ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ირმა ნადირაშვილის განცხადება არის სიმართლე.
რეზიუმე: საგზაო პროექტების მშენებლობაში პრობლემები მართლაც არსებობს. ცალკეული საგზაო მონაკვეთების სამშენებლო ვადები დარღვეულია დამნიშვნელოვანი ჩამორჩენაა. მთავრობის ოთხპუნქტიანი გეგმის მიხედვით, ჩქაროსნული ავტომაგისტარალის მშენებლობა 2020 წელს უნდა დასრულებულიყო. თუმცა, მთავრობის ოფიციალური ინფორმაციითვე, ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის რიგი მონაკვეთების (კერძოდ, ჩუმათელეთი-ხევი, ხევი-უბისა, უბისა - შორაპანის და შორაპანი - არგვეთას მონაკვეთების) მშენებლობის ვადები გადაიწია და 2021-2022 წლებში დასრულდება.
ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის სამტრედია-გრიგოლეთის გზის ოთხივე და ზემო ოსიაური-ჩუმათელეთის გზის ორივე მონაკვეთზე მშენებლობა გარკვეული ხარვეზებით და შეფერხებით მიმდინარეობს. კერძოდ, სამტრედია-გრიგოლეთის მეორე და მეოთხე მონაკვეთებზე გზაზე ჯდენები (დეფორმაცია, ზედაპირის დაწევა) წარმოიშვა, რამაც გზის საფარის მოწყობა შეაფერხა. ამჟამად, კომპანია სამშენებლო ხარვეზის აღმოფხვრას საკუთარი ხარჯებით ახორციელებს. მესამე მონაკვეთზე, იტალიური კომპანია „ტოდინს“,ერთი წლის განმავლობაში, სამუშაოები საერთოდ არ დაუწყია, დეპარტამენტი კომპანიასთან ხელშეკრულების შეწყვეტის შესაძლებლობას განიხილავს. სამუშაოები შეჩერებულია სამტრედია-გრიგოლეთის პირველ მონაკვეთზე, რომელსაც კომპანია „ალტკომი“ ახორციელებდა. კომპანიამ სამუშაოების მხოლოდ 24% შეასრულა. საავტომობილო გზების დეპარტამენტი ამ ეტაპზე „ალტკომისგან“ საავანსო თანხის (18 338 910 ევრო) ამოღების სამართლებლივ პროცედურებს ახორციელებს. ჩამორჩენა არის ზემო ოსიაური-ჩუმათელეთის გზის ორივე მონაკვეთზე. ერთ შემთხვევაში კონტრაქტორმა დაგვიანებით დაიწყო სამუშაოები, ხოლო გზის მეორე მონაკვეთზე ხიდების მოწყობის სამუშაოები ჯერაც არ დაწყებულა.
პარლამენტის სხდომაზე ფრაქცია „ევროპული საქართველოს“ წარმომადგენელმა ირმა ნადირაშვილმა განაცხადა: "რაში ვიხდით მილიარდებს, როდესაც გზების პროექტები არის შეფერხებული. ჩაბარების ვადები დარღვეულია ხანდახან თვეების განმავლობაში ან წლებით. რატომ ჩააბარეს საეჭვო რეპუტაციის მქონე კომპანიებს ყველაზე ძვირადღირებული პროექტები და მაგალითად მინდა დავასახელო კომპანია „სინოჰიდრო“, რომელსაც 710 მლნ-იანი პროექტი ჩააბარეს. ამ კომპანიას მსოფლიო ბანკმა უმკაცრესი სანქციები დაადო, მათ ტენდერებში მონაწილეობა ჰქონდათ აკრძალული, შავ სიაში იყვნენ. გარდა ამისა, სად გაქრა უკრაინული კომპანია „ალტკომი“, რომელმაც ავანსის სახით წაიღო 47 მილიონი".
2016 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინ, პარტია „ქართული ოცნება - დემოკრატიულმა საქართველომ“ საარჩევნო პროგრამა წარადგინა, რომლის შემადგენელი ნაწილი იყო მთავრობის ოთხპუნქტიანი გეგმა. აღნიშნული გეგმით, აღმოსავლეთ-დასავლეთის მაგისტრალის მშენებლობა 2020 წლამდე უნდა დასრულებულიყო. მოგვიანებით, რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტრომ 2017-2020 წლებში განსახორციელებელი პროექტების სია გამოაქვეყნა, რომლის მიხედვითაც, ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის მშენებლობა 2020 წელს ვერ დასრულდება. კერძოდ, 2021-2022 წლებში (დაგეგმილი 2019-2020 წლის ნაცვლად) დასრულდება ჩუმათელეთი-ხევი, ხევი-უბისა, უბისა - შორაპანის და შორაპანი - არგვეთას მონაკვეთების მშენებლობა (იხ. ფაქტ-მეტრის სტატია).
საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე ირაკლი ქარსელაძეც გზების პროექტების შეფერხებით მიმდინარეობაზე ამახვილებს ყურადღებას და რამდენიმე პროექტს გამოყოფს. კერძოდ, შეფერხებით მიმდინარეობს სამტრედია-გრიგოლეთის გზის ოთხივე მონაკვეთი. განსაკუთრებულად პრობლემურია აღნიშნული გზის მეორე მონაკვეთი, რომელსაც კომპანია „სინოჰიდრო“ ახორციელბს. მონაკვეთის თავდაპირველი პროექტის მიხედვით, გზა ბეტონის ხიმინჯებზე უნდა აშენებულიყო (რადგან ტერიტორია ჭაობიან ადგილს წარმოადგენდა). კომპანიამ სამუშაოების მსვლელობისას პროექტის შეცვლა მოითხოვა და ტერიტორიაზე ფითილები დაამონტაჟა. თუმცა, ფითილების გამოყენებით გზის მშენებლობამ შედეგი არ გამოიღო და გარკვეულ ადგილებში წარმოიშვა ჯდენები (დეფორმაცია, ზედაპირის დაწევა), რამაც გზის საფარის მოწყობა შეაფერხა. ამჟამად, კომპანია „სინოჰიდრო“ საკუთარი ხარჯებით აწარმოებს გამოსასწორებელ სამუშაოებს.იგივე პრობლემებია გზისმეოთხე მონაკვეთზეც. აღნიშნული მონაკვეთის მშენებლობა 2016 წლის ბოლოს უნდა დასრულებულიყო.
საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ინფორმაციით, სამუშაოები შეჩერებული იყო სამტრედია-გრიგოლეთის პირველ მონაკვეთზე, რომელსაც კომპანია „ალტკომი“ ახორციელებდა და რომლის სამუშაოები ჯერ კიდევ 2016 წლის ზაფხულში უნდა დასრულებულიყო. კომპანიამ სამუშაოების მხოლოდ 24% შეასრულა. საავტომობილო გზების დეპარტამენტი ამ ეტაპზე „ალტკომისგან“ საავანსო თანხის (18 338 910 ევრო) ამოღების სამართლებლივ პროცედურებს ახორციელებს. დეპარტამენტისვე ინფორმაციით, აღნიშნულ მონაკვეთზე სამუშაოები უახლოეს მომავალში განახლდება და ამჯერად, მშენებლობას საერთაშორისო ტენდერში გამარჯვებული კომპანია „აკორდი“ განახორციელებს.
სამუშაოები 2018 წელს უნდა დასრულებულიყო სამტრედია-გრიგოლეთის მესამე მონაკვეთზე, სადაც მშენებლობა იტალიურ კომპანიას „ტოდინს“ უნდა ეწარმოებინა. სამუშაოები ჯერაც არ დაწყებულა.დეპარტამენტი ხელშეკრულების შესაძლო შეწყვეტას განიხილავს.
ჩამორჩენა არის ზემო ოსიაური-ჩუმათელეთის გზის ორივე მონაკვეთზე. ერთ შემთხვევაში კონტრაქტორმა დაგვიანებით დაიწყო სამუშაოები, ხოლო გზის მეორე მონაკვეთზე ხიდების მოწყობის სამუშაოები ჯერაც არ დაწყებულა.
გარდა ამისა, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის ინფორმაციით, გარკვეული ჩამორჩენა არის მთის გზის პროექტების მიმდინარეობაშიც, სადაც დაგეგმილი 70 მილიონი ლარიდან, მხოლოდ, 13 მილიონი ლარი არის ათვისებული.
როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, ერთ-ერთი კომპანია, რომელიც გზების სამშენებლო სამუშაობს შეფერხებით ახორციელებს, „სინოჰიდროა“. საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ინფორმაციით, კომპანია „სინოჰიდრო“ ამჟამად ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის სამი მონაკვეთის მშენებლობას აწარმოებს, რომელთა ჯამური ღირებულება 597 362 447 ლარს შეადგენს.
რაც შეეხება კომპანია „სინოჰიდროს“ საერთაშორისო გამოცდილებას, არასამთავრობო ორგანიზაცია „ახალგაზრდა ადვოკატების“ კვლევის მიხედვით, კომპანია მსოფლიო მასშტაბით სხვადასხვა ინფრასტრუქტურულ პროექტებშია ჩართული. საქართველო არ არის პირველი ქვეყანა, სადაც კომპანიას პრობლემები შეექმნა და ვალდებულებების არაკეთილსინდისიერ შესრულებაში დაადანაშაულეს. უგანდას რესპუბლიკაში სკანდალი გამოიწვია კომპანია „სინოჰიდროს“ მიერ საგზაო-ინფრასტრუქტურული პროექტის ფარგლებში დასაქმებული მუშების მიმართ კანონსაწინააღმდეგო ხასიათის ხელშეკრულების შეთავაზების ფაქტმა. გამოძიებამ, რომელიც აფრიკის განვითარების ბანკის ჯგუფმა ჩაატარა, ცხადყო, რომ არსებობდა კომპანიის ჩართულობა თაღლითურ პრაქტიკაში. შესაბამისად, 2017 წლის ივნისში აფრიკის განვითარების ბანკმა „სინოჰიდრო“ შავ სიაშიშეიყვანა.

Resume:There are problems in the construction of roads indeed. Construction completion deadlines for certain road sections are violated and there are significant setbacks. In accordance with the Government of Georgia’s Four Point Plan, construction of high-speed highway should have been completed by 2020. However, in accordance with the official information of the Government of Georgia, construction completion deadlines for certain sections (in particular, Chumateleti-Khevi, Khevi-Ubisa, Ubisa-Shorapani and Shorapani-Argveta sections) have been moved and construction will be completed in 2020-2021.
Construction works for all four sections of Samtredia-Grigoleti road as well as for both sections of Zemo Osiauri-Chumateleti road of high-speed highway is carried out with certain deficiencies and impediments. In particular, slumps (deformation, lowering of surface) had occurred at the second and fourth sections of Samtredia-Grigoleti road, which hampered construction of road surface. At the present moment, company seeks to address the construction flaws with its own expenses. At the third section, Italian company Todin has not even started construction works for one year already. Roads Department of Georgia considers possibility to terminate contract with the aforementioned company. Construction works at the first section of Samtredia-Grigoleti road, which was carried out by Altkom, are also paused. The company has completed only 24% of total works. Roads Department of Georgia is currently involved in legal proceedings to reclaim the advance payment (EUR 18,338,910) from the company. There are setbacks at both sections of Zemo Osiauri-Chumateleti road. In one case, it was the contractor company, which started construction works belatedly, whilst at the second section bridges construction works have not yet been started.
At the session of the Parliament of Georgia, European Georgia – Movement for Freedom member, Irma Nadirashvili stated: “For what do we pay billions, when road projects are stalled? Construction completion deadlines are violated and delayed sometimes by months or years. Why were the companies with questionable reputation entrusted with the most expensive projects? For instance, I would like to mention Sinohydro company, which was awarded GEL 710 million project. This company is heavily sanctioned by the World Bank and banned to take part in tenders. They were blacklisted. In addition, where has the Ukrainian company Altkom dissappeared, which took GEL 47 million as an advance payment?”
Prior to 2016 Parliamentary Election, the Georgian Dream – Democratic Georgia presented an election programme and the Four Point Plan of the Government of Georgia was its integral component. In accordance with that plan, construction of east-west high-speed highway should have been completed before 2020. Later, the Ministry of Regional Development and Infrastructure published a list of projects scheduled to be completed in 2017-2020 and in accordance with that list, construction of high-speed highway will not be completed in 2020. In particular, instead of originally scheduled date of 2019-2020, construction of Chumateleti-Khevi, Khevi-Ubisa, Ubisa-Shorapani and Shorapani-Argveta sections will be completed in 2021-2022 (see FactCheck’s article).
The Head of Roads Department of Georgia, Irakli Karseladze, emphasizes hindrances in the road constructions process and underlines several projects. In particular, construction is hindered at all four sections of Samtredia-Grigoleti road. The second section of the road, where construction works are carried out by Sinohydro, is especially problematic. In accordance with the initial project of the section, road should be built on concrete piles (because it was a swamped territory). The company demanded to change project in the middle of construction process and installed wick drains instead. However, use of wick drains did not bring intended results and slumps (deformation, lowering of surface) occurred at certain places, which hindered road surface construction works. At the present moment, Sinohydro carries out necessary works to address the flaws with its own funds. There are the same problems at the fourth section of the road. Construction of that section should have been completed by the end of 2016.
In accordance with the information of the Roads Department of Georgia, works were stopped at the first section of Samtredia-Grigoleti road. Construction works were carried out by Altkom there and these works should have been completed as early as in summer 2016. The company has completed only 24% of total works. At the present moment, Roads Department of Georgia is involved in legal proceedings to reclaim the advance payment (EUR 18,338,910) from Altkom. Construction works at the aforementioned section will be resumed soon and this time it will be Accord, who has won an international tender.
Construction works at the third section of Samtredia-Grigoleti road, which should have been carried out by the Italian company Todin, was scheduled to be completed in 2018. However, construction works have not yet been started. Roads Department of Georgia considers a possibility to terminate the contract.
There are setbacks at both sections of Zemo Osiauri-Chumateleti road. In one case, it was the contractor company, which started construction works belatedly, whilst at the second section bridges construction works have not yet been started.
In addition, according to the Head of Roads Department of Georgia, there are certain setbacks in regard to mountain roads project. Of GEL 70 million allocated funds, only GEL 13 million has been used.
As mentioned earlier, Sinohydro is one of the companies which carries out road construction works with hindrances. In accordance with Road Department of Georgia’s information, currently Sinohydro carries out construction works of three sections of high-speed highway, with total value of GEL 597,362,447.
In regard to Sinohydro’s international experience, based on research study of Young Lawyers NGO, the company is involved in different infrastructural projects throughout the world. Georgia is not the first country, where Sinohydro encountered problems and was accused in dishonest fulfillment of its contractual obligations. In Uganda, Sinohydro offered contradictory of local legislation contract to thr workers employed as part of road infrastructural project, which caused uproar in the country. Investigation, carried out by the group of African Development Bank, demonstrated that the company was involved in fraudulent practice. Therefore, in June 2017, African Development Bank blacklisted Sinohydro.