რეზიუმე: საქართველოში მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტის[1] განმაპირობებელი ძირითადი ფაქტორი, ისტორიულად, საქონლით ვაჭრობის უარყოფითი სალდოა (ექსპორტისა და იმპორტის სხვაობა). ხელისუფლების ცვლილების წინა, 2011-2012 წლებში, იმპორტი ექსპორტს 3.2 და 3.4 ჯერ აღემატებოდა, დღევანდელი მდგომარეობით, აღნიშნული ფარდობა 2.7-მდე არის შემცირებული. მიუხედავად აღნიშნულისა, უფრო მნიშვნელოვანი მაჩვენებელი, სავაჭრო სალდოს ფარდობა მშპ-სთან, არსებითად არ შეცვლილა. 2011-2012 წლებში მოცემული მაჩვენებელი 33.8 და 35.8%-ს უტოლდებოდა, შემდგომ პერიოდში სავაჭრო სალდოს ფარდობა მშპ-სთან მეტ-ნაკლებად სტაბილურია, 2017-2018 წლებში - 34.5 და 35.6%-ია.
საქონლით ვაჭრობის უარყოფითი სალდო ნაწილობრივ მიმდინარე ანგარიშის სხვა კომპონენტების, როგორც წესი, მომსახურებით ვაჭრობის დადებითი სალდოთი ბალანსდება. ბოლო წლებში განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლების როლი. რაც შეეხება უშუალოდ მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტს, 2011-2012 წლებში შესაბამისად -12.8 და -11.9% იანი უარყოფითი ბალანსით საქართველო 180-მდე ტერიტორიულ ერთეულს შორის ბოლოდან 33-ე და 30-ე ადგილებს იკავებდა. 2017-2018 წლებისათვის მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი არსებითად, შესაბამისად 8.8 და 7.7%-მდე არის შემცირებული, თუმცა აღნიშნულის ფონზეც საქართველოს მდგომარეობა სხვა ქვეყნებთან მიმართებით, არ გაუმჯობესებულა. აქვე აღსანიშნავია, რომ მოცემული მიდგომა გარკვეულწილად უხეშია და არ ითვალისწინებს ცალკეული ქვეყნების ეკონომიკების ინდივიდუალურ მახასიათებლებს, კერძოდ, ნაკლებად განვითარებული ნავთობით მდიდარი ქვეყნების მიმდინარე ანგარიში, როგორც წესი, პროფიციტულია, ბუნებრივი რესურსების ექსპორტის მაღალი წილის ხარჯზე.
საერთო ჯამში, მამუკა ბახტაძის მიერ დასახელებული მონაცემები რეალობასთან უმეტესწილად შესაბამისია. მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტურობა და იმპორტისა და ექსპორტის ურთიერთმიმართება ნამდვილად წარმოადგენდა საქართველოს ეკონომიკის ისტორიულ პრობლემას და ვითარება არსებითად არც დღევანდელი მდგომარეობითაა გაუმჯობესებული[2], თუმცა მსგავს მტკიცებას პრემიერის მოცემული ციტატა არც მოიცავს.
ტელეკომპანია „პირველის“ გადაცემა „რეაქციაში“ სტუმრობისას, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა მამუკა ბახტაძემ აღნიშნა, რომ მათ [„ქართულ ოცნებას“] ერგოთ მძიმე მემკვიდრეობა, რაც გამოიხატებოდა იმპორტზე დამოკიდებულებაში. პრემიერ-მინისტრის განცხადებით, იმპორტი სამჯერ აღემატებოდა ექსპორტს, მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტის კუთხით კი, საქართველოს ერთ-ერთი ყველაზე ცუდი პარამეტრი ჰქონდა მსოფლიოში.
მიმდინარე ანგარიში ცალკეულ ქვეყანასა და დანარჩენ მსოფლიოს შორის ეკონომიკური ურთიერთობის შედეგების გარკვეულ ნაწილს ასახავს. ქვეყანაში შემომავალი და გამავალი ფულადი ნაკადების შესახებ მონაცემები კი სრულყოფილად ქვეყნის საგადასახდელო ბალანსშია მოცემული. საგადასახდელო ბალანსი ერთგვარი ანგარიშია, რომელიც ასახავს ქვეყნის ეკონომიკასა და დანარჩენ მსოფლიოს შორის ფულის მოძრაობას. ბალანსი შედგება მიმდინარე ანგარიშის, კაპიტალის ანგარიშის და ფინანსური ანგარიშისაგან.
მიმდინარე ანგარიში მოიცავს საქონლითა და მომსახურებით ვაჭრობის მუხლს, შემოსავლების და ტრანსფერების მუხლებს. თავის მხრივ, შემოსავლების მუხლი გვიჩვენებს შემოსავლის ნაკადებს საზღვარგარეთიდან (კერძოდ, შრომის ანაზღაურებასა და საინვესტიციო შემოსავალს) და საქართველოდან გადარიცხულ შემოსავლებს. ტრანსფერები მოიცავს მიმდინარე ტრანსფერებს ქვეყნის რეზიდენტებსა და არარეზიდენტებს შორის (მაგალითად, გრანტები, ფინანსური დახმარებები). კაპიტალის ანგარიში შედგება კაპიტალური ტრანსფერებისა და არაწარმოებული არაფინანსური აქტივების შეძენა/გადაცემისაგან. კაპიტალური ტრანსფერის ერთ-ერთი სახეა ვალის პატიება. ფინანსური ანგარიში მოიცავს პირდაპირ ინვესტიციებს, პორტფელის ინვესტიციებს, ფინანსურ წარმოებულებს, სხვა ინვესტიციებსა და სარეზერვო აქტივებს. თუ ქვეყნის მიმდინარე ანგარიში დეფიციტურია, ანუ უფრო მეტი ვალუტა გადის ქვეყნიდან, ვიდრე შემოდის, ეს დანაკლისი ფინანსური ანგარიშით იფარება (ინვესტიციებით, ვალის აღებით და ვალუტის რეზერვების შემცირებით). მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტის დაფინანსება საგარეო ვალით ყველაზე ნაკლებ სასურველი სცენარია. მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტის ცვლილების ტენდენციას ცხრილი 1 ასახავს.
ცხრილი 1: მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი
მშპ (მლნ ლარი) |
20 743 |
24 344 |
26 167 |
26 847 |
29 150 |
31 756 |
34 028 |
37 847 |
41 077 |
მშპ (მლნ დოლარი) |
11 637 |
14 438 |
15 848 |
16 140 |
16 508 |
13 988 |
14 378 |
15 088 |
16 207 |
მიმდინარე ანგარიში (მლნ დოლარი) |
-1 195 |
-1 843 |
-1 886 |
-958 |
-1 789 |
-1 763 |
-1 889 |
-1 333 |
-1 247 |
მიმდინარე ანგარიშის ფარდობა მშპ-სთან (%) |
-10.3% |
-12.8% |
-11.9% |
-5.9% |
-10.8% |
-12.6% |
-13.1% |
-8.8% |
-7.7% |
წყარო: საქართველოს ეროვნული ბანკი; საქსტატი
2018 წელს მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტმა 1.25 მლრდ დოლარი შეადგინა, რაც მთლიანი შიდა პროდუქტის 7.7%-ს შეადგენს. მაჩვენებელი 2017 წელთან შედარებით, 1.1 პროცენტული პუნქტით არის გაუმჯობესებული. მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი კლების ტენდენციით ხასიათდებოდა 2011-2013 წლებშიც და 2013 წლის მდგომარეობით, მკვეთრად, 5.9%-მდე შემცირდა, მომდევნო 2014-2016 წლების პერიოდში კი, ზრდის ტენდენციას დაუბრუნდა. 2017-2018 წლების განმავლობაში, ისევ დეფიციტის შემცირების დინამიკაა გამოკვეთილი.
რაც შეეხება მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტის თვალსაზრისით ქვეყნების შედარებას, ბუნებრივია, სასურველია აღნიშნული მაჩვენებელი იყოს მცირე. ეკონომიკის მოცულობის განსხვავებიდან გამომდინარე, ცალკეული ქვეყნებისთვის მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტის ან პროფიციტის აბსოლუტური მოცულობები არაშედარებადია. მიზანშეწონილია მიმდინარე ანგარიშის მშპ-სთან ფარდობა იქნას გამოყენებული. აქვე აღსანიშნავია, რომ მოცემული მაჩვენებლით ცალკეული ქვეყნების პირდაპირ შედარება დასაშვები, თუმცა გარკვეულწილად უხეში მიდგომაა. მიმდინარე ანგარიშის პროფიციტი, როგორც წესი, ბუნებრივი რესურსებით (ძირითადად ნავთობპროდუქტები) მდიდარ სახელმწიფოებს (კუვეიტი, აზერბაიჯანი, რუსეთი, საუდის არაბეთი) აქვთ მოცემული რესურსის ექსპორტის მაღალი მაჩვენებლიდან გამომდინარე. რაც შეეხება საქართველოს მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტს სხვა ქვეყნებთან შედარებით, 2011-2012 წლებში (ხელისუფლების ცვლილების წინა წლები) დაახლოებით 180 ტერიტორიულ ერთეულს შორის, საქართველო ბოლოდან 33-ე და 30-ე ადგილზე იმყოფებოდა. ბოლო წლებში, მიუხედავად მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტის შემცირების ტენდენციისა, ქვეყნის მდებარეობა მოცემულ სიაში არსებითად არ შეცვლილა (2017 წელს 29-ე ადგილი ).
რაც შეეხება იმპორტისა და ექსპორტის ურთიერთ მიმართებას, საქონლით ვაჭრობა მიმდინარე ანგარიშის ერთ-ერთი კომპონენტია და საქართველოს შემთხვევაში, ისტორიულად, დეფიციტის ფორმირების ძირითადი წყაროა. საქართველოში ექსპორტისა და იმპორტის ცვლილების ტენდენციას გრაფიკი 1 ასახავს.
გრაფიკი 1: იმპორტისა და ექსპორტის ურთიერთმიმართება საქართველოში
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, ხელისუფლების ცვლილების წინა პერიოდში (2011-2012 წლები) იმპორტი ექსპორტს 3.2 და 3.4 ჯერ აღემატებოდა. 2013 წელს აღნიშნული ფარდობა საფეხურეობრივად ეცემა 2.8-იან ნიშნულამდე და უბრუნდება ზრდის ტენდენციას. შედეგად, 2016 წელს აჭარბებს 2012 წლის ნიშნულს და 3.5-ს უტოლდება. 2017-2018 წლებში ისევ კლების ტენდენციაა გამოკვეთილი და იმპორტი ექსპორტს 2.9 და 2.7-ჯერ აღემატება. თავისთავად იმპორტისა და ექსპორტის ფარდობაზე მეტად მნიშვნელოვანი ინდიკატორი სავაჭრო დეფიციტის (ექსპორტს გამოკლებული იმპორტი) მშპ-სთან ფარდობის მაჩვენებელია, შესაბამის მონაცემებს გრაფიკი 2 ასახავს.
გრაფიკი 2: სავაჭრო დეფიციტი მშპ-სთან მიმართებით
სავაჭრო დეფიციტს ფარდობა მშპ-სთან 2011-2012 წლებისათვის 33.8 და 35.8%-ს შეადგენდა. აღნიშნული მაჩვენებელი შემდგომ პერიოდში მეტ-ნაკლებად სტაბილურია, ბოლო წლებში არსებითად არ არის შეცვლილი და 2017-2018 წლებში - 34.5 და 35.6%-ს უტოლდება.
[1] მიმდინარე ანგარიში არის საგადამხდელო ბალანსის ნაწილი, რომელიც მოიცავს საქონლითა და მომსახურებით ვაჭრობას, შემოსავლებსა და მიმდინარე ტრანსფერებს, ხოლო მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი ყალიბდება მაშინ, როდესაც მოცემული კომპონენტებით ჯამში მეტი ვალუტა გაედინება ქვეყნიდან ვიდრე შემოედინება

Resume: The main factor which stipulates the current account deficit in Georgia has historically always been the negative trade balance in trade of goods. In 2011-2012 prior to the change of government, import exceeded export by 3.2 and 3.4 times, respectively. As of today, import exceeds export by a factor of 2.7. Despite this, the more important indicator – the trade deficit to GDP ratio – has not changed significantly. In 2011-2012, this ratio was 33.8% and 35.8%, respectively. In the following periods, the trade deficit to GDP ratio has been stable and constituted 34.5% and 35.6%, respectively, in 2017 and 2018.
A negative trade balance is partially offset by other components of the current account, usually the positive balance of trade in service. In regard to the current account deficit per se, with -12.8% and -11.9% negative balances in 2011 and 2012, respectively, Georgia was ranked in the 33rd and 30th positions from the bottom from among 180 territorial units. In 2017-2018, the current account deficit decreased substantially, to -8.8% and -7.7%, respectively, in these years. Even in light of a better performance, however, Georgia’s positions vis-à-vis other countries has not improved. Of additional note is that this is a somehow rigid approach which does not take into account the individual characteristics of different countries’ economies. In particular, less-developed and oil-rich countries usually have their current account at a surplus at the expense of their large share of the exports of their natural resources.
Bakhtadze’s figures largely correspond to the reality. The current account deficit as well as the import and export ratio has always been a historical problem for Georgia’s economy and the current situation has not improved substantially. However, the Prime Minister’s quote also does not include such a claim.
On air on TV Pirveli’s broadcast, Reaktsia, the Prime Minister of Georgia, Mamuka Bakhtadze, remarked that they (the Georgian Dream) inherited a difficult legacy, meaning a dependence on import. As stated by the Prime Minister, import was thrice as large as exports whilst Georgia had one of the worst parameters in the world in terms of the current account deficit.
The current account illustrates a certain part of economic relations outcomes between a particular country and the rest of the world whilst a country’s balance of payments includes comprehensive data about money inflows and outflows. The balance of payments is a certain account which illustrates the movement of money between the economy of a specific country and the rest of the world. A country’s balance of payments consists of its current account, capital account and financial account.
A current account includes the component of trading with goods and services as well as incomes and transfers. The income component shows inflows of income from abroad (specifically, labour remuneration and investment income) and incomes transferred from Georgia. Transfers include current transfers between the residents and non-residents of a country (for instance grants, financial assistance). A capital account consists of purchase/assignations of capital transfers and non-produced non-financial assets. One of the forms of capital transfers is the forgiveness of debt. A financial account includes direct investments, portfolio investments, financial derivatives, other investments and reserve assets. If a country’s current account is with a deficit; that is, if more money leaves the country as compared to what comes in, the gap is covered by the financial account (by investments, taking debt and a decrease in monetary reserves). The use of foreign debt to fund the current account deficit is the least desirable scenario. Table 1 illustrates trend of changes in the current account deficit.
Table 1: Current Account Deficit
GDP (GEL Million
20,743
24,344
26,167
37,847
41,077
11,637
14,438
15,848
16,508
13,988
15,088
16,207
Current Account (USD Million)
-1,195
-1,843
-1,886
-1,789
-1,763
-1,889
-1,333
-1,247
Current Account to GDP Ratio (%)
-10.3%
-12.8%
-11.9%
-5.9%
-10.8%
-12.6%
-13.1%
-8.8%
-7.7%
Source: National Bank of Georgia, National Statistics Office of Georgia
In 2018, the current account deficit constituted USD 1.25 billion which is 7.7% of the GDP. This figure is an improvement by 1.1 percentage points as compared to 2017. The current account deficit was characterised by a decrease trend in 2011-2013, too, and it dropped sharply to 5.9% as of 2013 whilst it returned to the growth trend in 2014-2016. In 2017-2018 again, there is a deficit decrease dynamic.
In regard to a comparison of countries in terms of the current account deficit, naturally it is desirable to keep that figure low. Given the differences in the size of the economies, certain countries’ absolute figures vis-à-vis their current account deficit or surplus are incomparable. It is appropriate to employ the current account to GDP ratio. To directly compare certain countries with this indicator is permissible although it is somewhat of a rough approach. Countries rich with natural resources (mostly petroleum products), such as Kuwait, Azerbaijan, Russia and Saudi Arabia, usually have a current account surplus given the large share of the export of their resources. In regard to Georgia’s current account deficit vis-à-vis other countries, Georgia was ranked 33rd and 30th from the bottom from among 180 territorial units in 2011-2012 (years prior to the change of government). In the last years, despite a trend of decrease in the current account deficit, Georgia’s position in the given ranking did not change significantly (29th position in 2017 ).
In regard to the import and export ratio, the trade in goods is one of the components of the current account and it has historically been the major factor stipulating Georgia’s current account deficit. Graph 1 illustrates the trend of changes in import and export in Georgia.
Graph 1: Import and Export Ratio
As illustrated by the graph, in years prior to the change of the government (2011-2012), import exceeded export by 3.2 and 3.4 times, respectively, in these years. In 2013, this ratio gradually dropped to 2.8 and returned to a growth trend. As a result, the ratio in 2016 is higher than 2012 and constitutes 3.5. In 2017-2018, there is again a decrease trend and import exceeds export by 2.9 and 2.7 times, respectively, in these years. The trade deficit (export minus import) to GDP ratio is a more important indicator as compared to the export to import ratio and respective data are given in Graph 2.
Graph 2: Trade Deficit to GDP Ratio
In 2011-2012, the current account deficit to GDP ratio was 33.8% and 35.8%, respectively, in these years. In the following periods, the trade balance to GDP ratio has been relatively stable and constituted 34.5% and 35.6%, respectively, in 2017-2018.