სოციალურ ქსელში 2021 წლის 15 სექტემბერს საქართველოს ევანგელისტურ-ბაპტისტური ეკლესიის ეპისკოპოსმა რუსუდან გოცირიძემ საკუთარი მოსაზრება გამოაქვეყნა. Facebook- სტატუსში რუსუდან გოცირიძე ფარული მიყურადების საკითხზე სოციალურ ქსელში არსებულ დისკუსიას გამოეხმაურა. საინფორმაციო სააგენტომ „სფეისნიუსი“ აღნიშნული სტატუსიდან ციტატა კონტექსტის დამახინჯებით ამოიღო და სტატუსის შესახებ მომზადებული მასალის სათაურად გაიტანა.
მიუხედავად იმისა, რომ თავად სტატიაში „სფეისნიუსი“ რუსუდან გოცირიძის სტატუსს სრულად და უცვლელად გვთავაზობს, სტატიის სათაური მისი ნათქვამის კონტექსტს ამახინჯებს და Facebook-მომხმარებლებისთვის შეცდომაში შემყვანია.
2021 წლის 15 სექტემბერს საკუთარ Facebook- გვერდზე, ევანგელისტურ-ბაპტისტური ეკლესიის ეპისკოპოსმა რუსუდან გოცირიძემ სტატუსი გამოაქვეყნა. სტატუსში რუსუდან გოცირიძე სუს-იდან გამოჟონილ ფაილებსა და ამ ფაილების ირგვლივ საზოგადოებაში მიმდინარე დისკუსიას გამოეხმაურა.
რუსუდან გოცირიძემ აღნიშნა: „მე არაფერი მაქვს დასამალი“ - იმ ოპერიდანაა - „ისეთი სექსი უნდა გქონდეს, გასაჯაროების არ შეგრცხვესო“.
არავის საქმე არაა მე ვის რას ველაპარაკები, ან რატომ უნდა იქექებოდეს ვიღაც ჩინოვნიკი ჩემი შვილების პირად ცხოვრებაში??? რატომ გვგონია, რომ პრობლემა მხოლოდ ვიღაცის „ცოდვებია“ რომლის გამოაშკარავებაც სამარცხვინოა??
თუ რუსეთის აგენტებს ეძებთ, მიიღეთ ლუსტრაციის კანონი, თუ არა და ეს კაგებეშნიკური მარაზმი ნიშნავს, რომ ჩვენი ქვეყნის თავზე საბჭოთა დროშა ფრიალებს!!!! “
აღნიშნული სტატუსში რუსუდან გოცირიძე პირადი ცხოვრების თვალთვალისა და ჩაწერის მიუღებლობაზე საუბრობს და აღნიშნავს, რომ მიუხედავად იმისა, რა „ცოდვებს“ ჩადიხარ, დაუშვებელია, „ვიღაც ჩინოვნიკი“ შენს პირად ცხოვრებაში იქექებოდეს.
მიუხედავად აზრის სიცხადისა, სტატუსის გამოქვეყნებიდან მალევე, ამავე სტატუსის რედაქტირების საშუალებით, რუსუდან გოცირიძემ დამატებით განმარტა, რომ ის სტატუსის პირველ ნაწილში ერთ-ერთ საჯაროდ გავრცელებულ კომენტარს ციტირებდა. „იმისი თქმა მინდა, რომ დასამალი გაქვს თუ არა გაქვს, არავის ესაქმება შესაბამისი ორდერის და აუცილებელი საგამომძიებლო საჭიროების გარეშე შემოიჭრან ჩვენს პირად სივრცეში და გვისმინონ და დააარქივონ ჩვენი საუბრები“, - წერია Facebook-სტატუსში.
ფოტო: რუსუდან გოცირიძის სტატუსი და რედაქტირების დრო
„სფეისნიუსის“ მიერ მომზადებული მასალა საიტზე 12 საათსა და 18 წუთზე გამოქვეყნდა, მაშინ, როცა რუსუდან გოცირიძეს, სხვაგვარი ინტერპრეტაციის გამორიცხვის მიზნით, უკვე დამატებითი განმარტებაც კი ჰქონდა გაკეთებული.
მასალაში აღნიშნული ციტატა იმგვარადაა კონტექსტიდან ამოგლეჯილი და სათაურად გატანილი, რომ მკითხველს შთაბეჭდილებას უტოვებს, თითქოს ციტატაში მოყვანილი ფრაზა რუსუდან გოცირიძეს ეკუთვნოდეს.
თანამედროვე მედიასტანდარტების მიხედვით, სათაური შეიძლება განხილულ იქნეს, როგორც ცალკე მედიაპროდუქტი. საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის ქარტია საქმეზე „ანა გაბელაია მართა ლაბაძისა და Reportiori.ge-ს, kvira.ge-ის, digest.pia.ge-ს არაიდენტიფიცირებული ჟურნალისტების წინააღმდეგ (2018 წელი)“ მსჯელობაში განმარტავს: „ინფორმაციის გავრცელების თანამედროვე პირობების და ფორმების გათვალისწინებით, მით უფრო, როცა საუბარია ონლაინფორმით მომზადებულ და სოციალურ ქსელებში გაზიარების (share) საშუალების მქონე სტატიებზე, განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება სტატიის სათაურს. სოციალურ ქსელებში გავრცელებული სტატიის ძირითადი დატვირთვა მოდის მის სათაურზე, განსაკუთრებით მაშინ, როცა თავად სათაური იძლევა ინფორმაციას დადასტურებული სახით. საბჭო მიიჩნევს, რომ ძირითად შემთხვევებში სტატიის სათაური უნდა იქნეს განხილული როგორც ცალკე ჟურნალისტური პროდუქტი. მკითხველს აქვს მოლოდინი და ნდობა, რომ სტატიის სათაური არის თავად სტატიაში მითითებული ფაქტობრივი გარემოებების შეჯერების შედეგად მიღებული და დადასტურებული დასკვნა და შეიძლება არც ჩათვალოს საჭიროდ სტატიის სრულად გაცნობა იმ დაშვებით, რომ სტატიის ძირითადი მიგნება მან უკვე წაიკითხა სათაურში“.
ამავე შინაარსის მანიპულაცია „სფეისნიუსმა“ ვახო სანაიას სტატუსის მიმართაც გამოიყენა (იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია). რუსუდან გოცირიძის სტატიასთან დაკავშირებით, ანალოგიურ მანიპულაციას სხვა მედიასაშუალებამაც მიმართა (მეგა TV).
კონტექსტიდან ამოგლეჯილი სათაური, როგორც ცალკე მედიაპროდუქტი, მკითხველთა შეცდომაში შეყვანას და განცხადების ავტორის დისკრედიტირებას ისახავს მიზნად.

On 15 September 2021, the Bishop of the Evangelic-Baptist Church, Rusudan Gotsiridze, posted her own opinion on the Facebook social networks. In her publication, Ms Gotsiridze responded to the discussion in social media about secret wiretapping. The Spacenews news agency took a distorted quote from this publication and published it as a headline of the article devoted to the publication.
Although Spacenews’ article includes Rusudan Gotsiridze’s Facebook publication in full and without alteration, the headline of the article distorts the context of her idea and misleads Facebook users.
On 15 September 2021, the Bishop of the Evangelic-Baptist Church, Rusudan Gotsiridze, posted her own opinion on the Facebook social network. In her publication, Ms Gotsiridze offered her comments on files leaked from the State Security Service as well as the ongoing public discussion about this controversy.
Rusudan Gotsiridze, in particular, stated:  “To say ‘I have nothing to hide’ is from that playbook – ‘one should have such a sex not to be ashamed if it goes public.’
It is no one’s business with whom am I speaking or why would some official would be poking his nose into the private lives of my children? Why do we think that problems are ‘somebody’s sins’ which are shameful if they are brought into light??
If you are looking for Russia’s agents, adopt a lustration law. If you are not, this KGB ludicrousness means that the Soviet flag is hoisted over our country!!!!”
In this publication, Rusudan Gotsiridze speaks about the unacceptability of wiretapping and surveillance of private lives and states that no matter what your “sins” are, it is unacceptable that “some official” is poking into your private life.
Despite the clarity of her thoughts, Ms Gotsiridze edited the publication shortly after making it and added an additional explanation that she was simply quoting one of the public comments in the first part of her post. The added part of the Facebook publication reads:  “I would like to say that whether or not you have got something to hide, it is nobody’s business to interfere in our private space without a relevant warrant and the necessary investigative needs and then listen and archive our conversations.”
Photograph:  Rusudan Gotsiridze’s publication and time of edit.
The Spacenews article was posted on its website at 12:18 PM when Rusudan Gotsiridze had already made the additional clarification to rule out any different interpretations of her Facebook publication.
The aforementioned quote is taken out of context and put as a headline in such a manner that the reader is left with the impression that the quote actually belongs to Rusudan Gotsiridze.
According to modern media standards, a headline can be considered as a separate media product. The Georgian Charter of Journalistic Ethic made the following clarification on the case “Ana Gabelaia v Marta Labadze and Unidentified Journalists of Reportiori.ge, Kvira.ge and Digest.pia.ge (2018):”  “Given the modern conditions and the forms for circulating information and, moreover, when it comes to online articles which can be shared through social networks, the headlines of articles are of paramount importance. Headlines of articles disseminated through social networks get the biggest load, particularly when the headline itself presents information in the affirmative. The Charter believes that in most cases the headline of an article should be considered as a separate journalistic product. The reader has an expectation and trusts that the article’s headline is a confirmed conclusion based on consolidated factual circumstances presented in the article and may decide it is unnecessary to read the full article in the hopes that he has already read the major finding of the article in its headline.”
Spacenews has used a similar manipulation vis-à-vis Vakho Sanaia’s Facebook publication (see FactCheck’s article). Another media outlet (Mega TV) also resorted to such manipulation in regard to Rusudan Gotsiridze’s Facebook publication.
The headline, as a separate media product which was taken out of context, aims to mislead readers and discredit the author of the statement.