ზამთრის სეზონს ხშირად ახასიათებს გრიპით დაინფიცირების გაზრდილი შემთხვევები. ამ მხრივ საქართველო გამონაკლისს არ წარმოადგენს, თუმცა მიმდინარე წლის სეზონური გრიპთან დაკავშირებით ვითარება მნიშვნელოვნად დამძიმდა და ამ დროისთვის საქართველოში ე.წ. „ღორის გრიპის“ 200-მდე შემთხვევაა დაფიქსირებული. არასახარბიელო ვითარებით მანიპულირება დაუყოვნებლივ დაიწყეს ანტიდასავლური დეზინფორმაციის ცნობილმა წყაროებმა. ახალი ამბების რამდენიმე სააგენტომ და ულტრანაციონალისტური ჯგუფების ბევრმა მხარდამჭერმა, რომელთა სახელი ხშირად უკავშირდება ყალბი ამბების გავრცელებას, სეზონური ვირუსის არსებობა საქართველოში მოქმედ ლუგარის ლაბორატორიასთან დააკავშირეს. გრიპით გამოწვეული სიკვდილიანობის მაჩვენებლის გაზრდის შემდეგ, „ქართული მარშის“ ყოფილმა ლიდერმა, ლადო სადღობელაშვილმა, ლაბორატორიის მუშაობის შეჩერება მოითხოვა იქამდე, სანამ ლაბორატორიის მუშაობა საზოგადოებისთვის ღია და გამჭვირვალე არ გახდებოდა. ახალი ამბების ონლაინ სააგენტომ news.net.ge გამოაქვეყნა სტატია, სადაც ლუგარის ლაბორატორიაში გრიპზე კვლევების ჩატარების ფაქტი დაკავშირებულია შეთქმულების თეორიასთან, რომ ქვეყანაში H1N1 ტიპის ვირუსის გავრცელება ლაბორატორიის კვლევითი საქმიანობის ბრალია.
ლუგარის ლაბორატორიის შესახებ მანიპულაციები ახალი არ არის. ლაბორატორიის შესახებ მითების გავრცელება მხოლოდ ქვეყნის შიგნით არ ხდება და ახლო წარსულში აღნიშნულს ადგილი ჰქონდა რუსი მაღალჩინოსნების მხრიდანაც. საკითხი დაუსრულებლად განიხილება ანტიდასავლური პროპაგანდის სხვადასხვა არხის მიერ, რომელთა საბოლოო მიზანსაც წარმოადგენს დეზინფორმაციის უწყვეტი განმეორების გზით, საზოგადოების ყალბ ამბავში დარწმუნება. ცენტრის შექმნის დღიდან, რუსული პროპაგანდა საქართველოში სისტემატურად ეწევა დეზინფორმაციას მისი საქმიანობის შესახებ და ამტკიცებს, რომ ლაბორატორიის მეცნიერები ადამიანებზე სიცოცხლისთვის საშიშ ექსპერიმენტებს ატარებენ ან ამბობს, რომ ცენტრში ქმნიან ხელოვნურ ვირუსებს, რომ დააინფიცირონ და მოსპონ მოსახლეობა როგორც საქართველოში, ისე რუსეთში. რუსული პროპაგანდა იქამდეც მიდის, რომ ცენტრს ადანაშაულებს H1N1 ვირუსის გავრცელებაში, ზიკას ვირუსით კოღოების დაინფიცირებაში და აზიური ფაროსანას აფხაზეთში და რუსეთის სამხრეთ ტერიტორიაზე შეყვანაში. დეზინფორმაციის ერთ-ერთ კამპანიაში, აფხაზეთის ე.წ. „უშიშროების საბჭოს მდივანმა“, მუჰამედ კილბამ, ლაბორატორია აფხაზეთის საზღვრის სიახლოვეს ბიოლოგიური იარაღის წარმოებაში დაადანაშაულა. მისივე ვარაუდით, 2013 წელს ტყვარჩელში ბავშვების მასობრივი მოწამვლა, ისევე როგორც ღორის გრიპის შემთხვევების დაფიქსირება, ლაბორატორიის საქმიანობას უკავშირდება.
მიუხედავად იმისა, რომ ცენტრი ხშირად ხდება დეზინფორმაციის თავდასხმების სამიზნე, გასულ წელს კრემლის პროპაგანდას აღარ გამოუყენებია რუსული ან ქართული მედიასაშუალებების საფარი და წლების მანძილზე კულტივირებული ფარული ნარატივი სახელმწიფო კამპანიის დონემდე აიყვანა, რომელსაც თავდაცვის და საგარეო საქმეთა სამინისტროები ახმოვანებდნენ. 2018 წლის 4 ოქტომბერს, რუსეთის შეიარაღებული ძალების რადიაციული, ქიმიური და ბიოლოგიური დაცვის ჯარების მეთაურმა, გენერალმა იგორ კირილოვმა, განაცხადა, რომ აშშ საქართველოში მოქმედ ლაბორატორიებს საერთაშორისო შეთანხმებების დარღვევებით იყენებს ბიოლოგიური იარაღის აგენტების შესაქმნელად და გამოსაყენებლად. გენერალმა კირილოვმა პრესკონფერენციაზე წარმოადგინა საქართველოში შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროდან „გაჟონილი საიდუმლო დოკუმენტები“, რომელთა გამოყენებითაც, იგი ამტკიცებდა, რომ „საზოგადოებრივი ჯანდაცვის კვლევის ცენტრში მიმდინარეობს უკიდურესად მომწამვლელი და სასიკვდილო ქიმიური ან ბიოლოგიური აგენტის კვლევა“. შემთხვევითი არ არის, რომ კირილოვის განცხადებებამდე ერთი თვით ადრე, რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესსპიკერმა მარია ზახაროვამ ერთ-ერთ ბრიფინგზე განაცხადა, რომ საქართველოში მოქმედი ბიოლაბორატორია წარმოადგენდა რუსეთის მოსაზღვრე სახელმწიფოებში აშშ-ის მიერ სამხედრო-სამედიცინო ინსტიტუტების შექმნის მაგალითს, სადაც სამხედრო პერსონალი სამედიცინო ეთიკისა და საერთაშორისო სამართლის ნორმების დარღვევით, ექსპერიმენტებს ატარებს საქართველოს მოქალაქეებზე. თავდაცვისა და საგარეო საქმეთა სამინისტროების შემდეგ, „ვალდაის კლუბის“ მიერ ორგანიზებულ ღონისძიებაზე, პუტინმაც განაცხადა, რომ „აღნიშნული კვლევები უკავშირდება გენეტიკის დარგში ბოლოდროინდელ მიღწევებს და ადასტურებს, რომ მიმდინარეობს ისეთი პრეპარატების შემუშავება, რომელთაც შეუძლიათ ადამიანებზე ზეგავლენის მოხდენა მათი ეთნიკური კუთვნილების შესაბამისად“.
წარმოდგენილ ბრალდებებს დაუყოვნებლივ უპასუხა პენტაგონის პრესსპიკერმა ერიკ პაჰონმა და რუსეთის მცდელობებს დასავლეთის წინააღმდეგ მიმართული დეზინფორმაციის კამპანიის ნაწილი უწოდა. მიუხედავად იმისა, რომ ლუგარის ლაბორატორიის წინააღმდეგ წამოწყებული უკანასკნელი კამპანია რუსეთის მავნებლური ქცევის კიდევ ერთი მაგალითია, საქართველოს მთავრობას არ უსარგებლია შემთხვევით, რომ საერთაშორისო მასშტაბით გამოემჟღავნებინა კრემლის პროპაგანდისტული მანქანა. ლუგარის ლაბორატორიასთან დაკავშირებული ამბავი BBC-ის ყურადღების ცენტრშიც მოექცა. კერძოდ, მსოფლიოს წამყვანმა ახალი ამბების სააგენტომ დაადგინა, რომ რუსულმა მედიამ და რუსმა თანამდებობის პირებმა საქართველოში, აშშ-ის დაფინანსებული ლაბორატორიების შესახებ მცდარი განცხადებები გააკეთეს.
რეალურად, ლაბორატორიის საქმიანობა მოიცავს ინფექციურ და არაინფექციურ დაავადებებზე ეპიდემიოლოგიური და ლაბორატორიული ზედამხედველობის განხორციელებას, ასევე, დაავადებათა შემთხვევების, ეპიდემიური აფეთქებებისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის სხვა საფრთხეების დროულ აღმოჩენასა და კვლევას. საზოგადოებრივი ჯანდაცვისა და კვლევის ცენტრი 2013 წელს დაარსდა და ამჟამად საქართველოს დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ეროვნული ცენტრის დაქვემდებარებაში მოქმედებს. ყალბი ბრალდებების გამო, ქართულმა მედია სააგენტოებმა, პოლიტიკოსებმა, ექსპერტებმა და ლაბორატორიის თანამშრომლებმა მედია რეპორტაჟებისა და ლაბორატორიაში ვიზიტების მეშვეობით ამხილეს ყალბი ამბები და კონსპირაციული თეორიები. მიუხედავად ამისა, ანტიდასავლურ არხები განაგრძობენ ცენტრის დისკრედიტაციას. კერძოდ, ცენტრს წარმოაჩენენ საქართველოს წინააღმდეგ მიმართულ ამერიკულ იარაღად და შესაბამისად ცდილობენ, ევროატლანტიკური გაერთიანების მიმართ სკეპტიციზმის გაღვივებას.
2016 წლიდან ახალი ამბების სათაურებში დომინირებს ამბები, სადაც მხილებულია რუსეთის მავნე ზეგავლენა ვაშინგტონზე და ევროპულ დედაქალაქებზე. თუმცა, იშვიათად ჩნდება ინფორმაცია იმასთან დაკავშირებით თუ როგორ ახდენს კრემლი საქართველოში არაკონვენციური იარაღების ინსტრუმენტალიზაციას, მაშინ როდესაც რეალურად, ლუგარის ცენტრის შესახებ გაჟღერებული ყალბი ბრალდებები მხოლოდ დიდი კამპანიის ნაწილია. საქართველო ათწლეულების მანძილზე წარმოადგენს რუსეთის საინფორმაციო ომის სამიზნეს. 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს, სწორედ საქართველო იყო კრემლის კიბერ-შეტევის ერთ-ერთი პირველი მსხვერპლი და კვლავაც რჩება დეზინფორმაციული თავდასხმების სამიზნედ, რომელთა მიზანსაც საქართველოს დასავლური ინტეგრაციისა და ქვეყნის დემოკრატიული განვითარების შეჩერება წარმოადგენს.
საქართველოში რუსეთის მავნე ქცევა ინსტრუმენტთა ფართო წყებას მოიცავს, დაწყებული კიბერ-თავდასხმებით, დეზინფორმაციის სააგენტოების მთელ არმიამდე, რომლებიც თავს ეროვნულ ძალებად წარმოჩენას ცდილობენ, სინამდვილეში კი, რუსულ მსოფლმხედველობას ავრცელებენ. რუსეთის მავნე ზეგავლენის ანატომია ფართოა და საქართველოზე ზეწოლის ბერკეტებიც საკმაოდ შემაშფოთებელია. ამ ფონზე, საზოგადოებისთვის ერთ-ერთი მზა რეცეპტი არის ყალბ ამბებში მოყვანილი ფაქტების გადამოწმება და მოსახლეობის დარწმუნება, რომ არ გახდნენ დეზინფორმაციის მსხვერპლი.
ინფორმაციის ხანაში, კონვენციური იარაღი აღარაა გავლენის მოპოვების ერთადერთი საშუალება. ძალა აღარ განისაზღვრება მხოლოდ იმით თუ ვისი ჯარი მოერევა და მნიშვნელოვანია ისიც, თუ ვისი „ამბავი“ იმარჯვებს. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს მთავრობას აღიარებული აქვს რუსული მხარიდან მომდინარე ჰიბრიდული საფრთხეები, საჭიროა, რომ ეს გამოწვევები კიდევ უფრო სერიოზულად იქნეს გააზრებული. აუცილებელია, რომ ჰიბრიდულ საფრთხეებზე საპასუხოდ, საქართველომ შეიმუშავოს ეფექტური სტრატეგიული კომუნიკაცია, რომელიც, ერთი მხრივ, გაზრდის მოსახლეობის მედეგობას ყალბი ამბების მიმართ, ხოლო, მეორე მხრივ, საერთაშორისო მასშტაბით რუსეთის მავნებლური და აგრესიული ქმედებების ლუსტრაციას კიდევ უფრო აშკარად მოახდენს.

Winter session is often characterized with the increased rate of flus. Georgia is not an exception to it. However, this year sessional flu got significantly severe, until today approximately 200 cases of so-called “swine flu” have been reported in Georgia, with 15 fatal results. Unfortunate situation was quickly manipulated by the well-known sources of anti-Western disinformation. Several news agencies as well as many proponents of radical ultra-nationalist groups, often identified with spreading fake stories, have tried to link the outbreak of sessional virus with the Lugar Laboratory in Georgia. After the rise in flu related death, former leader of “Georgian march”, Lado Sadghobelashvili called on suspending the laboratory unless its work becomes transparent and open for the public. Online news agency news.net.ge published an article where the fact that swine flu is being searched at the Lugar Laboratory is linked to a conspiracy as if the laboratory’s research activity should to be blamed for spreading the H1N1 virus in the country.
Manipulations about Lugar laboratory are not new and the myths about the laboratory have been floating not only domestically, but recently also by the Russian high officials. The topic is discussed to ad nauseam by different channels of anti-Western propaganda, ultimately aimed to make the public believe in the false story by continuously repeating the disinformation. Since its establishment, Russian propaganda in Georgia has been systematically producing disinformation about the center, saying that scientists there conduct life-threatening experiments on humans or that the center is producing artificial viruses to eliminate and infect people both in Georgia and Russia, going as far as blaming the center for spreading H1N1, mosquitoes infected by Zika virus, setting Asian bugs on Abkhazia and the southern part of Russia. In one of the disinformation campaigns the so called “Secretary of the Security Council” of Abkhazia, Mukhamed Kilba blamed the laboratory for producing biological weapons close to Abkhazia’s border. He also assumed that mass poisonings of children in Tkvarcheli in 2013, as well as swine flu cases of which have been detected there, were related to the activities of that laboratory.
Though the center has been a frequent subject of disinformation attacks, last year the Kremlin propaganda did not cover itself behind the so called media agencies neither in Russia nor in Georgia, but rather took its long pursued clendestine narrative on a state level campaign, aired by Defense and Foreign Affairs ministries.  On 4 October, 2018 Gen. Igor Kirillov, the commander of the Russian Armed Forces' Radiological, Chemical and Biological Defense Troops, said that the United States is using laboratories in Georgia to research ways to deliver and unleash biological weapons agents in breach of international accords. At the press conference, Gen. Kirillov disclosed “secret documents leaked” from the Ministry of Labor, Health and Social Affairs of Georgia that he used as a reference for his claims that “the Lugar Center for Public Health and Research in Georgia is researching a highly toxic and highly lethal chemical or biological agent”. Not incidentally, month prior to Kirillov’s announcement, during one of her press briefings, Maria Zacharova, spokesperson of Foreign Affairs Ministry of Russia, stated that bio-laboratory in Georgia represented one of many examples of US established army medical institutions in Russia’s neighboring countries, where the military personnel is carrying out experiments on Georgian citizens and breaching medical ethics as well as norms of international law. After Defense and Foreign Affairs ministries, Putin himself declared at the event of Valdai Club that “these studies are related to the latest achievements in the field of genetics and that drugs are being developed that can influence people, depending on their belonging to one or another national group.”
The accusations were promptly responded by Pentagon spokesman Eric Pahon and named Russia’s attempts as part of its false disinformation campaign against the West. Though the latest campaign about Lugar laboratory came as yet another example of Russia’s malign behavior, the Georgian government did little to take advantage of its adversary and expose the Kremlin’s propaganda machine on the international arena. The story about Lugar laboratory also got in the focus of BBC. The world known agency found that Russian media and officials presented false claims about a US-funded laboratory in Georgia.
In reality, the laboratory’s scope of work includes conducting epidemiological and laboratory supervision of infectious and non-infectious diseases as well as timely detection and research of disease cases, epidemiological outbreaks and other threats to public health situations. The Center for Public Health and Research was established in 2013 and is now operated by the Georgian National Center for Disease Control and Public Health (NCDC). Due to false accusations, Georgian media agencies, politicians, experts and the laboratory employees have debunked fake stories and conspiracy theories through media reports, visits to the laboratory. Nevertheless, anti-Western channels are continuing to discredit the center and to portray it as the US weapon against Georgia, thus fueling skepticism about Georgia’s strategic partner – the USA.
Since 2016 news headlines have been dominated by stories that expose Russia’s malign influence extended from Washington to European capitals. But one rarely finds information on how the Kremlin instrumentilizes non-conventional weapons in Georgia, when in reality recent fake accusation about the Lugar center are only part of the large story. Georgia has been a subject of Russia’s information war for decades, it was one of the first victims of Kremlin’s cyber-attack in 2008 during August War and is a subject of continues disinformation attacks, aiming to cease Georgia’s western integrations and its democratic development.
There is a whole array of tools of Russia’s malign behavior represented in Georgia, starting from cyber-plots to the whole army of disinformation agencies that are wrapped up in nationalist façade but ultimately are promoting Russian worldview and political parties or so called NGOs openly embracing the Kremlin’s narratives, etc. The anatomy of Russia’s malign influence is large and its leverage on Georgia is also much worrisome. Against the background, the only ready-made recipe for the public is to fact-check false stories and not to fell the victim of disinformation. In the global information age, conventional weapons are not only influence measures. Power is no longer limited to whose army wins but rather it’s about whose story wins. Therefore, Georgian Government needs to take the threat seriously and respond to increasing disinformation campaign with effective strategic communication in order to domestically make its public immune and resilient to false stories and internationally, to expose Russia’s malign influences.