სტიმულირებაზე არარელევანტურია, რადგანაც არაპირდაპირ გადასახადებს არ მოიცავს. საგადასახადო ტვირთის დინამიკა 2005-2019 წლებში გრაფიკ 1-ზეა ასახული.
გრაფიკი 1: ბიზნესის საგადასახადო წნეხი და საგადასახადო შემოსავლების პროცენტული წილი მშპ-სთან 2005-2019 წლებში
როგორც მინისტრმა განაცხადა, 2018-19 წლებში, ბიზნესის საგადასახადო წნეხის მაჩვენებელი 9.9%-ს შეადგენს, რითაც საქართველო მსოფლიოში, ვანუატუსა და ბრუნეის შემდეგ, მესამე ადგილს იკავებს. აღნიშნული შემცირება 2017 წლის დასაწყისში მოგების გადასახადის ე.წ „ესტონური მოდელის“ შემოღებას უკავშირდება, რომელიც გაუნაწილებელი მოგების ნულოვან დაბეგვრას გულისხმობს. რაც შეეხება საგადასახადო შემოსავლების ფარდობას მთლიან შიდა პროდუქტთან, მსოფლიო ბანკის 2017 წლის მონაცემებით [1], 147 ქვეყანას შორის 21.7%-იანი მაჩვენებლით, საქართველო 35-ე ადგილს იკავებს.
ფინანსთა მინისტრის არგუმენტის საწინააღმდეგო მაგალითია აქციზის გადასახადის ზრდა, მათ შორის ნავთობპროდუქტებზე, რომლის მიზანი იყო ესტონური მოდელის განხორციელების შედეგად შემცირებული საბიუჯეტო შემოსავლების დაბალანსება.
2017 წლის პირველი იანვრიდან ნავთობპროდუქტებზე აქციზის ფასები გაიზარდა. გაზრდილი აქციზი საწვავის ფასის მნიშვნელოვანი კომპონენტია. აქციზი არაპირდაპირი გადასახადია, რომელიც, საბოლოოდ, საქონლის გასაყიდ ფასში აისახება და მისი ბოლო გადამხდელი მომხმარებელია. თუმცა ამ დროს წარმოქმნილი საქონლის მოთხოვნილი რაოდენობის კლებით, ბუნებრივია,ზიანდება ბიზნესიც. საწვავი მრავალი საქონლისა და მომსახურების შუალედური პროდუქტია, მისი გაძვირება თუ გაიაფება პირდაპირ არის დაკავშირებული სამომხმარებლო ფასებთან, ანუ ინფლაციასთან. აქციზის შემცირება და საწვავის ფასების კლება აისახება ფასების ზოგად დონეზეც. შედეგად, 2017 წელს, 2016 წელთან შედარებით, შემოსავალი მოგების გადასახადიდან შემცირდა 316 მლნ ლარით, ხოლო შემოსავალი აქციზიდან გაიზარდა 365 მლნ-ით. აქციზის გადასახადის ზრდას ნავთობპროდუქტებზე საწვავის ფასების ერთჯერადი მკვეთრი მატება მოჰყვა. ბენზინზე ფასი დაახლოებით 25 თეთრით გაიზარდა, დიზელზე - 20-25 თეთრით, გაზზე - 18 თეთრით. შესაბამისად, აქციზის გადასახადის ძველ ნიშნულზე დაბრუნებას, შესაძლოა, რიგი პოზიტიური შედეგები მოჰყვეს და მეორე მხრივ, აქციზის ზრდა თუ კლება ივანე მაჭავარიანის მიერ დასახელებულ მაჩვენებელზე მეთოდოლოგიური მიზეზების გამო ვერ აისახება.
[1] მსოფლიო ბანკს 2017 წელს შეფასებული აქვს 147 ქვეყანა, ხოლო 2018 წელს 62 ქვეყანა, შესაბამისად უფრო ინფორმაციულია 2017 წლის კონიუნქტურის განხილვა, რადგან წინა წელთან შედარებით, საქართველოს მაჩვენებელი 2018 წელს უმნიშვნელოდ შეიცვალა.
[1] პირდაპირი გადასახადები - გადასახადები, რომელსაც უშუალოდ საწარმო იხდის (მოგების გადასახადი, ქონების გადასახადი და სხვა).
[2] არაპირდაპირი გადასახადი - გადასახადი (დღგ, აქციზი და სხვა), რომელიც დგინდება მიწოდებული საქონლის ან/და გაწეული მომსახურების ფასზე დანამატის სახით და რომელსაც იხდის მომხმარებელი ამ გადასახადით გაზრდილი ფასით საქონლის ან/და მომსახურების შეძენისას.

Resume: The tax burden measurement indicator, to which Ivane Machavariani is referring and according to which Georgia is ranked 3rd in the world, is the total tax payable[1] as the share of gross profit which is one of the components of the World Bank’s Ease of Doing Business ranking. Therefore, referring to this indicator in regard to changes in taxes/incentivising business is irrelevant since it does not include indirect taxes.[2] The tax revenues to GDP ratio is generally used to measure the tax burden in a country and Georgia was ranked 35th in the world in 2017 based on this figure.
The example which runs counter to the claim of the Minister of Finance is the increased excise tax, including on petroleum products, which aimed to offset budget revenues after the introduction of the Estonian Model. Since 1 January 2017, excise fees on petroleum products have increased. The increased excise tax is a significant component of fuel price. Excise tax is an indirect tax which is eventually reflected in the final price of a commodity and the consumer will be the ultimate taxpayer. However, business naturally takes a hit as well because of the drop in demand. In addition, fuel is an intermediary product for many goods and services and an increase or decrease in fuel prices is directly linked with consumer prices; that is, inflation. In the past, the possibility of decreasing excise tax has been the subject of numerous political controversies. Bringing excise tax to its previous rate could have certain positive results and, on the other hand, given methodological reasons, an increase or decrease in excise tax cannot be reflected in Ivane Machavariani’s indicator. Therefore, the decision of the Minister of Finance to use this indicator as an argument is a manipulation of facts.
In his speech as part of the Minister’s Hour before the Parliament of Georgia, the Minister of Finance, Ivane Machavariani, stated: “We are the number-three country in the world in terms of the tax burden. It would be impossible for us to provide incentives to business by further tax cuts or tax preferences.”
The indicator which measures the tax revenues to the gross domestic product (GDP) ratio is generally used to assess the tax burden in a country. In his statement, Ivane Machavariani refers to the total tax payable as the share of gross profit which is one of the components of the World Bank’s Ease of Doing Business ranking. Therefore, using this indicator in regard to changes in taxes/incentivising business is irrelevant since it does not cover indirect taxes. The tax burden dynamic in 2005-2019 is given in Graph 1.
Graph 1: Business Tax Burden and Tax Revenues to GDP Ratio in 2005-2019
As stated by the Minister, the business tax burden was 9.9% 2018-2019 which makes Georgia number-three in the world after Vanuatu and Brunei, respectively. The decrease in this indicator is linked with the introduction of the so-called Estonian Model of profit tax in 2017 which means a zero taxation of undistributed profit. In regard to the tax revenues to the GDP ratio, Georgia is 35th of 147 countries with 21.7% as of World Bank’s 2017 data.[1]
The example which runs counter to the claim of the Minister of Finance is the increased excise tax, including on petroleum products, which aimed to offset budget revenues after the introduction of the Estonian Model.
Since 1 January 2017, excise fees on petroleum products have increased. The increased excise tax constitutes a significant component of fuel price. Excise tax is an indirect tax which is eventually reflected in the final price of a commodity and the consumer will be the ultimate taxpayer. However, business naturally takes a hit as well because of the drop in demand. Fuel is an intermediary product for many goods and services and an increase or decrease in fuel prices is directly linked with consumer prices; that is, inflation. A decrease in excise tax and a drop in fuel prices are reflected on the general price level. As a result, profit tax revenues in 2017 decreased by GEL 316 million as compared to 2016 whilst excise revenues in 2017 increased by GEL 365 million as compared to the previous year. The increased excise tax rate on petroleum products was followed by a one-off sharp hike in fuel prices. The price of petrol has increased by GEL 0.25, diesel by GEL 0.20-0.25 and gas by GEL 0.18. Therefore, bringing excise tax to its previous rate could have certain positive results and, on the other hand, given methodological reasons, an increase or decrease in excise tax cannot be reflected in Ivane Machavariani’s indicator. Therefore, the decision of the Minister of Finance to use this indicator as an argument is a manipulation of facts.
[1]Direct taxes – Taxes directly payable by enterprises (profit tax, property tax, etc.).
[1]The World Bank assessed 147 countries in 2017 and 62 countries in 2018. Therefore, discussing 2017’s conjecture would be more informative since Georgia’s indicator only marginally changed in 2018 as compared to 2017.
[2]Indirect Taxes – Taxes (VAT, excise, etc.) which are determined by raising prices on purchased goods or/and rendered services and which is ultimately paid by a consumer whilst making purchase of goods or/and services for a price which includes such tax.