"წელს, პირველ კვარტალში ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტის ათვისება 107%-ია. ეს რეკორდული მაჩვენებელია"
მიმდინარე წლის აპრილში გამართულ პრესკონფერენციაზე, პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა განაცხადა, რომ რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მიმდინარე წლის პირველ კვარტალში ბიუჯეტის ათვისების რეკორდული მაჩვენებელი აქვს. "მინდა განსაკუთრებით აღვნიშნო შავლიაშვილის სამინისტროს მუშაობის ეფექტიანობა. სამინისტროს ათვისება 107%-ს შეადგენს, ეს არის რეკორდული მაჩვენებელი" - განაცხადა პრემიერმა. ფაქტ-მეტრი პრემიერ-მინისტრის განცხადებით დაინტერესდა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტის ათვისების მაჩვენებლები გადაამოწმა. 2015 წლის პირველ კვარტალში რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტის გეგმა 144.013 მლნ ლარი იყო, შესრულება კი - 154.462 მლნ ლარია. შესაბამისად, ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტის პირველი კვარტლის შესრულების მაჩვენებელი 107%-ია. იმისთვის, რომ გაგვერკვია, თუ რამდენად არის ეს მაჩვენებელი რეკორდული, გასული წლების (2009-2014) ანალოგიური მონაცემები გავაანალიზეთ.   გრაფიკი 1: ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტის 3 თვის შესრულება (%)
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, ინფრასტრუქტურის სამინისტრომ 2015 წლის პირველ კვარტალში, წინა წლების ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, მართლაც ყველაზე მეტი თანხა აითვისა. თუმცა, ეს მონაცემი მხოლოდ 0.1%-ით აღემატება 2011 წლის პირველი კვარტლის ანალოგიურ მაჩვენებელს. აქვე აღსანიშნავია, რომ წლის პირველ სამ თვეში ბიუჯეტის ათვისების ყველაზე დაბალი მონაცემი (48.5%) 2014 წელს დაფიქსირდა. მეტი ინფორმაციისთვის, ჩვენ გავეცანით, როგორი იყო ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტის ათვისების წლიური მაჩვენებელები 2009-2014 წლებში.   გრაფიკი 2: ინფრასტრუქტურის სამინისტროს წლიური ბიუჯეტის შესრულება (%)
დასკვნა 2015 წლის პირველ კვარტალში რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტი გადაჭარბებით, 107.2%-ით შესრულდა. ბიუჯეტის მსგავსი ათვისების მაჩვენებელი გასული წლების (2009-2014) ანალოგიურ პერიოდში არ დაფიქსირებულა. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ 2011 წლის პირველ კვარტალში სამინისტროს ბიუჯეტი 107.1%-ით შესრულდა, რაც 0.1% ჩამორჩება წლევანდელ მონაცემს. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ირაკლი ღარიბიაშვილის განცხადება არის სიმართლე.

During his press conference in April 2015, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, stated that the Ministry of Regional Development and Infrastructure registered a record number in fulfilling the budget of the first quarter of 2015. "I want to particularly emphasise the effectiveness of Shavliashvili’s Ministry. The Ministry’s budget fulfilment rate is 107% and this is a record number," the Prime Minister declared.
took interest in the accuracy of the Prime Minister’s statement and verified the budget fulfilment rates of the Ministry of Regional Development and Infrastructure.
The planned budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure for the first quarter of 2015 was GEL 144.013 million whilst the budget fulfilment rate was GEL 154.462 million. Therefore, the budget fulfilment rate of the Ministry of Regional Development and Infrastructure for the first quarter of 2015 is 107%. In order to find out whether or not this is truly a record number, FactCheck
analysed the analogous data of the previous years (2009-2014).
Budget Fulfilment Rate of the Ministry of Regional Development and Infrastructure for the First Quarters (%)
As illustrated by the graph, the Ministry of Regional Development and Infrastructure used the largest amount of money in the first quarter of 2015 as compared to analogous periods of the previous years. However, this number exceeds the analogous data from 2011 only by 0.1%.
It must be noted that the lowest rate of budget fulfilment in the first quarters (48.5%) was registered in 2014.
For further information, FactCheck
analysed the annual budget fulfilment rates of the Ministry of Regional Development and Infrastructure in the period of 2009-2014.
Annual Budget Fulfilment Rate (%) of the Ministry of Regional Development and Infrastructure
The budget fulfilment rate of the Ministry of Regional Development and Infrastructure exceeded the planned amount and was registered to be 107.2%. A similar rate of budget fulfilment was not registered in the analogous periods of the previous years (2009-2014). However, it needs to be mentioned that in the first quarter of 2011, the Ministry of Regional Development and Infrastructure had fulfilled 107.1% of the budget which is just 0.1% less than the number registered this year.