პრორუსულმა გამოცემამ „საქართველო და მსოფლიო“ სოციალურ ქსელში პოსტი გამოაქვეყნა, რომლის თანახმადაც ლატვიაში საახალწლო მთავარი ნაძვის ხე ნაცისტური სიმბოლოებით - სვასტიკებით მორთეს. პოსტში მოცემული ინფორმაცია კონტექსტის დამახინჯებითაა წარმოდგენილი, რასაც საზოგადოება შეცდომაში შეჰყავს. რეალურად, ნაძვის ხე არა ნაცისტური, არამედ ლატვიის ეროვნული სიმბოლო ugunskrusts-ით („ცეცხლოვანი ჯვარი“) არის მორთული.
გრაფიკული სიმბოლო სვასტიკა არა თუ ფაშიზმის, არამედ გერმანიის სახელმწიფოდ ჩამოყალიბებამდე, დიდი ხნით ადრე - პრეისტორიულ ხანაში თანამედროვე აზიის ტერიტორიაზე, გაჩნდა. ის ფაქტი, რომ მე-20 საუკუნის 30-იან წლებში სვასტიკა ნაციზმის სიმბოლოდ იქნა გამოყენებული, მის ისტორიულ წარმომავლობას არ ცვლის. ანალოგიურად გამოიყენება ვარსკვლავი - როგორც სხვადასხვა იდეოლოგიის სიმბოლო, მათ შორის - კომუნიზმის, სატანიზმის. თუმცა ვარსკვლავს ცალსახად კომუნისტურ ან სატანისტურ სიმბოლოდ არავინ მიიჩნევს.
ლატვიის ნაძვის ხეებზე დატანილია არა ნაცისტური, არამედ ლატვიის ეროვნული სიმბოლო ugunskrusts – „ცეცხლოვანი ჯვარი“, რომელიც ლატვიის გეოგრაფიულ არეალში ჯერ კიდევ III-IV სს-ში ფიქსირდება. „ცეცხლოვანი ჯვრის“ კულტურულ მნიშვნელობაზე ლატვიის კულტურის სამინისტროს ეროვნულ ენციკლოპედიაშიც არის საუბარი. ენციკლოპედიაში აღნიშნულია, რომ „ლატვიის ტერიტორიაზე „ცეცხლოვანი ჯვრის“ უძველესი ნიმუშები მე-3 საუკუნით თარიღდება. მომდევნო საუკუნეებში ცეცხლოვანი ჯვარი გვხვდება ლატვიის ტერიტორიაზე მცხოვრები ყველა ეთნიკური ჯგუფის არქეოლოგიურ მასალაში“.
ამავდროულად, ენციკლოპედიის მიხედვით, ლატვიაში სიმბოლოს გამოყენება ნაციზმის კონტექსტში აკრძალულია, თუმცა მისი გამოყენება, როგორც უძველესი ეროვნული სიმბოლო, მისაღებია.
ამრიგად, ლატვიის ნაძვის ხეზე დატანილია არა ნაცისტური სვასტიკა, არამედ ლატვიის ეროვნული სიმბოლო. შესაბამისად, „საქართველო და მსოფლიოს“ მიერ გავრცელებული ინფორმაცია მანიპულაციაა.

Manipulation:  Latvia’s main Christmas tree was decorated with Nazi symbols
The pro-Russian newspaper, Georgia and the World, made a publication in the social network claiming that Latvia’s main Christmas tree was decorated with Nazi symbols – swastikas. The information in the publication is presented with a distorted context that mislead the readers. In fact, Christmas tree was decorated not by Nazi symbols, but with Latvia’s national symbol ugunskrusts (Fire Cross).
Swastika as a graphic symbol originated in a prehistoric era, in the territory of modern Asia, long before Germany’s emergence as a nation, let alone invention of fascism. The fact that swastika was used as a symbol of Nazism in the 1930ies does not change its historic origins. Similarly, a star is also used as a symbol of different ideologies, including communism and Satanism. However, nobody considers a star to be a symbol of communism or Satanism alone.
Latvia’s Christmas trees are decorated not with swastikas, but with Latvia’s national symbol ugunskrusts – Fire which was identified in Latvia’s geographic area as early as in III-IV century AD. Latvian National Encyclopaedia of the Ministry of Culture also underlines cultural importance of Fire Cross. The encyclopaedia says that “In the territory of Latvia, the oldest finds of the fire cross date back to the 3rd century. In the following centuries, the fire cross can be found in the archaeological material of all the ethnic groups living in the territory of Latvia."
At the same time, according to the encyclopaedia’s entry the use the symbol is illegal in Latvia within the context of Nazism. However, the law does not prohibit its use as an ancient national symbol.
Therefore, Latvia’s Christmas tree features not Nazi swastika, but Latvia’s national symbol. Therefore, information disseminated by the Georgia and the World is a manipulation.