ანა წითლიძე: ფოთში, ჩინურ კომპანიას, სადაც თქვენც მუშაობდით [პრემიერი], ფოთის ინდუსტრიულ ზონაში 150 მილიონი დოლარის ინვესტიცია უნდა განეხორციელებინა, თუმცა ეს ვალდებულება შესრულებული არ არის
რეზიუმე: ფოთის თავისუფალი ინდუსტრიული ზონა 2009 წლის 15 დეკემბერს შეიქმნა და მისი ფუნქციონირების ვადა 99 წლით განისაზღვრა. თიზ-ის ორგანიზატორი არაბული კომპანია „რაკია საქართველო თავისუფალი ინდუსტრიული ზონა“ იყო. 2016 წელს არაბულმა ინვესტორმა „რაკიამ“ ფოთის თავისუფალი ინდუსტრიული ზონის 85%-იანი წილი სახელმწიფოს გადასცა. ამის მიზეზად შეუსრულებელი ვალდებულებები დასახელდა. „რაკიამ“ თიზ-ის განვითარებისთვის ნაკისრი ვალდებულებები ვერ შეასრულა, რისთვისაც პირგასამტეხლო დაეკისრა, რომლის ჩამოწერის სანაცვლოდ ინვესტორმა თიზ-ის საკონტროლო პაკეტი - 85%, სახელმწიფოს გადასცა.
2017 წლის ოქტომბრის ბოლოს, საქართველოს მთავრობამ ჩინურ კომპანია China Energy Company Limited (CEFC)-თან ხელშეკრულებას მოაწერა ხელი, რომლის მიხედვითაც კომპანიას ფოთის ინდუსტრიული ზონის მართვის უფლება გადასცა. ხელშეკრულების მიხედვით, სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული ფოთის ინდუსტრიული ზონის 75%-იანი წილი ჩინურ კონგლომერატს CEFC-ს 24 589 000 ლარად გადაეცა. ამავე ხელშეკრულებით, კომპანიას 50 მლნ დოლარის ინვესტიცია, არაუგვიანეს 2020 წლის დეკემბრისა, უნდა განეხორციელებინა, ხოლო დამატებით 100 მლნ დოლარის ინვესტიცია - 2028 წლამდე.
ფოთის ინდუსტრიული ზონის 2019 წლის აუდირებული ფინანსური ანგარიშგების მიხედვით, 2019 წლის და 2018 წლის 31 დეკემბრის მდგომარეობით, ჯგუფს და კომპანიას კაპიტალური ან სხვა სახის ვალდებულებები არ უფიქსირდებათ. სხვა კონკრეტული მითითება განხორციელებულ ინვესტიციაზე, დოკუმენტში არ გვხვდება. ჩინური კომპანიის მიერ განხორციელებული ინვესტიციის დამადასტურებელი ინფორმაცია ან დოკუმენტი, არც სხვა ღია წყაროებში იძებნება. აქედან გამომდინარე, ჩვენ ვერ ვიმსჯელებთ იმაზე, 2020 წლის ბოლოს კომპანიას 50 მლნ დოლარის ინვესტიცია განხორციელებული ჰქონდა, თუ - არა.
თუმცა ისიც უნდა აღინიშნოს , რომ კომპანია China Energy Company Limited, უცხოურ პრესაზე დაყრდნობით, ფინანსურ მაქინაციებშია გარეული და მისი ქონება დაბლოკილია.
რაც შეეხება პრემიერის კავშირს აღნიშნულ კომპანიასთან, ირაკლი ღარიბაშვილი შპს ევრო-აზიური მენეჯმენტ ჯგუფის სამეთვალყურეო საბჭოს მრჩევლის თანამდებობაზე 2018-2019 წლებში მუშაობდა. 2018 წლის ივლისიდან სწორედ აღნიშნულ კომპანიას გადაეცა China Energy Company Limited-ის წილის მართვის უფლება.
ზემოთქმულის გათვალისწინებით, განცხადებას უვერდიქტოდ ვტოვებთ და მხოლოდ ანალიზით შემოვიფარგლებით.
პარტია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ დეპუტატმა ანა წითლიძემ პარლამენტის სხდომაზე ფოთის ინდუსტრიულ ზონასთან დაკავშირებით ისაუბრა და აღნიშნა: „როგორც ცნობილია, ფოთში 2017 წელს შეიცვალა კომპანია და არაბების ნაცვლად მანდ არის ის ჩინური კომპანია, რომელშიც თქვენ მუშაობით, როცა პრემიერობიდან გადაგაყენეს. ვალდებულების მიხედვით, ამ კომპანიას 150 მილიონი დოლარის ინვესტიცია უნდა განეხორციელებინა ფოთის თავისუფალ ეკონომიკურ ზონაში, თუმცა ეს ვალდებულება შესრულებული არაა“.
თავისუფალი ინდუსტრიული ზონა არის საქართველოს საბაჟო კოდექსით გათვალისწინებული თავისუფალი ზონის სახეობა, სადაც დამატებითი პირობები და საგადასახადო შეღავათები მოქმედებს. თავისუფალი ინდუსტრიული ზონა საქართველოს ტერიტორიის ნაწილია განსაზღვრული საზღვრებითა და კანონით მინიჭებული სპეციალური სტატუსით, რომელიც ეკონომიკური საქმიანობისთვის გარკვეული ვადით გამოიყოფა და მის ფარგლებში პირები სპეციალურ ეკონომიკურ და სამართლებრივ რეჟიმს ექვემდებარებიან. ის შეიძლება ნებისმიერ ტერიტორიაზე შეიქმნას, რომლის ფართობი 10 ჰექტარს აღემატება, გარდა საქართველოს კანონმდებლობით განსაზღვრული დაცული ტერიტორიებისა. თავისუფალ ინდუსტრიულ ზონაზე მუნიციპალიტეტის ორგანოების უფლებამოსილებები არ ვრცელდება.
თავისუფალი ინდუსტრიულ ზონა შეიძლება შეიქმნას მთავრობის ინიციატივით ან ფიზიკური ან იურიდიული პირის - ორგანიზატორის მოთხოვნით. თავისუფალ ინდუსტრიულ ზონაში ანგარიშსწორება ნებისმიერი ვალუტით ხორციელდება.
ფოთის თავისუფალი ინდუსტრიული ზონა
ფოთის თავისუფალი ინდუსტრიული ზონა 2009 წლის 15 დეკემბერს შეიქმნა და მისი ფუნქციონირების ვადა 99 წლით განისაზღვრა. ფოთის თიზ-ი ნავსადგურის ყოფილი ექსტენსიური განვითარების ზონის ტერიტორიაზე, 3000 ჰა-ზე არის შექმნილი. თიზ-ის ორგანიზატორი არაბული კომპანია „რაკია საქართველო თავისუფალი ინდუსტრიული ზონა“ იყო, რომელიც ასევე ფოთის პორტს ფლობდა, რომლის 80%-იანი წილი 2011 წელს გაასხვისა - კომპანია „APM Termnilas“-ს მიჰყიდა.
2016 წელს არაბულმა ინვესტორმა „რაკიამ“ ფოთის თავისუფალი ინდუსტრიული ზონის 85%-იანი წილი სახელმწიფოს გადასცა. ამის მიზეზად შეუსრულებელი ვალდებულებები დასახელდა. „რაკიამ“ თიზ-ის განვითარებისთვის ნაკისრი ვალდებულებები ვერ შეასრულა, რისთვისაც პირგასამტეხლო დაეკისრა, რომლის ჩამოწერის სანაცვლოდ ინვესტორმა თიზ-ის საკონტროლო პაკეტი - 85%, სახელმწიფოს გადასცა.
2017 წლის ოქტომბრის ბოლოს, საქართველოს მთავრობამ ჩინურ კომპანია China Energy Company Limited (CEFC)-თან ხელშეკრულებას მოაწერა ხელი, რომლის მიხედვითაც კომპანიას ფოთის ინდუსტრიული ზონის მართვის უფლება გადასცა. ხელშეკრულების მიხედვით, სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული ფოთის ინდუსტრიული ზონის 75%-იანი წილი ჩინურ კონგლომერატს CEFC-ს 24 589 000 ლარად გადაეცა. თიზ-ის 15%-იან წილს რას ალ ხაიმას საინვესტიციო ორგანო ფლობს, 10% კი, საქართველოს მთავრობას ეკუთვნის.
2017 წელს, შპს „CEFC“ (ევრაზიული) და სახელმწიფო ქონების ეროვნულ სააგენტოს შორის გაფორმებული - კომპანიაში 75% წილის ნასყიდობის შესახებ საინვესტიციო ხელშეკრულების თანახმად, მშობელი კომპანია ან ნებისმიერი იურიდიული პირი, რომელიც საქმიანობას საქართველოს ფოთის თავისუფალ ინდუსტრიულ ზონაში ეწევა, ვალდებულია, სულ მცირე 50 მილიონი აშშ დოლარის ინვესტიცია 2020 წლის დეკემბრამდე, დამატებით 100 მილიონი აშშ დოლარის ინვესტიცია კი 2028 წლის დეკემბრის ჩათვლით განახორციელოს.
2018 წლის ივლისიდან CEFC-მა თავისი წილის მართვა Euro-Asian Management Group-ს გადასცა, რომლის სამეთვალყურეო საბჭოს თანათავმჯდომარე ბიზნესმენი ვანო ჩხარტიშვილია.
ფოთის თავისუფალი ინდუსტრიული ზონის 2019 წლის აუდირებული ფინანსური ანგარიშგების მიხედვით, 2019 წელს კომპანიის შემოსავალი 4 408 000 ლარი იყო, რაც წინა წელთან შედარებით 21.4%-ით არის გაზრდილი (2018 წელს შემოსავალმა 3 467 000 ლარი შეადგინა).
მთლიანობაში, 2019 წლის განმავლობაში, თავისუფალი ინდუსტრიული ზონის წმინდა მოგებამ 289 000 ლარი შეადგინა, რაც წინა წელთან (448 000 ლარი) შედარებით 35.5%-ით არის შემცირებული. აღნიშნულ წელს თავისუფალი ეკონომიკური ზონის აქტივების ჯამური მოცულობა 13 005 000 ლარი იყო.
რაც შეეხება კომპანიის საინვესტიციო ვალდებულების შესრულებას, როგორც აღვნიშნეთ, CEFC-ს 50 მლნ აშშ დოლარის ინვესტიცია 2020 წლის დეკემბრამდე უნდა განეხორციელებინა. კომპანიის 2019 წლის აუდიტის ანგარიშგების დოკუმენტში მითითებულია, რომ 2019 წლის და 2018 წლის 31 დეკემბრის მდგომარეობით, ჯგუფს და კომპანიას კაპიტალური ან სხვა სახის ვალდებულებები არ უფიქსირდებათ. სხვა კონკრეტული მითითება განხორციელებულ ინვესტიციაზე, დოკუმენტში არ გვხვდება. ჩინური კომპანიის მიერ განხორციელებული ინვესტიციის დამადასტურებელი ინფორმაცია ან დოკუმენტი, არც სხვა ღია წყაროებში იძებნება. აქედან გამომდინარე, ჩვენ ვერ ვიმსჯელებთ იმაზე, 2020 წლის ბოლოს კომპანიას 50 მლნ დოლარის ინვესტიცია განხორციელებული ჰქონდა, თუ - არა. შესაბამისად, განცხადებას ვერდიქტით ვერ შევაფასებთ.
China Energy Company Limited (CEFC)
CEFC-ი ჩინეთში 2002 წელს დაფუძნდა და მისი ყოველწლიური შემოსავალი მილიარდობით დოლარს შეადგენდა. მხოლოდ 2014 წელს კომპანიამ 35 მილიარდი დოლარი გამოიმუშავა. შემოსავალი ძირითადად ნავთობისა და გაზის ვაჭრობითა და ფინანსური მომსახურებით მიიღო, თუმცა ასევე სხვა სექტორებში მუშაობდა, როგორებიცაა სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურა, სატყეო მეურნეობა, სასტუმროების მართვა და სხვა.
2017 წელს კომპანიამ გამოაცხადა, რომ რუსული გიგანტური ნავთობკომპანიის „როსნეფტის“ 14%-ს 9 მილიარდ აშშ დოლარად ყიდულობდა.
ამის შემდეგ, კომპანია არაერთ სკანდალში გაეხვა. 2017 წლის ნოემბერში CEFC-ის ერთ-ერთი ხელმძღვანელი პატრიკ ჰო ნიუ-იორკში, მის მიერ შექმნილი დანაშაულებრივი ქსელისა და კორუფციის ბრალდებით დააპატიმრეს.
CNN-ის სტატიის მიხედვით, ჰო არ არის კომპანიის ერთადერთი ხელმძღვანელი რომელიც პატიმრობაში იმყოფება. კომპანიის დამფუძნებელი და ხელმძღვანელი ბატონი იუ ჟიანმინგი ( რომელიც საქართველოშიც იმყოფებოდა) 2017 წელს გაუჩინარდა და მის შესახებ ურთიერთგამომრიცხავი ინფორმაციები ვრცელდებოდა. როგორც სტატიაშია ნათქვამი, ბატონი იუ გაუხმაურებელი მიზეზების გამო, გამოძიების ინტერესს წარმოადგენს და სავარაუდოდ, პატიმრობაშია.
CEFC-ის ირგვლივ შექმნილ სკანდალზე არასამთავრობო ორგანიზაცია „სამოქალაქო იდეაც“ წერდა. მათი ინფორმაციით, 2018 წლის 27 მარტს Bloomberg-ი იუწყებოდა, რომ „პრობლემებში მყოფი ჩინური კონგლომერატის“ მთელი ქონება დაბლოკილი, მისი თავმჯდომარე სამართლებრივ პასუხისმგებლობაში, ხოლო თავად კომპანია სახელმწიფოს მმართველობაში გადასვლის მოლოდინშია. 14 მარტს ნიუ იორკ თაიმსი კი იუწყებოდა რომ სახელმწიფოს კუთვნილმა ჩინურმა კონგლომერატმა, Citic-მა CEFC-ის საერთაშორისო ქონება გადაიბარა.
არასამთავრობო ორგანიზაცია „სამოქალაქო იდეამ“ ირაკლი ღარიბაშვილის პრემიერობის კანდიდატად მეორედ წარდგენისას განცხადებაც გაავრცელა, სადაც ირაკლი ღარიბაშვილის CEFC-თან კავშირზე მიუთითებდა. ორგანიზაცია განცხადებაში ჩინური კომპანიის ფინანსურ პრობლემებზე აპელირებდა.
„საქართველო დღეს იმყოფება უკიდურესად მძიმე მდგომარეობაში და მათ შორის, ქვეყნის უსაფრთხოებისთვის მნიშვნელოვანი ხაზი, სწორედ საქართველოში ჩინურ-რუსულ ინტერესებზე გადის. დღემდე კომპანია CEFC საკუთრებაში რჩება ფოთის თავისუფალი ინდუსტრიული ზონის 75%. მიუხედავად იმისა, რომ თავად ჩინური კომპანია გაკოტრებულია, ვალდებულებები არ შეუსრულებია და კრედიტორების გასტუმრების პროცესში იმყოფება, დღემდე საქართველოს ხელისუფლებას საკუთრების დაბრუნების პროცესი არ დაუწყია. პრობლემა კი ყოველდღიურად იზრდება, ვინაიდან ფოთის სტრატეგიული ობიექტები რუსეთის სახელმწიფო ბანკის საკუთრება შეიძლება გახდეს, იმ ბანკის, რომლის წინაშეც უზარმაზარი დავალიანება აქვს ჩინურ კომპანიას“,- ნათქვამია განცხადებაში.
ირაკლი ღარიბაშვილი და China Energy Company Limited (CEFC)
რაც შეეხება პრემიერ ირაკლი ღარიბაშვილისა და China Energy Company Limited (CEFC) კავშირს, 2018 წლის თებერვალში ირაკლი ღარიბაშვილი Euro-Asian Management Group-ის რეგიონული პროექტების მართვის კომპანიის სამეთვალყურეო საბჭოს მრჩევლად დაინიშნა. როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, ეს ის კომპანიაა, რომელსაც ფოთის თიზ-ის წილის მართვის უფლება ჩინურმა კომპანიამ გადასცა.
ღარიბაშვილის 2019 და 2020 წლის ქონებრივი დეკლარაციების მიხედვით, შპს ევრო-აზიური მენეჯმენტ ჯგუფის სამეთვალყურეო საბჭოს მრჩევლის თანამდებობაზე მუშაობისას 2018 წელს მან ანაზღაურების სახით 169 926 ლარი მიიღო, 2019 წელს კი მისმა თანამდებობრივმა სარგომ - შვიდი თვის განმავლობაში - 240 776 ლარი შეადგინა.

Ana Tsitlidze: “The Chinese company you (Prime Minister) worked for was supposed to make USD 150 million investment in the Poti Industrial Zone, although this commitment has not been implemented.”
Resume: The Poti Free Industrial Zone (FIZ) was created on 15 December 2009 for a period of 99 years. The Arab company, Rakia Georgia Free Industrial Zone, was the developer of the FIZ. In 2016, Rakia transferred 85% of the shares of the Poti FIZ to the government. It was reported that non-implemented commitments were the reason behind this decision. Rakia failed to deliver on commitments for the development of the Poti FIZ which resulted in a penalty. In exchange for an annulment of the penalty, the investor transferred the FIZ control package comprising 85% of the shares to the government.
By the end of October 2017, the Government of Georgia signed a contract with the Chinese China Energy Company Limited (CEFC) and transferred the Poti FIZ management rights to the company. According to the contract, the Chinese conglomerate acquired 75% of the government-owned Poti FIZ for GEL 24,589,000. The same contract also obliged the Chinese company to make USD 50 million in investment no later than December 2020 and an additional USD 100 million in investment before 2028.
According to the Poti FIZ’s 2019 audited financial statements, the group and the company had no capital or other commitment as of 31 December 2018 and 31 December 2019. The document contains no other specific references on any investments made. The information or any document which would confirm investment from the Chinese company also cannot be found in other open sources. Therefore, we cannot discuss whether or not the company had made USD 50 million in investment by the end of 2020.
However, of additional note is that based on foreign press reports, the China Energy Company Limited had been involved in financial schemes and its property is frozen.
In regard to the Prime Minister’s ties to the aforementioned company, Irakli Gharibashvili served as an advisor to the Supervisory Board of Euro Asia Management Group LTD in 2018-2019. Since July 2018, the rights to manage the China Energy Company Limited’s share were transferred to this company.
Given all of the aforementioned, FactCheck leaves the statement without a verdict and limits this article to only an analysis.
MP from the United National Movement, Ana Tsitlidze, at the session of the Parliament of Georgia, spoke about the Poti Free Industrial Zone and stated: “As we know, the company in Poti was changed in 2017 and instead of the Arabs, there is now a Chinese company you worked for when you were dismissed from the position of Prime Minister. According to their commitments, this company was supposed to invest USD 150 million in the Poti Free Economic Zone, although this commitment has not been implemented.”
The Free Industrial Zone is a free zone envisioned by the Customs Code of Georgia where additional conditions and tax preferences apply. The Free Industrial Zone is a part of Georgian territory with defined boundaries and a special legal status which is granted for economic activities for a certain period of time and provides for a special economic and legal regime. It can be established on any territory with an area more than 10 hectares, for except protected areas, as defined by Georgian legislation. The powers of local municipal authorities do not apply to the Free Industrial Zone.
The Free Industrial Zone can be created under the government’s initiative or as a result of a request from a developer – either a physical person or a legal entity. Any currency can be a legal tender in the Free Industrial Zone.
Poti Free Industrial Zone
The Poti Free Industrial Zone (FIZ) was created on 15 December 2009 for a period of 99 years. The Poti FIZ was created at the harbour’s former extensive development zone territory on an area of 3,000 hectares. The developer of the FIZ was an Arab company, Rakia Georgia Free Industrial Zone, which also owned the Poti port. However, the company sold 80% of the shares of the Poti port in 2011 to the APM Terminals company.
In 2016, Rakia transferred 85% of the shares of the Poti FIZ to the government. It was reported that non-implemented commitments were the reason behind this decision. Rakia failed to deliver on commitments for the development of the Poti FIZ which resulted in a penalty. In exchange for an annulment of the penalty, the investor transferred the FIZ control package comprising 85% of the shares to the government.
By the end of October 2017, the Government of Georgia signed a contract with the Chinese China Energy Company Limited (CEFC) and transferred Poti FIZ management rights to the company. According to the contract, the Chinese conglomerate acquired 75% of the government-owned Poti FIZ for GEL 24,589,000. Fifteen percent of the Poti FIZ is owned by the Ras al Khaimah investment body and 10% remains government-owned.
According to the investment contract on purchasing 75% of the company’s share signed in 2017 between the CEFC LTD and the LEPL National Agency of State Property, a parent company or any legal entity which conducts business in Georgia’s Poti FIZ is obliged to make at least a USD 50 million investment before December 2020 and an additional USD 100 million in investment by December 2028.
Since July 2018, the CEFC transferred the rights to manage its shares to the Euro-Asian Management Group whose co-chair of the supervisory board is businessman Vano Chkhartishvili.
According to the Poti FIZ’s 2019 audited financial statement, the company’s revenue in 2019 was GEL 4,408,000 which is 21.4% more as compared to the previous year (revenue in 2018 was GEL 3,467,0000).
In total, the Poti FIZ’s net profit in 2019 was GEL 289,000 which is 35.5% (GEL 448,000) less as compared to the previous year. In 2018, the total value of the Poti FIZ’s assets amounted to GEL 13,005,000.
In regard to the company delivering its investment commitments, the CEFC was supposed to make USD 50 million in investment before December 2020. According to the Poti FIZ’s 2019 audited financial statements, the group and the company had no capital or any other commitments as of 31 December 2018 and 31 December 2019. The document contains no other specific references on any investment made. The information or a document which would confirm the fact of an investment from the Chinese company cannot be found in other open sources. Therefore, we cannot discuss whether or not the company had made USD 50 million in investment by the end of 2020. Accordingly, we are unable to issue a verdict on this statement.
China Energy Company Limited
The CEFCT was founded in China in 2002 and the company’s annual income reached billions. In 2014 alone, the company earned USD 35 billion. The earnings were mostly made in the oil and gas trade as well as through financial services. However, the company also conducted business in other fields, too, such as transport infrastructure, forestry and hotel management.
In 2017, the company announced it was acquiring 14% of the Russian oil giant Rosneft for USD 9 billion.
Afterwards, the company was involved in numerous scandals. In 2017, one of the leaders of the CEFCT, Patrick Ho, was arrested in New York under the charges of corruption and the creation of a criminal network.
According to CNN’s article, Patrick Ho is not the only leader of the company who is currently in jail. The founder and head of the company, Ye Jianming (who had visited Georgia), disappeared in 2017 and contradictory information has been reported about him. As the article says, Mr Jianming is the subject of investigation for matters not publicly revealed and supposedly remains in prison.
The NGO Civic Idea has also written about the controversies around the CEFC. According to their information, on 27 March 2018 Bloomberg reported that all property of the “troubled Chinese conglomerate” was frozen, its chair faces legal prosecution and the company awaits to be transferred under government ownership. On 14 March, the New York Times reported that the state-owned Chinese conglomerate Citic took over the CEFC’s international property.
The NGO Civic Idea released a statement when Irakli Gharibashvili was nominated as a candidate for the Prime Minister of Georgia for the second time and indicated his ties with the CEFC. The NGO also highlighted the financial problems of the Chinese company in its statement.
The statement reads: “Georgia is in an extremely difficult situation today and the important line for the country’s security goes across Chinese and Russian interests in Georgia. Seventy-five percent of the Poti FIZ still remains under the ownership of the CEFC. Although the Chinese company itself is bankrupt, failed to respect commitments and is still paying its debts, the Government of Georgia still has not launched a process to get back its property. The problem is getting bigger every day, since Poti’s strategic assets may end up as property owned by the Russian national bank because the Chinese company is vastly in debt vis-à-vis that very bank.”
Irakli Gharibashvili and China Energy Company Limited (CEFC)
In regard to the Prime Minister’s ties to the aforementioned company, Irakli Gharibashvili was appointed as an advisor to the Supervisory Board of Euro Asia Management Group’s regional project management company in February 2018. As mentioned earlier, this is the company where the Chinese CEFC transferred the rights of the management of Poti FIZ shares.
According to Mr Gharibashvili’s asset declarations of 2019 and 2020, he received GEL 169,926 in remuneration in 2018 in his capacity as an advisor of the Euro Asian Management Group’s supervisory board whilst for the first seven months of 2019 he earned GEL 240,776.
Given the nature of materials reviewed for the article, FactCheck leaves the statement without a verdict.