რეზიუმე: მოსწავლეთა შეფასების საერთაშორისო კვლევა (PISA) 15 წლის მოზარდების მზაობას ამოწმებს, თუ როგორ შეუძლიათ მათ ყოველდღიურ გამოწვევებს გაუმკლავდნენ იმ ცოდნისა და უნარების გამოყენებით, რაც სკოლაში შეიძინეს. კვლევას ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაცია (OECD) ახორციელებს. იგი 2000 წლიდან, სამ წელიწადში ერთხელ ტარდება და ცოდნას სამი მიმართულებით ამოწმებს: წიგნიერება, მათემატიკა და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებები. საქართველო PISA-ში 2-ჯერ, 2009 და 2015 წლებში მონაწილეობდა.
2009 წლის კვლევის შედეგების მიხედვით, საქართველოს მოსწავლეების მიღწევები OECD ქვეყნების საშუალო მაჩვენებელზე მნიშვნელოვნად დაბალია. წიგნიერებაში მოსწავლეთა საშუალო ქულა 374 ბევრად ჩამოუვარდება PISA-ს საერთაშორისო საშუალო 493 ქულას. მოსწავლეთა დაახლოებით 38%-ის კითხვის უნარი მინიმალურ ან მინიმალურზე დაბალ დონეს შეესაბამებოდა.
2015 წელს საქართველომ საშუალო ქულა გაიუმჯობესა და 411 ქულა მიიღო, თუმცა ის მაინც ბევრად ჩამორჩებოდა მსოფლიო საშუალო 493 ქულას. რაც შეეხება წიგნიერებას, საქართველო იმ 41 ქვეყანას შორის იყო, სადაც კითხვაში მოსწავლეთა მიღწევების საშუალო მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად ჩამორჩება OECD-ის საშუალოს. PISA-ს კითხვის ტესტში მონაწილე მოსწავლეთა ნახევარი (52%) დაბალი მიღწევის ჯგუფში მოხვდა, ხოლო მაღალი მიღწევის ჯგუფში მოსწავლეთა მხოლოდ 1% მოექცა.
პარლამენტის წევრმა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობიდან“, სალომე სამადაშვილმა, განათლების მიმართულებით არსებულ გამოწვევებზე ისაუბრა და განაცხადა: „დღეს ჩვენ საერთაშორისო შეფასებებით გვაქვს გამოწვევა უკვე წერა-კითხვის ცოდნაც კი, PISA-ს შეფასებებს ვგულისხმობ“.
განათლების მიმართულებით საერთაშორისო კვლევებში საქართველოს შედეგებზე ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა (იხ. სტატია 1; სტატია 2; სტატია 3).
2006 წლიდან საქართველო განათლების მიმართულებით სხვადასხვა კვლევებში მონაწილეობდა. მათგან ყველაზე მნიშვნელოვნად, შესაძლოა შემდეგი კვლევები მივიჩნიოთ: წიგნიერების საერთაშორისო კვლევა (PIRLS); მათემატიკის და საბუნებისმეტყველო საგნების სწავლისა და სწავლების კვლევა (TIMSS); მოსწავლეთა შეფასების საერთაშორისო კვლევა (PISA); მასწავლებელთა განათლების და განვითარების საერთაშორისო კვლევა (TEDS-M); სწავლებისა და სწავლის საერთაშორისო კვლევა (TALIS).
სალომე სამადაშვილი განცხადებაში PISA-ს კვლევებზე საუბრობს და მის საფუძველზე განმარტავს, რომ საქართველოსთვის სერიოზული გამოწვევაა მოსწავლეებში წერა-კითხვის ცოდნის საკითხი. შესაბამისად, სტატიის მსჯელობა მოსწავლეთა შეფასების საერთაშორისო კვლევის (PISA) შედეგებს დაეყრდნობა.
აღნიშნული კვლევა 15 წლის მოზარდების მზაობას ამოწმებს, თუ როგორ შეუძლიათ მათ ყოველდღიურ გამოწვევებს გაუმკლავდნენ იმ ცოდნისა და უნარების გამოყენებით, რაც სკოლაში შეიძინეს. კვლევის მიზანს არ წარმოადგენს, შეამოწმოს, თუ რამდენად კარგად აითვისეს მოსწავლეებმა უშუალოდ სკოლის პროგრამა, არამედ იგი მიმართულია განსაზღვროს, რამდენად კარგად არის მოსწავლე მომზადებული საზოგადოებრივ ცხოვრებაში აქტიური და სრულფასოვანი ჩართულობისათვის. კვლევას ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაცია (OECD) ახორციელებს.
PISA-ს კვლევა 2000 წლიდან ტარდება და ამოწმებს ცოდნას სამი მიმართულებით: წიგნიერება, მათემატიკა და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებები. კვლევა იმართება ყოველ სამ წელიწადში ერთხელ და ყოველი მომდევნო ფაზისათვის, დასახელებული სამი სფეროდან, ერთ-ერთს ენიჭება პრიორიტეტული მნიშვნელობა. ასე მაგალითად, 2009-2010 წლის კვლევაში მთავარი კითხვის უნარების შემოწმება იყო, მაშინ, როდესაც 2012 წელს ძირითადი აქცენტი მათემატიკაზე, ხოლო 2015-ში კი, საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებზე გაკეთდა. გარდა ტესტებისა, PISA-ს ფარგლებში მოსწავლეები, მათი მშობლები და სკოლის დირექტორები ავსებენ კითხვარებს, რომელთა მიზანია აჩვენონ, თუ რა ახდენს გავლენას მოსწავლეთა მიღწევებზე.
PISA-ს ფარგლებში ჩატარებული კვლევის შედეგად მოპოვებულ ინფორმაციას მნიშვნელოვანი გავლენა აქვს სწავლისა და სწავლების პროცესზე მთელ მსოფლიოში. საქართველო PISA-ში 2-ჯერ, 2009 და 2015 წლებში მონაწილეობდა. 2012 წელს კი, ქვეყანამ კვლევაში მონაწილეობა არ მიიღო. უარის თქმის ოფიციალური მიზეზი განათლების სამინისტროს არ გაუჟღერებია, თუმცა ერთ-ერთი მოსაზრებით, 2012 საარჩევნო წელს PISA განათლების სისტემის ბევრ პრობლემას გამოიტანდა დღის სინათლეზე, რაც იმ პერიოდში, ყოფილი ხელისუფლების ინტერესებში არ შედიოდა.
PISA 2009 წლის კვლევაში თავდაპირველად 64 ქვეყანა და ადმინისტრაციული ერთეული მონაწილეობდა. თუმცა, მოგვიანებით, 2009+ პროექტის ფარგლებში, მათ დაემატა 10 მონაწილე,[1] მათ შორის იყო საქართველოც. საქართველოში საცდელი კვლევა 2009 წლის შემოდგომაზე, ძირითადი კვლევა კი, 2010 წლის გაზაფხულზე განხორციელდა.
საქართველოს მოსწავლეების მიერ სამივე მიმართულებით - წიგნიერება, მათემატიკა და საბუნებისმეტყველო საგნები - მიღწეული შედეგები, სტატისტიკურად, OECD ქვეყნების საშუალო მაჩვენებელზე მნიშვნელოვნად დაბალია. წიგნიერებაში მოსწავლეთა საშუალო ქულა 374 ბევრად ჩამოუვარდება PISA-ს საერთაშორისო საშუალო 493 ქულას. ამ მონაცემებით საქართველოს შედეგები ყატარის, პერუსა და პანამის მოსწავლეების მიღწევების მსგავსია. გარდა ამისა, აღსანიშნავია, რომ მოსწავლეთა დაახლოებით 38%-ის კითხვის უნარი იმ მინიმალურ ან მინიმალურზე დაბალ დონეს შეესაბამება, რომელიც საჭიროა კითხვის ეფექტიანად და პროდუქტიულად გამოყენებისათვის. რაც შეეხება მათემატიკას, აქ საქართველოს მოსწავლეების საშუალო ქულამ 379 შეადგინა, რაც ასევე მნიშვნელოვნად დაბალია საერთაშორისო საშუალო 496 ქულაზე.
საბუნებისმეტყველო საგნებში ქართველი მოსწავლეების საშუალო ქულაა 373, რაც სხვა სფეროების მსგავსად სტატისტიკურად ძალზე ჩამორჩება საერთაშორისო საშუალო 501 ქულას. ამ სფეროში მოსწავლეთა დაახლოებით 34% ავლენს იმ ელემენტარულ საბაზო ცოდნას, რომელიც მინიმალურ ან მინიმალურზე დაბალ საფეხურს შეესაბამება.
PISA 2009 წლის შედეგები აჩვენებს, რომ საქართველოს საბაზისო საფეხურის მოსწავლეების უმეტესობა არ ფლობს იმ უნარ-ჩვევებს, რომელიც საჭიროა საზოგადოებაში სრულფასოვანი ინტეგრირებისათვის. მათი ცოდნა და შესაძლებლობები არ არის საკმარისი განათლების შემდეგ საფეხურზე გადასასვლელად და შეუსაბამოა ეროვნული სასწავლო გეგმით დასახულ მიზნებთან. PISA-მ გამოავლინა, რომ სკოლა ვერ უზრუნველყოფს მოსწავლეებისთვის იმ ცოდნის და უნარების გადაცემას, რომელიც აუცილებელია ამ ასაკის მოქალაქეებისთვის.
2015 წლის PISA-ს კვლევა კონცენტრირებული იყო საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებზე. კვლევაში მონაწილეობდა მსოფლიოს 70 ქვეყნის 540 000 მოსწავლე. საქართველოდან მონაწილეობა მიიღო 5 808 მოსწავლემ, 5 198 მშობელმა და 261 სკოლის დირექტორმა.
2015 წელს საქართველომ საშუალო ქულა გაიუმჯობესა და 411 ქულა მიიღო, თუმცა ის მაინც ბევრად ჩამორჩება მსოფლიო საშუალო 493 ქულას. რაც შეეხება წიგნიერებას, საქართველო იმ 41 ქვეყანას შორისაა, სადაც კითხვაში მოსწავლეთა მიღწევების საშუალო მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად ჩამორჩება OECD-ის საშუალოს. საქართველოს რეიტინგული ადგილი 59-64 ადგილებს შორის დიაპაზონშია მოქცეული. PISA-ს კითხვის ტესტში მონაწილე მოსწავლეთა ნახევარი (52%) დაბალი მიღწევის ჯგუფში მოხვდა, ხოლო მაღალი მიღწევის ჯგუფში მოსწავლეთა მხოლოდ 1% მოექცა.
მიუხედავად გაუმჯობესებული შედეგებისა, კვლევამ ისევ დაადასტურა, რომ ქართველი მოსწავლეები ჩამორჩებიან მსოფლიოს უმეტესი ქვეყნის მოსწავლეებს მიღწევებში და არ აქვთ შესაბამისი უნარ-ჩვევები.
[1] საქართველო, კოსტა რიკა, ინდოეთის ორი შტატი - ჰიმაჩალ პრადეში და ტამილ ნადუ, მალაიზია, მალტა, მავრიტანია, მირანდა - ვენესუელა, მოლდოვა და არაბეთის გაერთიანებული ემირატები

Resume: PISA is a worldwide study which measures the preparedness of 15 year-old students to handle their everyday challenges by using the knowledge and skills they acquired at school. PISA is administered by the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD). PISA has been administered since 2000 and measures knowledge in three domains: reading literacy, mathematical literacy and scientific literacy. Georgia took part in PISA twice, in 2009 and 2015.
In accordance with PISA 2009, the performance of Georgian students is statistically much lower as compared to the average results of OECD countries.The average number of points for Georgian students – 374 – in reading literacy is significantly lower than the PISA international average of 493 points. Nearly 38% of Georgian students is equal or lower to the minimum standard.
In PISA 2015, Georgia improved its performance and garnered 411 points although this still significantly lags behind the worldwide average of 493 points. In regard to reading literacy, Georgia is among the 41 countries where reading literacy achievements are far lower than that of the OECD average. Of the students who took part in the reading literacy test, half (52%) ended up in the low achievement group whilst only 1% of students were categorised in the high achievement group.
United National Movement MP, Salome Samadashvili, spoke about challenges in the education field and stated: “In accordance with international assessments, I mean PISA assessments, today we even have challenges in literacy.”
FactCheck has already written about Georgia’s results in international assessments in the education field (see article 1, article 2 and article 3).
Since 2006, Georgia has taken part in several major international research studies on the education system. Of those, the most important assessments are as follows: Progress in International Reading Literacy Study (PIRLS), Trends in International Mathematics and Science Study (TIMSS), Programme for International Student Assessment (PISA), Teacher Education and Development Study in Mathematics (TEDS-m) and the Teaching and Learning International Survey.
Salome Samadashvili refers to PISA studies in her statement and based on PISA results, clarifies that reading and writing is a serious challenge among Georgian students. Therefore, the analysis in this article will be focused on PISA results.
PISA measures the preparedness of 15 year-old students to handle their everyday challenges by using the knowledge and skills they acquired at school. The study does not aim to assess student performance in the handling of the school curriculum per se but seeks to understand how well-prepared a student is for his active and full-fledged involvement in public life. PISA is administered by the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD).
PISA has been administered since 2000 and measures knowledge in three domains: reading literacy, mathematical literacy and scientific literacy. PISA is administered every three years and for each new phase, one of the aforementioned three domains is given a priority. For instance, in the 2009-2010 study the priority was given to reading literacy whilst in 2012 emphasis was made on mathematical literacy and in 2015 on scientific literacy. Apart from the tests, as a part of PISA, students, parents and school principals fill out questionnaires which seek to identify the factors which influence student achievements.
Information based on PISA results has a significant impact upon the teaching and learning processes all over the world . Georgia took part in PISA twice, in 2009 and 2015. In 2012, Georgia did not take part in PISA. The Ministry of Education and Science has not stated the official reason as to why the country refused to take part in PISA. However, it is believed that because 2012 was an election year, PISA would have brought many problems in the country’s education system into the spotlight and this was something which was not exactly in the bestinterests of the then Government of Georgia.
Initially, 64 countries and administrative units took part in PISA 2009. However, a little later, as a part of the 2009+ projects, ten new participants including Georgia, were added.[1] The test was administered in Georgia in autumn 2009 and the full-scale research was undertaken in spring 2010.
The performance of Georgian students in all three domains – reading literacy, mathematical literacy and scientific literacy – is statistically much lower as compared to the average results of OECD countries. The average number of points for Georgian students – 374 – in reading literacy is significantly lower than the PISA international average of 493 points. With this result, Georgia is on par with students in Qatar, Peru and Panama. Of additional note is that the reading literacy of nearly 38% of Georgian students is equal or lower to the minimum standard which is necessary for efficient and productive reading. In regard to mathematical literacy, the average score for Georgian students was 379 which is also significantly lower as compared to the international average of 496 points.
The average score for Georgian students in science constitutes 373 which is similar to their scores in reading and mathematical literacy and is tremendously below the international average of 501 points. In science, nearly 34% of students have an elementary basic knowledge which corresponds to the minimum or subscale level.
The PISA 2009 results illustrate that the majority of Georgia’s students does not possess the skills which are necessary for full-fledged integration into society. Student knowledge and abilities are not sufficient for them to move to another level of education and are unsuitable vis-à-vis the goals given in the national curriculum. PISA has identified that school is unable to give students the knowledge and skills which are necessary for citizens of their age.
PISA 2015 was focused on scientific literacy. The participants of PISA 2009 were 540,000 students from 70 countries, including 5,800 students, 5,198 parents and 261 school principals from Georgia.
In PISA 2015, Georgia improved its performance and garnered 411 points although this still significantly lags behind the worldwide average of 493 points. In regard to reading literacy, Georgia is among the 41 countries where reading literacy achievements are far lower than that of the OECD average. Georgia’s ranking position is within the range of 59-64. Of the students who took part in the reading literacy test, half (52%) ended up in the low achievement group whilst only 1% of students were categorised in the high achievement group.
Despite the improved performance, PISA also illustrated that Georgian students lag behind students of most of the world’s countries and do not possess necessary skills.
[1] Georgia, Costa Rica, two states of India – Himachal Pradesh and Tamil Nadu, Malaysia, Mauritania, Miranda (Venezuela), Moldova and the UAE.