შობადობის შემცირება საქართველოს, ასევე განვითარებული ქვეყნების უმთავრესი გამოწვევაა. პანდემიის პერიოდში დემოგრაფიული პრობლემები კიდევ უფრო გამწვავდა.
2021 წელს, საქართველოში უარყოფითი ბუნებრივი მატება[1]დაფიქსირდა, რაც იმას ნიშნავს, რომ გარდაცვლილთა რაოდენობამ ცოცხლად დაბადებულთა რიცხოვნობას 13 960 ერთეულით გადააჭარბა. აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის გარდა, საქართველოს ყველა რეგიონში ბუნებრივი მატების უარყოფითი მაჩვენებელი დაფიქსირდა. ბუნებრივი მატების უარყოფითი მაჩვენებელი იყო 2020 წელსაც, გასულ წელს კი ეს მაჩვენებელი კიდევ უფრო გაიზარდა. 2015-2019 წლებში ქვეყანაში ბუნებრივი მატების მაჩვენებლები დადებითი იყო, თუმცა ბუნებრივი მატების კოეფიციენტი ყოველწლიურად მცირდებოდა.
გრაფიკი 1: ბუნებრივი მატების მაჩვენებლები 2014-2021 წლებში [2]
2021 წელს, საქართველოში 45 946 ბავშვი დაიბადა, რაც წინა წელთან შედარებით 1.2%-ით ნაკლებია. საქართველოში შობადობა (ცოცხლად დაბადებულთა რიცხოვნობა) 2015-2021 წლებში ყოველწლიურად მცირდება. გასული წლების სტატისტიკა აჩვენებს, რომ დაბადების მაჩვენებელში რიგით I და II ბავშვის წილი [რაოდენობა] მცირდება, ხოლო III და შემდგომი ბავშვის წილი [რაოდენობა] გაზრდილია.
ხელისუფლება შობადობის უარყოფითი დინამიკის შემცირებას ფინანსური წახალისებით ცდილობს. კერძოდ, 2013 წლიდან საქართველოს ყველა მოქალაქეს უფინანსდება მშობიარობის ხარჯები [ფიზიოლოგიური მშობიარობა 500 ლარით, ხოლო საკეისრო კვეთა 800 ლარით]. 2014 წლიდან კი დემოგრაფიული მდგომარეობის გაუმჯობესების ხელშეწყობის მიზნობრივი სახელმწიფო პროგრამა ამოქმედდა, რომელიც შობადობის მატერიალურ წახალისებას ითვალისწინებს. იმ რეგიონებში სადაც ბუნებრივი მატების დადებითი მაჩვენებელი არ ფიქსირდება, ყოველ მესამე ან შემდგომ ახალშობილზე, ორი წლის ასაკამდე, გაიცემა ყოველთვიური ფულადი დახმარება - მაღალმთიან რეგიონში 200 ლარის, ხოლო სხვა დასახლებებში მცხოვრებთათვის 150 ლარის ოდენობით. შობადობის ფინანსური წახალისება ეფექტიანად ვერ ჩაითვლება, მეტიც ეს არის არამიზნობრივი ხარჯი. ამას ადასტურებს ის ფაქტიც, რომ შობადობის მატერიალური წახალისების სახელმწიფო პროგრამის ამოქმედების შემდეგ, შობადობა არათუ გაიზარდა, არამედ შემცირდა.
რაც შეეხება გარდაცვალების მაჩვენებელს, გასულ წელს საქართველოში 59 906 ადამიანი გარდაიცვალა. 2020 წელთან შედარებით გარდაცვლილთა რიცხოვნობა 18.5%-ით არის გაზრდილი. 2016 წლის შემდეგ ქვეყანაში გარდაცვლილთა რიცხოვნობის შემცირების ტენდენცია იყო, 2020-2021 წლებში სიკვდილიანობის მკვეთრი ზრდა დაფიქსირდა, რაც პირდაპირ კავშირშია პანდემიასთან. 2020 წელს საქართველოში COVID-19-ით გარდაცვალების 2.5 ათასზე მეტი შემთხვევა აღირიცხა, 2021 წლის ბოლოს კი COVID-19-ით გარდაცვლილთა რაოდენობამ 13,800-ს მიაღწია.

Deaths Sharply Exceeded Births in Georgia Amid the Pandemic
Declining birth rates is the biggest challenge for Georgia as well as for most of developed countries. These demographic problems have been further exacerbated amid the pandemic
Declining birth rates is the biggest challenge for Georgia as well as for most of developed countries. These demographic problems have been further exacerbated amid the pandemic.
Negative natural growth [1] was registered in Georgia in 2021. This means that number of deaths exceeded the number of births by 13,960. In every Georgian region, except for the Ajara Autonomous Republic, a negative natural growth was registered. The natural growth was also negative in 2020 whilst tis figure also increased further last year. In 2015-2019, Georgia had positive natural growth figures, although the natural growth rate has been declining annually.
Graph 1:  Natural Growth Figures in 2014-2021 [2]
In 2021, there were 45,946 babies born in Georgia which is 1.2% less as compared to the previous year. Georgia’s birth rate (number of live births) has been declining annually in 2015-2021. The previous years’ statistics show that the number of first and second children in the birth rate shrinks whilst the share of third and additional children is increased.
The government seeks to deal with the negative birth rate dynamic with financial incentives. In particular, all Georgian nationals have their childbirth expenses reimbursed from 2013 (physiological birth by GEL 500 and caesarean birth by GEL 800). Since 2014, a new state programme has been launched to improve the demographic situation which envisions material incentives for giving birth. In those regions where there are no positive natural growth figures, a monthly allowance is disbursed for every third and next new-borns until the age of two years. In high mountainous regions, this allowance is GEL 200 and GEL 150 for people living elsewhere. These material incentives to promote childbirth cannot be assessed as efficient and, furthermore, this is an improper expense. This is proven by the fact that the birth rate has actually shrunk instead of increased since launching the government programme to offer material incentives to encourage childbirths.
In regard to the death rate, there were 59,906 deaths registered in Georgia in 2021. As compared to 2020, the number of deaths increased by 18.5%. Since 2016, there was a declining death trend, although the number of deaths sharply increased in 2020-2021 which is directly linked with the pandemic. In 2020, there were over 2,500 COVID-19 deaths in Georgia whilst the number of COVID-19 deaths reached 13,800 by the end of 2021.