2013 წლის 11 სექტემბერს „ნაციონალური მოძრაობის“ საპრეზიდენტო კანდიდატი, დავით ბაქრაძე, ზუგდიდის მოსახლეობას შეხვდა. შეხვედრის მიმდინარეობისას ბაქრაძემ მთავრობის შეუსრულებელ დაპირებებზე ისაუბრა: „ერთი წელია მოთმინებით ვუყურებთ ახალ მთავრობას და ვხედავთ, რომ ნაცვლად ახალი სამუშაო ადგილების შექმნისა, მხოლოდ 3 თვეში 42,000 სამუშაო ადგილი დაიკარგა“ (იხ. ბმულები: ინფო9 / „თავისუფალი ზონა“ / unm.ge).
ფაქტ–მეტრმა პრეზიდენტობის კანდიდატის განცხადების სიზუსტის შემოწმება გადაწყვიტა.
როგორ ჩანს, დავით ბაქრაძე თავის განცხადებაში 2013 წლის პირველ სამ თვეს და საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მიერ გამოქვეყნებულ ინფორმაციას გულისხმობდა, რომლის მიხედვითაც, 2013 წლის პირველ სამ თვეში (პირველ კვარტალში) ბიზნეს სექტორში დასაქმებული ადამიანების რაოდენობა 2012 წლის მეოთხე კვარტალში დასაქმებულთა რაოდენობასთან შედარებით 42,100–ით იყო შემცირებული. ზემოაღნიშნული სტატისტიკის გამოქვეყნების შემდეგ (სტატისტიკა 2013 წლის 4 ივნისს გახდა საჯარო), „ნაციონალური მოძრაობა“ აქტიურად აკრიტიკებდა მთავრობის ეკონომიკურ პოლიტიკას და სხვა არგუმენტებთან ერთად ეს ციფრებიც მოჰყავდა (იხილეთ შესაბამისი ბმულები: რუსთავი–2 / unm.ge). სამუშაო ადგილების შემცირების საკითხი პარლამენტის სესიებზეც მრავალჯერ გაჟღერდა. ერთ-ერთი ასეთი განცხადება ფაქტ–მეტრმაც გადაამოწმა. (იხ.ბმული)
როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, 2013 წლის 4 ივნისს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა ბიზნეს–სექტორის მიმდინარე წლის პირველი კვარტლის ამსახველი მონაცემები გამოაქვეყნა. „საქსტატის“ ინფორმაციით, 2012 წლის მეოთხე კვარტალში ბიზნეს-სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობა 527,800–ს შეადგენდა, 2013 წლის პირველ კვარტალში კი - 485,700–ს. როგორც ხედავთ, 2013 წლის პირველ კვარტალში სამუშაო ადგილები 42,100-ით მართლაც შემცირებულია, თუმცა, „საქსტატის“ აღმასრულებელი დირექტორის, ზაზა ჭელიძის თქმით, პირველი და მეოთხე კვარტლების შედარება არასწორ ინტერპრეტაციას იძლევა და მიზანშეწონილი არ არის. ჭელიძე განმარტავს, რომ პირველი კვარტლის მონაცემები მეოთხე კვარტლის მაჩვენებლებზე ძირითადად ყოველთვის ნაკლებია. ამ ტენდენციას სეზონურობის ფაქტორი განაპირობებს, რადგან მეოთხე კვარტალში ბიზნესის აქტივობა პიკს აღწევს სოფლის მეურნეობაში, მომსახურებისა და სამშენებლო სფეროებში. მსგავსი აქტივობა წლის დასაწყისში, პირველ კვარტალში, არ არის.
ეს საკითხი ფაქტ–მეტრმა საფუძვლიანად გამოიკვლია. ჩვენ შევისწავლეთ ევროპული და ამერიკული წყაროები და აღმოჩნდა, რომ პირველი და მეოთხე კვარტლების შედარება მხოლოდ იმ შემთხვევაშია შესაძლებელი, თუ სეზონურობის ფაქტორს გამოვრიცხავთ. აღსანიშნავია, რომ “საქსტატს” სეზონურობის ცვალებადობის გამომრიცხავ მონაცემთა დამუშავების მეთოდოლოგია არ გააჩნია. შესაბამისად, ამა თუ იმ კვარტლის წინა (ან ნებისმიერ სხვა) კვარტალთან შედარება ვერ ხერხდება და მოცემული კვარტლის შედარება მხოლოდ წინა, (ან ნებისმიერ სხვა) წლის იგივე კვარტალთანაა შესაძლებელი. 2013 წლის პირველი კვარტლის 2012 წლის პირველ კვარტალთან შედარებამ გვიჩვენა, რომ ბიზნეს სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობა კი არ შემცირდა, არამედ 15,700–ით გაიზარდა (2012 წლის პირველ კვარტალი–470,000 დასაქმებული, 2013 წლის პირველი კვარტალი–485,700 დასაქმებული).
ბიზნეს სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობის მთლიანი მაჩვენებელი ჩვიდმეტი სხვადასხვა სფეროს მონაცემების შეკრების შედეგად მიღებულ რიცხვს წარმოადგენს. ამ სფეროებიდან შესამჩნევ კლებას მხოლოდ სამშენებლო ბიზნესში ჰქონდა ადგილი. 2013 წლის პირველ კვარტალში მშენებლობაში დასაქმებული ადამიანების რაოდენობა 40,863–ს შეადგენდა, რაც 6119–ით ნაკლებია 2012 წლის პირველ კვარტალში დაფიქსირებულ მაჩვენებელზე. თუმცა, სამშენებლო სფეროში დასაქმებულთა რაოდენობის კლება სხვა სფეროებში (კერძოდ: მრეწველობა, ვაჭრობა, სასტუმროები და რესტორნები, ოპერაციები უძრავი ქონებით, განათლება, ჯანმრთელობის დაცვა და ა.შ) ნაჩვენები ზრდით კომპენსირდება და საერთო ჯამში, 2013 წლის პირველ კვარტალში, 2012 წლის იგივე პერიოდთან შედარებით, დასაქმებულთა რაოდენობის 15,700–ით ზრდა ფიქსირდება.
დავით ბაქრაძის განცხადებიდან გამომდინარე ჩვენ საკვლევ პერიოდს მხოლოდ 2013 წლის პირველი კვარტალი წარმოადგენს, თუმცა, აქვე მცირე ინფორმაციის სახით დავამატებთ, რომ 3 სეტემბერს „საქსტატმა“ 2013 წლის მეორე კვარტლის მონაცემებიც გამოაქვეყნა. თუ ამ მონაცემებს 2012 წლის ანალოგიურ მაჩვენებლებს შევადარებთ, ვნახავთ, რომ კლების ტენდენცია არც აქ შეინიშნება, პირიქით, სახეზეა მცირე ზრდა. 2012 წლის მეორე კვარტალში დასაქმებულთა რაოდენობა 503,100–ს შეადგენდა, ხოლო მიმდინარე წლის მეორე კვარტალში ეს ციფრი 503,500–ს უდრის.
დავით ბაქრაძის განცხადების გადამოწმების შედეგად აღმოჩნდა, რომ 2013 წლის პირველ კვარტალში დასაქმებულთა რაოდენობა 2012 წლის მეოთხე კვარტალთან შედარებით 42,100–ით ნაკლებია, თუმცა, ჩვენმა კვლევამ აჩვენა, რომ იმ შემთხვევაში თუ სეზონურობის ფაქტორის გამორიცხვა შეუძლებელია (შეგახსენებთ, „საქსტატს“ სეზონურობის გამომრიცხავი მონაცემთა დამუშავების მეთოდოლოგია არ გააჩნია), პირველი და მეოთხე კვარტლების შედარება არამართებულია და მცდარ ინტერპრეტაციას იძლევა, მით უმეტეს მაშინ, როცა მონაცემების რეკომენდირებული შედარებისას (როცა კონკრეტული კვარტალი წინა წლის ანალოგიურ კვარტალს დარდება) სამუშაო ადგილების ზრდა ფიქსირდება.
საკითხის შესწავლის შედეგად მიღებული გარემოებების საფუძველზე შეგვიძლია ვთქვათ, რომ პრეზიდენტობის კანდიდატის განცხადება არაზუსტია, თუმცა, ჩვენ დავით ბაქრაძის ფრაზას ფაქტ–მეტრის გრადაციით - „მცდარი“ არ ვაფასებთ, რადგან შემდეგ ფაქტორებს ვითვალისწინებთ: მიუხედავად იმისა, რომ პირველი და მეოთხე კვარტლების შედარება ვერ ხერხდება, მაინც რჩება კითხვა - როდესაც 2013 წლის პირველ კვარტალში 2012 წლის მეოთხე კვარტალთან შედარებით დასაქმებულთა რაოდენობა 42,100–ით არის შემცირებული (ამ ციფრს პრეზიდენტობის კანდიდატი სწორად უთითებს) ეს ნიშნავს იმას, რომ მხოლოდ სეზონურ უმუშევრობასთან გვაქვს საქმე და სამუშაო ადგილები რეალურად საერთოდ არ გაუქმებულა? სტატისტიკა ამ კითხვაზე ზუსტ პასუხს ვერ გვაძლევს. ბუნებრივია, სეზონურ უმუშევრობას აქვს ადგილი, მაგრამ ასევე ვერ გამოვრიცხავთ დასაქმებულთა რიცხვის რეალურ კლებასაც. ამ ვარაუდის სასარგებლოდ რამდენიმე ეკონომიკური მონაცემის მოშველიებაც შეიძლება. 2013 წლის პირველ კვარტალში ქვეყნის მთლიანი შიდა პროდუქტის რეალურმა ზრდამ 2.4% შეადგინა. წინა წლის ანალოგიურ პერიოდში ეს მაჩვენებელი 6.7% უდრიდა. სახეზეა მშპ–ს ზრდის ტემპის მკვეთრი ვარდნა. გარდა ამისა, 2013 წლის პირველ კვარტალში შემცირდა დღგ–ს გადამხდელ საწარმოთა ბრუნვის ზრდის ტემპიც. ეკონომიკაში არსებული ამგვარი სურათი სავარაუდოდ ბიზნეს–სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობაზეც მოახდენდა შესაბამის გავლენას. ამ გარემოებების გათვალისწინებით, ჩვენ ვასკვნით, რომ დავით ბაქრაძის განცხადება: „ნაცვლად ახალი სამუშაო ადგილების შექმნისა, მხოლოდ 3 თვეში 42,000 სამუშაო ადგილი დაიკარგა“, არის მეტწილად მცდარი.

On 11 September 2013 Davit Bakradze, the presidential candidate of the United National Movement, met with members of the local population in Zugdidi. In the course of the meeting Bakradze spoke with regard to the unfulfilled promises of the government: “We’ve been observing the actions of the current government with patience for a year, now, and we see that instead of new jobs being created, 42,000 jobs have been lost in just three months.”
FactCheck decided to check the accuracy of the presidential candidate’s statement.
Apparently, in his statement, Davit Bakradze was referring to the first three months of 2013 and to the data for that period published by the National Statistics Office of Georgia according to which in the first three months of 2013 (first quarter) the number of people employed in the business sector decreased by 42,100 as compared to the fourth quarter of 2012.
Following the publication of the abovementioned statistics (statistical data was made public on 4 June 2013), the United National Movement has been strongly criticising the economic policy of the current government and, along with other arguments, based its criticism upon the abovementioned statistical data (see link Rustavi2). The issue of job cuts has been voiced on multiple occasions at the Parliamentary sessions and one of those statements has even been checked by FactCheck (see link).
As noted above, on 4 June 2013 the National Statistics Office of Georgia published statistical data for the first quarter of the current year depicting the situation in the business sector.
According to GeoStat, in the fourth quarter of 2012 the number of employees in the business sector amounted to 527,800 while in the first quarter of 2013 the number was at 485,700. As can be seen, the amount of jobs in the business sector has indeed decreased by 42,100. Zaza Chelidze, Executive Director of GeoStat, asserts, however, that a comparison between first and fourth quarters gives way to inaccurate interpretations and is thus not recommended. Chelidze further explains that the numbers of the first quarter tend to be lower than those from the fourth. This tendency is caused by seasonal specifications as in the fourth quarter the business sector reaches its peak in the agricultural, service and construction sectors. Similar levels of business activity are not present at the beginning of the year during the first quarter.
FactCheck examined the matter thoroughly by studying European and American sources and found that a comparison of the first and fourth quarters is possible only in the case of making seasonal adjustments to the data. It is to be noted that GeoStat has no methodology of seasonal adjustment worked out and so only parallel quarters of different years can be compared to each other which renders impossible a comparison of any other quarters.
Weighing the first quarters of 2012 and 2013 against each other, we see that the number of people employed in the business sector has not dropped but increased by 15,700.
The total number of people employed in the business sector represents the sum of the indicators from seventeen different fields. A significant drop was observed only in one of those fields – construction business. In the first quarter of 2013, 40,863 people were employed in the construction field, which is 6119 less than in the first quarter of 2012. This drop in the construction field, however, is redeemed by an increase observed in other fields (manufacturing, trade, hotels and restaurants, real estate operations, education, health care and so forth) and on the whole, in the first quarter of 2013, we witness an increase of employment by 15 700 as compared to the first quarter of 2012.
Davit Bakradze’s statement limited the time interval of our research to the first quarter of 2013 but it could be of interest to also present the data for the second quarter of 2013 which was published by GeoStat on 3 September. If we compare these numbers to the relevant figures of the second quarter of 2012, no decrease is observed here either; on the contrary, we can see a slight increase in the figures. In the second quarter of 2012 the number of persons employed in the business sector amounted to 503,100 while in the relevant period of the current year the number was at 503,500.
In the course of verifying Davit Bakradze’s statement we found that the number of people employed in the business sector in the first quarter of 2013 dropped by 42,100 as compared to the relevant period of 2012. Our research, however, revealed that the comparison of the first and fourth quarters gives inaccurate results if the data is not seasonally adjusted (GeoStat has no methodology of seasonal adjustment). This comparison is evermore unreliable as the comparison of the parallel quarters reveals an increase in the number of employment.
Considering the circumstances uncovered by our research, we can assert that the presidential candidate’s statement is inaccurate. Despite this fact, we do not rate Davit Bakradze’s statement with our gradation “False” as we take into account the following factors: Even though we cannot compare the first quarter to the fourth, the question still remains - Can we assume that the decrease by 42,100 (the figure is correctly indicated by the candidate) is solely related to seasonal specifications and no long-term job cuts are present? Statistical data does not provide definite answers to this question. Naturally, seasonal decrease in employment has taken place but we cannot discard the possibility of a real decrease of employment. This possibility gains in strength due to various economic conditions. Real GDP growth rate in the first quarter of 2013 was 2.4% whereas in the same period of the last year the same indicator was at 6.7%. A drastic decline in the GDP growth rate is apparent. Apart from this, a decrease was registered in the turnover growth rate of VAT paying companies. In all likelihood, the economic circumstances described above would have relevant effects upon the employment rates in the business sector. Bearing these circumstances in mind we conclude that Davit Bakradze’s statement, “Instead of new jobs being created, 42,000 jobs have been lost in just three months,” is MOSTLY FALSE.