გასულ ორ თვეში სოციალურად დაუცველთა, ანუ საარსებო შემწეობის მიმღებთა რაოდენობა 14,307 ადამიანით (5,479 ოჯახით) შემცირდა. ოქტომბერში ფულადი სოციალური შემწეობა 655,734 ადამიანმა (176,041 ოჯახმა) მიიღო, რაც მთლიანი მოსახლეობის 17.6%-ს შეადგენს. წინა პერიოდში, 2020 წლის იანვრიდან 2022 წლის აგვისტოს ჩათვლით, ქვეყანაში სოციალურად დაუცველთა რაოდენობა ყოველთვიურად იზრდებოდა და ისტორიულ მაქსიმუმს მიაღწია. „ფაქტ-მეტრი“ აღნიშნულ სტატიაში იმ ფაქტორებს მიმოიხილავს, რაც სოციალურად დაუცველთა რაოდენობის ცვლილებას განაპირობებს.
სოციალური დახმარების [საარსებო შემწეობის] სახელმწიფო პროგრამის ბენეფიციარები სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფი ოჯახები არიან, რომელთაც სახელმწიფო ფულადი და სხვა სახის დახმარებით უზრუნველყოფს. ზოგადად, სოციალურად დაუცველთა ბაზა მუდმივად განახლების რეჟიმშია და ფულადი სოციალური დახმარების მიმღებთა რაოდენობაც იცვლება, როგორც ზრდისკენ, ასევე კლებისკენ. სოციალურად დაუცველი სტატუსის მქონე ოჯახების გადამოწმება მუდმივად ხდება, ოჯახის შემოსავლების ან დემოგრაფიული ცვლილებების გამო, 4 წელიწადში ერთხელ კი სოციალურად დაუცველი ოჯახების გეგმური შემოწმება ხორციელდება. ამასთან, სოციალურად დაუცველთა რაოდენობის ცვლილებაზე გავლენა ამ ოჯახების სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის შეფასების მეთოდოლოგიის ცვლილებას ან/და პროგრამის გაფართოებას აქვს.
პანდემიის პერიოდში, 2020-2022 წლებში, ქვეყანაში სოციალურად დაუცველთა რაოდენობა რეკორდულ ნიშნულამდე გაიზარდა. სოციალური მომსახურების სააგენტოს მონაცემებით, 2020 წლის იანვარში საარსებო შემწეობა მიიღო 432,218 პირმა [120,218 ოჯახმა], 2022 წლის აგვისტოში კი დახმარების მიმღებ პირთა რაოდენობა 670,041 [181,520 ოჯახი] იყო.
გრაფიკი 1: 2020-2022 წლებში საარსებო შემწეობის მიმღები მოსახლეობის რაოდენობა
ძირითადი ფაქტორი, რაც სოციალურად დაუცველების რაოდენობას ზრდა განაპირობა, ეს არის მოსახლეობის მხრიდან მიმართვიანობის ზრდა. პანდემიის პერიოდში, ქვეყანაში მნიშვნელოვნად გაიზარდა იმ ოჯახებისა და მოქალაქეების რაოდენობა, რომლებიც არსებობისთვის სახელმწიფოსგან მინიმალურ ფულად ბენეფიტებს ითხოვდნენ. საარსებო შემწეობის მიმღებთა ზრდას რა თქმა უნდა პირდაპირ კავშირში აქვს მთავრობის პოლიტიკასთანაც. კერძოდ, პანდემიის პერიოდში სოციალურად დაუცველი ოჯახების სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გადამოწმებაზე მორატორიუმი გამოცხადდა, რაც ნიშნავს, რომ 2020 წლიდან სოციალური დახმარება არცერთ ოჯახს არ შეწყვეტია. პარალელურად, პროგრამას ემატებოდა ახალი ბენეფიციარები, ვინც სოციალური დახმარების დანიშვნის მოთხოვნით მიმართა სახელმწიფოს და შესაბამისი სტატუსი მიენიჭა. ამასთან, 2021 წლის ივლისიდან ბავშვთა დახმარების მიმღებთა წრე გაფართოვდა, რასაც პროგრამის ბენეფიციართა რაოდენობის ზრდაზე ასევე გარკვეული გავლენა ჰქონდა.
სოციალურად დაუცველი ოჯახების სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გადამოწმებაზე დაწესებული მორატორიუმი 1-ელ მაისს დასრულდა და ოჯახების გადამოწმება ეტაპობრივად განახლდა. რასაც ლოგიკურად უნდა მოჰყოლოდა სოციალური დახმარების მიმღებთა კლება, თუმცა სოციალურად დაუცველთა რაოდენობის ზრდის ტენდენცია მომდევნო თვეებშიც (მაისი-აგვისტო) შენარჩუნდა. სექტემბერ-ოქტომბერში საარსებო შემწეობის მიმღებთა რაოდენობის კლება, მორატორიუმის გაუქმებას და სავარაუდოდ, დახმარების მიმღებ ოჯახთა ინტენსიურ გადამოწმებას უკავშირდება. აღსანიშნავია, რომ გადამოწმების პროცესში ოჯახებს დახმარება უწყდებათ ან დროებით უჩერდებათ, რაც იწვევს საარსებო შემწეობის მიმღებთა კლებას. ჩვენთვის საინტერესო იყო სოციალური მომსახურების სააგენტოს განმარტება, თუ რა ფაქტორებმა განაპირობა გასულ ორ თვეში სოციალურად დაუცველთა რაოდენობის კლება. თუმცა აღნიშნულ საკითხზე სააგენტომ კომენტარი არ გააკეთა.
ის ფაქტი, რომ მოსახლეობის მხრიდან სოციალური დახმარების დანიშვნაზე მიმართვიანობა იზრდება, იმაზე მიუთითებს, რომ ქვეყანაში მძიმე სოციალური ფონია. დახმარების მიმღებთა რაოდენობის კლება ან მატება კი ხშირ შემთხვევაში ხელისუფლების „კეთილ ნებაზე“ და დახმარების მიმღები ოჯახების გადამოწმების ინტენსივობაზეა დამოკიდებულია.

The number of socially vulnerable individuals; that is, people who are recipients of subsistence assistance, decreased by 14,307 (5,479 families) in the past two months. In October, some 655,734 individuals (176,041 families) received the subsistence minimum which is 17.6% of the total population. In the previous period from January 2022 to August 2022, the number of socially vulnerable people in the country was rising each month and reached a historic high. FactCheck offers an overview of those factors which precipitated the changes in the number of socially vulnerable people.
Beneficiaries of the state programme for social assistance (subsistence minimum) are families living below the poverty line whom the government provides with monetary and other type of aid. Generally, the database of socially vulnerable people is being constantly updated and the number of cash social assistance recipients either decreases or increases. The status of socially vulnerable families is constantly verified given the demographic or the income changes of a family whilst there is a planned inspection of socially vulnerable families once every four years. In addition, the number of socially vulnerable people is affected by changes in the methodology of assessment of the socio-economic situation of socially vulnerable families or/and by expansion of the programme.
In 2020-2022 amid the pandemic, the number of socially vulnerable people in the country reached a record high. According to the data of the Social Service Agency, in January 2020 some 432,218 individuals (120,218 families) received subsistence minimum whilst in August 2022 that number was 670,041 (181,520 families).
Graph 1: Number of Subsistence Minimum Recipients in 2020-2022
The major factor that precipitated the growth in the number of socially vulnerable people is the increased number of applications from people requesting to be included in programme. Amid the pandemic, there was a substantial rise in the number of families and citizens who requested minimal cash benefits from the government just to sustain themselves. The growth of subsistence assistance recipients is also directly linked with the government’s policy. In particular, a moratorium was announced amid the pandemic vis-à-vis the verification of the socio-economic conditions of socially vulnerable families. This means that none of these families has had their assistance revoked since 2020. In addition, new beneficiaries were added to the programme – those who applied with the request to have social assistance and were granted with the status of socially vulnerable. Furthermore, since July 2021 the circle of children beneficiaries has also been expanded which affected the growth in the number of programme beneficiaries to a certain extent.
The aforementioned moratorium on the verification of the socio-economic situation of socially vulnerable families ended on 1 May 2022 and the verification of families gradually resumed. This should logically be followed by a decrease in the number of social assistance recipients, although the trend of growth in the numbers of socially vulnerable people continued in the following months (May-August) as well. The decrease in the number of subsistence assistance recipients in September-October was perhaps precipitated by ending the moratorium and the robust verification of beneficiary families. Of note is that during the verification process, assistance is either revoked or temporarily suspended which results in a decrease in the number of subsistence assistance recipients. FactCheck took interest in the explanation of the Social Service Agency on the matters that contributed to the decrease in the number of socially vulnerable people in the previous two months. However, the Social Service Agency declined to comment on this issue.
The fact that there is a growing number of applications from the population with the request to collect social assistance indicates that the social situation in the country remains difficult. The growth or decrease in the number of assistance recipients, however, often depends on the “goodwill” of the government or the robust nature of the verification process of assistance recipient families.