ირაკლი კობახიძე: ქართულ კანონპროექტი, რომელიც არის ინიცირებული „ხალხის ძალის“ მიერ, არის მთლიანად შესაბამისობაში ადამიანის უფლებების სტანდარტებთან
რეზიუმე: ევროპული სტრუქტურების მიერ დადგენილი სტანდარტები ცხადყოფს, რომ ე.წ. უცხოეთის აგენტების შესახებ კანონები ადამიანის უფლებებთან შეუსაბამოა და დემოკრატიული საზოგადოების პრინციპებს საფრთხეს უქმნის. იგივე შეიძლება ითქვას „ქართული ოცნების“ კანონპროექტზეც, რომელიც ევროკავშირის სამართლებრივ სისტემასთან შეუთავსებელია. ამას ქვეყნის სტრატეგიული პარტნიორების (ევროკავშირი, ევროპის საბჭო, გაერო, აშშ) ბოლოდროინდელი განცხადებებიც მოწმობს, სადაც ისინი პირდაპირ აღნიშნავენ, რომ ინიციირებული კანონპროექტი რუსულია და ევროკავშირის ღირებულებებსა და პრინციპებს ის არ შეესაბამება.
აღნიშნულის გათვალისწინებით, ირაკლი კობახიძის განცხადება, რომ „ხალხის ძალის“ მიერ ინიცირებული კანონპროექტი ადამიანის უფლებების სტანდარტებთან მთლიანად შესაბამისობაშია, „ფაქტ-მეტრის“ შეფასებით, არის ტყუილი.
14 თებერვალს საპარლამენტო უმრავლესობის ნაწილმა, „ხალხის ძალამ“, პარლამენტში „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონპროექტი დააინიციირა. კანონპროექტის თანახმად, უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის უზრუნველყოფის მიზნით, უცხოური გავლენის აგენტების რეესტრი შეიქმნება, სადაც ყველა ის არასამეწარმეო იურიდიული პირი და მედიასაშუალება დარეგისტრირდება, რომელთა შემოსავლების 20%-ზე მეტი უცხოური ძალების მიერ ფინანსდება. კანონპროექტს მხარი „ქართულმა ოცნებამ“ დაუჭირა.
„ქართული ოცნების“ თავმჯდომარის, ირაკლი კობახიძის შეფასებით, კანონპროექტის ამერიკული ანალოგი ადამიანის უფლებების სტანდარტებთან მთლიანად შეუსაბამოა და ის რუსული კანონის მსგავსია: ვკითხულობდი კიდევ ერთხელ ამერიკულ კანონს და არის სრული კატასტროფა. პირდაპირ შემიძლია გითხრათ, როგორც იურისტმა, ადამიანის უფლებათა სპეციალისტმა, რომ არის სრული კატასტროფა. ჩვენ ასეთი კანონის მიღებას საქართველოს პარლამენტში ნამდვილად ვერ ვიკადრებდით. მისივე თქმით, „ „ხალხის ძალის“ მიერ შემუშავებული კანონპროექტი ადამიანის უფლებებთან მთლიანად შესაბამისობაშია“.
„ფაქტ-მეტრმა“ ირაკლი კობახიძის აღნიშნული განცხადება გადაამოწმა.
რა წერია კანონპროექტში
კანონპროექტით შემოდის უცხოური გავლენის აგენტის ცნება და ის ასეა განმარტებული:
ა) ისეთი ა()იპ, რომელიც არ არის დაფუძნებული ადმინისტრაციული ორგანოს მიერ, რომელიც არ არის სპორტული ფედერაცია… რომლის მიერ კალენდარული წლის განმავლობაში მიღებული მთლიანი შემოსავლის 20%-ზე მეტის წყარო უცხოური ძალაა;
ბ) ტელევიზიები, რომლის მიერ კალენდარული წლის განმავლობაში მიღებული მთლიანი შემოსავლის (გარდა რეკლამისა) 20%-ზე მეტის წყარო უცხოური ძალაა;
გ) იურიდიული პირი, რომელიც ფლობს საქართველოში მოქმედ ბეჭდურ საშუალებას ან ინტერნეტგამოცემას და რომლის შემოსავლის (გარდა რეკლამისა) 20%-ზე მეტის წყარო უცხოური ძალაა.
შესაბამისი სუბიექტის მიერ მიღებული შემოსავლის წყარო უცხოური ძალაა, თუ:
ა) აღნიშნულმა სუბიექტმა უცხოური ძალისგან პირდაპირ ან არაპირდაპირ მიიღო შემოსავალი;
ბ) აღნიშნულმა სუბიექტმა პირდაპირ ან არაპირდაპირ მიიღო შემოსავალი იმ იურიდიული პირისგან, რომელმაც უცხოური ძალისგან პირდაპირ ან არაპირდაპირ მიიღო შემოსავალი;
გ) აღნიშნული შემოსავლის წყარო არ არის იდენტიფიცირებული.
რაც შეეხება უცხოურ ძალას,კანონპროექტისთანახმად, ასეთად ჩაითვლება:
ა) უცხო სახელმწიფოს ხელისუფლების სისტემის შემადგენელი სუბიექტი;
ბ) ფიზიკური პირი, რომელიც არ არის საქართველოს მოქალაქე;
გ) იურიდიული პირი, რომელიც არ არის დაფუძნებული საქართველოს კანონმდებლობის საფუძველზე;
დ) ისეთი ორგანიზაციული წარმონაქმნი (მათ შორის, ფონდი, ასოციაცია, კორპორაცია, კავშირი, სხვა სახის ორგანიზაცია) ან პირთა სხვა სახის გაერთიანება, რომელიც დაფუძნებულია უცხო სახელმწიფოს სამართლის ან/და საერთაშორისო სამართლის საფუძველზე.
სუბიექტი, რომელიც უცხოური გავლენის აგენტის კრიტერიუმებს აკმაყოფილებს, ვალდებული იქნება, უცხოური გავლენის აგენტად დარეგისტრირდეს. მასვე ექნება ვალდებულება, განაცხადში ასახოს ისეთი სახის ინფორმაცია, როგორიცაა მისი საიდენტიფიკაციო მონაცემები, ინფორმაცია წინა წლის განმავლობაში მიღებული/დახარჯული ნებისმიერი ფულადი თანხისა და სხვა სახის მატერიალური სარგებლის წყაროს, ოდენობისა და მიზნობრიობის შესახებ.
უცხოური გავლენის აგენტად რეგისტრირებული სუბიექტი ვალდებული იქნება, იანვრის თვეშისააგენტოსსაფინანსო დეკლარაცია ელექტრონულად წარუდგინოს. აღსანიშნავია, რომ უცხოური გავლენის აგენტის გამოსავლენად ან კანონის რომელიმე მოთხოვნის შესრულების შესამოწმებლად საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო უფლებამოსილი იქნება, სუბიექტის მონიტორინგი ნებისმიერ დროს განახორციელოს.
უცხოური გავლენის აგენტთა რეესტრში შეტანილი ინფორმაცია საჯარო იქნება.
კანონპროექტი შესაბამისი პირობების (მაგ. უცხოური გავლენის აგენტად რეგისტრაციისთვის თავის არიდება ან საფინანსო დეკლარაციის წარუდგენლობა) ადმინისტრაციული სახის პასუხისმგებლობას ითვალისწინებს - კერძოდ, ფულად ჯარიმას სხვადასხვა მოცულობით, ჯარიმის მაქსიმალური რაოდენობა - 25 000 ლარს შეადგენს.
ჯდება, თუ - არა ქართული კანონპროექტი ადამიანის უფლებების ევროპულ სტანდარტებში
ე.წ. უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის კანონის რუსულმა და უნგრულმა მოდელებმა ევროპული სტრუქტურების მხრიდან - კანონის ფორმულირებიდან, მიზნებიდან და თანმდევი შედეგებიდან გამომდინარე (ამავე თემაზე, იხ. „ფაქტ-მეტრის“ სტატიაში), მწვავე შეფასებები დაიმსახურა. გამომდინარე იქიდან, რომ აღნიშნულ კანონებსა და კანონპროექტის ქართულ ვერსიას შორის არაერთი მსგავსებაა, შეგვიძლია ვიმსჯელოთ, რამდენად შეიძლება ეს კრიტიკა „ქართული ოცნების“ მიერ მხარდაჭერილ კანონპროექტსაც მიემართოს.
ტერმინი „უცხოეთის აგენტი“
როგორც აღვნიშნეთ, კანონპროექტის ქართული ვერსიით განისაზღვრება „უცხოურიგავლენისაგენტის“ ცნება. მსგავს ტერმინს („უცხოეთის აგენტი“), ითვალისწინებს რუსული კანონი ე.წ. უცხოეთის აგენტების შესახებ, რომელიც ევროპული სტრუქტურების მიერ უარყოფითად არის შეფასებული.
ვენეციის კომისიის 2014 წლის მოსაზრებით (რუსულ კანონთან დაკავშირებით), უცხოური დაფინანსების მიმღები ორგანიზაციების „უცხოეთის აგენტებად” რეგისტრაცია, დემოკრატიულ საზოგადოებაში გამჭვირვალობის უზრუნველსაყოფად აუცილებელი ზომა არ არის. კომისიის შეფასებით, მხოლოდ ფაქტი, რომ ორგანიზაცია უცხოურ დაფინანსებას იღებს, ამ ორგანიზაციისთვის „უცხოეთის აგენტის“ სტატუსის მინიჭებას ვერ ამართლებს.
დოკუმენტში ვკითხულობთ, რომ კანონი, რომელიც უდავოდ ნეგატიური კონოტაციის ტერმინის, „უცხოეთის აგენტის“ მინიჭებას ითვალისწინებს, საზოგადოებაში ეჭვსა და უნდობლობას იწვევს, არასამთავრობო ორგანიზაციების სტიგმატიზებას ახდენს და მათ საქმიანობაზე მსუსხავი ეფექტი აქვს.
ტერმინ „უცხოეთის აგენტთან“ დაკავშირებით ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომაც (ECHR) იმსჯელა, კერძოდ, გადაწყვეტილებაში, რომელიც ე.წ. უცხოეთის აგენტების შესახებ რუსეთის კანონს ეხება.
სასამართლოს შეფასებით, „უცხოურ აგენტებად“ რეგისტრაციამ ორგანიზაციებს საჯარო ცხოვრებაში ჩართულობა და საქმიანობის განხორციელება შეუზღუდა. გადაწყვეტილებაში, ასევე აღნიშნულია, რომ „უცხოეთის აგენტის“ სტატუსის შექმნა დემოკრატიული საზოგადოებისთვის აუცილებელი არ იყო და ხელისუფლებამ ვერ წარმოადგინა სათანადო და საკმარისი მიზეზები მის შესაქმნელად, ასევე, ვერ აჩვენა, რომ ამით გამჭვირვალობის გაზრდას ხელი შეუწყო.
არასამთავრობო ორგანიზაციებისთვის „უცხოეთის აგენტის“ (და სხვა, მსგავსი შინაარსის ტერმინების) სტატუსის მინიჭების მასტიგმატიზებელ ეფექტს ხაზს, ასევე, უსვამს ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისი (ODIHR), საერთაშორისო უფლებადამცველი ორგანიზაციები Amnesty International და იურისტთა საერთაშორისო კომისია (ICJ).
აღსანიშნავია, რომ ევროკავშირის არცერთ ქვეყანაში არ მოქმედებს კანონმდებლობა, რომელიც არასამთავრობო ორგანიზაციებს „უცხოეთის აგენტის” სტატუსს ანიჭებს.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, შეიძლება ითქვას, რომ „ქართული ოცნების“ კანონპროექტი, სულ მცირე, ტერმინი „უცხოური გავლენის აგენტის“ გამო, ევროპული სტრუქტურების მიერ დადგენილ სტანდარტებთან მოდის წინააღმდეგობაში.
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის კანონების მთავარი პრობლემა მხოლოდ ტერმინი „უცხოელი აგენტი“ ან „უცხოური გავლენის აგენტი“ არაა, ისევე, როგორც განსახილველი კანონპროექტის შემთხვევაში. მაგალითად, უნგრული მოდელი „აგენტის“ ნაცვლად იყენებდა ტერმინს „უცხოური დაფინანსების მიმღები ორგანიზაცია“. მიუხედავად შედარებით შერბილებული ტერმინისა, ვენეციის კომისიამ ეს უკანასკნელიც მასტიგმატიზებლად ჩათვალა. საბოლოოდ, ამ და სხვა მიზეზების გამო, საერთაშორისო წნეხის შემდეგ, უნგრეთი იძულებული გახდა სამოქალაქო სექტორის მასტიგმატიზებელი კანონი გაეუქმებინა.
დისკრიმინაციული მოპყრობა
„უცხოეთიდან დაფინანსებული ორგანიზაციების გამჭვირვალობის“ უნგრულ კანონთან მიმართებით, 2020 წელს მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლომ დაადგინა: „სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისთვის რეგისტრაციის, დეკლარაციისა და გამოქვეყნების ვალდებულებების დაკისრებით, რომლებიც პირდაპირ ან ირიბად იღებენ დადგენილ ზღვარზე მეტ ფინანსურ მხარდაჭერას უცხოეთიდან და ითვალისწინებს ჯარიმების გამოყენების შესაძლებლობას იმ ორგანიზაციებზე, რომლებიც არ ასრულებენ ამ ვალდებულებებს, უნგრეთმა შემოიღო დისკრიმინაციული და გაუმართლებელი შეზღუდვები როგორც ამ ორგანიზაციებთან, ასევე იმ პირებთან მიმართებით, რომელნიც მათ დახმარებას უწევენ“.
სასამართლომ კანონი დისკრიმინაციულად მიიჩნია, რამდენადაც ის კონკრეტული, დისკრიმინაციული ნიშნით განასხვავებდა და ზღუდავდა კერძო სექტორში მოქმედ, იდენტური მანდატისა და საქმიანობის ორგანიზაციებს.
ამასთან, სასამართლომ დაადგინა, რომ კანონი ეწინააღმდეგებოდა ევროკავშირის ფუნქციონირების შესახებ ხელშეკრულებით გათვალისწინებულ ფუნდამენტურ უფლებას – კაპიტალის თავისუფალ მიმოქცევას [1]. სასამართლოს განმარტებით, კანონი განსხვავებულ მოპყრობას ითვალისწინებდა ქვეყნის შიგნით მიმოქცევაში მყოფ და უცხო ქვეყნიდან შემავალი კაპიტალის მიმართ, რამდენადაც ის კერძოდ, ექსკლუზიურად და მიზანმიმართულად ვრცელდებოდა მხოლოდ იმ ასოციაციებსა და ფონდებზე, რომლებიც ფინანსურ მხარდაჭერას უცხო ქვეყნიდან იღებენ.
თანაბარ, ერთნაირ სიტუაციაში დისკრიმინაციულ მოპყრობას ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენცია და სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების შესახებ საერთაშორისო პაქტიც კრძალავს, რომელთა ხელმომწერი ქვეყანა საქართველოცაა. ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს თავის ერთ-ერთ გადაწყვეტილებაში [2] განმარტებული აქვს, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციის უცხოური წარმომავლობა განსხვავებული მოპყრობის ლეგიტიმური მიზეზი არ უნდა გახდეს. ვენეციის კომისიის შეფასებით, აღნიშნული მიდგომა უცხოურ დაფინანსებასაც ეხება.
ევროპული სასამართლოების მიერ განვითარებული ზემოაღნიშნული მსჯელობა და საერთაშორისო სამართლებრივი ნორმები, მისი შინაარსიდან გამომდინარე, „უცხოელი აგენტების“ შესახებ ქართულ კანონპროექტსაც მიემართება. შესაბამისად, შეიძლება ითქვას, რომ ევროპული სტრუქტურების მიერ დადგენილი სტანდარტების თანახმად, „ქართული ოცნების“ კანონპროექტიც დისკრიმინაციულია.
გაერთიანების თავისუფლების შეზღუდვა
ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი უფლება, რომლის დარღვევის რისკსაც ე.წ. აგენტების შესახებ კანონი ატარებს, ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-11 მუხლით გათვალისწინებული გაერთიანების თავისუფლებაა.
აღნიშნული უფლების დარღვევა ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ „აგენტების შესახებ“ რუსულ კანონთან დაკავშირებით უკვე დაადგინა. კერძოდ, სასამართლომ დაასკვნა, რომ რუსული კანონით გათვალისწინებული ზომების კომბინაციამ: ინსპექტირების დაწესებამ, რეგისტრაციისთვის გათვალისწინებულმა მოთხოვნებმა, სანქციებმა და სხვა შეზღუდვებმა, არასამთავრობო ორგანიზაციებსა და მათ ქმედებებზე პირდაპირ იმოქმედა, რის გამოც ზოგიერთმა ორგანიზაციამ არსებობაც კი შეწყვიტა.
გაერთიანების თავისუფლების უფლების დარღვევა უნგრულ კანონთან მიმართებით მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლომაც დაადგინა და აღნიშნა, რომ კანონით გათვალისწინებული ზომები „ფუნდამენტური უფლებების შესახებ ევროკავშირის ქარტიის“ მე-12 მუხლს ეწინააღმდეგებოდა.
გამომდინარე იქიდან, რომ შემზღუდავი ზომების მსგავს კომბინაციას „ქართული ოცნების“ მხარდაჭერილი კანონპროექტიც ითვალისწინებს: კერძოდ, უცხოური გავლენის აგენტად რეგისტრაციას, დაუგეგმავ ინსპექტირებას, სანქციებს და ა.შ. , შეიძლება ითქვას, რომ ევროპული კონვენციით გათვალისწინებულ გაერთიანების თავისუფლების უფლებას „ქართული ოცნების“ კანონპროექტიც ეწინააღმდეგება.
პერსონალური ინფორმაციის საიდუმლოების და პირადი ცხოვრების უფლება
„უცხოეთიდან დაფინანსებული ორგანიზაციების გამჭვირვალობის“ უნგრულ კანონთან მიმართებით მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლომ, ასევე, პერსონალურ მონაცემთა დაცვისა და პირადი ცხოვრების პატივისცემის უფლების დარღვევა დაადგინა. სასამართლომ დაასკვნა, რომ უნგრული კანონით გათვალისწინებული დეკლარაციის გასაჯაროების ვალდებულება ფუნდამენტური უფლებების შესახებ ევროკავშირის ქარტიის მე-7 და მე-8 მუხლებით გათვალისწინებულ ზემოაღნიშნულ უფლებებს ზღუდავდა, რამდენადაც ის პერსონალური მონაცემების საჯაროდ განთავსებას ითვალისწინებდა.
როგორც ცნობილია, აგენტად დარეგისტრირებული სუბიექტების პერსონალური მონაცემების საჯაროობას „ოცნების“ კანონპროექტიც ითვალისწინებს; ამასთან, იუსტიციის სამინისტროს ანიჭებს უფლებას, ნებისმიერ დროს განახორციელოს მონიტორინგი, რაც თავის მხრივ, პერსონალური მონაცემების მოპოვებისა (უცნობია, რა მოცულობით) და დამუშავების საშუალებას იძლევა. აქედან გამომდინარე, შეიძლება ითქვას, რომ „ქართული ოცნების“ კანონპროექტი ევროპულ სტანდარტებს ამ თვალსაზრისითაც ეწინააღმდეგება. კერძოდ კი, პერსონალური ინფორმაციის საიდუმლოებისა და პირადი ცხოვრების უფლებას.
კანონპროექტის მიღების პროცედურული ნაწილი
ვენეციის კომისიამ თავის მოსაზრებაში, რომელიც უნგრეთის კანონპროექტს ეხებოდა უცხოური დაფინანსების გამჭვირვალობასთან დაკავშირებით, აღნიშნა, რომ კანონპროექტის მიღებამდე საჭირო იყო მასზე საჯარო კონსულტაციების გამართვა. კომისიის რეკომენდაციის თანახმად, ასეთ კონსულტაციებში უნდა ჩაერთოს რაც შეიძლება მეტი სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენელი, ორგანიზაციები, რომლებსაც კანონი ამოქმედების შემთხვევაში შეიძლება შეეხოს.
აღნიშნული რეკომენდაციის საპირისპიროდ, საქართველოში არათუ კონსულტაციები იმართება, „ქართული ოცნების“ კანონპროექტის განხილვა საპროტესტო აქციებისა და პარლამენტში სიტყვიერი და ფიზიკური დაპირისპირებების ფონზე მიმდინარეობს. კანონპროექტის ინიციირებას სტრატეგიული პარტნიორების, ოპოზიციური პარტიებისა და სამოქალაქო საზოგადოების მხრიდან მწვავე შეფასებები მოჰყვა.
პარლამენტთან გამართულ კანონპროექტის საწინააღმდეგო აქციაზე 2 მარტს 36 პირი დააკავეს, მათ შორის - მედიის წარმომადგენლები.
კანონპროექტის მიღების კონტექსტი
გარდა კანონპროექტის შინაარსთან დაკავშირებული პრობლემებისა, მნიშვნელოვანია იმ ვითარების გათვალისწინება, რომელშიც ცვლილებების ინიციირება მოხდა.
ვენეციის კომისიამ თავის მოსაზრებაში, რომელიც უნგრეთის კანონპროექტს ეხებოდა, აღნიშნა, რომ კანონის გარკვეული დებულებები შესაძლოა, სტანდარტებთან შესაბამისი იყოს, თუმცა „კანონის მიღების გარშემო არსებული კონტექსტი, განსაკუთრებით კი ხელისუფლების წარმომადგენლების მხრიდან ვირუსული კამპანიის წარმოება სამოქალაქო სექტორის ორგანიზაციების წინააღმდეგ, რომლებიც უცხოურ დაფინანსებას იღებენ, და მათი წარმოჩენა, თითქოს ისინი საზოგადოების ინტერესების წინააღმდეგ მოქმედებენ, კანონპროექტის დებულებებს პრობლემურს ხდის და ბადებს ეჭვებს, ხომ არ ირღვევა ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-14 მუხლი დისკრიმინაციის აკრძალვასთან დაკავშირებით“.
„ქართული ოცნება“ და მისგან ფორმალურად გამოყოფილი დეპუტატები დიდი ხანია არ მალავენ არასამთავრობო სექტორით უკმაყოფილებას, მეტიც, უკანასკნელ წლებში უკვე დაუფარავად ახდენენ მის დისკრედიტაციას. აქედან გამომდინარე, შეიძლება ითქვას, გამჭვირვალობის უზრუნველყოფის მიზნით მიღებული კანონპროექტი სინამდვილეში არასამთავრობო სექტორის წინააღმდეგ მიმართული კამპანიის ნაწილია და არა კანონპროექტით დეკლარირებული მიზნის მიღწევას, არამედ ხელისუფლებისთვის მიუღებელი აზრის ჩახშობას ემსახურება.
ევროპული სტრუქტურების მიერ დადგენილი სტანდარტები გვიჩვენებს, რომ ე.წ. უცხოეთის აგენტების შესახებ კანონები ადამიანის უფლებებთან შეუსაბამოა და დემოკრატიული საზოგადოების პრინციპებს საფრთხეს უქმნის. იგივე შეიძლება ითქვას „ქართული ოცნების“ კანონპროექტზეც, რომელიც ევროკავშირის სამართლებრივ სისტემასთან შეუთავსებელია. ამასვე მოწმობს კანონპროექტთან დაკავშირებით ქვეყნის სტრატეგიული პარტნიორების მხრიდან გაკეთებული არაერთი შეფასებაც.
საქართველოში ევროკავშირის ელჩის, პაველ ჰერჩინსკის განცხადებით, „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონპროექტი ევროკავშირის 12 პრიორიტეტთან შეუთავსებელია. „მე რაც შემიძლია ვთქვა ის არის, რომ ეს ინიციატივა შეუთავსებელია, სულ მცირე [ევროკავშირის] 12 პრიორიტეტთან. პირველი პრიორიტეტი მედიის თავისუფლებაა, მეორე - სამოქალაქო საზოგადოება“, - აღნიშნა მან. მისივე თქმით, ინიციირებული კანონპროექტი არ შეესაბამება ევროკავშირის ღირებულებებსა და პრინციპებს.
კანონპროექტის ინიციირებით შეშფოთებულია ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკური ხელმძღვანელი ჟოზეპ ბორელიც. მან საქართველოს შეახსენა, რომ სამოქალაქო საზოგადოებისთვის ხელსაყრელი გარემოს შექმნა და მედიის თავისუფლება 12 შესასრულებელი რეკომენდაციის ნაწილია.
„უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“კანონპროექტს საქართველოში აშშ-ის ელჩმა კელი დეგნანმა რუსული კანონი უწოდა. მისი თქმით, ეს ნამდვილად არ არის გამჭვირვალობის შესახებ, ვინაიდან საქართველოში მოქმედ დონორებს აქვთ ანგარიშგების ძალიან დეტალური სისტემა. „ ეს კანონი ასევე არ არის აშშ-ის კანონი. აშშ-ის კანონი გამიზნულია ლობისტებზე და იურიდიულ ფირმებზე, რომლებიც დაქირავებულია უცხოური მთავრობების მიერ, რათა ამ უცხოური მთავრობების ინტერესები წარადგინონ“, - აღნიშნა დეგნანმა.
28 თებერვალს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარისთვის, შალვა პაპუაშვილისთვის გაგზავნილ წერილში, ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარმა, დუნია მიატოვიჩმა შეშფოთება გამოხატა „უცხოეთის აგენტების“ შესახებ მმართველი უმრავლესობის მიერ მხარდაჭერილი რუსული ტიპის კანონპროექტის თაობაზე და განაცხადა, რომ მისი მიღების შემთხვევაში, კანონს „სერიოზული მსუსხავი ეფექტი“ ექნება საქართველოში სამოქალაქო საზოგადოების მუშაობაზე.
„კანონპროექტი, როგორც ჩანს, ცალკე სამართლებრივ რეჟიმს უწესებს ასეთ სუბიექტებს, რის შედეგადაც, ისინი ანგარიშგების დამატებით მოთხოვნებს, ინსპექტირებასა და სანქციებს ექვემდებარებიან. შეშფოთებული ვარ იმით, რომ ასეთი საკანონმდებლო ინიციატივა რიგ პრობლემებს უქმნის ადამიანის უფლებებს, გაერთიანებისა და გამოხატვის თავისუფლების სფეროში ევროპის საბჭოს სტანდარტების გათვალისწინებით“, – აღნიშნულია კომისრის წერილში.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, ირაკლი კობახიძის განცხადებას, რომ „ხალხის ძალის“ მიერ ინიციირებული კანონპროექტი მთლიანად შესაბამისობაშია ადამიანის უფლებების სტანდარტებთან, „ფაქტ-მეტრი“ აფასებს ვერდიქტით ტყუილი.
[1] „ევროკავშირის ფუნქციონირების შესახებ ხელშეკრულების” 63-ე მუხლი.
[2] CASE OF THE MOSCOW BRANCH OF THE SALVATION ARMY v. RUSSIA, 2007.
რედაქტორის შენიშვნა: თავდაპირველ ვერსიაში ირაკლი კობახიძის განცხადება შეფასებული იყო ვერდიქტით მცდარი. სტატიის ხელახალი ანალიზის შედეგად ვერდიქტი შეიცვალა და განცხადება ვერდიქტით - ტყუილი, შეფასდა. არსებითი ცვლილება სტატიის შინაარსს არ შეხებია. სტატია დამატებითი წყაროებით განახლდა.

Irakli Kobakhidze: “The Georgian draft law, initiated by the Power of the People, is fully in line with human rights standards.”
Resume: The standards established by the European structures illustrate that laws on the so-called foreign agents are incompatible with human rights and undermine the principles of a democratic society. The same can be said about the Georgian Dream’s draft law which is irreconcilable with the EU’s legal system. This is attested to by the latest statements from Georgia’s strategic partners (EU, CoE, UN, USA) where they unequivocally indicate that the initiated draft law is Russian and is not in line with the values and the principles of the EU.
Given the aforementioned, FactCheck concludes that Irakli Kobakhidze’s statement that the draft law initiated by the Power of the People is fully in line with human rights standards is a LIE.
On 14 February 2023, the Power of the People, which is part of the Parliamentary Majority, initiated the draft Law on Transparency of Foreign Influence to the Parliament of Georgia. According to the draft law, a special register for agents of foreign influence will be created in order to ensure the transparency of foreign influence where all non-entrepreneurial legal entities and media organisations receive more than 20% of their non-profit income from abroad. The Georgian Dream supported the draft law.
According to the assessment of the Georgian Dream Chairperson, Irakli Kobakhidze, the US analogue of the draft law is fully incompatible with human rights standards and it resembles a Russian law: “I was rereading the American law and it is a total catastrophe. I can say directly as a lawyer and a human rights specialist that it is a total catastrophe. We at the Parliament of Georgia would not really have the nerve to adopt such a law.” Mr Kobakhidze also added that the “draft law prepared by the Power of the People is fully in line with human rights.”
FactCheck verified Irakli Kobakhidze’s statement.
What the Draft Law Says
The draft law introduced the idea of an agent of foreign influence and it is defined as follows:
a) Any NNLE which is not created by an administrative body which is a sports federation… that receives more than 20% of its total revenues during a calendar year from a foreign power.
b) A TV channel that receives more than 20% of its total revenues (except for revenues from ads) during a calendar year from a foreign power.
c) A legal entity which owns a print or an internet media outlet operating in Georgia and which receives more than 20% of its total revenues (except for revenues from ads) from a foreign power.
Foreign power should be considered as a source of revenue for a respective entity if:
a) This entity directly or indirectly took revenue from a foreign power.
b) This entity directly or indirectly took revenue from a legal entity which directly or directly took revenue from a foreign power.
c) The source of the aforementioned revenue is not identified.
In regard to foreign power, it is defined as follows according to the draft law:
a) Agency of a foreign government.
b) Individuals who are not citizens of Georgia.
c) Legal entities that are not established based on Georgian legislation.
d) Organisations (including a foundation, association, company, union, etc.) or other associations of individuals established under the law of a foreign state and/or under international law.
An entity which meets the criteria of an agent of foreign influence will be obliged to register as an agent of foreign influence. It will also carry the obligation to include such information in the registration statement as identification data, information about any amount of money that was received/spent in the previous year as well as about source of any other material profit, amount and purpose.
An entity registered as an agent of foreign influence will be obliged to submit a financial statement electronically in January of each year. Of note is that the Ministry of Justice will be authorised to carry out monitoring any time in order to reveal an agent of foreign influence or verify how the requirements of this law are being observed.
Information included in the registrar of agents of foreign influence will be public.
The draft law envisions administrative penalties for non-compliance (such as evading to register as an agent of foreign influence or the failure to submit a financial statement) mostly in the form of different fines. The maximum amount of fine is GEL 25,000.
Is the Georgian Draft Law in Line with European Human Rights Standards?
The Russian and Hungarian models of the so-called foreign influence transparency laws received harsh criticism from the European structures because of their wording, aims and consequences (see FactCheck’s article). Since the Georgian version of the draft law bears numerous similarities with these laws, it is possible to discuss the extent to which this criticism can also be applied to the Georgian Dream-supported draft law.
Term of a “Foreign Agent”
As mentioned earlier, the Georgian version of the draft law defined the term of an “agent of foreign influence”. The similar term (“foreign agent”) is stipulated by the Russian law on so-called foreign agents and was widely rebuked by the European structures.
According to the 2014 Venice Commission’s opinion (about the Russian law), the registration of organisations that receive foreign funding as foreign agents cannot be deemed to be “necessary in a democratic society” as a means of ensuring financial transparency. The Venice Commission stated that the mere fact that an NGO receives foreign funding cannot justify it to be qualified as a “foreign agent.”
The document reads that in light of the very negative connotation of the label “foreign agent,” the immediate effect of the law is that of stirring suspicion and distrust among the public and of stigmatising NGOs, thus having a chilling effect on their activities.
The European Court of Human Rights (ECHR) also discussed the term “foreign agent.” In particular, the Court’s position was reflected in a ruling pertaining to the Russian law on so-called foreign agents.
According to the ECHR, the registration of “foreign agents” imposed restrictions on the involvement of NGOs in public processes and in the carrying out of their activities. The ruling also says that the creation of a “foreign agent” status was not necessary for a democratic society and the authorities failed to produce relevant and sufficient reasons for the enactment this law as well as not being able to demonstrate that the law contributed to improved transparency.
The OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights, as well as international human rights organisations such as Amnesty International and the International Commission of Jurists (ICJ), also underline that attaching a “foreign agent” (and other terms of similar meaning) label to NGOs contribute to stigmatising them.
Of note is that none of the EU member states has legislation which would label NGOs as “foreign agents.”
Given of all the aforementioned, it is possible to say that the Georgian Dream’s draft law contradicts the standards established by the European structures, especially in terms of the use of the “foreign influence agent” term.
Of additional note is that the main problem of foreign influence transparency laws, similar to the draft law pushed forward by the Georgian Dream, is not the term “foreign agent” or “agent of foreign influence.” For instance, the Hungarian law used the term of “foreign funding recipient organisation.” Although this term is relatively mitigated, the Venice Commission still considered it as stigmatising. Ultimately, because of this and other reasons and owing to strong international pressure, Hungary had to abolish the law stigmatising its civil sector.
Discriminatory Treatment
In 2020, the International Court of Justice (ICJ) made the following judgement in regard to the Hungarian Transparency of Organisations Supported from Abroad law: “By the imposition of obligations of registration, the declaration and publication of a list of certain categories of civil society organisations directly or indirectly receiving support from abroad exceeding a certain threshold and which provide for the possibility of applying penalties to organisations that do not comply with those obligations, Hungary has introduced discriminatory and unjustified restrictions on foreign donations to civil society organisations as well as to those who support them.”
The ICJ ruled that the law was discriminatory since it differentiated between organisations operating within the private sector under a similar mandate and scope by a specific, discriminatory ground and imposed limitations.
In addition, the ICJ also ruled that that Hungarian law contradicted the free flow of capital – one of the fundamental rights enshrined in the Treaty on the Functioning of the European Union [1]. According to the ICJ, the law envisaged differentiated treatment in regard to capital circulating within the country and capital coming from a foreign country because it was applied exclusively to those associations and foundations on account of the ‘foreign’ origin of the financial support made available to them.
The European Convention on Human Rights and the International Covenant on Civil and Political Rights, where Georgia is one of the signatories, also forbid discriminatory treatment in equal and similar situations. In one of its rulings, the ECHR clarifies that origin of an NGO should not become a legitimate ground for a different treatment. According to the assessment of the Venice Commission, this approach is extended to foreign funding as well.
These deliberations of the European courts and international legal norms, considering their nature, also apply to the Georgian draft law on foreign agents. It is possible to say that through the lenses of standards established by the European structures, the Georgian Dream’s draft law is discriminatory.
Restriction of Freedom of Assembly and Association
One of the important freedoms that may be restricted by the law on so-called agents is the freedom of assembly and association enshrined in Article 11 of the European Court of Human Rights.
The European Court of Human Rights has already ruled that the Russian law on “agents” violates this right. In particular, the Court ruled that combination of measures envisioned by the Russian law: the imposition of inspection, requirements for registration, sanctions and other restrictions directly affected NGOs and their activities and, as a result, some of NGOs even ceased to exist.
The International Court of Justice also ruled that the freedom of assembly and association was violated vis-à-vis the Hungarian law and noted that measures envisioned by the law contradicted Article 12 of the Charter of Fundamental Rights of the European Union.
Since the Georgian Dream-supported draft law also envisions a similar combination of restrictive measures, including the registration as foreign influence agents, snap inspections, sanctions, etc., it is possible to say that the Georgian Dream’s draft law also contradicts the freedom of assembly and association safeguarded by the European Convention on Human Rights.
Right to Protection of Personal Data and Personal and Family life
The ICJ also ruled that the Hungarian Law on the Transparency of Organisations Supported from Abroad contradicted the rights of personal data protection and privacy. The Court concluded that the publication of a financial statement envisioned by the Hungarian law curbed the aforementioned rights enshrined in Article 7 and Article 8 of the Charter of Fundamental Rights of the European Union because it stipulated making personal data public.
The draft law, proposed and supported by the Georgian Dream, also envisions the publicity of the personal data of those entities that will be registered as agents. In addition, the draft law authorises the Ministry of Justice to carry out monitoring at its convenience which in turn allows the collection and processing of an unknown volume of personal data. Therefore, it is possible to say that the Georgian Dream’s draft law also contradicts the European standards even in this regard. In particular, it breaches the right of personal data protection and respect to privacy.
Procedural Part of Adopting the Draft Law
In its opinion vis-à-vis the Hungarian law on transparency of foreign funding, the Venice Commission noted that prior to the adoption of the draft law, it was necessary to hold public consultations. As per the Venice Commission’s recommendations, as many representatives of civil society organisations as possible should be involved in the consultations since these are the organisations which can be affected if the law is adopted.
In contrast to this recommendation, there are no consultations in Georgia and the discussion on the Georgian Dream’s draft law happens amidst the protest rallies as well as verbal and physical confrontations in the Parliament. All strategic partners, most of the opposition parties and civil society responded and issued very harsh assessments to the initiation of the draft law.
On 2 March 2023, 36 people including media workers were arrested at the rally outside the Parliament to protest the draft law.
Context of the Adoption of the Draft Law
On top of problems related to the content of the draft law, it is important to understand the situation where the amendments were initiated.
In its opinion about the Hungarian draft law, the Venice Commission noted that certain provisions of the law can possibly be in line with the standards: “The context surrounding the adoption of the relevant law and specifically a virulent campaign by some state authorities against civil society organisations receiving foreign funding and portraying them as acting against the interests of society may render such provisions problematic, raising a concern as to whether they breach the prohibition of discrimination, contrary to Article 14 of the ECHR.”
The Georgian Dream and those MPs who formally split from the ruling party have long been vocally expressing their dissatisfaction vis-à-vis the NGO sector. Furthermore, they have been spearheading an undisguised smear campaign in recent years. Therefore, it is possible to say that the draft law slated for adoption ostensibly to ensure transparency is in fact part of a campaign targeting the NGO sector and serves to suppress those ideas which are unacceptable for the government instead of achieving the officially declared goals of the draft law.
The standards established by the European structures show that the so-called laws on foreign agents are incompatible with human rights and undermined the principles of a democratic society. The same can be said about the draft law of the Georgian Dream which is incompatible with the European Union’s legal system. It is also attested to by numerous assessments of the draft law from Georgia’s strategic partners.
As stated by the EU Ambassador to Georgia, Pawel Herczynski, the draft Law on the Transparency of Foreign Influence is incompatible with the EU’s 12 priorities. According to Ambassador Herczynski: “All I can say is that this initiative is at least incompatible with the EU’s 12 priorities. The first priority is media freedom and the second is civil society.” He also added that the initiated draft law is not in line with the EU’s values and principles.
Joseph Borrell, the European Union’s High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, is also concerned with the initiation of the draft law. He reminded Georgia that creating a favourable environment for civil society and media freedom are part of the 12 priorities.
The US Ambassador to Georgia, Kelly Degnan, stated that the draft Law on the Transparency of Foreign Influence is a Russian law. According to her, this is definitely not about transparency, since donors operating in Georgia have very detailed accountability systems. Ambassador Degnan also noted: “This law is not the US law either. The American law is targeted at lobbyists and law firms that are hired by foreign governments to represent the political interests of those foreign governments.”
On 28 February 2023, in her letter to the Speaker of the Parliament, Shalva Papuashvili, incumbent CoE Commissioner for Human Rights, Dunja Mjatovic, expressed concerns about Russian-type draft law supported by the ruling majority and stated that if adopted this law could have a “serious chilling effect” on the activities of civil society in Georgia.
The Commissioner’s letter, in particular, reads: “The draft law appears to set a separate legal regime for such entities, subjecting them to additional reporting requirements, inspections and sanctions. I am concerned that such a legislative initiative presents a number of human rights issues in the light of the Council of Europe standards in the field of freedom of association and expression.”
Given all of the aforementioned, FactCheck concludes that Irakli Kobakhidze’s statement that the draft law initiated by the Power of the People is fully in line with human rights standards is a LIE.
[1] Article 63 of the Treaty on the Functioning of the European Union.
[2] CASE OF THE MOSCOW BRANCH OF THE SALVATION ARMY v. RUSSIA, 2007.
Irakli Kobakhidze’s statement was given a FALSE verdict in the original version of this article. As a result of new analysis of the article, the verdict was changed from FALSE to a LIE. There were no substantial changes to the content of the article. The article was updated with additional sources.