რეზიუმე: საქსტატის მონაცემებით, 2018 წელს 2013 წელთან შედარებით, მოსახლეობის საშუალო თვიური რეალური შემოსავლები ჯამში 6.7%-ით არის გაზრდილი. აღსანიშნავია, რომ მოსახლეობის რეალური შემოსავლები 2017 და 2018 წლებში შემცირდა.
2018 წელს 2013 წელთან შედარებით რეალური მშპ ერთ სულზე 21%-ით არის გაზრდილი. თუმცა აღსანიშნავია, რომ 2013 წლიდან, ხელისუფლების ცვლილების შემდეგ, ქვეყნის ეკონომიკური ზრდის ტემპი შენელდა.
2018 წელს 2013 წელთან შედარებით, აბსოლუტურ სიღარიბის ზღვარს მიღმა მცხოვრები მოსახლეობის წილი 26.2%-დან 20.1%-მდე შემცირდა. სიღარიბის შემცირების ტენდენცია 2011 წელს დაიწყო და 2015 წლის ჩათვლით გაგრძელდა. 2016-2017 წლებში ქვეყანაში სიღარიბის დონე გაიზარდა. 2018 წელს კი სიღარიბეში მცხოვრები მოსახლეობის წილი ისევ შემცირდა.
2018 წელს 2013 წელთან შედარებით, ცხოვრების დონე და მოსახლეობის შემოსავლები გაზრდილია, თუმცა არა მნიშვნელოვნად. ამასთან, უნდა გავითვალისწინოთ, რომ ბოლო 2 წელში მოსახლეობის რეალური შემოსავლები შემცირებულია.
ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ გიორგი კაკაურიძემ, საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის სხდომაზე განაცხადა, რომ „ცხოვრების დონეც და მოსახლეობის რეალური შემოსავლებიც, 2013 წელთან შედარებით, მნიშვნელოვნად არის გაზრდილი“.
საქსტატის მონაცემებით, მოსახლეობის საშუალო თვიური ნომინალური შემოსავლები (ფულადი და არაფულადი სახსრები) 2013-2018 წლებში ყოველწლიურად იზრდებოდა. მოსახლეობის რეალური შემოსავლები (ინფლაციის გათვალისწინებით) 2013-2016 წლებში გაიზარდა, 2017 და 2018 წლებში კი შემცირდა. 2018 წლის მონაცემებით, მოსახლეობის რეალური შემოსავლები 2013 წელთან შედარებით ჯამში 6.7%-ით არის გაზრდილი (იხილეთ გრაფიკი 1).
გრაფიკი 1: მოსახლეობის საშუალო თვიური შემოსავლები, 2013-2018 წლებში
საქსტატის მონაცემებით, (მიებას ექსელი) 2013-2018 წლებში რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტი ერთ სულ მოსახლეზე ყოველწლიურად იზრდებოდა. 2018 წელს 2013 წელთან შედარებით მშპ ერთ სულზე 21%-ით არის გაზრდილი. (იხილეთ გრაფიკი 2)
აქვე აღსანიშნავია, „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების პირობებში ქვეყნის ეკონომიკური ზრდის ტემპი შენელდა. 2004-2012 წლებში ქვეყნის რეალური მშპ წელიწადში, საშუალოდ, 6.2%-ით იზრდებოდა. 2013-2018 წლებში რეალური მშპ-ს ზრდის მაჩვენებელი, საშუალოდ, 3.9%-ს შეადგენდა (იხილეთ ფაქტ-მეტრის სტატია).
გრაფიკი 2: 2013-2018 წლებში რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტი ერთ სულზე (ათასი)
ცხოვრების დონეზე საუბრისას, აღსანიშნავია, რომ ქვეყნისთვის უმთავრეს გამოწვევად კვლავ რჩება სიღარიბე. 2011-2015 წლებში საქართველოში სიღარიბის შემცირების ტენდენცია იყო, 2016-2017 წლებში ქვეყანაში სიღარიბის დონე გაიზარდა. 2018 წელს კი სიღარიბეში მცხოვრები მოსახლეობის წილი ისევ შემცირდა (იხილეთ ფაქტ-მეტრის სტატია).
2018 წლის მონაცემებით, აბსოლუტური სიღარიბის [i] ზღვარს მიღმა საქართველოს მოსახლეობის 20.1% ცხოვრობს, 2013 წელს ეს მაჩვენებელი 26.2%-ს შეადგენდა. 2018 წელს ფარდობითი სიღარიბის[ii] მაჩვენებელი 20.5% იყო, რაც 2013 წლის მაჩვენებელზე 1%-ით ნაკლებია.
---------------------------------------------------------------------------------------------
[i] აბსოლუტური სიღარიბე აჩვენებს მოსახლეობის რა ნაწილი ცხოვრობს საარსებო მინიმუმს ქვემოთ. აბსოლუტური სიღარიბის ზღვრად, ოფიციალური საარსებო მინიმუმია აღებული.
[ii] ფარდობითი სიღარიბე აჩვენებს მოსახლეობის შემოსავლებისა და ხარჯების შესაბამისობას ქვეყანაში საშუალო მოხმარების დონესთან. ღარიბად მიიჩნევა ის, ვინც მთლიანი მოსახლეობის მედიანური [საშუალო] მოხმარების 60%-ზე ნაკლებს მოიხმარს.

Resume: In accordance with the data of the National Statistics Office of Georgia, the population’s average monthly real incomes increased by 6.7% in 2018 as compared to 2013. Of note is that the population’s real incomes decreased in 2017 and 2018.
In 2018, the real GDP per capita increased by 21% as compared to 2013. Although, of note is that since 2013, after the change of government, Georgia’s economic growth rate has slowed down.
In 2018, the share of the population living in absolute poverty decreased from 26.2% to 20.1% as compared to 2013. The poverty reduction trend started in 2011 and continued until 2016. In 2016 and 2017, the level of poverty in Georgia increased whilst the share of the population living in poverty decreased again in 2018.
In 2018, the level of the quality of life as well as the population’s incomes increased as compared to 2013 although the increase was not significant. In addition, we have to take into account that the population’s real incomes have decreased in the last two years.
The Deputy Minister of Finance, Giorgi Kakauridze, at the sitting of the Budget and Finance Committee of the Parliament of Georgia, stated that “both the level of the quality of life and the population’s real incomes have significantly increased as compared to 2013.”
In accordance with the data of the National Statistics Office of Georgia, the population’s average monthly nominal incomes (in monetary and non-monetary forms) increased annually in 2013-2018. The real incomes of the population (considering inflation) increased in 2013-2016 and decreased in 2017 and 2018. According to 2018’s data, the population’s real incomes have increased by 6.7% in total as compared to 2013 (see Graph 1).
Graph 1: Population’s Average Monthly Incomes in 2013-2018
Nominal Incomes Real Incomes
In accordance with the data of the National Statistics Office of Georgia, Georgia’s real GDP per capita increased annually in 2013-2018. In 2018, the GDP per capita increased by 21% as compared to 2013 (see Graph 2).
Of note is that under the Georgian Dream’s rule, Georgia’s economic growth rate has slowed down. In 2004-2012, Georgia’s real GDP increased annually by 6.2% on average. In 2013-2018, the real GDP growth constitutes 3.9% (see FactCheck’s article).
Graph 2: Real GDP Per Capita in 2013-2018 (Thousand)
Speaking of the quality of life, of note is that poverty remains Georgia’s principal challenge. In 2011-2015, there was a poverty reduction trend in the country although the poverty level did increase in 2016-2017. In 2018, the share of the population living in poverty decreased again (see FactCheck’s article).
According to 2018’s data, 20.1% of Georgia’s population lives below the absolute poverty[1] line and this figure was 26.2% in 2013. In 2018, relative poverty[2] was 20.5% which is 1% less as compared to 2013’s figure.
[1] Absolute poverty shows what part of the population lives below the subsistence minimum. The official figure of the subsistence minimum is a threshold of absolute poverty.
[2] Relative poverty shows the relationship between the population’s incomes and expenses and the median consumption level in a country. Those who consume less than 60% of the population’s median (average) consumption are considered to be living in poverty.