ევროპული საქართველო: ქართული ოცნების" არასწორი ეკონომიკური პოლიტიკის შედეგი - სახელმწიფო საგარეო ვალმა დაწესებულ ლიმიტს გადააჭარბა
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ევროპული საქართველოს განცხადება არის ტყუილი.
რეზიუმე: პოსტში საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ გამოქვეყნებულ მაჩვენებელზეა საუბარი, რომელიც ფინანსთა სამინისტროს მაჩვენებლისგან განსხვავებით, სახელმწიფო საწარმოების ვალდებულებებსაც მოიცავს და შინაარსით, იმ მაჩვენებლისგან - რაც ფართო საზოგადოებისათვის ცნობილია, როგორც სახელმწიფო საგარეო ვალი, განსხვავდება. განცხადებაში დასახელებული ლიმიტი წარმოდგენილია კანონში ეკონომიკური თავისუფლების შესახებ, რომელიც ვალის მთლიან შიდა პროდუქტთან ფარდობის დასაშვებ ზღვრად, მთავრობის მთლიანი (შიდა და გარე ვალების ჯამი) ვალის მშპ-თან 60%-ს განსაზღვრავს. ეროვნული ბანკის მიერ დასახელებული მაჩვენებლის განხილვა კანონით დაწესებულ 60% ლიმიტთან მიმართებით, არ არის მართებული, რადგან პოსტში მოყვანილ კუმულატიურ მაჩვენებელზე, საკანონმდებლო ლიმიტი დაწესებული არ არის.
ასევე, აღსანიშნავია რომ ძირითადად, პანდემიური კრიზისიდან გამოწვეული მიზეზებით, მთავრობის მთლიანი (და არა ცალკე საგარეო) ვალის ოფიციალური მაჩვენებელი კანონში განსაზღვრულ 60%-ს აღემატება, თუმცა მთავრობის ვალი მოიცავს როგორც შიდა, ისე საგარეო ვალს და ცალკე აღებულად საგარეო ვალის ოფიციალურ მაჩვენებელს, 60%-სთვის არ გადაუჭარბებია. ამავდროულად, ვალის ზრდაზე მითითებისას, გასათვალისწინებელი ასპექტი ლარის გაცვლითი კურსის დოლართან მიმართებით მერყეობაა. მთლიანი სახელმწიფო ვალის ზრდა, ძირითადად სახელმწიფო საგარეო ვალის ზრდაზე მოდის. საგარეო ვალის ლარში გამოსახულ მოცულობაზე კურსის მერყეობა მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს. ამავდროულად, 2014 წლის შემდეგ, ლარის კურსის მკვეთრ გაუფასურებაში მთავრობას პასუხისმგებლობა შეიძლება მხოლოდ ნაწილობრივ დაეკისროს.
ზემოთ ჩამოთვლილი მიზეზებიდან გამომდინარე, განცხადების პირველი ნაწილი, „ქართული ოცნების“ ეკონომიკური პოლიტიკის შედეგზე მანიპულაციურია და სავალუტო რყევებისა და პანდემიური კრიზისის გავლენას ვალის მაჩვენებლებზე კონტექსტის მიღმა ტოვებს. მტკიცება, რომ საგარეო ვალმა ლიმიტს გადააჭარბა, არასწორია, ხოლო განცხადების ბოლოს დასახელებული რიცხვები კონტექსტს არ შეესაბამება. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, განცხადება არის ტყუილი.
პოლიტიკური პარტია „ევროპული საქართველოს“ ფეისბუქ-გვერდზე განთავსდა პოსტი, შემდეგი შინაარსით: „ქართული ოცნების“ არასწორი ეკონომიკური პოლიტიკის შედეგი: სახელმწიფო საგარეო ვალმა დაწესებულ ლიმიტს გადააჭარბა და 31.9 მლრდ ლარი შეადგინა, რაც მშპ-ს 61.3%-ია.
პირველ რიგში, უნდა აღინიშნოს რომ პოსტში საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ გამოქვეყნებულ მაჩვენებელზეა საუბარი, რომელიც საგადასახდელო ბალანსთან არის ჰარმონიზებული. იგი სახელმწიფო (სამთავრობო სექტორი, სახელმწიფო საწარმოები და ეროვნული ბანკი) სექტორის საგარეო ვალს მოიცავს. საქართველოს ეროვნული ბანკის ინფორმაციით, 2020 წლის მდგომარეობით, სახელმწიფო საგარეო ვალმა 9.7 მლრდ აშშ დოლარი (31.9 მლრდ ლარი) შეადგინა, რაც მშპ-ს 61.3 პროცენტია, რომლიდანაც სამთავრობო სექტორის ვალი 7.4 მლრდ აშშ დოლარია (24.3 მლრდ ლარი; მშპ-ს 46.8 პროცენტი), ეროვნული ბანკის ვალდებულებები - 583.2 მლნ აშშ დოლარი (1.9 მლრდ ლარი; მშპ-ს 3.7 პროცენტი), ხოლო სახელმწიფო საწარმოების ობლიგაციები და სესხები, შესაბამისად, 802.7 მლნ აშშ დოლარი (2.6 მლრდ ლარი; მშპ-ს 5.1 პროცენტი) და 923.6 მლნ აშშ დოლარი (3.0 მლრდ ლარი; მშპ-ს 5.8 პროცენტი).
პოლიტიკური პარტიის განცხადებაში დასახელებული ლიმიტი კანონში ეკონომიკური თავისუფლების შესახებ არის წარმოდგენილი, რომელიც ვალის მთლიან შიდა პროდუქტთან ფარდობის დასაშვებ ზღვრად, მთავრობის მთლიანი (შიდა და გარე ვალების ჯამი) ვალის მშპ-თან 60%-ს განსაზღვრავს. თუმცა, დადგენილ მაჩვენებელზე მეტი ვალის აღება, საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით - საგანგებო ან საომარი მდგომარეობის გამოცხადების და აღნიშნული მდგომარეობის შედეგად დამდგარი ზიანის სალიკვიდაციო ღონისძიებების დაფინანსების საჭიროების შემთხვევაში, შესაძლებელია. ამავდროულად, საქართველოს მთავრობა საქართველოს პარლამენტს ამ კანონით განსაზღვრულ პარამეტრებში დაბრუნების გეგმასაც წარუდგენს. პარამეტრებში დაბრუნების გეგმის ხანგრძლივობა 3 წელს არ უნდა აღემატებოდეს. წარსულში, დასახელებული კანონი ვალის ფარდობითი მაჩვენებლის ჭერად სახელმწიფო ვალის 60%-ს განსაზღვრავდა.
უნდა აღინიშნოს, რომ ფინანსთა სამინისტროს მიერ წარმოდგენილი ვალის ოფიციალური სტატისტიკა და ეროვნული ბანკის მიერ გამოქვეყნებული მაჩვენებელი, რომელიც პოსტშია დასახელებული, ერთმანეთისგან განსხვავებულ რიცხვებს წარმოადგენენ და მეთოდოლოგიურად, სხვადასხვანაირად ითვლებიან. შესაბამისად, ეროვნული ბანკის მიერ დასახელებული მაჩვენებლის განხილვა კანონით დაწესებულ 60% ლიმიტთან მიმართებით, მართებული არ არის. პოსტში დასახელებულ მაჩვენებელზე, ლიმიტი დაწესებული არ არის.
„სახელმწიფო ვალის შესახებ კანონის“ თანახმად - „საქართველოს სახელმწიფო ვალი-საქართველოს სახელით საქართველოს ფინანსთა სამინიტროსა და მისი გარანტიით სხვა ორგანოების/დაწესებულებების მიერ დადებული ხელშეკრულებებით აღებული, ეროვნული ვალუტით გამოსახული, აგრეთვე საქართველოს სახელით საქართველოს ფინანსთა სამინიტროს მიერ ეროვნული ან უცხოურ კონვერტირებად ვალუტაში დენომინირებული სახელმწიფო ფასიანი ქაღალდების განთავსებიდან მიღებული და საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მიერ საქართველოსთვის დამტკიცებული საფინანსო რესურსიდან მიღებული სახელმწიფო საშინაო და საგარეო ვალების ჯამური თანხაა’’. ამ განმარტებიდან ნათელია, იმისთვის რომ ვალდებულება აღირიცხოს სახელმწიფო ვალად აუცილებელია, რომ ფინანსთა სამინისტრო ვალდებულების წარმოქმნის პროცესში მონაწილეობდეს. აღნიშნული ვალის განმარტების თანახმად სახელმწიფო ვალი მოიცავს ცენტრალური მთავრობის, ეროვნული ბანკის და სახელმწიფოს მიერ გარანტირებული კერძო სექტორის ვალს, ხოლო ეროვნული ბანკის მიერ დათვლილი მაჩვენებელი, მოიცავს აგრეთვე სახელმწიფო საწარმოების ვალდებულებებსაც (უფრო ვრცლად, იხილეთ ბლოგი).
მთავრობის ვალის სტატისტიკა, რომელიც რელევანტურია კანონით განსაზღვრულ 60% ზღვართან მიმართებით, წარმოდგენილია გრაფიკ 1-ზე.
გრაფიკი 1: მთავრობის ვალის სტატისტიკა 2012-2020 წლებში, მლნ ლარი
აღნიშნული მაჩვენებლის შემთხვევაშიც, ნათელია რომ ძირითადად, პანდემიასთან დაკავშირებული კრიზისიდან გამომდინარე, მთავრობის ვალის მაჩვენებელმაც 60%-ს მიაღწია. თუმცა ვალის ზრდაზე მითითებისას, გასათვალისწინებელი ასპექტი ლარის გაცვლითი კურსის დოლართან მიმართებით მერყეობაა. მთლიანი სახელმწიფო ვალის ზრდა, ძირითადად სახელმწიფო საგარეო ვალის ზრდაზე მოდის. საგარეო ვალის ლარში გამოსახულ მოცულობაზე კურსის მერყეობა მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს. ამავდროულად, 2014 წლის შემდეგ, ლარის კურსის მკვეთრ გაუფასურებაში მთავრობას პასუხისმგებლობა შეიძლება მხოლოდ ნაწილობრივ დაეკისროს.

European Georgia: “The result of the Georgian Dream’s faulty economic policy: state foreign debt exceeded the allowed threshold and reached GEL 31.9 billion which constitutes 61.3% of the GDP.”
Verdict: FactCheck concludes that European Georgia’s statement is a LIE.
Resume: European Georgia’s Facebook publication is about the indicators published by the National Bank of Georgia which, in contrast to the figures published by the Ministry of Finance, also include the obligations of state-owned enterprises and in essence are different from the indicator known by the wider public as state foreign debt. The threshold named in the statement is provided in the Law of Georgia on Economic Freedom which says that the allowed threshold of the total government debt (aggregated sum of domestic and foreign debts) to the GDP ratio is 60%. It is not appropriate to use the National Bank’s indicator vis-à-vis the legally allowed 60% threshold since the cumulative figure in European Georgia’s statement is not a subject of the legal capping.
Of additional note is that the government total debt (the not foreign debt taken separately) officially exceeds the legally allowed 60%, mostly for reasons arising from the pandemic-induced crisis. However, the government debt includes both the domestic and the foreign debt and the official foreign debt figure taken separately has not exceeded the 60% threshold. At the same time, the GEL to USD exchange rate fluctuation needs to be taken into account when speaking about debt growth. The total government debt mostly increased because of the growth of the foreign debt. The GEL-denominated foreign debt is strongly affected by the exchange rate fluctuations. The government, however, can only partly be held accountable for the sharp depreciation of GEL since 2014.
Given the aforementioned reasons, the first part of the statement which targets the results of the Georgian Dream’s economic policy is manipulative because it leaves the exchange rate swings and the impact of the pandemic-induced crisis over the debt figures out of context. The claim that the foreign debt exceeded the limit is wrong whilst the figures at the end of the statement are out of context. Therefore, FactCheck concludes that the statement is a LIE.
The European Georgia – Movement for Freedom political party made a Facebook publication with the following content: “The result of the Georgian Dream’s faulty economic policy: state foreign debt exceeded the allowed threshold and reached GEL 31.9 billion which constitutes 61.3% of the GDP.”
To begin, of mention is that the publication refers to the indicators published by the National Bank of Georgia harmonised with the balance of payments. This includes the public sector (government, state-owned enterprises and the National Bank) external debt. According to the National Bank of Georgia, the total public sector external debt is USD 9.7 billion (GEL 31.9 million) as of 2020 which is 61.3% of the GDP. Of that amount, the government debt is USD 7.4 billion (USD 24.3 billion, 46.8% of the GDP), the external liabilities of the National Bank constitute USD 583.2 million (GEL 1.9 billion, 3.7% of the GDP) whilst the bonds and the loans of public enterprises are USD 802.7 million (GEL 2.6 billion, 5.1% of the GDP) and USD 923.6 million (GEL 3.0 billion, 5.8% of the GDP), respectively.
The threshold named in the statement is provided in the Law of Georgia on Economic Freedom which says that the allowed threshold of the total government debt (the sum of the domestic and the foreign debts) to the GDP ratio is 60%. However, Georgian legislation renders it possible to borrow beyond the thresholds set by this law in the case of the declaration of martial law or a state of emergency and if there is a need to fund measures to liquidate those consequences which arose as a result of the declaration of martial law/state of emergency. At the same time, the Government of Georgia has to submit a plan to the Parliament of Georgia to restore the legally prescribed parameters. The plan for returning to the legally prescribed parameters should not exceed three years. In the past, the aforementioned law set a 60% threshold for the allowed government debt.
It should be clarified that the official debt statistics provided by the Ministry of Finance and the figures published by the National Bank (which are named in the Facebook publication) are different numbers and are calculated with different methodologies. Therefore, putting the National Bank’s figure vis-à-vis the legally allowed 60% is not relevant. There are no thresholds imposed for the indicator named in European Georgia’s publication.
According to the Law of Georgia on Public Debt, The public debt of Georgia is the total amount of the domestic and the external debts, expressed in the national currency, taken through agreements entered into by the Ministry of Finance of Georgia on behalf of Georgia and, with guarantees provided by the Ministry of Finance, by other bodies/institutions, also in amounts received from the placement of government securities denominated in the national and foreign convertible currency by the Ministry of Finance of Georgia on behalf of Georgia and received from the financial resources approved by the International Monetary Fund for Georgia. It is clear from this definition that in order to have an obligation registered as public debt, it is necessary that the Ministry of Finance is involved when this obligation arises. According to the aforementioned debt definition, public debt includes the central government’s debt, the National Bank’s debt and the private sector’s debt guaranteed by the government whilst the National Bank’s figure includes the obligations of public enterprises as well (for more details click here).
Public debt statistics relevant vis-à-vis the legally allowed 60% threshold are given in Graph 1.
Graph 1: Public Debt Statistics in 2012-2020.
In this case, too, it is evident that the public debt figure reached 60% mostly because of the pandemic-induced crisis. At the same time, the GEL to USD exchange rate fluctuation needs to be taken into account when speaking about debt growth. The total government debt mostly increased because of the growth of the foreign debt. The GEL-denominated foreign debt is strongly affected by the exchange rate fluctuations. The government, however, can only partly be held accountable for the sharp depreciation of GEL since 2014.