გიორგი ბარამიძე: „ნაციონალური მოძრაობის“ მმართველობის დროს, ჩრდილოვანი ეკონომიკის წილი 70%-დან 5%-მდე შემცირდა
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, გიორგი ბარამიძის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.
რეზიუმე: ჩრდილოვან ეკონომიკას ერთმნიშვნელოვანი განსაზღვრება არ გააჩნია და სხვადასხვა განმარტებით ის შესაძლებელია, ნებისმიერ ეკონომიკურ აქტივობას მოიცავდეს დაწყებული კრიმინალური საქმიანობით (ნარკოვაჭრობა), დამთავრებული ბინის არაფორმალურად/არაოფიციალურად გაქირავებით. ქვეყნის მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ) გამოთვლისას მსგავსი აქტივობების გათვალისწინება ვერ ხდება. შესაბამისად, შეიძლება ითქვას რომ ნებისმიერ ქვეყანაში მოქალაქეთა ფაქტობრივი ჯამური შემოსავალი ყოველთვის უფრო მაღალია, ვიდრე მშპ. ჩრდილოვანი ეკონომიკის მოცულობა ქვეყნის მშპ-სთან მიმართებით იზომება (ჩრდილოვანი ეკონომიკის ფარდობა ოფიციალურ მშპ-სთან). თუმცა არაფორმალური აქტივობის გაზომვა და ფულად ერთეულში შეფასება რთულია. შესაბამისად, სანდო მონაცემები ამ შემთხვევაში ნაკლებად არის ხელმისაწვდომი.
ჩრდილოვანი ეკონომიკის მსოფლიო ბანკისეული შეფასებაც არაერთი ნაკლოვანებით ხასიათდება და მისი მოცემულობად მიღება არ შეიძლება. მაგრამ პოლიტიკოსი თავისთავად მონაცემებსაც შეცდომით ასახელებს. რეალურად, მსოფლიო ბანკის მონაცემებით, 2003-2012 წლებში საქართველოში ჩრდილოვანი ეკონომიკის მოცულობა მშპ-სთან მიმართებით 66%-დან მხოლოდ 60%-მდე და არა 5%-მდე შემცირდა. ფაქტობრივ და დასახელებულ მონაცემებს შორის აცდენა არსებითია და სიმართლის ელემენტს მხოლოდ ჩრდილოვანი ეკონომიკის შემცირების ტენდენციაზე მითითება წარმოადგენს. შესაბამისად, გიორგი ბარამიძის მიერ გაკეთებული განცხადება არის მეტწილად მცდარი.
„ნაციონალური მოძრაობის“ პოლიტსაბჭოს წევრმა, გიორგი ბარამიძემ 27 იანვარს, TV პირველის ეთერში, გადაცემა „პოლიტიკურ ამბებში“ მიხეილ სააკაშვილის მიერ გატარებულ რეფორმებზე ისაუბრა და ამ კონტექსტში ჩრდილოვანი ეკონომიკის ნაწილსაც შეეხო. კერძოდ, პოლიტიკოსმა განაცხადა: „საქართველომ... 70% გვქონდა, ეს მსოფლიოს ბანკის მონაცემებია, ჩრდილოვანი ეკონომიკა და 5%-მდე შევამცირეთ.“
ჩრდილოვან ეკონომიკას, ერთმნიშვნელოვანი განსაზღვრება არ გააჩნია. ის შეიძლება იყოს, როგორც არალეგალური/კრიმინალური საქმიანობა: კონტრაბანდა, ნარკოტიკებით, იარაღითა და ადამიანის ორგანოებით ვაჭრობა, ტრეფიკინგი, პროსტიტუცია... ასევე ისეთი უწყინარი ქმედებები, როგორებიცაა: ბინის გაქირავება, ხელოსნობა, ტაქსისტად ან რეპეტიტორად მუშაობა... ყველა ამ საქმიანობას ერთი რამ მაინც აერთიანებთ. არაფორმალურ ეკონომიკაში დასაქმებული ადამიანები გადასახადებს არ იხდიან.
ჩრდილოვანი ეკონომიკის კიდევ ერთი მაგალითი ის დარეგისტრირებული საწარმოა, რომელიც შემოსავლების ნაწილს მალავს, სადაც რეალურად დასაქმებულთა რაოდენობა ოფიციალურად გაფორმებულთა რიცხვს აღემატება და ბიუჯეტში იმაზე ნაკლებ გადასახადს იხდის, ვიდრე უნდა გადაეხადა.
ჩრდილოვანი ეკონომიკის წილის გამოვლენა, განსაკუთრებით განვითარებად ქვეყნებში, საკმაოდ რთულია და მრავალ დაშვებას ეფუძნება. მისი დათვლა ფაქტობრივად აღურიცხავის აღრიცხვის მცდელობაა, სადაც ცდომილების ალბათობა მაღალია.
ამოცანა უფრო რთულდება, როცა კვლევა მსოფლიო მასშტაბით ტარდება. ზოგიერთ ქვეყანაში მსუბუქი ნარკოტიკები ლეგალურია, სხვაგან არა. სახელმწიფოთა ნაწილში ალკოჰოლური სასმლის გაყიდვაც კი აკრძალულია. გარდა ამისა, ქვეყნები ერთმანეთისგან საგადასახადო ტვირთის მოცულობის, რეგულაციების რაოდენობის, კანონის აღსრულებადობისა თუ კორუფციის დონითაც განსხვავდებიან. ზოგიერთ ქვეყანაში, რაიმე ტიპის საქმიანობა შეიძლება საგადასახადო ტვირთისგან გათავისუფლებული არ იყოს, მაგრამ ამავე დროს არ არსებობდეს კანონი, რომელიც მას დაბეგრავდა. შესაბამისად, ერთი და იგივე მიდგომამ შეიძლება ერთ ქვეყანაში არაფორმალური ეკონომიკის წილი მეტ-ნაკლები სიზუსტით გამოავლინოს, მეორეში კი - ვერა.
მსოფლიო ბანკი არაფორმალურ ეკონომიკას 12 საზომით განსაზღვრავს, რომლებიც თავის მხრივ ძირითადად დასაქმებასა და აღქმებზეა დაფუძნებული.
მსოფლიო ბანკის კვლევის მიხედვით, 2003 წელს საქართველოში ჩრდილოვანი ეკონომიკის წილი მშპ-ს 65.8%-ს შეადგენდა და ამ მაჩვენებლით მსოფლიოში პირველ ადგილს იკავებდა. მეორე-მესამე ადგილებს - ასევე 60%-ზე მაღალი ნიშნულით, პანამა და ბოლივია ინაწილებდნენ.
„ნაციონალური მოძრაობის“ მმართველობის ბოლოს - 2012 წელს საქართველოში არაფორმალური ეკონომიკის წილი მთლიან შიდა პროდუქტთან მიმართებით 5.6 პროცენტული პუნქტით - 60.2%-მდე შემცირდა, პოზიცია კი მხოლოდ ერთი ადგილით გაუმჯობესდა. 64.7%-ით პირველ ადგილს ზიმბაბვე იკავებდა. ბოლო მონაცემი 2018 წლით თარიღდება, სადაც საქართველო ისევ მეორე ადგილზეა, ისევ ზიმბაბვეს შემდეგ, თუმცა ჩრდილოვანი ეკონომიკის წილი 56.6%-მდეა შემცირებული. მსოფლიო ბანკის მონაცემები ნაკლებად სარწმუნოა რეალობას შეესაბამებოდეს, მიუხედავად ჩრდილოვანი ეკონომიკის სავარაუდოდ საკმაოდ მაღალი მოცულობისა, საქართველოს პროგრესი განსაკუთრებით 2003-2012 წლებში და ზოგადად ადგილი პირობით რეიტინგში სავარაუდოა, გაცილებით უკეთესი იყოს, სათანადო შეფასების განხორციელების შესაძლებლობის პირობებში.
აღსანიშნავია, რომ ზოგიერთი კრიტერიუმის მიხედვით, საქართველოს შესახებ მსოფლიო ბანკისა და საქსტატის მონაცემები ერთმანეთს არ ემთხვევა. მაგალითად, თვითდასაქმებულთა წილი დასაქმებულთა საერთო რაოდენობაში მსოფლიო ბანკის მიხედვით 2003 წელს 65.9%-ს შეადგენდა, საქსტატის ცნობით 62.4%-ს. აცდენა დიდ მასშტაბს 2010 წლიდან იძენს, რაც თავის მხრივ, მეთოდოლოგიის ცვლილებითაა გამოწვეული. საქსტატს 1998-2009 წლებისა და 2010-2021 წლების დასაქმებისა და უმუშევრობის სტატისტიკა სხვადასხვა მეთოდოლოგიით აქვს დათვლილი. შედეგად, თუ 2012 წელს მსოფლიო ბანკის მონაცემებით საქართველოში თვითდასაქმებულთა წილი დასაქმებულთა საერთო რაოდენობაში 52,6%-ს შეადგენდა (საქსტატის ძველი შეფასება), საქსტატის ცნობით, ეს რიცხვი ბევრად ნაკლები - 36.7% იყო (ახალი მეთოდოლოგია). სხვაობა 19 პროცენტულ პუნქტს აღწევს დაკვირვების ბოლო 2018 წელსაც. საქსტატის ცნობით, ამ წელს თვითდასაქმებულთა წილი 30.3% იყო, მსოფლიო ბანკიც მონაცემებით კი - 49.2%.
თვითდასაქმებულთა წილის შესახებ წარმოქმნილი გაუგებრობის გარდა, მსოფლიო ბანკის კვლევაში, ერთ-ერთი მდგენელის - არაფორმალური დასაქმების მაჩვენებლის გრაფა, საქართველოს შემთხვევაში, საერთოდ ცარიელია. სავარაუდოდ, შესაბამისი მონაცემების არ არსებობის მიზეზით. არასრულადაა შევსებული კანონიერად და უკანონოდ რეგისტრირებულ კომპანიათა შესახებ არსებული ველებიც. შედეგად, ობიექტური თუ სუბიექტური მიზეზით გამოწვეულ მსგავს ნაკლოვანებებს საბოლოო შეფასების სიზუსტეზე აქვთ გავლენა.
მსოფლიო ბანკი ერთადერთი საერთაშორისო საფინანსო ორგანიზაცია არ არის, რომელიც საქართველოს ჩრდილოვანი ეკონომიკის წილს ასე კრიტიკულად აფასებს. სავალუტო ფონდის კვლევის მიხედვით, 2015 წელს საქართველოს არაფორმალური ეკონომიკის წილი მშპ-ს 53%-ს შეადგენდა, უარესი მაჩვენებელი მხოლოდ ორ სახელმწიფოს ზიმბაბვესა და ჰაიტის აქვთ. მცირე პროგრესს სავალუტო ფონდიც აღნიშნავდა. კერძოდ, მისი შეფასებით, 2003 წელს საქართველოში ჩრდილოვანი ეკონომიკის წილი 64.9%-ს აღწევდა, 2012 წელს კი 58.7%-ს.
2003-2012 წლებში მსოფლიო ბანკის კვლევის მიხედვით, მართალია საქართველოში ჩრდილოვანი ეკონომიკის წილი შემცირდა, მაგრამ შემცირდა მხოლოდ 60%-მდე, რაც გიორგი ბარამიძის მიერ დასახელებულ 5%-თან შედარებით ბევრად მეტია. ჩრდილოვანი ეკონომიკის 5%-იანი დონე არარეალურია არა მხოლოდ საქართველოსთვის, არამედ სხვა ნებისმიერი სახელმწიფოსთვისაც. საუკეთესო მაჩვენებლის მქონე ქვეყანა შვეიცარიაა, რომლის ჩრდილოვანი ეკონომიკის წილი იმავე კვლევის მიხედვით მშპ-ს 8%-ს შეადგენდა. რამდენიმე აშკარა კითხვის ნიშნის მიუხედავად, გიორგი ბარამიძეს კვლევის სანდოობაში ეჭვი არ შეუტანია. თუმცა, მაშინაც კი, თუ მსოფლიო ბანკის მონაცემები არაზუსტია, მტკიცება, რომ მსოფლიო ბანკის მონაცემებით, 2003-2012 წლებში საქართველოს ჩრდილოვანი ეკონომიკის წილი 70%-დან 5%-მდე შემცირდა, არასწორია, რადგან მსოფლიო ბანკი ჩრდილოვანი ეკონომიკის წილის მხოლოდ 60%-მდე შემცირებას ადასტურებს. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, გიორგი ბარამიძის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.

Giorgi Baramidze: “Under the United National Movement’s rule, the share of the shadow economy decreased from 70% to 5%.”
Verdict: FactCheck concludes that Giorgi Baramidze’s statement is MOSTLY FALSE.
A member of the United National Movement’s political council, Giorgi Baramidze, when speaking about the reforms carried out by the former President, Mikheil Saakashvili, stated that the size of the shadow economy decreased from 70% to 5% under their (UNM) rule according to the World Bank’s data.
The shadow economy does not have a straightforward definition but it generally consists of any form of the unofficial economic activity from criminal (drug dealership) to the informal renting out of an apartment. These types of activities cannot be taken into account when measuring a country’s gross domestic product (GDP). Therefore, it is possible to say that the actual total income of a population in any country is always higher as compared to the GDP. The shadow economy is measured vis-à-vis a country’s GDP (the shadow economy to the official GDP ratio). However, it is difficult to measure informal assets and value them in monetary units and, consequently, reliable data in this case are not readily available.
The World Bank’s definition of the shadow economy has a number of shortcomings and it should not be accepted as an accurate instrument of measurement. Giorgi Baramidze also made a mistake when naming figures from the World Bank. In fact, the World Bank indicates that the size of Georgia’s shadow economy to the GDP ratio decreased from 66% to 60% in 2003-2012 instead of 5%. There is a substantial gap between the actual figure and the one named by Mr Baramidze and the only element of truth in the statement is pointing out the trend of the decreasing shadow economy. Therefore, Giorgi Baramidze’s statement is MOSTLY FALSE.
On 27 January 2023, on air on TV Pirveli’s Politikuri Ambebi talk show, a member of the United National Movement, Giorgi Baramidze, talked about reforms implemented by Mikheil Saakashvili and discussed the aspect of the shadow economy within this context. In particular, Mr Baramidze stated: “Georgia… had shadow economy at 70%. This is the World Bank’s data and we cut the shadow economy to 5%.”
The shadow economy does not have a straightforward definition. It could be illegal/criminal activities such as smuggling, drug dealing, trade in arms and human organs, trafficking, prostitution or harmless activities such as apartment rent, artisanship or working as a taxi driver or a private tutor. All of these activities have one common feature as people working in the shadow economy do not pay taxes.
Another example of the shadow economy would be a registered enterprise which hides some its income, where the number of real employees exceeds the number of official employees and which pays less taxes to the budget than it is supposed to pay.
It is very difficult to pinpoint the share of the shadow economy, particularly in developing countries, because its measurement is based on many assumptions, including attempting to count the uncountable where the chance of error is high.
This task is further complicated when such a study is carried out across the world. In some countries, soft drugs are legal whilst they are banned elsewhere. Some countries ban selling alcoholic beverages. In addition, countries differ from each other when it comes to the tax burden, the number of regulations, the enforcement of the law and the level of corruption. In some countries, it is possible that a certain type of economic activity is not exempt from taxation but at the same time there is no law which makes it a subject of taxation. Therefore, one and the same approach can measure the size of the informal economy in one country more or less accurately which may not be the case in another country.
The World Bank uses 12 measurements to determine the informal economy which in turn are mostly based on employment and perceptions.
According to the World Bank’s survey, the shadow economy to the GDP ratio in Georgia was 65.8% and was at the top in the world ranking, followed by Panama and Bolivia in the second and third ranking positions with their shadow economies being over 60% of their GDP.
At the end of the United National Movement’s rule in 2012, the informal economy to the GDP ratio in Georgia decreased by 5.6 percentage points to 60.2% and the ranking improved by only one position. Zimbabwe was in the first place with a shadow economy to the GDP ratio at 64.7%. The latest figures date from 2018 where Georgia is still in the second position, again after Zimbabwe, although its informal economy to the GDP ratio is 56.6%. It is less likely that the World’ Bank’s data are accurate – despite the rather large size of the shadow economy, Georgia’s progress in 2003-2012 and its ranking position in general could have been much better if a proper measurement had been carried out.
Of note is that when it comes certain criteria, there is a discrepancy between the World Bank’s data and that of the National Statistics Service of Georgia. For instance, the share of self-employed people in the total number of employed individuals in 2003 was 65.9% according to the World Bank whilst the National Statistics Office of Georgia reported that it was 62.4%. This mismatch started to become wider from 2010 which in turn was precipitated by changes in the methodology because the National Statistics Office of Georgia applied a different methodology when measuring employment and unemployment statistics for 1998-2009 and for 2010-2021. As a result, when in 2012 the World Bank said that the share of self-employees in the total amount of employees was 52.6% (the old assessment of the National Statistics Office of Georgia), the National Statistics Office of Georgia reported that it was much lower at 36.7% (updated methodology). The difference between the two figures is 19 percentage points in 2018 which was the last year of observation. As reported by the National Statistics Office of Georgia, the share of self-employees was 30.3% whilst the World Bank put the number at 49.2%.
Apart from a confusion over the share of self-employed people, the section about informal employment as one of the elements in the World Bank’s survey, is left blank in the case of Georgia, perhaps due to a lack of relevant data. The fields about legally and illegally registered companies are also filled out incompletely. Ultimately, such types of shortcomings, irrespective of subjective or objective reasons, affect the accuracy of the final assessment.
The World Bank is not the only international financial institution which has a critical assessment about the size of Georgia’s shadow economy. According to the International Monetary Fund, the size of the informal economy in Georgia was 53% of the GDP in 2015 and the only other two countries with a worse performance were Zimbabwe and Haiti. The International Monetary Fund also noted some progress, particularly saying that the size of the shadow economy was 64.9% in Georgia in 2003 which dropped to 58.7% in 2012.
According to the World Bank’s survey in 2003-2012, although the size of the shadow economy decreased in Georgia, it dropped only to 60% which is much higher as compared to the 5% claimed by Giorgi Baramidze. The 5% level of the shadow economy is unrealistic, not only for Georgia but for any other country. Switzerland has the best performance in this regard where its shadow economy to the GDP ratio is 8% based on the same survey. Despite several obvious question marks, Mr Baramidze has not doubted the reliability of the survey. However, even if the World Bank’s figures are accurate, it is wrong to claim that the size of Georgia’s shadow economy decreased from 70% to 5% in 2003-2012 because the World Bank confirms a reduction to only 60%. Therefore, FactCheck concludes that Giorgi Baramidze’s statement is MOSTLY FALSE.