სოციალურ ქსელებში საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის ფოტოები გავრცელდა. ფოტომასალაზე სააკაშვილი ბანერის - „არა ნაცებს! არა ბოროტებას! არა ღალატს!“, ფონზე არის გამოსახული. ფოტო ქმნის შთაბეჭდილებას, თითქოს სააკაშვილი ზუგდიდში, აღნიშნული ბანერის წინ დგას. რეალურად, ფოტომასალა ფოტო-რედაქტირების შედეგადაა მიღებული.
სოციალურ სივრცეში გავრცელებულ ფოტომასალაზე მიხეილ სააკაშვილის გამოსახულება, რეალურად ფოტო-მონტაჟის შედეგად არის მიღებული. სინამდვილეში, სააკაშვილის ფოტო, ექსპრეზიდენტის მიერ საკუთარ Facebook-გვერდზე, 2021 წლის 21 აგვისტოს, განთავსებული ვიდეოდანაა ამოჭრილი. აღნიშნულ ვიდეოში მიხეილ სააკაშვილი საქართველოში არსებულ ეპიდემიურ სიტუაციაზე საუბრობს.
მიხეილ სააკაშვილის შესახებ მსგავსი პოსტების გავრცელება, 2021 წლის 1 ოქტომბერს, მისივე Facebook-გვერდზე გამოქვეყნებულ პოსტს უკავშირდება, რომლითაც ექსპრეზიდენტმა საქართველოს მოქალაქეებს საქართველოში დაბრუნების შესახებ ამცნო.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო ექსპრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის ქვეყანაში ჩამოსვლას ისევ არ ადასტურებს. შს მინისტრის მოადგილე ალექსანდრე დარახველიძე აცხადებს, რომ, აქტიური კომუნიკაცია ჰქონდათ უკრაინულ მხარესთან და სააკაშვილს უკრაინის სახელმწიფო საზღვარი არ დაუტოვებია. ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის წევრები კი ადასტურებენ, რომ მიხეილ სააკაშვილი საქართველოში იმყოფება.

Photographs of the former President of Georgia, Mikheil Saakashvili, were disseminated through Facebook. In these photographs, Mr Saakashvili stands in front of the banner – “No to the Nazis! No to evil! No to betrayal!” The photograph gives the impression that he is standing in Zugdidi just in front of this banner. In fact, the photograph is a result of photo-editing.
The image of Mikheil Saakashvili promoted by social media is, in fact, a result of photo-manipulation. Mr Saakashvili’s photograph is a screenshot taken from the video of 21 August 2021 which was posted by the former president himself on his own Facebook page. In this video, Mr Saakashvili speaks about the epidemiological situation in Georgia.
The dissemination of such publications about Mikheil Saakashvili was caused by the publication posted on his own Facebook page on 1 October 2021 where the former Georgian president informed the Georgian people about his return to the country.
The Ministry of Internal Affairs of Georgia does not confirm the arrival of the former President Mikheil Saakashvili to Georgia. As stated by the Deputy Minister of Internal Affairs, Aleksandre Darakhvelidze, they had active communication with the Ukrainian side and were informed that Mr Saakashvili had not crossed Ukraine’s border. United National Members, on the contrary, confirm that Mikheil Saakashvili is indeed in Georgia.