2014 წლის 29 ივლისს, პარლამენტის სესიაზე სიტყვით გამოსვლისას, ეროვნული ბანკის პრეზიდენტმა – გიორგი ქადაგიძემ, სხვა საკითხებთან ერთად, ყურადღება კომერციული ბანკების მოგებაზეც გაამახვილა და განაცხადა: „კომერციული ბანკების მომგებიანობა წლიურად 14,5%–ია. ეს არის უკუგება კაპიტალთან, ანუ ბანკის წლიური მოგება ჯამური კაპიტალის 14,5% –ია, რაც არ არის არანაირი „სუპერმოგება“ და „ზემოგება“, თუ ასეთი ცნება საერთოდ ბუნებაში არსებობს“.
ფაქტ–მეტრი ბანკების წლიური მოგების მაჩვენებლებით დაინტერესდა და გიორგი ქადაგიძის განცხადება გადაამოწმა.
საქართველოს ეროვნული ბანკის მონაცემებზე დაყრდნობით, 2011 წელს ბანკების საერთო სააქციო კაპიტალმა (გაუნაწილებელი მოგების ჩათვლით) 1,974 მილიონი ლარი შეადგინა, ხოლო მათი წმინდა მოგება 2011 წლის ბოლოსთვის 323 მილიონ ლარს უდრიდა. ამ მონაცემებიდან ჩანს, რომ 2011 წელს ბანკების მოგება მათი საერთო კაპიტალის დაახლოებით 16.3% იყო.
იგივე წყაროზე დაყრდნობით ფაქტ–მეტრმა 2012 წლის მონაცემებიც გამოიკვლია. 2012 წელს ბანკების საერთო სააქციო კაპიტალმა (გაუნაწილებელი მოგების ჩათვლით) 2,188.6 მილიონი ლარი შეადგინა, ხოლო წმინდა მოგება კი 134.2 მილიონ ლარს უდრიდა. შესაბამისად, 2012 წელს კომერციული ბანკების მოგებამ საერთო კაპიტალის 6.1% შეადგინა.
2013 წელს კომერციული ბანკების საერთო სააქციო კაპიტალი (გაუნაწილებელი მოგების ჩათვლით) 2,671 მილიონი ლარი იყო, ხოლო მათი წმინდა მოგება კი 389 მილიონ ლარს უდრიდა. შესაბამისად, 2013 წელს ბანკების მოგებამ საერთო კაპიტალის 14.5% შეადგინა, რაც ზუსტად ემთხვევა ქადაგიძის მიერ დასახელებულ მონაცემს.
ზემოთ მოყვანილი ინფორმაციიდან გამომდინარე შეგვიძლია ვთქვათ, რომ გასულ წლებში კომერციული ბანკების წლიური მოგება სააქციო კაპიტალთან მიმართებაში 6–16 პროცენტის ფარგლებში იყო.
დამატებითი ინფორმაციისთვის ფაქტ–მეტრი ცალკეული ბანკების წლიური მოგებებით დაინტერესდა და საერთო კაპიტალთან მიმართებაში მათი პროცენტული რაოდენობა გამოიკვლია.
TBC ბანკი
ათასი ლარი 2013 წელი 2012 წელი 2011 წელი
კაპიტალი 729,289 604,024 468,781
წმინდა მოგება 124,270 97,811 91,625
წმინდა მოგება კაპიტალთან მიმართებაში (%) 17% 16.2% 19.5%
ცხრილი: 1 – წყარო: საქართველოს ეროვნული ბანკი
„საქართველოს ბანკი“
კაპიტალი 1,244, 315 1,061,184 812,603
წმინდა მოგება 213,800 182,745 135,710
წმინდა მოგება კაპიტალთან მიმართებაში (%) 17.2% 17.2% 16.7%
ცხრილი: 2– წყარო: საქართველოს ეროვნული ბანკი
„ბანკი ქართუ“
კაპიტალი 278,309 180,138 155,464
წმინდა მოგება 71,201 13,020 63,801
წმინდა მოგება კაპიტალთან მიმართებაში (%) 25.6% 7.2% 41%
ცხრილი: 3 – წყარო: საქართველოს ეროვნული ბანკი (ბმული 1, ბმული 2)
„ლიბერთი ბანკი“
კაპიტალი 114,108 98,662 72,776
წმინდა მოგება 18,065 5,184 7,638
წმინდა მოგება კაპიტალთან მიმართებაში (%) 15.8% 5.3% 10.5%
ცხრილი: 4 – წყარო: საქართველოს ეროვნული ბანკი (ბმული 1, ბმული 2)
„ვითიბი ბანკი ჯორჯია“
კაპიტალი 92,571 70,820 71,447
წმინდა მოგება 13,281 8,417 9,310
წმინდა მოგება კაპიტალთან მიმართებაში (%) 14.3% 11.9% 13%
ცხრილი: 5 – წყარო: საქართველოს ეროვნული ბანკი (ბმული 1, ბმული 2)
ფაქტ–მეტრი ასევე დაინტერესდა, თუ როგორია უცხოური ბანკების წლიური წმინდა მოგება. ამისთვის ჩვენ რამდენიმე საერთაშორისო ბანკის მონაცემები მიმოვიხილეთ, რომელსაც ქვემოთ ცხრილების სახით გთავაზობთ.
BBVA
მილიონი ევრო 2013 წელი 2012 წელი 2011 წელი
კაპიტალი 44,815 43,802 40,058
წმინდა მოგება 2,228 1,676 3,004
წმინდა მოგება კაპიტალთან მიმართებაში (%) 5% 3.8% 7.5%
ცხრილი:  6 – წყარო: bbva.com
HSBC BANK
მილიონი ევრო 2013 წელი 2012 წელი
კაპიტალი 32,919 32,200
წმინდა მოგება 2,540 2,425
წმინდა მოგება კაპიტალთან მიმართებაში (%) 7.7% 7.5%
ცხრილი: 7 – წყარო: HSBC BANK
BARCLAYS
კაპიტალი 63,949 59,986 63,014
წმინდა მოგება 1,297 181 3,868
წმინდა მოგება კაპიტალთან მიმართებაში (%) 2% 0.3% 6.1%
ცხრილი: 8 – წყარო: Barclays.com
როგორც ზემოთ მოყვანილი ცხრილებიდან ჩანს, მსხვილი უცხოური ბანკები წლის განმავლობაში, თავიანთ კაპიტალთან შედარებით, პროცენტულად უფრო ნაკლებ წმინდა მოგებას იღებენ ვიდრე საქართველოში. ეს პირველ რიგში კაპიტალზე მოგების ზღვრული ეფექტით აიხსენება, რაც გულისხმობს, რომ სხვა თანაბარ პირობებში, კაპიტალის ზრდასთან ერთად მოგების ნორმა მცირდება. ასევე გასათვალისწინებელია, რომ აღნიშნული უცხოური ბანკების დიდი მოცულობის კაპიტალის გამო, მოგების დაბალი ნორმაც ნომინალურ გამოსახულებაში მაღალ მაჩვენებელს იძლევა (მაგალითად, 2013 წელს HSBC ბანკმა 2.5 მილიარდი ევროს მოგება მიიღო).
ზემოთ მოყვანილი მოსაზრების გასამყარებლად ფაქტ–მეტრმა საქართველოს მეზობელ ქვეყნებში – სომხეთში და აზერბაიჯანში მოქმედი რამდენიმე ბანკის მონაცემები მიმოიხილა. მაგალითად, სომხური Ameriabank – ის წმინდა მოგებამ 2011 წელს 12%, 2012 წელს – 16.5%, ხოლო 2013 წელს 15.5% შეადგინა (იხ. ბმული: გვ. 9).
თითქმის ანალოგიურად, აზერბაიჯანული AtaBank – ის მოგებამ 2011 წელს 9.8%, 2012 წელს – 11.6%, ხოლო 2013 წელს 10.8% შეადგინა (იხ. ბმულები: გვ. 3–4, გვ.3–4).
შედარებისთვის, ფაქტ–მეტრი ასევე დაინტერესდა, თუ რამდენ პროცენტს უდრის წმინდა საოპერაციო მოგების წილი ქვეყნის მთლიან შიდა პროდუქტში, რაც ქვეყნის ეკონომიკაში მოგების საშუალო დონის მაჩვენებელია. ამისთვის ჩვენ საქსტატის შემოსავლების ფორმირების ანგარიში მიმოვიხილეთ.
სტატისტიკის მიხედვით, 2011 წელს ქვეყნის მშპ 24,344 მილიონ ლარს შეადგენდა, ხოლო წმინდა საოპერაციო მოგება 5,979.1 მილიონ ლარს უდრიდა, რაც მშპ –ს 24.6%–ია. 2012 წელს ეს მაჩვენებელი 22.3%–ს, ხოლო 2013 წელს კი 20.8%–ს უდრიდა. აქედან შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ საქართველოს საბანკო სექტორის მოგება ქვეყნის სხვა დარგების საშუალო მოგებაზე დაბალია.
ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის განცხადების გადამოწმების შედეგად გაირკვა, რომ 2011–2013 წლებში კომერციული ბანკების წლიური მოგება სააქციო კაპიტალთან მიმართებაში 6–16 პროცენტის ფარგლებში იყო, ხოლო უშუალოდ 2013 წელს კი მოგებამ 14.5% შეადგინა. ეს მონაცემები გიორგი ქადაგიძის მიერ დასახელებულ ციფრს და პათოსს იმის შესახებ, რომ ბანკების წლიური მოგება არცთუ მაღალია, ადასტურებენ.
საკითხის კვლევისას ფაქტ–მეტრმა ბანკების წმინდა მოგების წილი ქვეყნის მთლიან შიდა პროდუქტში დაფიქსირებულ საოპერაციო მოგების წილს შეადარა. ეს მონაცემი ქვეყანაში მოგების საშუალო დონის მაჩვენებელია. შედარების შედეგად აღმოჩნდა, რომ 2011 წელს ქვეყნის მშპ–ში წმინდა საოპერაციო მოგება მშპ –ს 24.6%–ს შეადგენდა. 2012 წელს ეს მაჩვენებელი 22.3%–ს, ხოლო 2013 წელს კი 20.8%–ს უდრიდა. აქედან გამომდინარე შეგვიძლია ვთქვათ, რომ საქართველოს საბანკო სექტორის მოგება ქვეყნის სხვა დარგების საშუალო მოგებაზე დაბალია, შესაბამისად ბანკების „სუპერმოგებასა“ და „ზემოგებაზე“ საუბარი მართლაც უადგილოა, როგორც ამას ქადაგიძე აღნიშნავდა. აქვე ისიც უნდა ითქვას, რომ დღევანდელი თავისუფალი ეკონომიკის პირობებში იმაზეც შეიძლება დავა, საერთოდ მართებულია თუ არა მსგავსი ტერმინების გამოყენება.
ფაქტ–მეტრის დასკვნით გიორგი ქადაგიძის განცხადება: „კომერციული ბანკების მომგებიანობა წლიურად 14.5%–ია. ეს არის უკუგება კაპიტალთან, ანუ ბანკის წლიური მოგება ჯამური კაპიტალის 14.5% –ია, რაც არ არის არანაირი „სუპერმოგება“ და „ზემოგება“, თუ ასეთი ცნება საერთოდ ბუნებაში არსებობს,“ არის სიმართლე.

On 29 July 2014, during his speech at the Parliamentary session, the president of the National Bank of Georgia, Giorgi Kadagidze, focused, among other things, upon the profitability of the commercial banks and stated: “The profitability of the commercial banks is 14.5% annually. This means that their yearly profit is 14.5% of the total capital which is definitely not a ‘super-profit’ or a ‘mega-profit’ if such terms even exist.”
FactCheck took interest in the yearly profits of the commercial banks and verified the accuracy of Mr Kadagidze’s statement.
According to the data of the National Bank of Georgia, the total stockholders’ equity of the banks (including the retained earnings) in 2011 was equal to GEL 1,974 million whilst the net profit amounted to GEL 323 million at the end of the year. These data show that the profit of the banks constituted 16.3% of the total capital.
FactCheck used the same sources of information to examine the data of 2012. The total stockholders’ equity of the banks (including the retained earnings) in 2012 was equal to GEL 2,188.6 million whilst the net profit amounted to GEL 134.2 million. Accordingly, the yearly profit of the commercial banks constituted 6.1% of the total capital.
The total stockholders’ equity of the commercial banks (including the retained earnings) in 2013 was equal to GEL 2,671 million whilst the net profit amounted to GEL 389 million. Hence, the yearly profit of the commercial banks constituted 14.5% of the total capital, exactly matching the numbers stated by Giorgi Kadagidze.
According to the aforementioned information we can say that the overall yearly profits of the commercial banks varied from 6% to 16% of the total capital in recent years.
For additional information
, FactCheck looked into the yearly profits of various commercial banks and determined what percent of the total capital they constituted.
TBC –
Bank
| GEL Thousand | 2013 | 2012 | 2011 |
| Capital | 729,289 | 604,024 | 468,781 |
| Net Profit | 124,270 | 97,811 | 91,625 |
| Net Profit to Capital (%) | 17% | 16.2% | 19.5% |
Chart 1 – Source: National Bank of Georgia
Bank of Georgia
| Capital | 1,244, 315 | 1,061,184 | 812,603 |
| Net Profit | 213,800 | 182,745 | 135,710 |
| Net Profit to Capital (%) | 17.2% | 17.2% | 16.7% |
Chart 2 – Source: National Bank of Georgia
Cartu Bank
| Capital | 278,309 | 180,138 | 155,464 |
| Net Profit | 71,201 | 13,020 | 63,801 |
| Net Profit to Capital (%) | 25.6% | 7.2% | 41% |
Chart 3 – Source: National Bank of Georgia
Liberty Bank
| Capital | 114,108 | 98,662 | 72,776 |
| Net Profit | 18,065 | 5,184 | 7,638 |
| Net Profit to Capital (%) | 15.8% | 5.3% | 10.5% |
Chart 4 – Source: National Bank of Georgia
VTB Bank Georgia
| Capital | 92,571 | 70,820 | 71,447 |
| Net Profit | 13,281 | 8,417 | 9,310 |
| Net Profit to Capital (%) | 14.3% | 11.9% | 13% |
Chart 5 – Source: National Bank of Georgia
FactCheck also took interest in the net profits of the foreign commercial banks. We examined the data of several international banks. The data are represented in the charts below.
BBVA
| EUR Million | 2013 | 2012 | 2011 |
| Capital | 44,815 | 43,802 | 40,058 |
| Net Profit | 2,228 | 1,676 | 3,004 |
| Net Profit to Capital (%) | 5% | 3.8% | 7.5% |
Chart 6 – Source: bbva.com
HSBC BANK
| EUR Million | 2013 | 2012 |
| Capital | 32,919 | 32,200 |
| Net Profit | 2,540 | 2,425 |
| Net Profit to Capital (%) | 7.7% | 7.5% |
Chart 7 – Source: HSBC Bank
BARCLAYS
| Capital | 63,949 | 59,986 | 63,014 |
| Net Profit | 1,297 | 181 | 3,868 |
| Net Profit to Capital (%) | 2% | 0.3% | 6.1% |
Chart 8 – Source: Barclays.com
As the above charts make clear, the yearly net profits of large foreign commercial banks constitute a lower percent of the total capital than the profits of Georgian banks. This is mainly due to the marginal effect of the capital profit which means that the share of profit reduces with the growth of capital. It should also be pointed out that due to the high yearly capital of the aforementioned foreign banks even a small percent of profit represents a large amount of money (for example the net profit of the HSBC Bank amounted to EUR 2.5 billion in 2013).
In order to support the conclusions above,
FactCheck looked into the profits of the banks operating in neighbouring Armenia and Azerbaijan. The net profit of the Armenian Ameriabank was equal to 12% in 2011, 16.5% in 2012 and 15.5% in 2013 (
Source p. 9).
The net profits of the Azerbaijani AtaBank were very similar amounting to 9.8% in 2011, 11.6% in 2012 and 10.8% in 2013 (
Source 1 pp. 3-4,
Source 2 pp. 3-4).
For comparison,
FactCheck also took interest in the share of net operating profit in the Gross Domestic Product of Georgia (the share of net operating profit shows the average profit level in the country). In order to find the required information
FactCheck looked into the Revenue Formation Report of the National Statistics Office of Georgia.
According to the data, the 2011 GDP of Georgia was equal to GEL 24,344 million whilst the net operating profit amounted to GEL 5,979.1 million, constituting 24.6% of the GDP. The share of the net operating profit in the GDP was equal to 22.3% in 2012 and 20.8% in 2013. From this data we can conclude that the profit of the banking sector is lower than those of the other sectors of the Georgian economy.
The verification of Giorgi Kadagidze’s statement showed that the overall yearly profits of the commercial banks varied from 6% to 16% of the total capital in recent years whilst in 2013 it was equal to 14.5%. These data confirm both the numbers stated by Mr Kadagidze and the pathos of his statement that the profits of the commercial banks are not very high.
During its study
FactCheck compared the net profits of the banks and the share of net operating profit in the GDP of the country. The share of net operating profit shows the average profit level in the country. The share of the net operating profit in the GDP was equal to 24.6% in 2011, 22.3% in 2012 and 20.8% in 2013. Hence, we can say that the profit of the banking sector is lower than those of the other sectors of the Georgian economy and talks about “super-profits” and “mega-profits” would be exaggerated. One could even question the use of such terms in discussing the conditions of the free economy.
FactCheck concludes that Giorgi Kadagidze’s statement: “The profitability of the commercial banks is 14.5% annually. This means that their yearly profit is 14.5% of the total capital which is definitely not a ‘super-profit’ or a ‘mega-profit’ if such terms even exist,” is