საქართველოს კანონმდებლობა გარემოს დაცვის სფეროში შედგება საქართველოს კონსტიტუციის, საერთაშორისო ხელშეკრულებებისა და შეთანხმებების, მათ შორის, ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმების, საქართველოს კანონით „გარემოს დაცვის შესახებ“, სხვა კანონებისა და კანონქვემდებარე აქტებისგან. ამ კანონმდებლობით, სახელმწიფომ უნდა დაიცვას ადამიანის ძირითადი უფლებები, ცხოვრობდეს ჯანმრთელობისთვის უვნებელ გარემოში და უზრუნველყოს ჯანმრთელობისთვის უსაფრთხო გარემოს დაცვა საზოგადოების ეკოლოგიური და ეკონომიკური ინტერესების შესაბამისად, ახლანდელი და მომავალი თაობების ინტერესების გათვალისწინებით.
ბათუმში, შანიძის 1-ელ ჩიხში, უკვე წლებია, რაც ბეტონის საწარმო ფუნქციონირებს. იქვე დაახლოებით 180 ოჯახი ცხოვრობს, რამდენიმე მეტრში კი მრავალსართულიანი კორპუსებია, თავისი საჯარო სკოლითა და საბავშვო ბაღით. საწარმოს ეზოში, ღია ცის ქვეშ, ყრია ინერტული მასალა (ქვიშა, ხრეში), რაც ჰაერის დაბინძურების წყაროა. დიდი რაოდენობით გაიფრქვევა მტვერი ცემენტის ჩატვირთვის დროსაც. ცნობილია, რომ მტვერი, ძირითადად, ცემენტის, გაჯისა და ასფალტ-ბეტონის საწარმოებიდან გაიფრქვევა. სწორედ ამიტომ, მოსახლეობა ეჭვობს, რომ მათ ჯანმრთელობას საფრთხე ემუქრება.
ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმების შემდეგ, გარემოს დაცვის საკითხებმა განსაკუთრებული მნიშვნელობა შეიძინა. 2016 წლიდან საქართველოში იმ ფიზიკური ან იურიდიული პირისთვის, რომლის საქმიანობის შედეგადაც, წლის განმავლობაში, 200 ტონაზე მეტი არასახიფათო, 1 000 ტონაზე მეტი ინერტული ან ნებისმიერი რაოდენობის სახიფათო ნარჩენი წარმოიქმნება, სავალდებულო გახდა გარემოსდაცვითი მმართველის განსაზღვრა.
ბათუმის აკ. შანიძის 1-ელ ჩიხში მდებარე საწარმოში, რომელსაც შპს "MIG" ფლობს, გარემოსდაცვითი მმართველი თემურ კონცელიძეა. ჩვენთან საუბარში მან დაადასტურა, რომ საწარმოში ცემენტის გაფრქვევის საკითხი მოსაწესრიგებელია. თავის მხრივ, საწარმოს მფლობელი გიორგი აბაშიძე აცხადებს, რომ პასუხისმგებლობას გრძნობს და ფილტრი უკვე შეიძინა, თუმცა ჯერ ვერ დაამონტაჟა.
ბეტონის საწარმოს შპს "MIG" 2018 წლის ოქტომბრიდან ფლობს. მანამდე ის ქარხანა შპს „გუმბათი ბეტონის“ (2016 წლამდე შპს „კანცერი“) საკუთრება იყო, რომელმაც ის გაყიდა. ჩვენ ამ პრობლემას პირველად სწორედ ყოფილი მფლობელის დროს, 2017 წელს შევეხეთ. მაშინ საქართველოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროდან (ამჟამად ის დამოუკიდებელ სამინისტროდ აღარ ფუნქციონირებს) საჭირო ინფორმაცია გამოვითხოვეთ. პასუხიდან ირკვევა, რომ საწარმოს 2015 წლის 13 ოქტომბერს აჭარის ა/რ გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების სამმართველოსთან შეთანხმებული აქვს ატმოსფერული ჰაერის დაბინძურების სტაციონარული წყაროებისა და მათ მიერ გაფრქვეული მავნე ნივთიერებათა ინვენტარიზაციის ტექნიკური ანგარიში. ანგარიშის მიხედვით, აღნიშნულ საწარმოს უახლოეს დასახლებულ პუნქტამდე 300 მეტრი აშორებს. სინამდვილეში, ის პირდაპირ დასახლებულ პუნქტში მდებარეობს, საწარმოსა და რამდენიმე მოსახლეს საერთო ღობე ჰყოფთ. იქვე ახლოს ფუნქციონირებს საჯარო სკოლა და საბავშვო ბაღი.
დოკუმენტში ვკითხულობთ, რომ საწარმოდან ჰაერში გაიფრქვევა ცემენტის მტვერი, რომელიც წარმოიქმნება სილოსებში (ბუნკერებში) ცემენტის შეტუმბვისას და რეალიზაციის დროს. გარდა ამისა, ჰაერის დაბინძურების წყაროა ღია ცის ქვეშ დაყრილი ინერტული მასალა (ქვიშა, ღორღი). კვლევის მიხედვით, საწარმო, გარემოზე ზემოქმედების რაოდენობრივი და ხარისხობრივი მაჩვენებლებიდან გამომდინარე, არ საჭიროებს გარემოზე ზემოქმედების შეფასების ანგარიშის (გზშ) შედგენას. დეპარტამენტის მიერ უახლოეს პერიოდში (იგულისხმება 2017 წლის მაისი, როცა ჩვენ პასუხი მივიღეთ) იგეგმებოდა შპს „გუმბათი ბეტონის“ საწარმოს ინსპექტირება, მათ შორის, ატმოსფერულ ჰაერში გაფრქვეული მავნე ნივთიერებათა კონცენტრაციების გაზომვა.
გარკვეული პერიოდის შემდეგ, ჩვენ დავინტერესდით, რა შედეგები აჩვენა საწარმოს ინსპექტირებამ. გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის აჭარისა და გურიის რეგიონული სამმართველოს პასუხით ირკვევა, რომ გაზომვები ჩატარდა და 2017 წლის 11 აგვისტოს შპს „ბეტონი გუმბათის“ მიმართ ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი შედგა, საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 78-ე მუხლის პირველი ნაწილითა და 84-ე მუხლის მე-4 ნაწილით, რაც გულისხმობს აირმტვერდამჭერი მოწყობილობების ექსპლუატაციის წესების დარღვევას - ჯარიმა 500-დან 1 000 ლარამდე, ხოლო დოკუმენტების, მასალებისა და ინფორმაციის წარუდგენლობის შემთხვევაში - ჯარიმას 500 ლარის ოდენობით.
უწყებამ გამოგვიგზავნა ინსპექტირების ოქმიც, რომელშიც წერია, რომ სინჯები აღებულია თხევადი ბეტონის მოზელისა და ბეტონმზიდში ჩატვირთვის დროს. აქედან გამომდინარე, დაადგინეს, რომ ჰაერში მტვრის მავნე ნაწილაკების კონცენტრაცია დასაშვებ ნორმას არ აღემატება. თუმცა, მოსახლეობის თქმით, სინჯები რომ სილოსებში ცემენტის ჩატვირთვის პროცესში აეღოთ, სულ სხვა შედეგი იქნებოდა. მას შემდეგ ორი წელი გავიდა, მაგრამ შესაბამის უწყებას აღარ შეუმოწმებია, შეამცირა, თუ - არა საწარმომ გარემოზე მავნე ზემოქმედება.
გიორგი აბაშიძე ამბობს, რომ არსებული სიტუაცია სახელმწიფოს უმოქმედობის ბრალია, რომელმაც სამრეწველო ზონაში ადამიანების ჩასახლების პროცესი არ შეაჩერა. ამ ტერიტორიაზე, ადამიანები 2000-იანი წლების დასაწყისში თვითნებურად დასახლდნენ. მოგვიანებით ხელისუფლებამ მათ ეს ადგილები დაუკანონა. როცა ხელისუფლებამ საწარმოს მშენებლობის ნებართვა გასცა, აქ უკვე რამდენიმე ათეული ოჯახი ცხოვრობდა. გიორგი აბაშიძე ამბობს, რომ პრობლემის სრულყოფილად მოსაგვარებლად სახელმწიფომ მოსახლეობა უნდა გაიყვანოს და ალტერნატიული საცხოვრებელი შესთავაზოს, ან საწარმო უნდა დაიხუროს, ამის საშუალება კი არც ერთს არ აქვს. ის გარემოზე მავნე ზემოქმედების შესამცირებლად ზაფხულის ბოლომდე ფილტრს დაამონტაჟებს. მომავალში კი საწარმოს სხვა ტერიტორიაზე გადატანას ეცდება.
ინფორმაციისთვის, ტექნიკური ანგარიში, რომელიც 2015 წლით თარიღდება, შეთანხმებულია აჭარის ა/რ გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამმართველოს მაშინდელ უფროსთან, ვახტანგ წულაძესთან, რომელიც უკვე აჭარის ა/რ უმაღლესი საბჭოს წევრია „ქართული ოცნება-დემოკრატიული საქართველოდან“, საწარმოს ამჟამინდელი მფლობელები კი ამავე პარტიის შემომწირველები არიან, მათ 2016 წელს „ქართული ოცნების“ სასარგებლოდ 35-35 ათასი ლარი გადარიცხეს.
პირველი შეხვედრისას აქაურ მოსახლეობას ვკითხეთ, რა იცოდნენ საკუთარი უფლებების, ეკოლოგიურად უსაფრთხო გარემოს ან ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმებით ქვეყნისთვის დაკისრებული პასუხისმგებლობის შესახებ. მაშინ ადგილობრივმა მოსახლემ იამზე მჟავანაძემ გაიკვირვა: „როცა ქარხანა მუშაობს ისეთი მტვერია, რომ ევროპა კი არა, მეზობლის ეზო არ ჩანს და რომელ ეკოლოგიასა და გარემოს დაცვაზე ლაპარაკობთ?!“ დღეს უკვე იამზე ამბობს, რომ მან და მისმა მეზობლებმა ბევრი რამ გაიგეს და საკუთარი უფლებებისთვის ბრძოლაც ისწავლეს. საწარმო ამ ეტაპზე ნაკლები დატვირთვით მუშაობს და იმედი აქვთ, რომ უკეთეს შედეგს მიაღწევენ.
სტატია მომზადდა ვიშეგრადის საერთაშორისო ფონდის მხარდაჭერით, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის პროექტის - “ვიშეგრადის 4 ქვეყნის გამოცდილების გაზიარება საქართველოს ევროინტეგრაციის საკითხების პროფესიონალური მედიაგაშუქების ხელშეწყობისთვის“ - ფარგლებში.

Georgia’s environmental protection legislation consists of the Constitution of Georgia as well as international treaties and agreements including the EU-Georgia Association Agreement, the Law of Georgian on Environmental Protection, other laws and sub-legal acts. In accordance with the legislation, Georgia has to ensure that people are able to live in a healthy and a clean environment and guarantee the protection of a safe and healthy environment in accordance with the public’s ecological and economic interests as well as taking the interests of the present and future generations into account.
The concrete factory on Batumi’s Shanidze 1st Alley has been around for a long time. There are 180 families living nearby and multi-storeyed residential blocks are located within a few metres with a public school and a kindergarten adjacent. Inert materials (sand, gravel), which are sources of air pollution, are scattered around the factory’s yard. Large volumes of cement dust are made airborne whilst loading the cement. This dust in the air is mostly from cement, plaster and asphalt-concrete enterprises. Therefore, the population suspects that their health might be in danger.
After signing the EU-Georgia Association Agreement, environmental protection issues have acquired paramount importance. Since 2016, it is mandatory for every individual or legal entity producing more than 200 tonnes of non-hazardous waste, over 1,000 tonnes of inert waste or any amount of hazardous waste in a year to have an environmental administrator.
Temur Kontselidze is the Environmental Administrator at the concrete factory, owned by MIG LLC, located on Batumi’s Shanidze 1st Alley. In his interview with FactCheck, Mr Kontselidze confirmed that the problems emanating from the cement need to be dealt with. In turn, the owner of the enterprise, Giorgi Abashidze, states that he understands his responsibility and has already purchased a filter although it has not yet been installed.
MIG LLC has been the owner of the concrete factory since October 2018. Prior to that, the enterprise was owned by Gumbati Betoni LLC (known as Kantser LLC prior to 2016) which then sold it. For the first time, FactCheck brought this problem forward under the concrete factory’s previous owner. At that time, we requested information from the then Ministry of Environmental Protection and Natural Resources of Georgia (it is currently no longer an independent ministry). In accordance with the response we received from the Ministry of Environmental Protection and Natural Resources on 13 October 2015, the aforementioned concrete factory, in agreement with the Environment and Natural Resources Directorate of the Ajara Autonomous Republic, prepared a technical report on stationary sources of atmospheric air pollution and an inventory of hazardous substances coming from the concrete factory. In accordance with the report, the distance between the concrete factory and the nearest settlement is 300 metres. In fact, the factory is located in the middle of an inhabited area and has a shared fence with several residents. There are a public school and a kindergarten nearby.
The document reads that the concrete factory releases cement dust into the air which is produced when the cement is loaded and processed in silos (bunkers). In addition, inert materials (sand, grip) scattered around the yard of the factory are another source of air pollution. In accordance with the report and given the quantitative and qualitative indicators of environmental impact, the factory is not required to produce an environmental impact assessment (EIA) report. The Directorate was planning to inspect Gumbati Betoni LLC in the near future (referring to May 2017 when FactCheck received a reply), including taking a measurement of the concentration of hazardous substances released into the atmospheric air.
After a certain period of time, FactCheck took interest in the results of the factory’s inspection. In accordance with the reply we received from the Ajara and Guria Regional Directorate of the Environmental Supervision Department, measurements were taken and an administrative violation protocol was made against Betoni Gumbati LLC on 11 August 2017 pursuant to Paragraph 1 of Article 78 and Paragraph 4 of Article 84 of the Administrative Offences Code of Georgia. This envisions a fine from GEL 500 to 1,000 for the violation of the regulations of gas and dust trap devices and a GEL 500 fine for failure to submit documents, materials and information.
The Directorate also sent an inspection protocol which states that samples were taken during the mixing of liquid concrete and loading it into the concrete carrier. Therefore, the inspection concluded that the concentration of hazardous dust particles in the air did not exceed the allowed threshold. However, the population says that if samples had been taken during the process of loading the cement into the silos, the results would have been different. Two years have passed since then but the relevant agency has not verified whether or not the concrete factory reduced the harmful impact on the environment.
Giorgi Abashidze claims that state inactivity is to blame for this situation because the state did not prevent the settlement of people in an industrial zone. People started to move into this territory at their will at the beginning of the 2000s. Later on, the government legalised the ownership of their residences. When the government issued a permit for the construction of the factory, several dozens of families had already been living there. Mr Abashidze says that in order to fully solve the problem, the government has to relocate the people and offer them alternative housing or the factory should be closed down although none of the stakeholders are willing to do this. Mr Abashidze stated that he will install the aforementioned filter to reduce the harmful impact on the environment by the end of this summer and will try to relocate the factory to some other territory in the future.
For further information, the technical report dated 2015 was agreed with the then Head of the Ajara Autonomous Republic’s Directorate of Environmental Protection and Natural Resources, Vakhtang Tsuladze, who is currently a member of the Supreme Council of the Ajara Autonomous Republic from the Georgian Dream for Democratic Georgia party. The current owners of the concrete factory are donors of the same party. In 2016, they donated GEL 35,000 each to the Georgian Dream.
At our first meeting with the local population, FactCheck inquired what they knew about their rights and about the commitments undertaken by Georgia as a part of the EU-Georgia Association Agreement vis-à-vis an ecologically safe environment. Iamze Mzhavanadze, a local inhabitant, responded in surprise: “When the factory is running, the dust is so thick that we cannot see our neighbour’s yard, let alone Europe and what ecology and environmental protection you are talking about.” Today, Ms Mzhavanadze says that she and her neighbours have picked up a lot and learned to fight for their rights. Currently, the cement factory is not operating at full capacity and people are hopeful they can score further success.
The article is prepared in the framework of the project  – “Experience-Sharing of V4 Countries to Promote Media Professionalism in Reporting Georgia’s European Integration”, funded by International Visegrad Foundation, implemented by the Georgian Institute of Politics (GIP, Georgia) in partnership with GLOBSEC (Slovakia), Institute of Public Affairs (ISP, Poland), and Masaryk University (Czech Republic).