21 სექტემბერს „ევროპელი დემოკრატების“ საპრეზიდენტო კანდიდატმა, ზურაბ ხარატიშვილმა, ბოლნისის რაიონის სოფელ ნახიდურის აზერბაიჯანელ მოსახლეობათან შეხვედრა გამართა და ადგილობრივებს საპრეზიდენტო პროგრამა გააცნო. მან განაცხადა, რომ ნახიდურში სოფლის მეურნეობის ვაუჩერები 600–ზე მეტ ოჯახს არ შეხვდა და აღნიშნა, რომ მისი, როგორც პრეზიდენტობის კანდიდატის პრიორიტეტი, სოფლის მეურნეობა იქნება.
საქართველოს სოფლის მეურნეობის ვებ–გვერდზე განთავსებული ინფორმაციის თანახმად „მცირე მიწიან ფერმერთა საგაზაფხულო სამუშაოების ხელშეწყობის“ პროექტი 2013 წლის 15 თებერვალს დაიწყო ქვემო ქართლის რაიონიდან და ეტაპობრივად გაგრძელდა საქართველოს დანარჩენ რეგიონებზე. პროექტის ბენეფიციარებს წარმოადგენენ 5 ჰექტრამდე მიწის ფართობის მესაკუთრე ფერმერები. პროექტის თანახმად, სულ 710,385 ათასი ფერმერის კატეგორიზაცია მოხდა მათ სარგებლობაში არსებული მიწის ფართობისა და დანიშნულების მიხედვით. პირველ ჯგუფში შევიდნენ ფერმერები, რომლებიც 0.25 ჰექტარზე მცირე ფართობის მქონე მიწას ფლობდნენ და რომელთა ნაკვეთებშიც ვერ ხერხდება ტექნიკის შესვლა. მათ 100 ლარის ღირებულების ნომინალური ბარათი მიიღეს შესაბამისი ინვენტარისა და ტექნიკის შესაძენად. მეორე, ყველაზე დიდ სამიზნე ჯგუფში მოხვდნენ ფერმერები, რომლებიც 0.25 ჰა-დან 1.25 ჰა-მდე სიდიდის სახნავ-სათეს მიწის ნაკვეთს ფლობდნენ. მათ კომბინირებული სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ბარათი მიიღეს, რომელიც ორი კომპონენტისგან შედგებოდა: ნიადაგის ხვნა, ხნულის დადისკვა/გაფხვიერება და 300 ლარის ღირებულების ნომინალური ბარათი სასოფლო-სამეურნეო ინვენტარის შესაძენად (1 ჰა-ზე გადაანგარიშებით). ამავე ფართობის მრავალწლიანი ნარგაობის მქონე ფერმერებმა 1 ჰა-ზე 510 ლარის ღირებულების ნომინალური ვაუჩერი მიიღეს. 1.25 ჰა-დან 5 ჰა-მდე მიწის ნაკვეთის მფლობელებმა 640 ლარის ღირებულების სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ბარათი მიიღეს.
სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, შალვა ფიფიამ, პროგრამა 24 ივნისს, სოფელ ვარიანში შეაჯამა. მისი განცხადებით, სასოფლო სამეურნეო დანიშნულების ბარათები გაიცა 710 ათასამდე ბენეფიციარზე, დამუშავდა 192,568 ჰა და მცირემიწიანმა ფერმერებმა უსასყიდლოდ მიიღეს სხვადასხვა სახის ქიმიკატები. მთლიანობაში, პროექტის ფარგლებში დაიხარჯა 195 მილიონ ლარზე მეტი.
ზურაბ ხარატიშვილის განცხადებით, ამ პროექტის მიმართ განსაკუთრებული უკმაყოფილება ბოლნისის აზერბაიჯანულმა მოსახლეობამ გამოთქვა, ვინაიდან, 600 ოჯახზე მეტი დარჩა სასოფლო სამეურნეო ბარათის გარეშე. ინფორმაციის დასაზუსტებლად ჩვენ სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, ასევე ბოლნისის მუნიციპალიტეტის გამგეობას მივმართეთ და სასოფლო სამეურნეო დანიშნულების ვაუჩერების დარიგების შესახებ საჯარო ინფორმაცია გამოვითხოვეთ.
სოფლის მეურნეობის მიერ მოწოდებული ინფორმაციის შედეგად გაირკვა, რომ „მცირემიწიან ფერმერთა საგაზაფხულო სამუშაოების ხელშეწყობის“ პროექტის ფარგლებში, ბოლნისის რაიონში, 14,889 ბენეფიციარზე იგეგმებოდა სასოფლო-სამეურნეო ბარათის გაცემა, თუმცა, სიების შედგენის პროცესში ვერ მოხერხდა 247 ბენეფიციარზე ინფორმაციის მოძიება. შესაბამისად, სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ბარათი სულ 14,642–მა ბენეფიციარმა მიიღო. „მცირემიწიან ფერმერთა საგაზაფხულო სამუშაოების ხელშეწყობის“ პროექტი დასრულდა და, შესაბამისად, ისინი ვინც სიაში ვერ მოხვდნენ, ბარათებს ვეღარ მიიღებენ.
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინფორმაციით, ასევე, ირკვევა, რომ 2012 წლის ნოემბერში, საქართველოს ყველა მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავჯდომარის და გამგებლის სახელზე გადაიგზავნა ოფიციალური წერილები შესაბამისი ფორმებით, რათა მათ 2012 წლის 10 დეკემბრამდე მიეწოდებინათ ხელნაწერის სახით ინფორმაცია მუნიციპალიტეტებში არსებული მიწის ნაკვეთებისა და მოსარგებლეების შესახებ. 2013 წლის იანვარში დასრულდა მონაცემთა დამუშავება, შეიქმნა მონაცემთა ელექტრონული ბაზა, რომელმაც დამატებითი კორექტირება და მონაცემთა დაზუსტება მოითხოვა. სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ, მონაცემთა დაზუსტების მიზნით, მუნიციპალიტეტებს ერთიანი ბაზების ელექტრონული ვერსიები გადაუგზავნა, რათა მათ კიდევ ერთხელ დაეზუსტებინათ სასოფლო–სამეურნეო დანიშნულების მიწების მესაკუთრეთა და მოსარგებლეთა პირადი მონაცემები. მუნიციპალიტეტებიდან მიღებული დაზუსტებული, ძირითადი სიები, სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ, შემდგომი დაზუსტების მიზნით (მიწის მესაკუთრეთა პირადი მონაცემების სიზუსტის ოფიციალურად დასადასტურებლად), საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს გადაუგზავნა. მუნიციპალიტეტებმა პარალელურად იმ ბენეფიციართა დამეტებითი სია შეადგინეს, რომლებმაც სხვადასხვა მიზეზების გამო (არასწორი პირადი ნომერი, არასწორი სახელი და გვარი, პატიმარი, გარდაცვლილი, უცხო ქვეყნის მოქალაქე, უკვე მიღებული აქვს ბარათი, 5 ჰა–ზე მეტი მიწის მესაკუთრე და მოსარგებლე და ა.შ) ძირითად სიებში მოხვედრა ვერ მოახერხეს. სახელმწიფო სერვისების სააგენტომ კიდევ რამდენჯერმე გადაამოწმა ძირითადი და დამატებითი სიების მონაცემთა სიზუსტე, თუმცა ვადის ამოწურვის გამო, პრობლემატური ბენეფიციარებისათვის სასოფლო სამეურნეო დანიშნულების ვაუჩერების დაბეჭვდა ვერ მოხერხდა.
ჩვენ ასევე დავუკავშირდით პრეზიდენტობის კანდიდატ ზურაბ ხარატიშვილს. მისი ინფორმაციით, ბოლნისის რაიონ სოფელ ნახიდურში, დაახლოებით 1200 კომლი ცხოვრობს. სოფლის მცხოვრებთა განცხადებით, 600 ოჯახზე მეტს სასოფლო სამეურნეო დანიშნულების ბარათი არ მიუღია, ხოლო ნაწილმა, მართალია მიიღო, თუმცა ვერ გაანაღდა. ზურაბ ხარატიშვილის თქმით, მას არ აქვს ინფორმაცია, თუ რატომ ვერ მოახერხეს მათ სასოფლო სამეურნეო დანიშნულების ვაუჩერების მიღება.
ფაქტ-მეტრი ბოლნისის მუნიციპალიტეტის გამგებელს, ალექსანდრა ობოლაძეს, დაუკავშირდა. მისი განცხადებით, სოფელ ნახიდურში 2781 კომლი ცხოვრობს. „მცირე მიწიან ფერმერთა საგაზაფხულო სამუშაოების ხელშეწყობის“ პროექტის ფარგლებში, სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ვაუჩერი სოფელ ნახიდურში სულ 1954–მა ოჯახმა მიიღო. მისი განცხადებით, აღნიშნული ფაქტის შესახებ მიმდინარეობს გამოიძიებაც, თუმცა, როგორც მისთვის არის ცნობილი, ნახიდურში რეგისტრირებული ოჯახების გარკვეულმა რაოდენობამ შეიცვალა ფაქტობრივი საცხოვრებელი მისამართი, რაც ასევე შეიძლება იყოს აღნიშნული ცდომილების ერთ-ერთი მიზეზი.
„ევროპელი დემოკრატების“ საპრეზიდენტო კანდიდატის, ზურაბ ხარატიშვილის განცხადება, რომ ბოლნისის რაიონის სოფელ ნახიდურში 600 ოჯახზე მეტს არ შეხვდა სასოფლო სამეურნეო დანიშნულების ვაუჩერი, არსებულ რეალობას ასახავს. ჩვენს მიერ ჩატარებული კვლევის შედეგად ირკვევა, რომ, როგორც სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, ასევე ბოლნისის მუნიციპალიტეტის გამგებელი, ადასტურებენ „მცირე მიწიან ფერმერთა საგაზაფხულო სამუშაოების ხელშეწყობის“ პროექტით გათვალისწინებულ და რეალურად დარიგებულ სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ვაუჩერებს შორის ცდომილებას.
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ მოწოდებული სტატისტიკის მიხედვით, ბოლნისის მუნიციპალიტეტში ცდომილება 247 ბენეფიციარს შეადგენს. თუმცა, ბოლნისის გამგებელთან საუბრიდან ირკვევა, რომ სოფელ ნახიდურში სასოფლო სამეურნეო დანიშნულების ვაუჩერი არ გაიცა დაახლოებით 827 ბენეფიციარზე. გამგებლის განცხადებით, ამ ფაქტზე ამჟამად გამოძიება მიმდინარეობს. ჩვენ ვასკვნით, რომ ზურაბ ხარატიშვილის განცხადება, რომ სოფელ ნახიდურში სასოფლო სამეურნეო დანიშნულების ვაუჩერი არ შეხვდა 600–ზე მეტ ოჯახს, არის სიმართლე.

On 21 September the presidential candidate of the European Democrats of Georgia Zurab Kharatishvili met with the Azerbaijani population of the village of Nakhiduri in the Bolnisi Region and discussed his presidential programme. He declared that more than 600 households in the village have not received any agricultural cards. Kharatishvili added that agriculture would be his priority within his presidential programme.
FactCheck decided to investigate the truthfulness of this statement.
According to the website of the Ministry of Agriculture of Georgia, the Supporting Land-Poor Farmers’ Spring Agricultural Work Programme started on 15 February 2013. Within its framework, the distribution of agricultural cards began in the Kvemo Kartli Region and would cover other regions as well. The Programme beneficiaries are farmers possessing up to 5 ha of agricultural land. Within the framework of the Programme a total of 710,385 farmers were categorised according to their land area and designation. The farmers owning less than 0.25 ha of agricultural land and without any chance of using agricultural equipment due to the small size of their land were compiled in one group and received nominal agricultural cards of GEL 100 for purchasing agricultural inventory and equipment. A second and the largest group includes those farmers possessing agricultural land of 0.25-1.25 ha who received combined cards comprising two components: soil tillage and soil loosening, and nominal agricultural cards of GEL 300 for purchasing agricultural inventory (for 1 ha). Farmers owning land that has been cultivated consecutively for several years received nominal cards of GEL 510 for 1 ha of land. Owners of 1.25-5 ha of agricultural land received cards worth GEL 640.
The Minister of Agriculture, Shalva Pipia, summarised the abovementioned Programme on 24 June in the village of Variani. As he stated, a total of 710,000 beneficiaries have received agricultural cards; a total of 192,568 ha of land was cultivated and farmers having small areas of agricultural land received various chemical aids (fertilisers, pesticides, etc.). Overall, more than GEL 195 million was spent within the framework of the Programme.
According to Zurab Kharatishvili, the Azerbaijani population of the Bolnisi Region was particularly unsatisfied with this Programme as more than 600 families have not received any agricultural cards. For further clarifications we addressed the Ministry of Agriculture as well as the Bolnisi Municipality and obtained public information about the distribution policy of the agricultural cards.
According to the information obtained from the Ministry of Agriculture, the Supporting Land-Poor Farmers’ Spring Agricultural Work Programme aimed at distributing agricultural cards to 14,889 beneficiaries from the Bolnisi Region; however, the Ministry was not able to retrieve any information concerning 247 beneficiaries. Therefore, a total of 14,642 beneficiaries received the abovementioned cards. The Supporting Land-Poor Farmers’ Spring Agricultural Work Programme has finished and so farmers who were not able to get on the list of beneficiaries have been removed from the Programme.
As the Ministry of Agriculture reported, it distributed official reminders in November 2012 to the chairs of municipality councils and governors throughout Georgia with the request to submit the relevant information on the total agricultural area and the number of beneficiaries in each district by 10 December 2012. In January 2013 the data entry was finished and an electronic database was set up; the data was later corrected and further specifications were added to the database. The Ministry of Agriculture sent the entire electronic data to the municipalities for verification of the personal data of the Programme’s beneficiaries. The specified data retrieved from the municipalities was afterwards forwarded to the Public Service Development Agency of the Ministry of Justice of Georgia for further verification of the beneficiaries’ personal data. At the same time, the municipalities collected an additional list of those beneficiaries who were not included in the main list for various reasons (entered with wrong ID number or wrong name/surname, prisoner, deceased, foreign citizen, already held agricultural card, owned agricultural land of more than 5 ha, etc.). The Public Service Development Agency verified the data several times. It was not possible to print additional cards for those beneficiaries experiencing problems with the data registration owing to the expiration of the start-up period.
We also contacted Zurab Kharatishvili in this regard. According to his information, about 1,200 households comprise the village of Nakhiduri in the Bolnisi Region. Village residents declared that more than 600 families did not get any cards while part of them received the cards but could not cash them. As Kharatishvili told us, he has no information about why these particular people did not receive any cards.
FactCheck addressed the Governor of the Bolnisi Municipality, Alexandra Oboladze. According to the Governor, 2,781 households make up the village of Nakhiduri. Within the framework of the Supporting Land-Poor Farmers’ Spring Agricultural Work Programme, a total of 1,954 families received the agricultural cards. She reported that an investigation is being conducted in order to determine the truth about the abovementioned facts; however, some of the residents have moved from their places that might also cause the inaccuracy of the list.
The statement of the presidential candidate of the European Democrats of Georgia, Zurab Kharatishvili, about more than 600 households not receiving any agricultural cards is true. Our research revealed that both the Ministry of Agriculture and the Governor of the Bolnisi Municipality confirm the discrepancies in the beneficiary lists of the Supporting Land-Poor Farmers’ Spring Agricultural Work Programme.
According to the statistical data obtained from the Ministry of Agriculture the number of the Programme’s beneficiaries that should have but did not receive any cards totals 247. The Governor of the Bolnisi Region stated that about 827 beneficiaries were left without cards in the village of Nakhiduri with the incident currently being investigated. Therefore, we conclude that the statement of Zurab Kharatishvili about more than 600 households not receiving any agricultural cards is TRUE.