თეონა ჭალიძე: წინა წელთან შედარებით 14%-ით არის გაზრდილი პირველადი მოხმარების სურსათის ფასები, კომუნალური გადასახადების, ტრანსპორტის ფასები გაზრდილია
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, თეონა ჭალიძის განცხადება არის სიმართლე.
2021 წლის ივლისში წინა თვესთან შედარებით წლიური ინფლაციის ინფლაციის მაჩვენებელმა 11.9% შეადგინა. წლიური თვალსაზრისით, სურსათი და უალკოჰოლო სასმელების ჯგუფში ფასები 14.1%-ით გაიზარდა, ტრანსპორტის ჯგუფში ფასები - 22.5%-ით, ხოლო საცხოვრებლის, წყლის, ელ.ენერგიის, აირის ჯგუფში ფასების 11.4%-იანი ზრდა დაფიქსირდა.
მიმდინარე სტატისტიკა, შინამეურნეობების შემოსავლების შესახებ, მონაცემებს 2020 წლამდე მოიცავს. შესაბამისად, 2021 წლის დინამიკის ანალიზი ოფიციალური მონაცემების საფუძველზე, ამჟამად შეუძლებელია. თუმცა აღსანიშნავია, რომ 2016 წლიდან, მოსახლეობის საშუალოთვიური რეალური შემოსავლები კლების ტენდენციით ხასიათდებოდა, ხოლო 2020 წელს, პანდემიური კრიზისიდან გამომდინარე, 2019 წელთან შედარებით არა თუ რეალური, არამედ მოსახლეობის ნომინალური საშუალოთვიური შემოსავლებიც შემცირდა, 1250 ლარიდან 1195 ლარამდე.
2019 წელთან შედარებით, 2020 წლისთვის, საშუალო თვიური რეალური შემოსავლები ერთ შინამეურნეობაზე და ერთ სულზე ასევე შემცირდა. 2013 წლიდან, წლიური თვალსაზრისით, 12%-იანი ზრდა, ნომინალური შემოსავლების არცერთ კატეგორიაში არ ფიქსირდება. შესაბამისად, დიდი ალბათობით, განსახილველ პერიოდში, (2020 წლის ივლისი-2021 წლის ივლისი) მოსახლეობის რეალური შემოსავლები ასევე არ გაზრდილა.
თეონა ჭალიძემ, შემოსავლების ნაწილში მის განცხადებასთან დაკავშირებით, „ფაქტ-მეტრთან“ განმარტა, რომ შემოსავლებზე საუბრისას ზოგადი ვითარების შესახებ არსებულ ინფორმაციას ეყრდნობოდა. მიუხედავად იმისა, რომ შემოსავლებზე პოლიტიკოსისეული შეფასება, შემოსავლების ცვლილების წარსული ტენდენციის გათვალისწინებით, რეალობასთან შესაბამისად მიგვაჩნია, „ფაქტ-მეტრი“ განცხადების აღნიშნულ ნაწილს ვერდიქტზე მსჯელობის მიზნებისათვის არ აფასებს, რეფერირებადი უახლესი ოფიციალური მონაცემების არ არსებობიდან გამომდინარე და მხოლოდ ანალიზით შემოიფარგლება. ფასების ზრდის ნაწილში პოლიტიკოსის განცხადება კი სიმართლეს შეესაბამება.
სამოქალაქო პლატფორმა „ახალი საქართველოს“ წევრმა, თეონა ჭალიძემ განაცხადა: „წინა წელთან შედარებით 14%-ით არის გაზრდილი პირველადი მოხმარების სურსათის ფასები, კომუნალური გადასახადების, ტრანსპორტის ფასები გაზრდილია და ამ ფონზე არანაირი შემოსავალი ხალხს არ ეზრდება“.
დროთა განმავლობაში, ინფლაციის შედეგად ფულის მსყიდველუნარიანობა მცირდება და მოცემულ ეტაპზე ერთი ლარით უფრო ნაკლები საქონლისა და მომსახურების შეძენაა შესაძლებელი, ვიდრე ადრე იყო. სამომხმარებლო ინფლაცია „სამომხმარებლო ფასების ინდექსით“ იზომება, რომელიც 12 მსხვილი ჯგუფის ფასებს მოიცავს, ესენია: 1) სურსათი და უალკოჰოლო სასმელები, 2) ალკოჰოლური სასმელები და თამბაქო, 3) ტანსაცმელი და ფეხსაცმელი, 4) საცხოვრებელი სახლი, წყალი, ელექტროენერგია, აირი და სათბობის სხვა სახეები 5) ავეჯი, საოჯახო ნივთები და მორთულობა, სახლის მოვლა-შეკეთება 6) ჯანმრთელობის დაცვა, 7) ტრანსპორტი, 8) კავშირგაბმულობა, 9) დასვენება, გართობა და კულტურა, 10) განათლება, 11) სასტუმროები, კაფეები და რესტორნები, 12) სხვადასხვა საქონელი და მომსახურება.
2021 წლის ივლისში წინა თვესთან შედარებით ინფლაციის დონემ საქართველოში 1.3%, ხოლო წლიური ინფლაციის დონემ 11.9% შეადგინა. წლიური თვალსაზრისით, სურსათი და უალკოჰოლო სასმელების ჯგუფში ფასები გაიზარდა 14.1%-ით, რაც წლიურ ინფლაციაზე 4.43 პროცენტული პუნქტით აისახა. ფასები მომატებულია შემდეგ ქვეჯგუფებზე: ზეთი და ცხიმი (48.0%), ბოსტნეული და ბაღჩეული (35.4%), შაქარი, ჯემი და სხვა ტკბილეული (18.1%), რძე, ყველი და კვერცხი (15.4%), პური და პურპროდუქტები (12.4%), თევზეული (11.5%), მინერალური და წყაროს წყალი, უალკოჰოლო სასმელები და ნატურალური წვენები (10.4%), ხორცი და ხორცის პროდუქტები (5.3%, ყავა, ჩაი და კაკაო (4.7%). ტრანსპორტის ჯგუფში ფასები გაიზარდა 22.5%, ხოლო საცხოვრებელი, წყალი, ელ.ენერგია, აირის ჯგუფში ფასები გაიზარდა 11.4%-ით. ეროვნული ბანკის ინფორმაციით, საქართველოში ინფლაციის მატება მჭიდროდ უკავშირდება მსოფლიოში ფართო მოხმარების პროდუქტებზე, კერძოდ კი სურსათზე ფასების ზრდას.
შემოსავლებზე მსჯელობისას, განსახილველია შინამეურნეობის შემოსავლების სტატისტიკა, რომელსაც საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური აქვეყნებს. მიმდინარე სტატისტიკა, მონაცემებს 2020 წლამდე მოიცავს. შესაბამისად, 2021 წლის დინამიკის ანალიზი ამჟამად შეუძლებელია. თუმცა აღსანიშნავია, რომ 2016 წლიდან, მოსახლეობის რეალური საშუალო თვიური შემოსავლები კლების ტენდენციით ხასიათდებოდა. 2019 წელთან შედარებით, 2020 წლისთვის, საშუალო თვიური შემოსავლები ერთ შინამეურნეობაზე და ერთ სულზე ასევე შემცირდა. 2013 წლიდან, წლიური თვალსაზრისით, 12%-იანი ზრდა შემოსავლების არცერთ კატეგორიაში არ ფიქსირდება. შესაბამისად, დიდი ალბათობით, განსახილველ პერიოდში, რეალური შემოსავლების ზრდა ასევე არ მომხდარა.

“Prices on staple foods have increased by 14% as compared to the previous year and utilities and transportation costs have also gone up.”
Teona Chalidze:  “Prices on staple foods have increased by 14% as compared to the previous year and utilities and transportation costs have also gone up.”
Verdict:  FactCheck concludes that Teona Chalidze’s statement is TRUE.
Resume: The annual inflation rate in July 2021 was 11.9% higher as compared to the previous month. In a year, prices in the food and non-alcoholic beverages group increased by 14.1%. The price increase was 22.5% for transport and 11.4% for accommodation, water, energy and natural gas.
The current statistics on domestic household income include data before 2020 and, therefore, analysing 2021’s dynamics based on official data is currently impossible. However, of note is that the population’s average monthly real incomes have been decreasing since 2016 whilst the population’s nominal monthly incomes, let alone real incomes, have dropped from GEL 1,250 to GEL 1,195 given the pandemic-induced crisis in 2020. The average real monthly incomes per domestic household and per capita also decreased in 2020 as compared to 2019. Since 2013, there has not been a single category of nominal incomes with a 12% annual growth. Therefore, most likely, the population’s real incomes have also not increased in the period under review (July 2020 – July 2021).
Teona Chalidze, in her interview with FactCheck, clarified that the claim about incomes in her statement was based on information about the general situation. Although we believe that Ms Chalidze’s assessment on incomes is close to the truth given the past trends of income changes, FactCheck does not assess that part of the statement for the purpose of a verdict given the lack of updated official data which could be referenced and only offers an analysis. The other part of Ms Chalidze’s statement in regard to price growth does correspond to the reality.
Member of the civic platform, New Georgia, Teona Chalidze, stated:  “Prices on staple foods have increased by 14% as compared to the previous year and utilities and transportation costs have also gone up. In this light, there is no income growth whatsoever for the people.”
As a result of inflation, money’s purchasing power declines over time and less goods and services can be purchased with GEL now as compared to previously. Consumer price inflation is measured by the Consumer Price Index which includes prices for 12 large food groups. These groups are as follows: 1) food and non-alcoholic beverages, 2) alcoholic beverages and tobacco, 3) garments and footwear, 4) accommodation, water, energy and gas, 5) furniture, household items, house repair, 6) healthcare, 7) transport, 8) communication, 9) vacation, leisure and culture, 10) education, 11) hotels, cafes and restaurant and 12) different goods and services.
In July 2021, the monthly inflation rate was 1.3% as compared to the previous month whilst the annual inflation rate reached 11.9%. The yearly inflation rate in the foods and non-alcoholic beverages group was 14.1% which affected the yearly inflation by 4.43 percentage points. The prices have gone up in sub-groups as follows:  oil and fats (48.0%), vegetables and melons (35.4%), sugar, jams and other sweets (18.1%), milk, cheese and eggs (15.4%), bread and bakery products (12.4%), fish (11.5%), mineral and spring water, non-alcoholic beverages and fresh juices (10.4%), meat and meat products (5.3%) and coffee, tea and cocoa (4.7%). Prices in the transport group increased by 22.5% and by 11.4% in the group of accommodations, water, energy and gas. According to the information of the National Bank of Georgia, the rising inflation in Georgia is closely related to price hikes on products for mass consumption, particularly on food.
The statistics for domestic household incomes as published by the National Statistics Office of Georgia need to be taken into account. The current statistics include data before 2020 and, therefore, any analysis of 2021’s dynamic is currently impossible. However, of note is that the population’s average monthly real incomes have been decreasing since 2016. The average real monthly incomes per domestic household and per capita also decreased in 2020 as compared to 2019. Since 2013, there has not been a single category of nominal incomes with a 12% annual growth. Therefore, most likely, the population’s real incomes have also not increased in the period under review.